normy pre elektroinstalaciu domu

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

Boris
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 564
Dátum registrácie: 13 Dec 2006, 00:00
Bydlisko: Smolenice
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

normy pre elektroinstalaciu domu

Príspevok od používateľa Boris » 06 Jan 2011, 16:47

chlapi, idem doma prerabat elektroinstalaciu, mam s tym nejake skusenosti ale chcel by som vediet presne normy co by som mal dodrzat, vedeli by ste mi nieco odporucit? co si mam nastudovat? je nevyhnutne citat vsetky tie litanie okolo toho? dakujem za pomoc
0

dduuro
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 175
Dátum registrácie: 25 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Príspevok od používateľa dduuro » 08 Jan 2011, 17:05

presne normy ani sam neviem SKODA ale nebudem ti tu dristat,
verim ze iny poradia... myslim si ze pokial si vypocitas kde pouzit ake prierezy vodicov(hrubka kabla) aby si to nepretazoval a teoreticky "vsetko"
tresnut na istic vhodne prudovej ochrane, a urcite nerobit tak ze urobit tzv. uzol a z neho natahas fazy ku vsetkemu
popripade ti odporucam knihu PRAKTICKA ELEKTRONIKA PETER BASTIAHN A KOLEKTIV - mne celkom pomohla ak chces nieco to oskenujem
zdar.
0

neznamy

Príspevok od používateľa neznamy » 08 Jan 2011, 20:32

prečítaj si http://svetelektro.com/modules.php?name ... ic&t=16301 niečo sa tam dozvieš.




Akký je rozsah zmien čo tam ideš robiť ?

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

elektroinštalácia

Príspevok od používateľa burizon » 02 Feb 2011, 21:10

to Boris: máš na tu prerábku projekt alebo to ideš robiť "iba tak" (rozhodol som sa, že si to urobím homemade)?
0

Boris
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 564
Dátum registrácie: 13 Dec 2006, 00:00
Bydlisko: Smolenice
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Boris » 02 Feb 2011, 21:19

idem to robit "iba tak", konzultoval som to s jednym elektrikarom, vsetko mi odobril, som sa ale rozhodol ze ked taham nove kable do kuchyne, tak spravim kabelaz aj na 2 dvoch chodbach, kupelne a WC, pretoze to mam po ceste od isticov, robim zatial len polovicu domu, kvoli renovacii kuchyne, preco?
0

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Príspevok od používateľa mr.mio » 02 Feb 2011, 21:42

Boris napísal: do kuchyne, tak spravim kabelaz aj na 2 dvoch chodbach, kupelne a WC,
Pozor na bezpečnostné zóny. Najme v kúpeľni. Nieje to sranda. Treba vedieť kde môže byť svetlo/zásuvka,ako má byť chránená a podobne. Najprv si riadne naštuduj normy a potom sa do toho pusti. Myslím že nejaké základy boli aj v knihe vyhláška 718.
0

Boris
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 564
Dátum registrácie: 13 Dec 2006, 00:00
Bydlisko: Smolenice
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Boris » 02 Feb 2011, 21:57

no lenze nam uz davnejsie cca 8 rokov dozadu robili novu elektrinu v kupelni, ale len po krabicu na chodbe, odtial ide hlinik az k isticom, takze ja menim len stare kable
0

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Príspevok od používateľa burizon » 02 Feb 2011, 21:58

to Boris.Kúpeľňa je v obytných domoch domoch považovaná asi za "najnebezbečnejšiu zónu" ohrozenia el. prúdom. Tam sa to delí na zóny, ako ti tu už bolo povedané. Vo vyhláške je to presne definované, ale presne číslo vyhlášky ti nepoviem. Sú to tri zóny. V tesnej blízkosti, ani okolo vane nie je možné mať zasuvky, dokonca tadiaľ nesmie isť ani vedenie v mure.Okolo umyvadla je to tuším 60cm, kde môžeš umiestniť zásuvku a pod. Osvetlenie môžeš urobiť klasicky. Ale celá kúpeľňa musí ísť cez prúdový chránič okrem ističov. Chodbu môžeš zapojiť klasicky, ale v kuchyni by mali ísť zásuvky a povedzme trojfázové vedenie na pec cez prúdový chránič. Osvetlenie by som tam dal klasicky.
0

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Príspevok od používateľa mr.mio » 02 Feb 2011, 22:01

Tak v tom prípade sa riaď podľa ističov/okruhu.
Ak máš zásuvku a 16A istič,tak 2,5ku Cu atď...Na to snáď žiadnu normu ovládať nemusíš. Myslel som že chceš robiť komplet. Teda ja nové zásuvky,svetlá a tak. Ale keď chceš iba vymeniť kábel,nevidím v tom problém.
0

Boris
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 564
Dátum registrácie: 13 Dec 2006, 00:00
Bydlisko: Smolenice
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Boris » 02 Feb 2011, 22:10

dakujem za rady, to som uz doriesil s elektrikarom a v jednej teme tu na fore :)

//Automatické spojenie príspevkov. Pridané po 7 minútach:
mr.mio napísal:Tak v tom prípade sa riaď podľa ističov/okruhu.
Ak máš zásuvku a 16A istič,tak 2,5ku Cu atď...Na to snáď žiadnu normu ovládať nemusíš. Myslel som že chceš robiť komplet. Teda ja nové zásuvky,svetlá a tak. Ale keď chceš iba vymeniť kábel,nevidím v tom problém.
no vymenit kable a trosku popresuvat zasuvky a vypinace, popripade nejake nove pridat, chcem sa ale spytat ze instalacne krabice musia byt na kazdu zasuvku a na kazde osvetlenie s vypinacom zvlast alebo ako to je? v izbe mam staru elek.instalaciu a nad kazdu zasuvku mam pri strope krabicu, vyzera to dost divne, ako sa to ma riesit, v kuchyni ideme znizovat strop, ako mam dat tam tie krabice?
0

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Príspevok od používateľa burizon » 02 Feb 2011, 22:42

čo sa týka zásuviek, tak prívod potiahneš do prvej a od nej ťahaš kábel do ďaľšej atď. Po starom tuším bolo, že na jeden istič môžeš zapojiť 7 zásuviek, po novom vraj 10. Tým pádom sa zbavíš krabíčiek nad zásuvkami.
0

Používateľov profilový obrázok
benco
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 290
Dátum registrácie: 06 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Dolný Kubín

Príspevok od používateľa benco » 08 Feb 2011, 12:29

burizon napísal:čo sa týka zásuviek, tak prívod potiahneš do prvej a od nej ťahaš kábel do ďaľšej atď. Po starom tuším bolo, že na jeden istič môžeš zapojiť 7 zásuviek, po novom vraj 10. Tým pádom sa zbavíš krabíčiek nad zásuvkami.
to si kde zobral :?: maš prístup na FTP a študuj :!:
0

Boris
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 564
Dátum registrácie: 13 Dec 2006, 00:00
Bydlisko: Smolenice
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Boris » 08 Feb 2011, 12:30

benco tak ako by to malo byt?
0

Používateľov profilový obrázok
benco
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 290
Dátum registrácie: 06 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Dolný Kubín

Príspevok od používateľa benco » 08 Feb 2011, 21:09

10 zásuviek bolo pred tým a je to aj teraz.
V kúpelni vypadla zóna 3 , takže aj SV ide cez RCD ,
spotrebiče , ktoré majú príkon nad 2 kW ,sú na samostatný obvod,
O RCD som tu už písal . to je v skratke asi všetko /tak narýchlo/
držim palce
0

Boris
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 564
Dátum registrácie: 13 Dec 2006, 00:00
Bydlisko: Smolenice
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Boris » 08 Feb 2011, 22:38

takze ak kazdy spotrebic ktory ma spotrebu nad 2kW musi mat zvlast obvod, tak potom nemozem spojit ani 2 spotrebice ktore maju napriklad 1,5kW a druhy 1kW?
0

Používateľov profilový obrázok
mikkipp
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1722
Dátum registrácie: 03 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: Poprad
Vek: 38

Príspevok od používateľa mikkipp » 08 Feb 2011, 23:16

mr.mio napísal:Myslím že nejaké základy boli aj v knihe vyhláška 718.
718-ka je neplatná!
http://svetelektro.com/modules.php?name ... hlight=718

Nadväzujem na názov témy: chceš vedieť označenia noriem? A potom čo? Kúpiš si ich?
0
Súčin krásy a rozumu je konštanta.

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Príspevok od používateľa burizon » 09 Feb 2011, 22:45

Benco: a čo ti nesedí? Tých 7 zásuviek alebo niečo iné? V časoch, keď som ja chodil do školy, tak to bolo 7 zásuviek, neskôr to bolo 10 a je to doteraz. Možno som bol nepozorný študent, ale ak máš v okolí pamätníkov, tak sa spýtaj ako to bolo. A prístup na FTP asi nemám, rád by som sa tam dostal a ak sú tam normy STN, tak by som si ich rád preštudoval.Ty si aj revizný technik?
0

Používateľov profilový obrázok
benco
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 290
Dátum registrácie: 06 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Dolný Kubín

Príspevok od používateľa benco » 10 Feb 2011, 21:11

10 zásuviek platilo aj 20 rokov dozadu ,pokial viem ,nehádam sa s tebou,určite to tak bolo ,ak si to pamätáš.
nie som revizák .
na FTP popros Zawina o údaje ,sú tam aj normy.
nepochopil som krabičky nad zásuvkami ,aj dôvod ,však ako si napísal idem z prvej do druhej atď.
osobne ja zakazujem používať rozbočné krabice pre svetlá aj zásuvky.
zásuvky zapojím a pod vypinačom zvagujem ,čo potrebujem.
dôvod je ten ,keď na velkej stavbe prebehne stádo ožratých murárov ,je problém nájsť len Zás. a vypinače a nie ešte rozbočné krabice.
ale inak je to vec názoru
0

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Príspevok od používateľa burizon » 10 Feb 2011, 21:55

však ja som odpovedal na otázku ako sa zbaviť krabičiek nad zásuvkami. Pokiaľ viem, tak ak v izbe potrebuješ povedzme 5 zásuviek, tak privod privedieš do jednej a odtiaľ pokračuješ do ďalšiej zásuvky a celkovo ich takto môže byť pripojených tých spomínaných 10. Alebo je to inak? Niekde som čítal, je dobré robiť hviezdicovo, je tam väčšia spotreba kábla, ale vraj je to lepšie. Neviem si to predstaviť ako sa to robí. Tam potom vznikne jedna krabica a od nej sa to potom jednotlivo ťahá. Už si dostal takú otázku ako sa uzemňuje plastové potrubie, resp. batérie. Aj si odpovedal, ale mne to nie je jasné.Zrovna som dnes s vodoinštalatérom riešil tento problém, pretože borci predo mnou natiahli žltozelený drôt ku všetkým batériam, však to tak musí byť a omotali ho okolo prívodov vody a teraz to musím dorábať ja a nevedeli sme s vodárom lokalizovať bod zemnenia na batérii.
0

Používateľov profilový obrázok
mikkipp
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1722
Dátum registrácie: 03 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: Poprad
Vek: 38

Príspevok od používateľa mikkipp » 10 Feb 2011, 22:50

benco napísal:keď na velkej stavbe prebehne stádo ožratých murárov ,je problém nájsť len Zás. a vypinače a nie ešte rozbočné krabice.
Tak toto ma strašne rozosmialo. Samozrejme ale dávam za pravdu.
Pospojovanie kovovej batérie na PE, keď prívodné vodovodné trúbky sú PVC má nejaký význam? Ináč v akej norme je to napísané? 4-41? 5-54? Isto sú tam nejaké výnimky...

//Automatické spojenie príspevkov. Pridané po 5 minútach:
burizon napísal:Niekde som čítal, je dobré robiť hviezdicovo, je tam väčšia spotreba kábla, ale vraj je to lepšie.
Hľadám nejaké rozumné vysvetlenie...
Pokiaľ ich zapájaš za sebou do "kruhu", tak najviac tepelne namáhaný je ten od ističa ku prvej zásuvke. Pokiaľ dodržíš jeho zaťaženie vzhľadom na uloženie, tak nevidím dôvod robiť "hviezdu". Povedz ako budú káble uložené, ja pozriem v norme max. zaťaženie.
0
Súčin krásy a rozumu je konštanta.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok