Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Prudove chranice v TNC

Prudove chranice v TNC

Elektrotechnick├ę normy

Moderátori: Merak, Moderátori

Re: Prudove chranice v TNC

Odosla┼ąod Samanko » 20 Mar 2018, 23:56

Lukinkovi som to pisal v SS hned ako to napisal, ale este mam tu spravu v neodoslanych, cize ju este neprecital.
ÔÇťStrong people don't put others down... They lift them up.ÔÇť Michal P. Watson.
ÔÇ×Pravda mus├ş ─Źelit v├şce zkoumaj├şc├şm pohled┼»m !"
ÔÇ×We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos
Samanko
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 996
Zalo┼żen├Ż: 03.05.2013

Odosla┼ąod Lukino55555 » 21 Mar 2018, 07:46

5ko nap├şsal:M┼ła by zase zauj├şmalo, ako sa tam dostal m├┤j nick do nejakej cit├ície,┼że som to nap├şsal ja ? 8O
─îo ty na to Lukino? K├Żm to zamkn├║? :wink:

Pard├│n odpravedl┼łujem sa. Pom├Żlil som to ja.
Lukino55555
Nov├Ż ─Źlen
Nov├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 88
Vek: 24.19
Zalo┼żen├Ż: 20.08.2017
Paragraf: 22

Odosla┼ąod Merak » 21 Mar 2018, 08:47

cajicek80g nap├şsal:Uz je to vyhodene. Ked som to v 2012 zapajal normu som nikde na internete nenasiel.
Fungovalo to doteraz bez problemu. Ale kludne mi laikovi mozes vysvetlit preco mi to nefungovalo a v com. A prosim nemyl si pojem nefunguje a pojem je to nebezpecne...

1.- ako laik si to nemal robi┼ą.
2.- ani si nemohol n├íjs┼ą, ke─Ć┼że RCD sa v TN-C sieti nepou┼ż├şva.
3.- existuje mnoho literat├║ry ako zap├íja┼ą RCD, aj na nete sa d├í toho ve─ża n├íjs┼ą.
4.- ak aj ako laik nie─Źo rob├ş┼í s elektrikou, daj si to skontrolova┼ą a ods├║hlasi┼ą niekomu s osved─Źen├şm.
5.- v pevnej elektroin┼ítal├ícii sa nikdy nesmie vyp├şna┼ą alebo odp├şna┼ą vodi─Ź PE alebo PEN, to je ten zeleno┼żlt├Ż, popr├şpade v star├Żch elektroin┼ítal├íci├ích zelen├Ż vodi─Ź.
┼żivot je ako s├şnusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzit├Żm si dvakr├ít na nule
pon├║kam na predaj: http://svetelektro.com/Forum/predam-pop ... art40.html
P.S.: sk├┤r som vedel zapoji┼ą vidlicu a z├ísuvku ako rozpr├íva┼ą
Merak
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator
Pr├şspevky: 6693
Vek: 39.8
Zalo┼żen├Ż: 10.07.2012
Paragraf: 24

Odosla┼ąod 5ko » 21 Mar 2018, 11:58

@Lukino- OK, st├íva sa ,aj ┼żenat├Żm. :D :agree:
Lenivos┼ą je matka pokroku.Leniv├Ż ─Źlovek rozm├Ż┼íla,ako by si robotu u─żah─Źil a tak nie─Źo vyn├íjde.
Ku ka┼żd├ęmu ─Ź├şnskemu v├Żrobku by mali pribali┼ą jedn├ęho ─Ź├ş┼łana, aby som ho mohol nakopa┼ą do ....,ked sa to pokaz├ş.
5ko
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 8544
Vek: 63.55
Zalo┼żen├Ż: 18.02.2010

Odosla┼ąod cajicek80g » 21 Mar 2018, 12:24

Dakujem za prispevky. Ak niekto nadobudol pocit (ozaj netusim na zaklade coho), ze prudovy chranic v TN-C nebodaj nejak odporucam tak to rozhodne nie... uz moj prvy prispevok smeroval k tomu, ze som rad, ze vdaka tomuto tu som zisitl aku hovadinu som doma cele roky mal. Otazky, ktore som dal sluzili na to aby som lepsie pochopil ako veci funguju co by urcite prospelo viacerym co tu hladaju odpovede - ci uz studentom alebo ludom co sa chcu vzdelat. Uprimne som dost sklamany z rakcii... jeden, vobec netusim preco, si tu chce merat vtaka, druheho argument v tnc nefunguje lebo tnc ma asi taku vypovednu hodnotu ako ked vam v autoservise povedia, ze vase auto nefunguje lebo nefunguje... no co takemu povies.. uz radsej nic. a ten cesky basnik co chcel povedat to uz je ozaj kategoria tragedia... mazat temu lebo neviem odpovedat... Jediny odbornik a pravdepodobne asi aj realne elektrikar je tu zrejme pan Merak a tomu este raz vdaka za vecny a konstruktyvny pristup.

O prudovom chranici som sa docital, ze pracuje na principe rovnovahy - porovnava vstupny prud na Faze a vystupny na Neutralnom vodici, ktory musi byt rovnaky. momentalne comu chapem je, ze je obrovsky problem ak sa prerusuje ochranny vodic a preto je RCD v TNC nepripustne. Dalej sa snazim pochopit preco by tento chranic nefungoval v TNC pri kontakte s fazou (za predpokladu ze neni pokazeny).
Dolezite: toto su moje myslienkove pochody, podla vsetkeho nespravne - prosim akokolvek ma opravte ale neurazajte ma - jedine co chcem je veci pochopit...

Priklad fen v kupelni. je pripojeny na fazu a nulak. Doteraz som si myslel, ze to cele funguje nasledovne:
- pri fenovani si nevsimnem poskodeny kabel(odhalena faza) a dotkenm sa ho, pripadne som idiot - fenujem sa vo vani a ten mi spadne do vody. Tu som si prave myslel, ze ten prudovy chranic moze pomct okamzitym rozpojenim. Predpokladal som, ze to funguje takto:
- pri kontakte s fazou ( poskodenym kablom / fen vo vode) cast prudu zacne prechadzat mnou - vytvori sa paralelny obvod - faza na fene - ja - mokra zem na ktorej stojim - riadriator - zem. kedze tadialto cast prichadzajuceho prudu tecie, tak tato cast musi chybat na obvode - faza na fene - elektromotr fenu - nulak. RCD by tu teoreticky mal zistit ze prud na faze je iny ako na nulaku a mal by sa zrejme rozpojit. (tu by som chcel vediet preco toto nenastane)

- tiez by ma uprimne zaujmalo ako tomu celemu pomoze TN-S? ten PE kolik by bol tak ci tak nevyuzity. V podstate ani keby mam nove kable a TN-S sustavu (resp TN-C-S) tak v kupeni nemam pracku ani ziaden iny spotrebic ktory by sa na ten PE kolik pripajal.

mozno sa mylym uplne a prudovy chranic na nic z hore uvedeneho nesluzi a sluzi vyhradne pri poruche, ze sa faza dostane na kostru ale tam by mal potom nastat skrat a to by mal riesit istic... ci??

- dalsia vec co ma prave napada - v TN-C ked sa porusi faza alebo PEN tak mi nic nejde a neda sa to nezistit. pri tom TN-S ak sa dakde porusi PE tak to nemam ako zistit (mozno keby som vsetko rucne meral ale to pochybujem ze niekto robi pravidelne) a prudovy chranic je rovnako nebezpecny ako pri pouzitit v tnc - ci??

- a preco vlastne tie chranice odpajaju aj N a nie len fazu?

(prosim ak su tieto otazky pod vasu uroven ignorujte ich alebo mi napiste do spravy sprsku nadavok ale tu by som bol rad keby bola jedna vecna odpoved z ktorej sa poucia aj mnohi dalsi co to raz budu cistat a zaujmaju sa o prudove chranice)
Introvert sa otvor├ş ostatn├Żm ─żu─Ćom a┼ż pri pitve.
cajicek80g
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 10
Vek: 33.76
Zalo┼żen├Ż: 20.03.2018

Odosla┼ąod Drakoush » 21 Mar 2018, 12:37

Pigi ─Źaj, uvedom si jednu vec, a s├şce funkcia a bezpe─Źn├í funkcia s├║ dva, niekedy diametr├ílne odli┼ín├ę pojmy.

Aj zariadenie s kovov├Żm krytom BUDE FUNGOVA┼Ą, ak kovov├Ż kryt nepripoj├ş┼í na PE (teda laicky povedan├ę neukostr├ş┼í ho), dokonca nebude ma┼ą nijak├║ dysfunkciu a bude sa spr├íva┼ą ako ├║plne funk─Źn├Ż celok a to a┼ż do doby, kedy preraz├ş f├ízov├Ż vodi─Ź na ten kovov├Ż kryt. Potom si vyber, ─Źo sa stane, mo┼żnost├ş je ve─ża.

Zap├ş┼íte si, ┼że elektrick├í energia m├í jednu nev├Żhodu - nevid├ş┼í ju. Plyn uc├şti┼í, vodu aj uvid├ş┼í, ale elektrinu nie, t├í ├║raduje, a┼ż ke─Ć je neskoro. Preto sa robia tak├ę opatrenia, ak├ę sa robia. Funkcia sa ned├í inak overi┼ą, iba re├ílnym meran├şm. Elektrotechnik preto mus├ş po─Ź├şta┼ą so v┼íetk├Żm. Aby mu to bolo u─żah─Źen├ę, urobil to niekto za neho a d├┤le┼żit├ę veci sp├şsal do normy, ktor├í sa MUS├Ź dodr┼żiava┼ą.

Pod─Źiarknut├ę, hotovo. V TN-C chr├íni─Ź nem├í ─Źo robi┼ą, bez oh─żadu na to, ─Źi by fungoval, alebo nie.

A teraz sa kone─Źne dostaneme k tomu, pre─Źo:

1. Odp├íja aj neutr├ílny vodi─Ź. Ako iste vie┼í, v sieti TN-C je tento vodi─Ź kombinovan├Ż s vodi─Źom ochrann├Żm PE, ktor├Ż sa NESMIE odp├íja┼ą. Akon├íhle chr├íni─Ź vybav├ş, prich├ídza┼í o ochrann├Ż vodi─Ź, bez oh─żadu na to, ─Źi je e┼íte niekde in├Ż zdroj pr├║du. N├ízorn├Żm pr├şkladom m├┤┼że by┼ą zalepen├Ż kontakt L. A to je len jedna z mo┼żnost├ş.

2. PEN sa v z├ísuvke del├ş na PE a N, to je vlastne tak├Ż bod rozdelenia. Ak sa napr. bude┼í r├Żpa┼ą v pra─Źke a s├║─Źasne bude┼í ma┼ą obut├ę papu─Źe, pri─Źom sa bude┼í rukou dot├Żka┼ą "kostry" pra─Źky, dotkne┼í sa L. ─îo sa stane v chr├íni─Źi? Ni─Ź, s├║─Źet vtekaj├║cich pr├║dov bude rovn├Ż s├║─Źtu vytekaj├║cich, chr├íni─Źom to nepohne.

To s├║ dva ├║plne z├íkladn├ę body, ktor├ę ┼Ąa nepustia ─Ćalej. Preto sa chr├íni─Ź nemontuje do sieti TN-C.
Pon├║kame: v├Żkup, predaj, servis merac├şch pr├şstrojov r├┤znych zna─Źiek, overenie presnosti meradiel kalibr├ítorom - do 5,5 miest. Pozri aj na┼íu FB str├ínku (ikonka webu v profile), kde n├íjde┼í zauj├şmav├ę fotky a vide├í z opr├ív, review nov├Żch mer├íkov a pod.
Drakoush
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator
Pr├şspevky: 9656
Vek: 24.17
Zalo┼żen├Ż: 08.02.2012
Paragraf: 22

Odosla┼ąod Merak » 21 Mar 2018, 17:58

Cajicek80g: vie┼í ─Źo sa ti stane, pokia─ż by si mal kombinovan├Ż spor├ík s r├║rou, ktor├Ż je pripojen├Ż na kovov├ę plynov├ę potrubie?
┼żivot je ako s├şnusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzit├Żm si dvakr├ít na nule
Merak
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator

Odosla┼ąod cajicek80g » 22 Mar 2018, 11:44

No ak by som ten sporak (ruru) zapol tak mi takmer urcite vyhodi ten 10A istic (je tam jeden na komplet cely zasuvkovy obvod pre 3 izbovy byt) a keby nie, tak mi zhoria tie tenucke 50 rocne hlinikove kable...

No ale skusim to zanedbat. Predpokladam, ze sa pytas este na zapojenie ked tam bol ten RCD. takze oprav ma prosim ale myslim si, ze pokial by nebola ziadna zavada tak by to fungovalo - na plyne by som varil gulas az kym by hovadzie nebolo makke a v rure piekol knedlu. Ak by sa vsak dostala faza z tej rury nejakym sposobom na kovovy kryt alebo na to medene plynove potrbie tak by nastal skrat a vyhodilo by ten 10A istic (pripadne keby tam bol iny tak aj 16A) ci?

A ak narazas na tu situaciu, ze by RCD odpojil z nejakeho dovodu iba PEN tak to plynove potrubie je ajtak zemnene - cize skrat a vyhodenie istica.

alebo je tu este nieco co ma nenapada a budem velmi rad na upozornenie.

Drakoush: k tomu bodu 2 - to ano to si plne uvedomujem, ze v takom pripade je ten chranic uplne nanic a nepomoze. len presne v tejto sitacii nebudem na tom onic lepsie ked tam ten chranic nebude... v jednom aj druhom pripade to furt to ostane cakat kym si nepovie pan velkomozny istic, ze uz stacilo a tancovanie ukonci..
cajicek80g
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod Merak » 22 Mar 2018, 12:31

Plynov├ę potrubie je zemnen├ę a vodivo spojen├ę na HUS, ktor├í je prepojen├í s PEN zber┼łou. A r├║ra so spor├íkom je vodivo spojen├í cez plynov├║ pr├şpojku s plynov├Żm potrub├şm a tak isto spojen├í s kol├şkom v z├ísuvke, teda s PE. Toto PE je vodivo spojen├ę s PEN zber┼łou v rozv├ídza─Źi, ale cez RCD.

A ─Źo sa stane, ke─Ć zapne┼í r├║ru? Odber tak├Żch 10A?

Pr├║d te─Ź├║ci z f├ízy cez ┼ípir├íly sa ti bude vraca┼ą do PEN vodi─Źa. ─îas┼ą ti bude tiec┼ą k├íblom do rozv├ídza─Źa a ─Źas┼ą ti bude tiec┼ą cez potrubie. A toto ti RCD vyhodnot├ş ako poruchu a vypne sa.

Pre istotu si to nakresli.
Merak
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator

Odosla┼ąod cajicek80g » 22 Mar 2018, 12:52

bingo!!!
Toto je presne to co ma nenapadlo a na co som sa snazil cely ten cas prist! Vdaka! :)
Toto mi presne dalo asi uplne vsetky odpovede. Uz konecne rozumiem preco tu padali tvrdenia, ze to nemoze fungovat - presne toto je ten priklad. (ano nenapadlo ma to pretoze som rozmyslal len v ramci toho co mam doma pozapajane...)
Dalej uz rozumiem, ze preco mi to fungovalo - proste pre to, ze ziaden takyto spotrebic doma nemam co je zemneny aj inou cestou.

myslim, ze kreslit to neni treba lebo toto je uz uplne jasne aj mne. este raz vdaka :thumbup: :thumbup:

EDIT: jedine co mi je este divne je preco nevyhadzovala pracka... je tam sice gumova hadica ale zeby mala voda pri napustani az taky odpor, ze by cez nu neslo ani tych 30mA.. asi.. hmm.. pripadne, zey bola voda uplne oddelana od hocicoho kovoveho a uzemneneho...
cajicek80g
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod Merak » 22 Mar 2018, 13:33

V niektor├Żch komunistick├Żch bytoch by ti ten RCD vyhadzovalo st├íle, lebo v bytovom jadre s├║ v┼íetky PEN vodi─Źe poprep├íjan├ę a vodivo spojen├ę s armat├║rami.
Merak
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator

Odosla┼ąod Kelerman » 25 M├íj 2019, 12:13

V byte m├ím TN-C, ak spr├ívne ch├ípem, tak pri poruche na PEN napr. ak zapnem el. r├║ru a budem sa dr┼żat kovov├ęho uzemnen├ęho krytu, tak pr├║d pote─Źie z f├ízy cez odporov├║ ┼ípir├ílu a bude cezomna do zeme. Ak nechcem seka┼ą steny a ┼ąaha┼ą nanovo 3┼żilov├ę vodi─Źe do z├ísuviek, bude dobr├ę ak prizemn├şm PEN svorkovnicu napr. o plynov├ę potrubie, ktor├ę by malo by┼ą prizemnen├ę o z├íkladov├Ż zemni─Ź ?(star├í bytovka h├ídam m├í z├íkladov├Ż zemni─Ź) . M├┤┼że nasta┼ą pr├şpad, ┼że vonku niekto nab├║ra do plynovej pr├şpojky, povoli to tro┼íku na spoji, zaisrk├ş to a automaticky za─Źnie horie┼ą vonku plyn?
Kelerman
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 6
Zalo┼żen├Ż: 25.05.2019

Odosla┼ąod Merak » 25 M├íj 2019, 13:33

A ─Źo mysl├ş┼í, za tie roky to uzemnenie tej plynovej pr├şpojky bude v akom stave? Mysl├ş┼í ┼że tam e┼íte bude?
Jednoducho bez rekonštrukcie to nejde.
Merak
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator

Odosla┼ąod Kelerman » 26 M├íj 2019, 20:01

Plynov├ę rozvody s├║ nanovo spravn├ę, ked som to prizemnil o potrubie tak pr├║d tade tiekol. J├íj no ale to mohol ├şs┼ą pr├║d odomna a vraca┼ą sa nasp├Ą┼ą do PEN cez suseda
Kelerman
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod milansprlak » 26 M├íj 2019, 21:05

Jednoznacne treba rekonstrukciu el rozvodov. Uvediem ti jeden realny pripad ktory u teba moze nastat: Ak mas plynovu pec pripojenu k el. sieti tak po odpaleny pen sa ti moze uzemnit cely byt cez plynovu hadicu, ta hadica sa ti zacne hriat a po case ti zacne z nej unikat plyn. Ak niekde vznikne mala iskra tak zvysok si urcize vies domysliet...
milansprlak
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 105
Vek: 27.26
Zalo┼żen├Ż: 07.02.2014
Paragraf: 23

Odosla┼ąod Kelerman » 28 M├íj 2019, 16:03

Hadicu m├ím na┼ítastie plastov├║... Ka┼żdop├ídne, idem sa pustit do prer├íbky, m├ím tam star├ę hlin├şky a st├Żm s├║ len starosti... D├ím me─Ć a budem ma┼ą du┼íu na mieste :)
Kelerman
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod Kelerman » 29 M├íj 2019, 11:17

milansprlak inak, to ─Źo si uviedol m├┤┼że nasta┼ą aj po prer├íbke TNC na TNC-S.. na┼íiel som obr├ízok na internete, ak by sa odpojil PEN tam, kde som to zakreslil ─Źervenou ─Źiarou tak by sa taktie┼ż uzemnil cel├Ż byt cez prizemnen├ę PE o plynov├ę potrubie a ani by som otom netu┼íil a┼ż pokial by sa nestalo to, ─Źo si nap├şsal...
Pr├şlohy
1126227.jpg
Kelerman
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod maskrtnik01 » 29 M├íj 2019, 12:34

Dalo by sa nato pr├şs┼ą. Pr├şvod od pece by sa prehrieval, po odpojen├ş by bolo v celom byte tma/ticho.
maskrtnik01
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1282
Vek: 22.75
Zalo┼żen├Ż: 20.07.2010

Odosla┼ąod Kelerman » 29 M├íj 2019, 13:05

To ano, ale koho by bavilo to st├íle kontrolova┼ą? ─îi┼że si m├┤┼żem vybra┼ą po prer├íbke, ─Źi to prizemni┼ą alebo nie a zvoli┼ą men┼íie zlo?
a, Natiahnem N a PE zvl├ís┼ą a ak PEN v bytovej rozvodnici neprizemn├şm, pri poruche na PEN bude na kol├şkoch v z├ísuvke 230V
alebo
b, Prizemn├şm PEN o potrubie a pri poruche na PEN sa m├┤┼że po┼íkodi┼ą potrubie...

Bytovka je cca z roku 1970, budem musie┼ą overi┼ą, ─Źi s├║ rozvody prizemnen├ę o samostatn├Ż zemni─Ź alebo sa to robilo niekedy aj tak, ┼że sa to uzemnilo iba o PEN?
Kelerman
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod maskrtnik01 » 29 M├íj 2019, 13:13

maskrtnik01 nap├şsal:Dalo by sa nato pr├şs┼ą. Pr├şvod od pece by sa prehrieval, po odpojen├ş by bolo v celom byte tma/ticho.

Toto som mal na mysli kombinovan├Ż spor├ík plyn/el. r├║ra. Ak by sa prizem┼łovalo o potrubie zvl├í┼í┼ą vodi─Źom, ten by sa ani nemusel prehrieva┼ą pod─ża toho ak├Ż hrub├Ż.
maskrtnik01
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1282
Vek: 22.75
Zalo┼żen├Ż: 20.07.2010

PredchádzajúcaĎalšia

Nasp├Ą┼ą na Normy elektro

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 2 host├ş.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist