APC Back-UPS 1500

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

APC Back-UPS 1500

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 30 Jún 2020, 11:21

Výhodne som kúpil túto UPSku ktorá vyhadzovala chybu F02. Čo som pozeral tak by to mal byť skrat na výstupe. Tak som ju rozobral, premeral polovodiče no všetko vyzeralo ok, zapojil som ju z batérii len tak na stole a zrazu ide. Do siete som ju zatiaľ nedával.
Servisuje niekto UPSky a vedel by poradiť čo všetko by som ešte mal zmerať aby som vedel že je to na 100% ok.
Ešte má jednu chybu alebo nastavenie na ktoré neviem prísť. Display má strašne nízky jas, že skoro nič nevidno. Hľadal som či sa to nedá nejak nastaviť no nič som nenašiel. Podsvietenie je spínané tranzistorom alebo fetom cez 60ohm rezistor napätie je 5,2V z LM317. Nedarí sa mi vysledovať či je tá LM317 nejak ovládaná alebo má to napätie pevné. Neviem či je zlé podsvietenie alebo doňho ide malé napätie.
Keby niekto našiel schému presne tochto modelu bol by som rád pretože mne sa nedarí.
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: APC Back-UPS 1500

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 01 Júl 2020, 10:39

Tak sa mi podarilo vysledovať reguláciu toho LMka má tam byť 5V je tam 5,2V čiže to je v poriadku tak som vymenil led diody v podsvietení a už to funguje.
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: APC Back-UPS 1500

Príspevok od používateľa Merak » 01 Júl 2020, 11:22

keď servisujem UPSky, tak sledujem nabíjač, na UPS zapojím cca 80% záťaže, najideálnejšie žiarovky alebo špirálový ohrievač, sledujem aký má priebeh napätia na výstupe, či je v poriadku sínusovka a tak, potom pri pripojení do siete sledujem priebeh napätia na batériách, či nie je moc zvlnené a či je dostačujúce pre nabitie batérií
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: APC Back-UPS 1500

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 01 Júl 2020, 15:28

Vďaka zmeriam. Inak závada by mohla byť aj studený spoj, lebo keď si pod lupou prezerám tú dosku tak je to čosi otrasné.
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: APC Back-UPS 1500

Príspevok od používateľa Merak » 01 Júl 2020, 19:07

vieš koľko ušetria na cíne? a potom tá kazovosť po záručnej dobe, tak šupšup choď si kúpiť novú
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: APC Back-UPS 1500

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 01 Júl 2020, 19:12

Práveže som nenarážal nato že by šetrili. Je to jedna mála z vecí ktorá vyzerá že je spravená kvalitne, žial Pb free.
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: APC Back-UPS 1500

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 02 Júl 2020, 13:34

Tak ešte jedna otázka. Rozmiestnenie je v rade za sebou takéto trafo ventilátor fety. Ventilátor bol otočený tak aby fúkal na trafo, avšak na plastoch je vyrazené že má fúkať na fety. Čo som pozeral videá tak tam ventilátor fúkal na trafo. Ako ho mám teda otočiť? Bolo to myslené že mal fúkať na fety, ale prišli nato že sa trafo hreje viac, tak to otočili, alebo sa čínanko pomýlil a zle ho otočil.
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: APC Back-UPS 1500

Príspevok od používateľa Merak » 02 Júl 2020, 15:46

no z trafa fúkať na fety teplý vzduch by bola somarina
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: APC Back-UPS 1500

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 02 Júl 2020, 18:55

Ja som myslel ze sa trafo zahrieva menej nez fety.
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: APC Back-UPS 1500

Príspevok od používateľa jenda23 » 02 Júl 2020, 19:02

Ty přesycený trafa v UPS se zahřejvaj víc jak 100 fetů zaráz :pain:
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: APC Back-UPS 1500

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 24 Júl 2020, 19:28

Tak som si našiel čas na tú UPS, nabil som baterky sú síce slabšie, ale na opravu postačia. Z batérii UPS ide, ale keď ju dám do siete hádže chybu F02. Do siete ju mám napojenú cez žiarovku. Keď sú zapojené batérie a dám ju do siete, žiarovka sa mi naplno rozsvieti a v UPS to bzučí. V takomto stave majú baterky 24V a tečie do nich brúd 50mA . Ak sa pokúsim UPS zapnúť stlačením tlačítka nabehne chyba F02. Ak sú batérie odpojené a dám UPS do siete tak žiarovka slabo svieti a na pinoch kde by bola batéria sa objaví 27,2V. Avšak žiarovka každých cca 5s blikne. Čo som pozeral videá, tak ak je pripojená do siete a má baterky malo by sa dať tlačítkami prezerať menu mne to nefunguje. Funguje to len ak je sieť odpojená. Vedeli by ste ma navigovať pri oprave?
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: APC Back-UPS 1500

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 08 Aug 2020, 11:53

Tak som znova pokročil UPS nabehne, baterky nabíja. Lenže každých 5s akoby nachvílu vypadol zdroj čo napája riadenie a nabíjanie. Na malý okamih každých 5s výstupné napätie poskočí, vstupný prúd sa zníži. Zdroj celkovo vydáva divný zvuk, podla mňa príliš hlasný. Riadiaci čip je tam TNY278PN. Spravil som videá. Žiarovka je do série s napájaním UPS, osciloskop je na výstupe zo zdroja.
https://youtu.be/5wDkwZqjJQc
https://youtu.be/KcKRKN7slCg
https://youtu.be/5l9tHB94dj0
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: APC Back-UPS 1500

Príspevok od používateľa misocko » 08 Aug 2020, 12:23

videa su sukromne
cez aku silnu ziarovku to napajas. myslim ze nastaci tahat prud potrebny pre UPS a tak sa pravidelne resetuje. pouzi silnejsiu ziarovku , interval. resetovania sa predlzi ak mam pravdu.
ziarovku bu som dal nejaku 500W. ja mam dve halogeny na taketo pripady.
0

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: APC Back-UPS 1500

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 08 Aug 2020, 16:13

Videá som opravil. Žiarovku mam 60W ,ale stačí lebo na UPS nemám zapojenú zátaž. Skúšal som aj napriamo bez žiarovky a to isté. Žiarovku mám teraz len ako poistku keby som niečo dobabral pri meraní.
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Používateľov profilový obrázok
tornado6
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 72
Dátum registrácie: 31 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: nedaleko Piešťan
Vek: 44

Re: APC Back-UPS 1500

Príspevok od používateľa tornado6 » 08 Aug 2020, 17:01

Ked to zapneš do siete tak zmeraj ake maš napetie na primári na Elite cca 320 V jednosmerných a potom na výstupe aké máš napetie na tom TNY , nie napetie za trafom na baterkach ale pred trafom možu byt suche elity,preto to tak bzuči.
0
Pri oprave ťa vždy niečo prekvapí, ale treba si vedieť poradiť.

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: APC Back-UPS 1500

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 08 Aug 2020, 19:15

Ahoj tak pri 230v striedavych je na elite 310v medzi S a D toho tny je okolo 350 lieta to a ked to kazdych 5s zabzuci tak to tam vyskoci na 420v na tu chvilku.
Meral som merakom, osciloskopom neviem merat na primari.
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Používateľov profilový obrázok
tornado6
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 72
Dátum registrácie: 31 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: nedaleko Piešťan
Vek: 44

Re: APC Back-UPS 1500

Príspevok od používateľa tornado6 » 10 Aug 2020, 19:07

Ak by si chcel merat na primari oscilom musíš mat bud oscil na baterky, alebo ho musiš napajat cez oddelovacie trafo 230AC/230AC, dufam že som sa vyjadril jasne a ako píšeš tých 310 V je dobre ale na tom TNY nie je výstup FB to je výstup kde býva napetie tak 5 Voltov čo je v podstate samotne napajanie toho čipu.

PS: Po pozretí schemy zapojenia toho TNY musí byt na pine 1 tých 5,85V ak ti to kmitá aj tu meranie voči mínusu na hlavnom elite tak máš problem z tým TNY, alebo niečo okolo, v takom prípade vypni napájanie a skus ho pomerat diod testom piny 1 a 2 voči zbytku, z oboch strán či tam nie je prieraz, nemusí byt skrat to by ti odprdlo integráč že by si hladal deklík z nápisom, ale može byt načatý ako by si mal namiesto diody rezistor, treba to pomerat. :wink:
0
Pri oprave ťa vždy niečo prekvapí, ale treba si vedieť poradiť.

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: APC Back-UPS 1500

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 10 Aug 2020, 20:34

To s osci viem :biggrin: . Tak som to myslel, že nemožem merať s osci na primare lebo nemám ani jednu z tých možnosti.
Vďaka za rady pomeriam to tny. Ale aby si nehovoril že sa flákam, kedže si dlhšie neodpisoval tak som mal čas a meral som kondíki. Našiel som zlé, síce malé kapacity a trošku ďalej od zdroja, nepomohlo to , ale aspoň sú tam teraz dobré.
Ešte som našiel toto video https://www.youtube.com/watch?v=hRM3W9C ... x=27&t=17s
Od 17sec, robí mu to to isté, zdroj je moc hlasný a každých 5s akoby vypadne, keď si to dáš nahlas počuť to.
Takže teraz neviem či je to v poriadku a je to hlasný nepodarok ktorý sa nedá normálne používať v izbe kde spávaš, alebo je tam niečo zlé.
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Používateľov profilový obrázok
tornado6
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 72
Dátum registrácie: 31 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: nedaleko Piešťan
Vek: 44

Re: APC Back-UPS 1500

Príspevok od používateľa tornado6 » 10 Aug 2020, 21:02

No padá preto, lebo sa tvári ako pretažený, može to robit samotný integráč tým, že má v prdeli v sebe tu stabilizáciu napetia na pine 1 - nenapísal si mi čo si nameral na tom pine voči mínusu zdroja a ked to tam nabieha moc vysoko, tak to zasa padá, lebo mu nedovolí nabehnut ten optočlen ako ochrana, poviem príklad: Za normálnych okolností je na pine 1 - 5,85V a kmitá to v pohode a na výstupe do trafa ide tresknem blbost 600V spínaných, ale pokial je tá vnutorná stabilizácia v háji tak na pine 1 - može byt aj7- 8 Voltov a do trafato nakmitáva aj na 800 Voltov a to sa už nepáči nastaveniu spetnej vazby a nasledne pri hraničnej hodnote to vypne cez ten optak.

Alebo je problem, okolo toho TNY, že to nekmitá na správnej frekvencii a ide to do výkonu, lebo trafo je stavané na kmitanie na určitej frekvencii + - autobus a ked to kmitá mimo rozsahtak samotný primár sa tvári ako skrat a pri pretažení to zasa vypína interná ochrana toho TNY, ale to treba merat čo kde je , na dialku sa zle radí, bez nameraných hodnot.
0
Pri oprave ťa vždy niečo prekvapí, ale treba si vedieť poradiť.

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: APC Back-UPS 1500

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 10 Aug 2020, 21:17

Tak pri 220V striedavych je na pine 2 5,81V a pri zakmitoch sa to nepohne. Na pine 1 je 1V pri zakmite to padne na 0.
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok