MOTOR - prepalene vinutie

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

janovie
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 53
Dátum registrácie: 23 Sep 2009, 00:00
Vek: 52

MOTOR - prepalene vinutie

Príspevok od používateľa janovie » 23 Sep 2009, 18:00

Ahoj,
potreboval by som pomoc - radu, zhorel mi motor v elektrickej retazovej pile, a rozobral som ho a nafotil vinutie rotora a statora.

Jedna sa o 220V-50Hz / 2000W motor.

Motor teraz ide strasne pomaly a dymi z vinutia.

Po rozobrani som objavil poskodene vinutie na jednej strane statora:

Rotor vyzera byt na oboch koncoch OK.

Vie mi niekto poradit, co s tym vinutim ?
Ak by to bolo iba v povrchovych vrstvach tych zavitov, dalo by sa to iba nejako zaizolovat lakom proti skratu a bavilo by to zase OK, alebo je nutne to cele vinutie dat nove ?

Dik za rady a typ.

JANY


//Ja len menšie hrubky som skorigoval... Tommy.
Prílohy
STATOR4-small.jpg
ROTOR5 - small.JPG
ROTOR3 - small.JPG
ROTOR2 - small.JPG
STATOR5 - small.JPG
STATOR6 - small.JPG
0
Naposledy upravil/-a janovie v 23 Sep 2009, 18:17, upravené celkom 3 krát.

Používateľov profilový obrázok
kukinko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1536
Dátum registrácie: 11 Júl 2008, 00:00
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa kukinko » 23 Sep 2009, 18:12

to vinutie moze byt uz niekde "chytene" takze odporucam previnut nanovo
0
"programujem = hram sa" s Arduino / ESP, LOGO!, Simatic + TIA
+ nejaka ta elektrobizuteria okolo

:agree:

janovie
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 53
Dátum registrácie: 23 Sep 2009, 00:00
Vek: 52

Príspevok od používateľa janovie » 23 Sep 2009, 18:19

kukinko napísal:to vinutie moze byt uz niekde "chytene" takze odporucam previnut nanovo
OK.
A nemate nejaky dobry link ako na to ?
0

eriko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2285
Dátum registrácie: 07 Nov 2008, 00:00

Príspevok od používateľa eriko » 23 Sep 2009, 18:25

Asi najlepšie riešenie by bolo ísť za niekým, kto sa tomu venuje, t.j. niekým kto navíja elektrické motory.
Neviem kde bývaš, ale určite v blízkom okolí (nejaké mestečko) takého človeka nájdeš.
0

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 23 Sep 2009, 18:35

Nemuselo sa nutne prepalaliť niekde....niekedy sa prepáli izolácia(hlavne u hrubších priemerov) a vytvorí sa medzizavitovi skrat...v tom prípade iba previnuť....pobehaj nejaké dediny, tam sú rôzny ľudia ktorý prevíjajú motory...

No mala tam byť tepelná poistka aby sa takéto niečo nestalo...
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

janovie
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 53
Dátum registrácie: 23 Sep 2009, 00:00
Vek: 52

Príspevok od používateľa janovie » 23 Sep 2009, 19:35

Robio napísal:Nemuselo sa nutne prepalaliť niekde....niekedy sa prepáli izolácia(hlavne u hrubších priemerov) a vytvorí sa medzizavitovi skrat...v tom prípade iba previnuť....pobehaj nejaké dediny, tam sú rôzny ľudia ktorý prevíjajú motory...

No mala tam byť tepelná poistka aby sa takéto niečo nestalo...
Je mi to jasne ze to niekto previja ....
Ale ja som polozil otazku na elektrotechnickom fore, tak dufam, ze mi niekto odborne vysvetli, ako sa to previja. Zaujima ma to ako domaceho kutila, preco by som si to nemohol urobit doma sam ?
Co k tomu treba ?
Novy drot alebo staci odvynut povodny a chore miesta zalakovat ?
Co pouzit ako dobry izolant na zalakovanie ?

Dik.
0

Používateľov profilový obrázok
ŠONTE
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 204
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Trnava
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa ŠONTE » 23 Sep 2009, 20:04

Treba dat stare vinutie von, ak uz je nepouzitelne zistit priemer drozu, pocet zavitov a navinut nove v takom istom priemere. Dat nove izolacne papiere, vlozit a prisposobit nove vinutie. Otestovat, prispajkovat privody a zlozit. Ak si z okolia Trnavy tak by som vedel o firme co previja. Ale ak sa chces priucit, kludne.
0

Používateľov profilový obrázok
martens
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 860
Dátum registrácie: 27 Jún 2009, 00:00
Bydlisko: ČR(Orlová)
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa martens » 23 Sep 2009, 20:15

Robio napísal:Nemuselo sa nutne prepalaliť niekde....niekedy sa prepáli izolácia(hlavne u hrubších priemerov) a vytvorí sa medzizavitovi skrat...v tom prípade iba previnuť....pobehaj nejaké dediny, tam sú rôzny ľudia ktorý prevíjajú motory...

No mala tam byť tepelná poistka aby sa takéto niečo nestalo...

To se stá může ale najdi tu čaást zrovna když to bude třeba na vnitřní straně vinutí....Todle chce někho kdo v tom "chodí" ale to už tady bylo...:)
0

Používateľov profilový obrázok
martens
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 860
Dátum registrácie: 27 Jún 2009, 00:00
Bydlisko: ČR(Orlová)
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa martens » 23 Sep 2009, 20:19

ŠONTE napísal:Treba dat stare vinutie von, ak uz je nepouzitelne zistit priemer drozu, pocet zavitov a navinut nove v takom istom priemere. Dat nove izolacne papiere, vlozit a prisposobit nove vinutie. Otestovat, prispajkovat privody a zlozit. Ak si z okolia Trnavy tak by som vedel o firme co previja. Ale ak sa chces priucit, kludne.

Já osobně bych si na to netroufal když o tom nic nevím ale pod ohledem nějaké osoby co o tom ví klidně....Z návodu z netu to je nanic...Uděláš tam nějké chyby nebo prostě něco co tak nebo inak nemá být a můžeš mít zaděláno v lepším případě na majetkovou škodu třeba...A ta stránka tě na Tvé chyby 100% neupozorní...Jak už jsem pasl chce to někoho....
0

Používateľov profilový obrázok
ŠONTE
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 204
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Trnava
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa ŠONTE » 23 Sep 2009, 20:25

Tak zhanaj cloveka ktory by ti na to dozrel. Myslim ze motory previjaju v kazdej druhej dedine.. Na dedine je to nutnost..
0

Používateľov profilový obrázok
martens
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 860
Dátum registrácie: 27 Jún 2009, 00:00
Bydlisko: ČR(Orlová)
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa martens » 23 Sep 2009, 20:27

ŠONTE napísal:Tak zhanaj cloveka ktory by ti na to dozrel. Myslim ze motory previjaju v kazdej druhej dedine.. Na dedine je to nutnost..
Tak já bych na to měl bráchu ale ČR k vám je to štrek a kvůli jednoto vinutí...(smích) to musí kutit -přesně jak si psal skoro v každé dílně...
0

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 23 Sep 2009, 21:14

janovie, ak ťa zaujíma konštrukčná stránka, tak stator je iba obyčajný magnet resp. plechy a na tom cievka...stator je len prosto navinutí a sériovo spojený s rotorom(od toho ten názov, sériový motor), iná vec je navíjať rotor...


Ak máš taký vodič, tak odmotávaj starý rotor spočítaj počet závitov(samozrejme prierez) no a dodržať smer vinutia...
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

janovie
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 53
Dátum registrácie: 23 Sep 2009, 00:00
Vek: 52

Príspevok od používateľa janovie » 23 Sep 2009, 21:18

Robio napísal:janovie, ak ťa zaujíma konštrukčná stránka, tak stator je iba obyčajný magnet resp. plechy a na tom cievka...stator je len prosto navinutí a sériovo spojený s rotorom(od toho ten názov, sériový motor), iná vec je navíjať rotor...


Ak máš taký vodič, tak odmotávaj starý rotor spočítaj počet závitov(samozrejme prierez) no a dodržať smer vinutia...
A preco nepouzit povodny drot ?
Ak je v poriadku a ma poskodenu iba izolaciu tak to zatrem izolacnym lakom na poskodenych miestach a pouzijem znovu ....
0

Používateľov profilový obrázok
martens
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 860
Dátum registrácie: 27 Jún 2009, 00:00
Bydlisko: ČR(Orlová)
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa martens » 23 Sep 2009, 21:21

janovie napísal:
Robio napísal:janovie, ak ťa zaujíma konštrukčná stránka, tak stator je iba obyčajný magnet resp. plechy a na tom cievka...stator je len prosto navinutí a sériovo spojený s rotorom(od toho ten názov, sériový motor), iná vec je navíjať rotor...


Ak máš taký vodič, tak odmotávaj starý rotor spočítaj počet závitov(samozrejme prierez) no a dodržať smer vinutia...
A preco nepouzit povodny drot ?
Ak je v poriadku a ma poskodenu iba izolaciu tak to zatrem izolacnym lakom na poskodenych miestach a pouzijem znovu ....
Protože si nebudeš být moc jistý že je vše Ok...Jistota nového drátu je jistota....
0

janovie
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 53
Dátum registrácie: 23 Sep 2009, 00:00
Vek: 52

Príspevok od používateľa janovie » 23 Sep 2009, 21:22

janovie napísal:
Robio napísal:janovie, ak ťa zaujíma konštrukčná stránka, tak stator je iba obyčajný magnet resp. plechy a na tom cievka...stator je len prosto navinutí a sériovo spojený s rotorom(od toho ten názov, sériový motor), iná vec je navíjať rotor...


Ak máš taký vodič, tak odmotávaj starý rotor spočítaj počet závitov(samozrejme prierez) no a dodržať smer vinutia...
A preco nepouzit povodny drot ?
Ak je v poriadku a ma poskodenu iba izolaciu tak to zatrem izolacnym lakom na poskodenych miestach a pouzijem znovu ....
Ktory z lakov pouzit na izolaciu drotu ?
http://www.sos.sk/?str=329
0

janovie
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 53
Dátum registrácie: 23 Sep 2009, 00:00
Vek: 52

Príspevok od používateľa janovie » 23 Sep 2009, 21:24

martens napísal:
janovie napísal:
Robio napísal:janovie, ak ťa zaujíma konštrukčná stránka, tak stator je iba obyčajný magnet resp. plechy a na tom cievka...stator je len prosto navinutí a sériovo spojený s rotorom(od toho ten názov, sériový motor), iná vec je navíjať rotor...


Ak máš taký vodič, tak odmotávaj starý rotor spočítaj počet závitov(samozrejme prierez) no a dodržať smer vinutia...
A preco nepouzit povodny drot ?
Ak je v poriadku a ma poskodenu iba izolaciu tak to zatrem izolacnym lakom na poskodenych miestach a pouzijem znovu ....
Protože si nebudeš být moc jistý že je vše Ok...Jistota nového drátu je jistota....
Sak ked ten drot odmotam a ma priemer 1-2mm tak snad uvidim ci je vcelku alebo nie - ze je prepaleny stenceny priemer a podobne ....
0

Používateľov profilový obrázok
martens
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 860
Dátum registrácie: 27 Jún 2009, 00:00
Bydlisko: ČR(Orlová)
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa martens » 23 Sep 2009, 21:29

janovie napísal:
martens napísal:
janovie napísal: A preco nepouzit povodny drot ?
Ak je v poriadku a ma poskodenu iba izolaciu tak to zatrem izolacnym lakom na poskodenych miestach a pouzijem znovu ....
Protože si nebudeš být moc jistý že je vše Ok...Jistota nového drátu je jistota....
Sak ked ten drot odmotam a ma priemer 1-2mm tak snad uvidim ci je vcelku alebo nie - ze je prepaleny stenceny priemer a podobne ....


No jo uvidiš ale třebas může být porušena stavba toho drátu a za chvíly ti to bude zas robit bordel příklad....Já bych to zrobil nově když už bych to měl vykucháné-jsem si jist že to bude Ok a nemusel bych se stím příště srát kvůli toho že se to tam třeba zas přepálí.....Ale tvůj návrh je taky řešení...Holt konej jak myslíš řekl jsem svůj názor...
0

janovie
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 53
Dátum registrácie: 23 Sep 2009, 00:00
Vek: 52

Príspevok od používateľa janovie » 23 Sep 2009, 21:30

janovie napísal:
martens napísal:
janovie napísal: A preco nepouzit povodny drot ?
Ak je v poriadku a ma poskodenu iba izolaciu tak to zatrem izolacnym lakom na poskodenych miestach a pouzijem znovu ....
Protože si nebudeš být moc jistý že je vše Ok...Jistota nového drátu je jistota....
Sak ked ten drot odmotam a ma priemer 1-2mm tak snad uvidim ci je vcelku alebo nie - ze je prepaleny stenceny priemer a podobne ....
Prílohy
motor.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
martens
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 860
Dátum registrácie: 27 Jún 2009, 00:00
Bydlisko: ČR(Orlová)
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa martens » 23 Sep 2009, 21:34

Tak si to urbo tím starým ale stejně tam musíš mít stejnou délku a to přepálené místo bych tam vůbec nedávál a ani nepokoušel ho spravit tím že na něj hodím novou izolaci a zaliju Pvcčkem...
0

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 23 Sep 2009, 21:38

Asi ťa sklamem ale doma to nenalakuješ....keď by ti to uschlo a ty by si s tým chcel ohýbať tak by popraskal...


Navyše nezistíš kde všade to je poškodené úplne alebo len čiastočne...
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok