uzemnenie rozvádzača a EPS

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

dino

uzemnenie rozvádzača a EPS

Príspevok od používateľa dino » 04 Jún 2012, 14:42

Dobrý deň. Potrebujem vedieť, či je potrebné nejako uzemňovať domový rozvádzač, ak máme prípojku už z nového vedenia, ktoré je ťahané v zemi a na hranici pozemku je prípojková skriňa s elektromerom. Dom ešte nieje pripojený a neviem, či je PEN rozdelený už pri elektromeri, alebo ho musím rozdeliť až v domovom rozvádzači. Rozvádzač bude plastový. Taktiež by ma zaujímalo, kde sa najčastejšie osádza EPS svorkovnica. Projekt inštalácie totiž nemám.

j0hnyPP
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1308
Dátum registrácie: 13 Feb 2012, 04:07
Bydlisko: Poprad
Vek: 38

Re: uzemnenie rozvádzača a EPS

Príspevok od používateľa j0hnyPP » 04 Jún 2012, 14:56

HUP ?
0

nfko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1584
Dátum registrácie: 03 Nov 2011, 17:09
Bydlisko: BA
Vek: 27

Re: uzemnenie rozvádzača a EPS

Príspevok od používateľa nfko » 04 Jún 2012, 15:54

eps svorkovnica - predpokladám že to je skrinka kde sú ističe. My jednu máme hneď za vchodovými dverami v chodbe a druhú máme v "kotolni" (bordel kde mám kopačky, je tam bojler atď :D) ale najčastejšie to býva pri vchode.
0
Obrázok
Kto sa veľa pýta , veľa vie. :)
PS: ZOCHOVA ŤA POCHOVÁ :D

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: uzemnenie rozvádzača a EPS

Príspevok od používateľa burizon » 07 Jún 2012, 08:59

Nazdar,
EPS svorka sa väčšinou umiestňuje do tzv. technickej miestnosti. Tam je umiestnený kotol, bojler, prívod vody, prívod plynu. Všetky tieto predmety sa jednotlivo pripoja zelenožltým patrične dimenzovaným vodičom (aspoň 4mm2) na svorku EPS. Tá by mala byť potom prepojená zo zemničom vodičom aký sa používa na bleskozvodoch FeZn 10 a ešte z domovým rozvádzačom medeným vodičom patričného prierezu. Ja osobne by som uzemnil aj elektromerovú skrinku bez ohľadu na to, že je plastová. Či je PEN rozdelený už v elektromerovej skrinke zistíš ľahko, ak sa do nej pozrieš a bude od nej ťahaný 5 žilový kábel, tak je už rozdelený tam, väčšinou sa to robí až v domovej rozvádzačovej skrinke kvôli ušetreniu nákladov za prívodný kábel.
0

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: uzemnenie rozvádzača a EPS

Príspevok od používateľa straciam » 07 Jún 2012, 09:14

ja som mal v projekte odporucanie rozdelit PEN na vonkajsej strane domu a tam pripojit zemnenie do zakladov a bleskozvod. do rozvadzaca vnutri domu by siel uz rozdeleny.
ja som to rozdelil az priamo vo vnutornom rozvadzaci a odtial som tahal 3x4 med na vonkajsiu stranu domu do uzemnovacej svorky. tam sa spaja zemnenie vane, vodovodu, radiatorov, plynovodu, bleskozvod, zemnenie do zakladov(2x8 FeZn) atd.. pri revizii to bolo ok.
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

husak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 232
Dátum registrácie: 28 Jan 2012, 14:43
Bydlisko: Koš
Vek: 61

Re: uzemnenie rozvádzača a EPS

Príspevok od používateľa husak » 07 Jún 2012, 09:19

A revíziu budete robiť podľa čoho, keď nemáte projekt? :) Dúfam, že si dáte urobiť, alebo sami zosmolíte aspoň nejaký "projekt" skutočného vyhotovenia.

Z praktického hľadiska treba umiestniť EPS buď v mieste, kde je vyvedený vodič zo zemniacej sústavy, ak je vôbec vyvedený, alebo tak, kde je viac "vecí" na pripojenie. Je lacnejšie ťahať krátke vodiče do EPS a potom jedn ďalej, ako naopak.

Ale zasa sme pri tom projekte, novostavby bývajú riešené tak, že je vyvedený vodič zo zemniacej sústavy v mieste predpopkladaného umiestnenia rozvádzača. Ideálom je umiestniť EPS pod ten rozvádzač, pripojiť FeZn guľatinu a odtiaľ sa rozbehnúť do jednotlivých prípojných miest, teda aj do rozvádzača vodičmi CY dostatočného prierezu. Pripojiť len PE! lebo predpokladám, že to už bude TN-S, pokiaľ je to novostavba. Ale vidieť sa dá všeličo ešte aj dnes.
0

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: uzemnenie rozvádzača a EPS

Príspevok od používateľa burizon » 07 Jún 2012, 12:41

Zdravím,
čo sa týka elektroprojektov, tak tam stavebníci šetria, nemusí byť, tak na čo? Nezaujíma ich, že na základe projektu sa robí revízna správa. A revízak, aby zarobil, tak to nejako "spraví". Je to chyba, ale čo už ? V podstate môže aj revízak nakresliť projekt, ale stavebník nie je ochotný za to doplatiť.
Dnes sa doporučuje zemnič spojiť so železom v základoch. Ja osobne by som pri stavbe svojho domu toto neurobil, radšej by som si urobil nový zemnič v patričnej vzdialenosti a hľbke od domu. Hoci by boli zvýšené náklady.
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: uzemnenie rozvádzača a EPS

Príspevok od používateľa Jirka84 » 07 Jún 2012, 14:21

dino napísal:Dobrý deň. Potrebujem vedieť, či je potrebné nejako uzemňovať domový rozvádzač, ak máme prípojku už z nového vedenia, ktoré je ťahané v zemi a na hranici pozemku je prípojková skriňa s elektromerom. Dom ešte nieje pripojený a neviem, či je PEN rozdelený už pri elektromeri, alebo ho musím rozdeliť až v domovom rozvádzači. Rozvádzač bude plastový. Taktiež by ma zaujímalo, kde sa najčastejšie osádza EPS svorkovnica. Projekt inštalácie totiž nemám.

Vážený DINO,
vidím, že tady jsi poprve, začínáš stavbu, prosím, odpověz mi:
1. máš stavební projekt?
2. máš projekt elektro včetně přípojky, bleskosvodů atd?
3. pokud ano , tak prosím dej mi SZ, nemá dále cenu tady diskutovat nad začínající stavbou. Zodpovím zadarmo, bez zdytečných hodin strávených zde.Díky za odpověď.
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: uzemnenie rozvádzača a EPS

Príspevok od používateľa Jirka84 » 07 Jún 2012, 14:31

straciam napísal:ja som mal v projekte odporucanie rozdelit PEN na vonkajsej strane domu a tam pripojit zemnenie do zakladov a bleskozvod. do rozvadzaca vnutri domu by siel uz rozdeleny.
ja som to rozdelil az priamo vo vnutornom rozvadzaci a odtial som tahal 3x4 med na vonkajsiu stranu domu do uzemnovacej svorky. tam sa spaja zemnenie vane, vodovodu, radiatorov, plynovodu, bleskozvod, zemnenie do zakladov(2x8 FeZn) atd.. pri revizii to bolo ok.

PS tu 3x4 med jsi vyčetl v jaké normě?
Sorry za tato slova: seru se zásadně do všeho, čemu nerozumím !!! Na co mám v hubě cigaretu, v hospodě x krát do týdne, na dovolenou x krát do roka, zahrada exotickými rostlinami, obklady, podlahy, nábytek, to bude luxus, s kterým se budu ukazovat všem známým, ať puknou závistí, ale na elektroinstalaci šetřím počínaje Ferdou z hospody - zadara nebo za dvacku na hodinu, to to dá - není dráty vidět, vždyť je to jenom pro moji rodinu atd atd. :ANAL: :axe: :finga: :rolleyes:
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

j0hnyPP
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1308
Dátum registrácie: 13 Feb 2012, 04:07
Bydlisko: Poprad
Vek: 38

Re: uzemnenie rozvádzača a EPS

Príspevok od používateľa j0hnyPP » 07 Jún 2012, 15:48

Tak zemnenie by som riesil minimalne pasovinou FeZn 30x5mm, ako som uz naznacil HUP - hlavny uzemnovaci pas (pripoj). :roll: Vytiahnut ho spod zakladov v mieste kde bude rozvadzac. Samozrejme strategicky umiestneny, aby si nemusel preist cez 20 dveri ked ti vypadne 1 istic.
0

husak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 232
Dátum registrácie: 28 Jan 2012, 14:43
Bydlisko: Koš
Vek: 61

Re: uzemnenie rozvádzača a EPS

Príspevok od používateľa husak » 07 Jún 2012, 16:24

Neviem v akej fáze je stavba toho domu, či sa to deje na základe nejakého stavebného povolenia, alebo je to len nejaká pytlačina.
Tak isto nevieme, čo je hotové a čo nie.

Po poriadku:
Ak staviate na základe stavebného povolenia, súčasťou procesu povolovania je aj projektová dokumnetácia. V nej je VŽDY aj projekt el. prípojky, inštalácie a na 99% aj projekt ochrany pred bleskom. Čiže ak nemáte projekt, tak predpokladám, že je to nejaká pytlačina.

Nevieme v akej triede ťaažiteľnosti je osadená tá stavba. Dosť od toho zavisí spôsob založenia HUP. Ak to nemáte vyriešené, tak doporučujem aspoň zahlobiť uzemňovacie tyče, alebo aspoň uzemňovaciu dosku.
Vývod vyviesť do miesta budúceho rozvádzača.

Uvedené platí, ak si elektrikár. Ak nie, tak dúfam, že niekto, kto toto realizuje je. Minimálne s §22.
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: uzemnenie rozvádzača a EPS

Príspevok od používateľa Jirka84 » 09 Jún 2012, 10:30

Vážený DINO,
sice žádná odpověď je taky odpověď, někdy pravdivá odpověď sice bolí, ale udá směr kudy jít. Jde o to, co chceš - pravdu nebo blábolradu. Nikdo Ti tady hlavu neutrhne, tak dej znát, jak pokračuješ se stavbou a jejími základy. :D
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

andy72
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 13 Júl 2012, 23:00

Re: uzemnenie rozvádzača a EPS

Príspevok od používateľa andy72 » 13 Júl 2012, 23:14

zostavam v uzase nad niektorymi radami. som projektant elektro,
takze snad to co napisem bude mat nejaku vahu.
EPS - je u mna elektronicka poziarna signalizacia.
autor mal na mysli zrejme HUP, pripadne HUS (oba vyrazy su ok)..

ide o hlavnu uzemnovaciu svorku, ktoru MUSI mat kazdy novy,
pripadne rekunstruovany objekt. co na tuto svorku ma ist,
hovoria normy.
hlavny uzemnovaci vodic - dal by som FeZn 10 na uzemnenie,
hlavny ochranny vodic - napr. CY10 (dimenzia od hlavneho privodu),
a potom hlavne pospajanie - min. drotom prierezu 6mm2 -
sem patri pospajanie kotla, privodnych potrubi, armatury, klima,
podruzne rozvadzace a pod.

rozdelenie vodica PEN na samostatne vodice PE a N s tym nema nic
spolocne. ide o inu problematiku. osobne toto rozdelenie preferujem
v hlavnom rozvadzaci domu (RH) a nie v elektromerovom (RE).

samozrejme je to kazdom stavitelovi ci ma alebo nema projekt,
podla pravnych predpisov ho musite mat. samozrejme projekt
skutkoveho stavu potrebuje revizny technik k revizii. ak ho nemate,
staviate ho do problemu. ak je to blb, tak vam reviziu da, normalny
revizny technik by to mal odmietnut.

uzemnenie a bleskozvod je kapitola sama o sebe, podla novych noriem
(no nie az tak novych - tusim 2007, 2008) je toto uplna vazna
problematika a mnoho projektantov dokonca podla toho ani nejde.
po novom musi mat projekt elektroinstalacie dokonca vypocet rizika
(suvisi to s bleskom)..

na zaver - ide o Vas majetok, o Vasu rodinu. ak chcete nieco odfusovat,
nech sa paci. ja by som to neriskoval.
0

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: uzemnenie rozvádzača a EPS

Príspevok od používateľa burizon » 15 Júl 2012, 18:39

Ahoj Andy,
skús upresniť, ktoré rady boli "od veci". Doteraz som žil v tom, že EPS je ekvipotenciálna svorkovnica, teda po tvojom HUS alebo HUP. Som rád,že si ma vyviedol z omylu, takže teraz viem, že ak budú elektrikári hovoriť o EPS, tak myslia požiarnikov.
0
Naposledy upravil/-a burizon v 15 Júl 2012, 20:44, upravené celkom 1 krát.

husak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 232
Dátum registrácie: 28 Jan 2012, 14:43
Bydlisko: Koš
Vek: 61

Re: uzemnenie rozvádzača a EPS

Príspevok od používateľa husak » 15 Júl 2012, 19:04

Doteraz si žil v tom, že EPS je Ekvipotenciálová svorkovnica a ži v tom aj naďalej, je to tak správne. Ak bude niekto hovoriť o HUP, tak je to plynár, lebo ide o Hlavný uzáver plynu. HUS- hlavná uzemňovacia svorkovnica sa inak nazýva aj ekvipotenciálna. To len pre poriadok, aby si nežil v novom omyle.

Projektant elektro by mohol aspoň mohol vedieť, od ktorého roku platí súbor noriem STN EN 62 305.

Súbor noriem STN EN 62305 požaduje vyrovnanie potenciálov v ochrane pred bleskom pre všetky vodivé systémy vstupujúce z vonku do budovy (napr. kovové potrubia, energetické a informačno-technické systémy). Táto požiadavka vyplýva s STN EN 62305-3, článok E.6.2.2. a STN EN 62305-4 z článkov 6.2.3, 6.2.4, 6.2.5., keď už riešime tú HUS-ku.
0

andy72
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 13 Júl 2012, 23:00

Re: uzemnenie rozvádzača a EPS

Príspevok od používateľa andy72 » 17 Júl 2012, 15:27

hmm, pokial sa pohybujete na stavbe - napr. rodinny dom, tak kludne pouzivajte vyraz EPS.
na velkych stavbach je EPS zial el. poziarna signalizacia.
vyraz EPS nepozna ani norma (pokial viem), spravny vyraz je HUS (STN 33 2000-5-54/2008, resp. STN 33 2000-4-41/2007),
takze ja sa len snazim pouzivat spravne vyrazy tak ako hovoria normy, to sa snad od projektanta ocakava.
poprosim teda o normu a clanok, kde je pouzite slovicko EPS v suvislosti s pripojnicou.
HUP sa tiez dost casto pouziva, ale toto zrejme nema oporu v normach a suhlas s tym ze je to hlavny uzaver plynu.

husak : projektant elektro zasa nezerie normy a nepamata si dokonca presne datumy vydania noriem,
nakolko som nebol pri pc ked som pisal prispevok. ale - typol som presne, pretoze normy STN EN 62305-1 az 4
vychadzali postupne od roku 2007 (62305-1/2012 aktualizovana, 62305-2/2008, 62305-3/2012 aktualizovana a 62305-4/2007)
0

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: uzemnenie rozvádzača a EPS

Príspevok od používateľa burizon » 17 Júl 2012, 18:42

Andy,
ja si myslím, že sú to iba žabo-myšie vojny. Máš pravdu je to HUS, ale ja to poznám aj pod názvom ekvipotenciálna svorkovnica.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: uzemnenie rozvádzača a EPS

Príspevok od používateľa 5ko » 17 Júl 2012, 21:14

Tiež som rád, ked sa veci nazývajú jednoznačne a aj ked som sa stretol doposial s oboma názvami,vždy to bolo poväčšine z neznalosti používatelov skratiek, ale bohužial aj v odbornej literatúre sa používajú obe HUP aj HUS na uzemnovaciu svorku.
Aj revízak elektro aj plynár, sa vždy nad tým rozčulovali, že prečo niekto do noriem vymyslel dve rovnakovyzerajúce skratky,aj ked značia uplne iné veci.Bohužial ,niekedy lavá ruka nevie čo robí pravá a každý sa hrá na svojom piesočku a strká doneho hlavu pred vyriešením problému.
Logicky však vyplýva,že /a aj v plynových projektoch sa používa/ ..
HUP ako hlavný uzáver plynu,
HUS- je vždy hlavná uzemňovacia svorkovnica,
EPS- elektická požiarna signalizácia,
EZS- elektronický zabezpoečovací systém,
Ako vyplýva aj z tejto debaty, bolo by načase, keby niekto v tom urobil konečne poriadok, aspoň v slovenčine, lebo v iných jazykoch možno majú podobné problémy.Ked sa už všetko ,aj farby vodičov preberajú z angličtiny, tak nech sa zavedie anglické názvoslovie aj v tomto.
Revizáci, ako pripomienkovatelia noriem a predpisov, by ste mali navrhúť normotvorcom takéto praktické vyriešenie nezrovnalostí v názvosloví.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

j0hnyPP
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1308
Dátum registrácie: 13 Feb 2012, 04:07
Bydlisko: Poprad
Vek: 38

Re: uzemnenie rozvádzača a EPS

Príspevok od používateľa j0hnyPP » 21 Júl 2012, 16:17

MainGasClose
MainGroundConnection
Napriklad takto ze ? :lol:
0

husak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 232
Dátum registrácie: 28 Jan 2012, 14:43
Bydlisko: Koš
Vek: 61

Re: uzemnenie rozvádzača a EPS

Príspevok od používateľa husak » 24 Júl 2012, 08:59

5ko napísal:Revizáci, ako pripomienkovatelia noriem a predpisov, by ste mali navrhúť normotvorcom takéto praktické vyriešenie nezrovnalostí v názvosloví.
Náš hlas, je hlasom psím a do neba (normotvorba a zákony) nejde. Môžeš aj hrach na stenu hádzať, nič nepomôže. Na poslednej aktualizačke bol prednášať človek z komisie, čo rieši normy a legislatívu. Bojovali sme s ním 2 hodiny, výsledok? Čas ukáže, že "sme sa nemýlili my, ale vy". Asi tak.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok