Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Revizie el. rucneho naradia + revizie el. spotrebicov

Revizie el. rucneho naradia + revizie el. spotrebicov

Elektrotechnick├ę normy

Moderátori: Merak, Moderátori

Revizie el. rucneho naradia + revizie el. spotrebicov

Odosla┼ąod dominiks » 21 Aug 2019, 08:05

Ahojte, chcel by som Vas poprosit o radu. Pred rokom som ziskal paragraf 23 a chcel by som zacat robit revizie el. rucneho naradia a el. spotrebicov na zaklade STN 33 1600 a STN 33 1610. Mam uz aj kupeny merak metrel MI 3309 BT. Niesu mi vsak jasne urcite veci.

Ked sa robi napr revizia notebooku tak treba skontrolovat IEC kabel samostatne a nasledne cely adapter? Pozeral som sice zahranicne materialy ale tam robili samostatne meranie na kabel a potom samostatne meranie na cely adapter. Tym padom treba vytvorit protokol o oboch "zariadeniach" ?

Dalej som si nie este isty ako sa reviduje zariadenie, ktoremu sa vobec neviem dostat ku vodivym castiam. Zariadenie je tr II, napr fen.

Dakujem pekne.
dominiks
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 19
Zalo┼żen├Ż: 28.08.2012

Re: Revizie el. rucneho naradia + revizie el. spotrebicov

Odosla┼ąod Merak » 21 Aug 2019, 10:39

─Ź├ştal si si tie normy? (STN 33 1600 a STN 33 1610)

ak m├í┼í f├ęn, teda cel├Ż plastov├Ż obal, tak tam to nem├í┼í ako mera┼ą
jedine vo─Źi kovov├Żm skrutk├ím, ak s├║ tam nejak├ę
┼żivot je ako s├şnusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzit├Żm si dvakr├ít na nule
pon├║kam na predaj: http://svetelektro.com/Forum/predam-pop ... art40.html
P.S.: sk├┤r som vedel zapoji┼ą vidlicu a z├ísuvku ako rozpr├íva┼ą
Merak
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator
Pr├şspevky: 6715
Vek: 39.88
Zalo┼żen├Ż: 10.07.2012
Paragraf: 24

Odosla┼ąod dominiks » 21 Aug 2019, 12:18

Samozrejme som tie normy cital, skor ma to zaujima prakticky.
Ten metrel umoznuje autotesty, takze je to v podstate jednoduche, pripojim kabel, pripojim svorku na nezivu cast, spustim auto sekvenciu a odmera mi to vsetko. Ci uz pri triede I II alebo III. Len ma zaujima napr ten NTBK ked je to trieda I / III. Do meraku pichnem najprv kabel, ten mi zmeria polaritu, a odpor odchranneho vodica a izolacny odpor. potom to vratim spat do adaptera na NTBk a pripnem svorku na jack ktory ma ist do NTBK a meriam znova?

Pripadne ked sa robi revizia na monitor, najprv sa meria kabel, ktory je odpojitelny alebo sa kabel necha pripojeny v zariadeni a len sa svorka pripoji na nezivu cast a spusti sa autotest? Cize treba spravit reviziu na kabel a samotne na dane zariadenie, v tomto pripade monitor? Dakujem pekne
dominiks
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod technikus110 » 21 Aug 2019, 15:30

Op├Żtaj sa s├ím seba a odpovedz si:

1. ak├ę parametre a s ak├Żm nap├Ąt├şm meriam na predl┼żova─Źke, ─Źi pr├şvodnom k├íbli?
2. Ak├ę parametre meriam na zdroji? (celoplastov├í krabi─Źka, L+N, alebo L+N+PE pr├şvod)
3. Ak├ę parametre meriam na klasickom PC? (preto sa mu hovor├ş aj ┼żelezo...)

Odborn├í sp├┤sobilos┼ą pre vykon├ívanie rev├şzi├ş elektrick├Żch spotrebi─Źov a elektrick├ęho n├íradia v zmysle vyhl├í┼íky 398/2013 Z.z. je po┼żadovan├í pre poveren├ęho odborn├ęho pracovn├şka s odbornou sp├┤sobilos┼ąou aspo┼ł samostatn├Ż elektrotechnik paragraf 22 s doh─żadom rev├şzneho technika.
Pr├şlohy
8724-6442.pdf
(1.36 MiB) Stiahnutá 16 krát
technikus110
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 590
Vek: 59.81
Zalo┼żen├Ż: 28.06.2018

Odosla┼ąod dominiks » 21 Aug 2019, 15:53

technikus110 nap├şsal:Odborn├í sp├┤sobilos┼ą pre vykon├ívanie rev├şzi├ş elektrick├Żch spotrebi─Źov a elektrick├ęho n├íradia v zmysle vyhl├í┼íky 398/2013 Z.z. je po┼żadovan├í pre poveren├ęho odborn├ęho pracovn├şka s odbornou sp├┤sobilos┼ąou aspo┼ł samostatn├Ż elektrotechnik paragraf 22 s doh─żadom rev├şzneho technika.

Pokial viem pre revizie el. rucneho naradia a el. spotrebicov na zaklade noriem 33 1600 a 33 1610 nieje vobec potrebny dohlad revizneho technika. Staci ze ma firma ktora chce aby som im zabezpecil revizie poveri a mozem to vykonat sam, akurat o tom treba spravit protokol.

Co sa tyka otazok, na ktore si mam sam odpoved, moc mi to teda nenapovedalo :)

Viem co sa meria na PC, viem co sa meria na tlaciarni a vsetkych spotrebicoch Tr. I, viem co sa meria na spotrebicoch Tr. II aj III aj co sa meria na el. rucnom naradi. Zaujima ma cisto kombinacia napr Tr. I a trieda III napr, nabijacka na AKU vrtacku, nabijacka na NTBK. Neviem teda ci sa chapeme. Dakujem.
dominiks
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod elmara » 21 Aug 2019, 19:29

dominiks nap├şsal:Ked sa robi napr revizia notebooku tak treba skontrolovat IEC kabel samostatne a nasledne cely adapter? Pozeral som sice zahranicne materialy ale tam robili samostatne meranie na kabel a potom samostatne meranie na cely adapter. Tym padom treba vytvorit protokol o oboch "zariadeniach" ?

Kdy┼ż to vezmu dle na┼í├ş legislativy a norem v ─îR, tak pokud m├í┼í jistotu, ┼że ten odpojiteln├Ż p┼Ö├şvod k adapt├ęru bude pou┼ż├şv├ín pouze s n├şm, tak se ten adapt├ęr reviduje jako celek. V tomto p┼Ö├şpad─Ť to b├Żv├í spot┼Ö. t┼Ö. II s ochrann├Żm vodi─Źem, kter├Ż ov┼íem slou┼ż├ş pro pracovn├ş ├║─Źely a nen├ş p┼Ö├şstupn├Ż z obou stran. Tud├ş┼ż ho nem─Ť┼Ö├ş┼í. M─Ť┼Ö├ş┼í tam unikaj├şc├ş proud PE.
Pokud bys nabyl dojmu, ┼że ten p┼Ö├şvod b├Żv├í pou┼ż├şv├ín "univerz├íln─Ť", nap┼Ö. na pracovi┼íti si ho lidi p┼»j─Źuj├ş a pou┼ż├şvaj├ş i na jin├ę spot┼Ö., tak u┼ż ho mus├ş┼í revidovat samostatn─Ť jako spot┼Ö. t┼Ö. I. Pokud m├í adapt├ęr eviden─Źn├ş ─Ź├şslo (na pracovi┼íti apod), tak stejn├Żm ─Ź├şslem ozna─Ź├ş┼í i jeho p┼Ö├şvod a reviduje┼í jako celek.

Kdy┼ż vezmu p┼Ö├şklad t┼Öeba kombinaci aku vrta─Źky a jej├ş nab├şje─Źky, tak reviduje┼í nab├şje─Źku...obvykle je ve t┼Ö├şd─Ť II. Revidovat i aku vrta─Źku, kter├í je ve t┼Ö├şd─Ť III...? Dle mne to je blbost, ty hlavn─Ť ┼Öe┼í├ş┼í elektrickou bezpe─Źnost spot┼Ö. Ano, norma 33 1600 ┼Ö├şk├í n─Ťco o zkou┼íce chodu, ale j├í osobn─Ť bych to ne┼Öe┼íil p┼Öes revizn├ş zpr├ívu.
elmara
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1330
Zalo┼żen├Ż: 10.05.2008

Odosla┼ąod Merak » 21 Aug 2019, 21:45

dominiks nap├şsal:
technikus110 nap├şsal:Odborn├í sp├┤sobilos┼ą pre vykon├ívanie rev├şzi├ş elektrick├Żch spotrebi─Źov a elektrick├ęho n├íradia v zmysle vyhl├í┼íky 398/2013 Z.z. je po┼żadovan├í pre poveren├ęho odborn├ęho pracovn├şka s odbornou sp├┤sobilos┼ąou aspo┼ł samostatn├Ż elektrotechnik paragraf 22 s doh─żadom rev├şzneho technika.

Pokial viem pre revizie el. rucneho naradia a el. spotrebicov na zaklade noriem 33 1600 a 33 1610 nieje vobec potrebny dohlad revizneho technika. Staci ze ma firma ktora chce aby som im zabezpecil revizie poveri a mozem to vykonat sam, akurat o tom treba spravit protokol.

Co sa tyka otazok, na ktore si mam sam odpoved, moc mi to teda nenapovedalo :)

Viem co sa meria na PC, viem co sa meria na tlaciarni a vsetkych spotrebicoch Tr. I, viem co sa meria na spotrebicoch Tr. II aj III aj co sa meria na el. rucnom naradi. Zaujima ma cisto kombinacia napr Tr. I a trieda III napr, nabijacka na AKU vrtacku, nabijacka na NTBK. Neviem teda ci sa chapeme. Dakujem.

Ale vyhláška je nadradená norme. Ešte pozri vyhlášku 508/2009 par. 13a a par 13b.

Edit: áno vyhláška 398/2013 je novelou vyhlášky 508/2009.
┼żivot je ako s├şnusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzit├Żm si dvakr├ít na nule
pon├║kam na predaj: http://svetelektro.com/Forum/predam-pop ... art40.html
P.S.: sk├┤r som vedel zapoji┼ą vidlicu a z├ísuvku ako rozpr├íva┼ą
Merak
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator
Pr├şspevky: 6715
Vek: 39.88
Zalo┼żen├Ż: 10.07.2012

Odosla┼ąod technikus110 » 22 Aug 2019, 05:39

Doh─żad nie je myslen├Ż tak, ┼że mu niekto stoj├ş za chrbtom.
Poverenie zamestnanca je protokol├írne a " m├í mu" predch├ídza┼ą obozn├ímenie s technikou a postupmi, ktor├ę m├í preveri┼ą par.24 a potvrdi┼ą svojim podpisom do z├ípisu o pou─Źen├ş...... Nie je mo┼żn├ę, aby pek├írsky majster, riadite─ż prev├ídzky na priamo poveril par.20 na kontroly a par.21 na rev├şzie spotrebi─Źov a n├íradia. V┼żdy je nutn├ę do poverenia da┼ą rozsah ─Źinnosti, p├┤sobisko a aj z├ípis o pou─Źen├ş.

Klasick├í 23-ka m├┤┼że robi┼ą medic├şnske priestory, pr├şstroje ─Źi n├ístroje? Nemysl├şm t├Żm r├║ter a PC s ventil├ítorom v kancel├írii.

Pros├şm treba rozozn├íva┼ą aj prenosn├ę a neprenosn├ę / pevne pripojen├ę spotrebi─Źe, kde t├í 24ka je, ─Źi u┼ż nie je nutn├í???
Pr├şlohy
53-zbor37ko_ivan.pdf
(88.19 KiB) Stiahnutá 10 krát
Huna08.pdf
(3.88 MiB) Stiahnutá 8 krát
technikus110
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod dominiks » 22 Aug 2019, 08:14

Ja niesom zamestnanec, ktory chce pre firmu kde pracuje vykonavat revizie. Ja mam vlastnu sro a chcem vykonavat revizie el zariadeni a el rucneho naradia pre ine firmy, ktore to potrebuju mat zastresene kvoli BOZP. Akurat riesim s panom z TISR opravnenie pre moju sro.

On povedal ze paragraf 23 moze robit revizie el rucneho naradia a el. spotrebicov, ktore su do 18 kg. Cize PC, NTBK, ventilatory, monitory, stolove PC, malu chladnicku, pokial teda splna vahu atd atd.

Staci ze ma nejaka ina sro alebo iny zivnostnik poveri tym, aby som mu revizie vykonal a nasledne musim spravit protokol o revizii. Takto to mam z TISR, takze neviem ci sa chapeme a nieco mi unika.

398/2013 Z.z.
4. V ┬ž 9 ods. 1 sa za p├şsmeno c) vkladaj├║ nov├ę p├şsmen├í d) a e), ktor├ę znej├║:
"d) rev├şziou elektrick├ęho ru─Źn├ęho n├íradia po─Źas pou┼ż├şvania a rev├şziou elektrick├ęho spotrebi─Źa po─Źas pou┼ż├şvania prev├ídzkovate─żom ur─Źen├í osoba s odbornou sp├┤sobilos┼ąou pod─ża ┬ž 22 a┼ż 24 alebo prev├ídzkovate─żom ur─Źen├í pou─Źen├í osoba pod doh─żadom osoby s odbornou sp├┤sobilos┼ąou pod─ża ┬ž 22 a┼ż 24
,
Cize bud to spravi osoba s paragrafom 22 - 24 , alebo nejaka ina osoba ktora je urcena zamestnavatelom, napr jeho zamestnanec ktory ma 21 ale ten musi ybt pod dohladom 22-24.

Odborn├í sp├┤sobilos┼ą pre vykon├ívanie rev├şzi├ş elektrick├Żch spotrebi─Źov a elektrick├ęho n├íradia v zmysle vyhl├í┼íky 398/2013 Z.z. je po┼żadovan├í pre poveren├ęho odborn├ęho pracovn├şka s odbornou sp├┤sobilos┼ąou aspo┼ł samostatn├Ż elektrotechnik paragraf 22 s doh─żadom rev├şzneho technika.
Zaujimalo by ma odkial je toto skopirovane.

Tam vyssie niekto asi vynal uryvok po svojom: Nikde sa nepise ze 22-23 musi byt pod dohladom. Paragraf 23 moze uplne sam, bez akejkolvek kontroly a dohladu vykonavat revizie el rucneho naradia a el spotrebicov do 18 kg.
dominiks
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod rider126 » 22 Aug 2019, 09:10

Zdrav├şm.
Chcem sa sp├Żta┼ą:
Ak├ę parametre m├ím mera┼ą pri ru─Źnom n├írad├ş s triedou ochrany 2?
Mám tu uhlovú brúsku Bosch , ktorá ma kovovú prevodovku.
Dotykov├Ż pr├║d alebo e┼íte nie─Źo viac?
rider126
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 30
Vek: 36.81
Zalo┼żen├Ż: 17.08.2008

Odosla┼ąod dominiks » 22 Aug 2019, 09:24

Ahoj, ja by som meral izolacny odpor a dotykovy prud.
Cize v reviznej spravy by bolo:
- Vizualna prehliadka
- izolacny odpor
- dotykovy prud
- chod
dominiks
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod technikus110 » 22 Aug 2019, 13:18

T├Żch 18kg je ako a kde definovan├Żch?
technikus110
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod dominiks » 22 Aug 2019, 13:32

STN norma 33 1610, bod 3.2.3 prenosny spotrebic: spotrebic, s ktorym sa pri praci manipuluje, alebo iny ako pripevneny spotrebic o hmotnosti menej nez 18 kg.
dominiks
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod technikus110 » 22 Aug 2019, 15:29

Tak┼że sme tam, ─Źo som hore nap├şsal, ┼że neprenosn├Ż vo─żne stojaci, alebo pevne zabudovan├Ż spotrebi─Ź + spotrebi─Ź s v├íhou nad 18kg m├┤┼że robi┼ą 22+23 za pomoci par.24, alebo sa m├Żlim?

─îo tak mal├í 5kW sin UPS Eaton, v├í┼żiaca 19,5kg bez bat├ęri├ş? (48kg s bat├ęriami) Tie┼ż sa s ┼łou po─Źas jej funkcie neh├Żbe a nepren├í┼ía sa, aj ke─Ć m├í kolie─Źka. Ve─Ć je to k├║sok ┼żeleza, pr├şvodn├Ż k├íbel a elektronika podobn├í zdroju v PC?

elmara: ....kter├í je ve t┼Ö├şd─Ť III...? Dle mne to je blbost.....
Viem si predstavi┼ą t├║ paseku, ak p├┤jde 14,4V ─Źi 48V aku z v┼Ľta─Źky do skratu na rotore. Po┼żiar, expl├│zia obalu pri spodnej ─Źasti ruky, prehriatie? Funk─Źn├í sk├║┼íka je asi nutn├í. Aj ke─Ć je tu v┼íade t├í z├ízra─Źn├í formulka:..." v ─Źase kontroly...", nako─żko dnes je O.K., za hodinu sekne k├íbel na elektrickom krovinoreze a za─Źne pr┼ía┼ą, ─Źi in├í n├íhoda. Za 4ÔéČ na ┼żobrotu.
Pr├şlohy
ups.jpg
ups.jpg (16 KiB) Zobrazená 490 krát
Naposledy upravil technikus110 d┼ła 22 Aug 2019, 15:43, celkovo upraven├ę 1 kr├ít.
technikus110
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod dominiks » 22 Aug 2019, 15:38

Ja ale cely cas riesim to, ze chcem robit revizie el. rucneho naradia a el. spotrebicov do 18 kg. cize prenosnych. A moja prva otazka bola ohladom revizie kombinovanej triedy. Nikde som nenapisal ze chcem robit pevne pripojene spotrebice :)

Totiz uz mam istu zakazku, kancelarske priestory, kde su len PC, NTBKy, mala chladnicka a rucne naradie. A preto som chcel radu ako sa reviduje zdroj na NTBK. Ja som neriesil co mozem a co nemozem revidovat ako paragraf 23, pretoze to co mozem a nemozem robit viem, a mam to potvrdene technickou inspekciou, ktora mi na to dala opravnenie.
dominiks
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod technikus110 » 22 Aug 2019, 15:53

├üno spom├şnal si zdroj so slovn├Żm spojen├şm "napr├şklad" a potom f├ęn, ─Źo nie je kancel├íria, ale sk├┤r prev├ídzka, ─Źi hotel.

Do 18 kg s par 23. si m├┤┼że┼í robi┼ą ─Źo chce┼í.
Ak si s.r.o. (alebo iba ┼żivnostn├şk) a nezamestn├íva┼í nikoho, tak nepotrebuje┼í NI─î od TI, TUV, EIC. ┼Żiadne doplnkov├ę opr├ívnenie a dokonca ani na v├Żrobu kusov├Żch rozv├ídza─Źov. Ale ty rob├ş┼í odborn├║ prehliadku a odborn├║ sk├║┼íku s protokolom, ktor├Ż sa tu honosne nazval rev├şzna spr├íva aj ke─Ć nie je vydan├í rev├şznym technikom.

To ┼że m├í┼í z├íkazku, je pre teba fajn. Ten tvoj pr├şstroj m├ím aj ja a t├Żch 800ÔéČ sa ti z mal├Żch kancel├írskych priestorov raz za dva roky nevr├íti. Tak┼że pr├şdu ─Ćal┼íie z├íkazky a tu u┼ż m├┤┼że┼í narazi┼ą v serverovni na tak├║ UPSku.... ─Źi in├║ drobnos┼ą.
Osobne si mysl├şm, ┼że z t├Żchto pr├şspevkov sa u─Źia viacer├ş ─Źlenovia, tak┼że je lep┼íie komplexne poveda┼ą, toto ├íno, ale toto u┼ż nie a plat├ş to v┼íeobecne pre v┼íetk├Żch.

K tomu k├íblu od PC ─Źi monitoru, tam je tie┼ż predp├şsan├ę meranie, ktor├ę sa prev├ídza odpojen├şm od spotrebi─Źu. S├şce ide o funk─Źn├Ż celok, ale z dvoch komponentov.
technikus110
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod dominiks » 22 Aug 2019, 22:15

Co sa tyka opravnenia tak ja som zamestnal sam seba v sro takze som opravnenie potreboval.

Urcire som rad ze sa to rozoberie zo sirsia, pretoze takuto temu som tu vobec nevidel a mozno ludia budu potrebovat tiez takuto radu.
Mna zneistilo to, ze tu boli posielane citacie zakonov atd a myslel som si ze som si to vylozil zle, ze s 23 nemozem revidovat kancelarske veci a rucne naradie.

Ak sa ta este mozem spytat jednu vec, kamarat ma barber shop (panske holicstvo) , ma tam holice strojceky, feny atd. Treba robit merania aj na strojceky tr. III? Ci ked je to bezpecne napatie tak to vobec netreba riesit?

K tomu k├íblu od PC ─Źi monitoru, tam je tie┼ż predp├şsan├ę meranie, ktor├ę sa prev├ídza odpojen├şm od spotrebi─Źu. S├şce ide o funk─Źn├Ż celok, ale z dvoch komponentov.

a ked sa teda vratim este ku tomu kablu, spravim protokol aj o tom samotnom kabli a aj o adaptery? Dakujem pekne
dominiks
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod odaros » 06 Sep 2019, 21:43

M├ím dotaz, je mo┼żn├ę pou┼żi┼ą na rev├ştiu n├íradia a spotrebi─Źov tento pr├şstroj, vyhovuje norm├ím? PU 184 DELTA.
odaros
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 137
Zalo┼żen├Ż: 27.08.2014

Odosla┼ąod makan » 07 Sep 2019, 22:33

Je to s├şce merac├ş pr├şstroj star┼íej v├Żroby, osobne si mysl├şm ┼że ├íno. Pokia─ż m├í platn├Ż kalibra─Źn├Ż list.Ja pou┼ż├şvam PU 194 DELTA. Tie┼ż u┼ż je star┼íej v├Żroby a v├Żrobca u┼ż uviedol na trh nov┼í├ş model (PU 294) ale nem├ím probl├ęm s n├şm spokojnos┼ą. Tie nov┼íie pr├şstroje maj├║ v├Żhodu ┼że sa d├í merac├ş spotrebi─Ź registrova┼ą cez ─Źiarov├Ż k├│d. V┼íak ke─Ć si sprav├ş┼í sp├┤sob ako na to tak sa to d├í bez toho.
makan
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 131
Vek: 41.74
Zalo┼żen├Ż: 05.01.2014

Odosla┼ąod odaros » 08 Sep 2019, 08:12

Nerozumiem tomuto:Tie nov┼íie pr├şstroje maj├║ v├Żhodu ┼że sa d├í merac├ş spotrebi─Ź registrova┼ą cez ─Źiarov├Ż k├│d. V┼íak ke─Ć si sprav├ş┼í sp├┤sob ako na to tak sa to d├í bez toho., ako a kde registrova┼ą?
odaros
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 137
Zalo┼żen├Ż: 27.08.2014

Ďalšia

Nasp├Ą┼ą na Normy elektro

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 2 host├ş.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist