Protiskratová ochrana na ATX zdroj

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Gerhard
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 14 Apr 2020, 22:31

Protiskratová ochrana na ATX zdroj

Príspevok od používateľa Gerhard » 28 Apr 2020, 10:35

Ahojte
Plánujem si počítačový ATX zdroj prerobiť na laboratorný zdroj, ktorý by som využíval napríklad aj na elektrolýzu. Potreboval by som radu. Ako by som tam mal urobiť Protiskratovú ochranu ak by som to náhodou prehnal z roztokom a došlo by k skratu ?
Ďakujem :)
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Protiskratová ochrana na ATX zdroj

Príspevok od používateľa breta1 » 28 Apr 2020, 10:46

Začal bych tím, že sem dáš schema zamýšlené úpravy toho zdroje
0

Gerhard
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 14 Apr 2020, 22:31

Re: Protiskratová ochrana na ATX zdroj

Príspevok od používateľa Gerhard » 28 Apr 2020, 11:41

Nejaké veľmi rozsiahle úpravy tam robiť nechcem. Iba vyvediem 12V, 5V a 3,3V do zásuviek na banániky. Pridám nejaké LED-ky, spínač a jeden Dummy Load rezistor
Prílohy
Untitled-1.png
0

MARKYS
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 141
Dátum registrácie: 24 Nov 2019, 21:29
Bydlisko: Čadca
Vek: 21

Re: Protiskratová ochrana na ATX zdroj

Príspevok od používateľa MARKYS » 28 Apr 2020, 12:38

Záleží od zdroja samotného. Mne napríklad posledný čo som robil odpojí výstup po cca 1,5-2A by očko. Robí to preto, že som experimentoval a odpojil som Dummy load rezistor. Ale ak chceš ťahať vyššie prúdy, skús toto:
https://www.youtube.com/watch?v=7ctPSgaLxbc
Tým trimrom na intertujúcom vstupe komparátora si nastavíš maximálny prúd.
0
Nič nevydrží dlhšie ako dočasné riešenie.

Používateľov profilový obrázok
Sinuhet
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 106
Dátum registrácie: 24 Feb 2020, 19:07
Bydlisko: Bratislava

Re: Protiskratová ochrana na ATX zdroj

Príspevok od používateľa Sinuhet » 28 Apr 2020, 12:40

Mozem poprosit parametre zatazoveho odporu.
0

MARKYS
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 141
Dátum registrácie: 24 Nov 2019, 21:29
Bydlisko: Čadca
Vek: 21

Re: Protiskratová ochrana na ATX zdroj

Príspevok od používateľa MARKYS » 28 Apr 2020, 12:42

Sinuhet: ja som dával buď 4,7R na 5V alebo 12R na 12V vetvu. Záleží na tom, ktorá vetva dá najviac výkonu.
0
Nič nevydrží dlhšie ako dočasné riešenie.

Gerhard
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 14 Apr 2020, 22:31

Re: Protiskratová ochrana na ATX zdroj

Príspevok od používateľa Gerhard » 28 Apr 2020, 14:00

Ďakujem za radu. Potreboval by som ale niečo jednoduchšie, čo by sa dalo kúpiť alebo poprípade vyrobiť.. Video, ktoré si poslal nie je zlý nápad ale vyrobiť to by už nebolo také jednoduché. Tá ochrana, ktorú by som potreboval, nemusí byť nutne niečo v podobe ističa, mohol by som tam dať napríklad aj žiarovku, ktorá by vkuse svietila. Tam by však bol problém s odberom prúdu, nakoľko tam možno dám aj -5V 0.3A a -12 0.8A. Tam by mi už tie ampére chýbali :/ Máte nejaké iné rady ?

Rozmýšľal som aj že by som tam dal klasickú tavnú 30A poistku ako je napríklad v aute. Je to dobrý nápad ? Čo ak by došlo ku skratu pri 12V 15A ?
0

JohnnyElektro
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 16 Júl 2019, 14:22

Re: Protiskratová ochrana na ATX zdroj

Príspevok od používateľa JohnnyElektro » 28 Apr 2020, 15:30

Neviem aky zasah potrebujes do ATX zdroja vlastne , ale ak tvoj zamer je poistit ho este raz, mozes to vyriesit poistkov alebo odberovym "skrticom", v serii za zapnutym GND.

Tym odberovym skrticom myslim bezny tranzistor co ma kolektor na napatie aspon 50V,alebo aj viac, a bazu zapojit s odporom dostatocnej vysky na nejakom konstantnom napati aby si limitoval prud. Mozes to vlozit do obvodu za GND a dat silny rezistor na bazu a skrat na kolektor a uz len pripojis emitor. Vysku akceptovatelneho prudu by si nakalibroval cez ten odpor. Ten zistis cez hFe konstantu tranzistora a z napatia ktore je na GND.
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Protiskratová ochrana na ATX zdroj

Príspevok od používateľa 5ko » 28 Apr 2020, 16:50

Asi sa začnem učiť Swahilsky ,alebo Pigmejsky. :D :pain:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6200
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Protiskratová ochrana na ATX zdroj

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 28 Apr 2020, 17:01

JohnyElektro: absolutne nikto netusi co si tym vlastne myslel. nechces to radsej nakreslit?
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

JohnnyElektro
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 16 Júl 2019, 14:22

Re: Protiskratová ochrana na ATX zdroj

Príspevok od používateľa JohnnyElektro » 28 Apr 2020, 17:24

Musim povedat ze opisat obvod textom je tazky oriesok pre mna, ale myslel som toto

http://www.falstad.com/circuit/circuitj ... 8+256+0%0A

odporom som to nakalibroval na 32mA, prudovy vystup obvodu simulujem potenciometrom

-- Spojený príspevok 28 Apr 2020, 17:29 --

Ale ma to svoje muchy sa mi zda, aj ked je konstantne napatie na emitore, prud nepreteka volne, ale zavisi od prudoveho vystupu obvodu?
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5623
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Protiskratová ochrana na ATX zdroj

Príspevok od používateľa mr.dred » 28 Apr 2020, 17:42

Potichúčku sledujem a usmievam sa ... To myslíš vážne , že prúdovo obmedzovať na vstupe primár impulzného zdroja ?
Už som videl veľa schém impulzákov, ale takúto vychytávku :rolleyes:
1
Obrázok 1
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

JohnnyElektro
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 16 Júl 2019, 14:22

Re: Protiskratová ochrana na ATX zdroj

Príspevok od používateľa JohnnyElektro » 28 Apr 2020, 18:19

Tusil som ze je to hlupost :rolleyes: , nabuduce si vsetko lepsie rozmyslim.
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Protiskratová ochrana na ATX zdroj

Príspevok od používateľa misocko » 28 Apr 2020, 18:41

musim sa uz Johnyho zastat, fakt sa zlepsuje , teda hlavne v komunikacii, na zaciatku to bola hroza.
mr.dred , myslim ze Johny a aj ja sme mysleli skratovu ochranu na vystup zdroja (ja urcite).
Johny , nechce sa mi studovat bipolarne tranzistory a vemi im nerozumiem, neviem ci bi fungovalo to co si spravil ale ano robia sa prudove zdroje s tranzistormi tak preco nie ochrana.
mna narychlo napadlo toto. Operak a mosfet. operak by sledoval napetie (prud x RDSon, budu to mV podla pouziteho mosfetu a pozadovaneho prudu) na mosfete a porovnaval s nastavenym. Po prekroceni nastaveneho napetia by rozopol mosfet , napetie by vystupalo este viac, obvod by ostal otvoreny. Dioda na vstupe by chranila vstup pred napetim vyssim ako napajacie (ano , spravil som to na stole, napajal dvoma zdrojmi a odpalil si operak :-) ). Reset obvodu spinacom , RC ochrana mosfetu aby pri rozpinani nemusel vsetok vykon odparit on. Ako pisem , na stole testovane 18V 20A, bez RC.
PS , poistka (klasika drotikova) asi nie, zatial som skratol iba dva PC zdroje a myslim ze poistka by to nestihla zachranit, toto rozoplo v mikrosekundach , tak asi ano.
Prílohy
proti skratu.png
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Protiskratová ochrana na ATX zdroj

Príspevok od používateľa zipaj » 28 Apr 2020, 23:07

počítačové zdroje ochranu pred preťažením majú, niektoré lepšiu, niektoré horšiu, ak sa k preťaženiu prepracuješ pomaly (niekoľko sekúnd) väčšina zdrojov sa bezpečne vypne vypne, ak urobíš tvrdý skrat na výstupe, väčšinou to prežijú, ale z času na čas vyhoria tranzistory na primárnej strane (+ 2,2R rezistory v bázach). Preštuuj si amaro B4/1994 tam je činnosť tejto ochrany dobre vysvetlená, možno si ju upravíš (zmenšením kapacít kondenzátorov v obvode ochrany). V tom amare sa pojednáva o AT zdroji s riadiacim obvodom TL494, ale ak si na prerábku zoberieš ATX zdroj s TL494 alebo jeho ekvivalentom K7500B, tak je to na jedno kopyto aj po 25 rokoch :-)
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Protiskratová ochrana na ATX zdroj

Príspevok od používateľa misocko » 10 Máj 2020, 11:19

nedalo mi to a skusil som ten bipolar , aj napriek nulovej znalosti tejto problematiky :lol:
mr.dred , sorry, nevsimol som si v simulacii to napetie , johny, ak si skutocne chcel skrtit (nie vypnut) primar spinaneho zdroja , tak sa mas este vela co ucit
ale k meraniu:
skusil som tranzistor 2N5302, 12V napajanie, ziarovka odber 2A. zapojenie podla obr. odporm do bazy som nastavil prud pri ktorom bol najviac patrny efekt zosilnenia alebo ako to nazvat , skratka dalsim zvysovanim tohto prudu uz klesal ubytok napetia medzi SE len minimalne. Ten prud bol teda 50mA, ubytok na SE 150mV. Po vyskratovani ziaroky sa budaci prud nezmenil, prud v obvode vystupal na 3A, cele napetie sa vyparilo na tranzistore. Ci by toto zapojenie ochranilo PC zdroj , neviem ale na tranzistor by robil zbytocnu stratu (saturacne napetie okolo 2V pri 20A , pri 12V napajani je dost velka strata), takze moje riesenie s mofetom je minimalne energeticky uplne super. testovane samozreje v reale, mozno este skusim co na to multisim.
EDIT: žasnem, este aj simulator nasimuloval podobne spravanie , akurat v skrate ukazuje 9A , ale to bude toleranciuo parametrou tranzistora :D
Prílohy
obmedzenie prudu bipolarom.png
obmedzenie prudu bipolarom.png (2.36 KiB) 3412 zobrazení
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok