Elektrický radiator_Kupelna

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

slavo127
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 83
Dátum registrácie: 28 Nov 2012, 10:41

Elektrický radiator_Kupelna

Príspevok od používateľa slavo127 » 03 Dec 2012, 18:20

Cawte,
prerábali som doma skladík na takú malú kupeľnu a chcel by som sa opýtať na zapojenie zásuvky na rebríkový radiatór na 230V.
http://www.atria.sk/radiatory-rebrikove/

Nemám možnosť natiahnuť samostatný prívod na zásuvku a ani prepojiť s nejakou čo je nablízku. Tak či by sa to dalo s prívodom zo svetla, ktorý je napojení klasicky na 10A istič spolu s daľšími 7 svetlami. Viem že z posledného svetla sa môže vyhodiť jedna zásuvka ale neviem či aj na ohrievač. A hlavne koľko Wattový? Nechcel by som preťažiť sieť tak preto sa pýtam.

Vopred ďakujem za odpovede.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektrický radiator_Kupelna

Príspevok od používateľa Drakoush » 03 Dec 2012, 19:41

Ako fušerinu môžeš v podstate robiť čokoľvek, aj poistky nahradiť klincom, ale ak to chceš mať podľa normy, tak to musí byť zvlášť odistené, rozhodne to nemôže byť napojené na 10A svetelný okruh, musí mať samostatný prívod istený 16A ističom, alebo viac, podľa ohrievača. Alebo natiahnutý zo zásuvkového okruhu. Jednoznačne nie svetelný. A pre kúpeľňu je predpísaný prúdový chránič na zásuvkové obvody s reziduálnym prúdom I (delta) n 30mA.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
jardo181
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 588
Dátum registrácie: 15 Sep 2012, 21:04
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Elektrický radiator_Kupelna

Príspevok od používateľa jardo181 » 03 Dec 2012, 20:38

Presne tak, mozes pouzit max 16A istic s prudovym chranicom samostatne na spotrebic. Priac ako 16A sa zapoja samostatne napevno, nie cez zasuvku. Ak menej zasuvka musi mat IP kritie proti vode, dostatocne vzdialena od vane alebo sprchy. Ako fuserinu by som to radcej nerobil. Clovek sa tam bude kupat, je tam vlhko a nechces aby ho nieco steklilo ? :)
0
IT bojovník
Ak by bol záujem tak: Ebay, DX, Aliexpress...

patress
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 136
Dátum registrácie: 27 Sep 2012, 14:23
Bydlisko: NZ

Re: Elektrický radiator_Kupelna

Príspevok od používateľa patress » 03 Dec 2012, 20:48

ja som to robil tiež nedávno a použil som 10 A istič zapojený za prúdovým chráničom , špirálu mám 600W a stačí to len ak ti možem poradit skus sa popozerať po iných firmách ako je ATRIA majú tam vo veciach dosť velký bordel
0

slavo127
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 83
Dátum registrácie: 28 Nov 2012, 10:41

Re: Elektrický radiator_Kupelna

Príspevok od používateľa slavo127 » 03 Dec 2012, 21:32

Viem, že je to fušerina ale nechcem zase všetko prerobiť. Mal som na to myslieť skor.
Tak budem musieť.
Patress takže 600W bude dosť?
0

patress
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 136
Dátum registrácie: 27 Sep 2012, 14:23
Bydlisko: NZ

Re: Elektrický radiator_Kupelna

Príspevok od používateľa patress » 03 Dec 2012, 22:04

slavo127 napísal:Viem, že je to fušerina ale nechcem zase všetko prerobiť. Mal som na to myslieť skor.
Tak budem musieť.
Patress takže 600W bude dosť?
ako mam to zapojene s termostatom a v pohode to svoj účel splný ale ak myslíš že bude málo tam v tých cenách neni až taký rozdiel
0

Používateľov profilový obrázok
sonikmartin
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 554
Dátum registrácie: 05 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Litomyšl
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektrický radiator_Kupelna

Príspevok od používateľa sonikmartin » 03 Dec 2012, 22:16

Kdekoli jinde by to nebyl problem, i když s tim topenim bych byl i jinde opatrny, protoze svetla maji byt svetla a ne topeni, ale to je vec nazoru. Nevim jak u vás, ale me norma jasne rika ze zasuvka v koupelne byt muze, ale musí mít vlastní okruh, být jištěná jističem max hodnoty 16A a doplněna ochranou proudovým chráničem, pokud se nejadná o zásuvku malého napětí nebo napětí SELV a PELV. Toliko asi k normám.

! ! ! ! ! ! ! OD KOUPELNY A NEJAKE FUSERINY RUCE PRYC ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! !

Voda z vodovodu (pokud ti nepotece nijak predtím upravena) a elektrina spolu nikdy nebudou kamarádky takze radsi to udelej porádně než si jít potom na chvilku sednout do chládku. Budes na ten žebřík dávat ručníky, sahat na něj z vany a to by nebylo dobré. Menší zlo by bylo alespoň oddělovací trafo ale to máš lepší natáhnout novej kablík a koupit chránič s nadproudovou ochranou a máš postarostech.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektrický radiator_Kupelna

Príspevok od používateľa Drakoush » 03 Dec 2012, 23:17

patress napísal:ja som to robil tiež nedávno a použil som 10 A istič zapojený za prúdovým chráničom , špirálu mám 600W a stačí to len ak ti možem poradit skus sa popozerať po iných firmách ako je ATRIA majú tam vo veciach dosť velký bordel
Hovorím o hruške, ty o jablku. Môžeš si zásuvku odistiť aj 6A, tým lepšie, keď ti to stačí. Vo všeobecnosti ale platí, že zásuvkový okruh 16A, svetelný 10. Ale je NEPRÍPUSTNÉ z nejakého svetelného okruhu ťahať zásuvku, navyše ani daný okruh nie je vybavený chráničom...

600W bojler? To leda na umývanie rúk, na sprchu to nebude stíhať ohrievať vodu ani keby si sa postavil na chrbet. My máme kondenzačný kotol 50kW plyn a akonáhle ideš do sprchy a takisto hore sa niekto kúpe, odstaví kúrenie. Typ je prietokový.

Ďalej je dobré si spomenúť, hlavne kvôli autorovi, že v kúpeľni je predpísaný prúdový chránič, hoci pevne verím, že má inštaláciu ešte TN-C, ale je vhodné pri prerábke a dokonca neviem, či nie je povinné, ak prerábaš inštaláciu, vyhotoviť ju už v TN-S, hodiť tam chránič. Je to kvôli tvojej bezpečnosti. Dokonca - nie je to podmienkou - ale svetelné zdroje v kúpeľni je vhodnejšie napájať zdrojom bezp. napätia SELV alebo PELV. Ja si všímam, najmä ráno po sprche, že je tam dosť rosy. Hlavne teda pri tej sprche, pretože ružica je v nejakej výške, voda je rozptylovaná a lepšie chladená, čím vzniká para.

Ja ti radím jedno: zveriť inštaláciu osobe spôsobilej, duplom to platí pri kúpeľni.

P.S.: vodivé predmety je nutné uzemniť vodičom CY o min. priereze 6mm2, to tak pre zaujímavosť, aby sme nestáli len pri tej zásuvke.
A pripomenulo mi to film nevera po slovensky, Kišš alebo "edison" mal žehličku zapojenú priamo z lustra :D Tak si dávaj bacha, aby si aj ty neskončil, ako on. Hlavne s tým umelým bleskom ;)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

patress
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 136
Dátum registrácie: 27 Sep 2012, 14:23
Bydlisko: NZ

Re: Elektrický radiator_Kupelna

Príspevok od používateľa patress » 04 Dec 2012, 07:23

Drakoush napísal:
patress napísal:ja som to robil tiež nedávno a použil som 10 A istič zapojený za prúdovým chráničom , špirálu mám 600W a stačí to len ak ti možem poradit skus sa popozerať po iných firmách ako je ATRIA majú tam vo veciach dosť velký bordel
Hovorím o hruške, ty o jablku. Môžeš si zásuvku odistiť aj 6A, tým lepšie, keď ti to stačí. Vo všeobecnosti ale platí, že zásuvkový okruh 16A, svetelný 10. Ale je NEPRÍPUSTNÉ z nejakého svetelného okruhu ťahať zásuvku, navyše ani daný okruh nie je vybavený chráničom...

600W bojler? To leda na umývanie rúk, na sprchu to nebude stíhať ohrievať vodu ani keby si sa postavil na chrbet. My máme kondenzačný kotol 50kW plyn a akonáhle ideš do sprchy a takisto hore sa niekto kúpe, odstaví kúrenie. Typ je prietokový.

Ďalej je dobré si spomenúť, hlavne kvôli autorovi, že v kúpeľni je predpísaný prúdový chránič, hoci pevne verím, že má inštaláciu ešte TN-C, ale je vhodné pri prerábke a dokonca neviem, či nie je povinné, ak prerábaš inštaláciu, vyhotoviť ju už v TN-S, hodiť tam chránič. Je to kvôli tvojej bezpečnosti. Dokonca - nie je to podmienkou - ale svetelné zdroje v kúpeľni je vhodnejšie napájať zdrojom bezp. napätia SELV alebo PELV. Ja si všímam, najmä ráno po sprche, že je tam dosť rosy. Hlavne teda pri tej sprche, pretože ružica je v nejakej výške, voda je rozptylovaná a lepšie chladená, čím vzniká para.

Ja ti radím jedno: zveriť inštaláciu osobe spôsobilej, duplom to platí pri kúpeľni.

P.S.: vodivé predmety je nutné uzemniť vodičom CY o min. priereze 6mm2, to tak pre zaujímavosť, aby sme nestáli len pri tej zásuvke.
A pripomenulo mi to film nevera po slovensky, Kišš alebo "edison" mal žehličku zapojenú priamo z lustra :D Tak si dávaj bacha, aby si aj ty neskončil, ako on. Hlavne s tým umelým bleskom ;)

pravdaže máš pravdu kúpelna je kúpelna a každy si musí zvážiť že nakolko si cení život ale ja som len uwiedol ako som to riešil
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektrický radiator_Kupelna

Príspevok od používateľa Drakoush » 04 Dec 2012, 11:39

Dá sa všetko, ako som spomínal, aj poistka klincom nahradiť. Ale nie je to správne.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

hrmil
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 03 Nov 2009, 00:00

Re: Elektrický radiator_Kupelna

Príspevok od používateľa hrmil » 05 Dec 2012, 09:22

Zavolaj si na technickú inšpekciu do Nitry.Tam ti bezplatne poradia a budeš si na istom ako to máš urobiť.
http://www.tisr.sk/sk/kontakty-ti/pracovisko-nitra.html
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Elektrický radiator_Kupelna

Príspevok od používateľa Merak » 30 Dec 2012, 22:23

otázka na Vás chalani:
ktorá norma zakazuje na svetelný obvod zapojiť zásuvku?
a ktorá norma prikazuje ukostriť zariadenie, ktoré je pripájané cez pohyblivý odnímateľný prívod?
ani práčku neukostrujete ešte ďalším zelenožltým káblom, alebo áno?

uvediem príklad:
kamarátovi som ťahal do kúpelne pri umývadlo svetlo, vypínače na svetlo a na ventilátor, a chcel tam mať aj zásuvku na strojček holiaci, a teraz kvôli tej jednej zásuvke sa mal ťahať ďalší kábel a vytvárať ďalší istiaci obvod?
tak sa to zapojilo hneď z vypínačov

ak existuje norma, ktorá to zakazuje, poprosím si jej číslo

za pochopenie ďakujem

Merák
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Elektrický radiator_Kupelna

Príspevok od používateľa spin90 » 30 Dec 2012, 22:31

Akurat ten vyinac, ak je len na 10A, co zvecsa su, nemoze byt isteny 16A isticom. Inac tiez som nevidel nikde ze by sa vylozene nesmela pripojit zasuvka na svetelny obvod. Lenje to trocha neobvykle pravda. Ale urcite by som koli takej somarinke netahal dalsie kable ak sa nejedna o vyhrievac s vykonom v nasobkoch kW. Ale, ak je moznost, dopln potom na ten svetelny okruh prudovy chranic. Teda ak tam mas TN-S, a bude to OK.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Elektrický radiator_Kupelna

Príspevok od používateľa Merak » 30 Dec 2012, 22:53

pravdaže že je to istené 10A ističom a že je to všetko na novo robená elektrika v tomto roku a že v kúpeľni, teda prakticky na celý byt sú dávané prúdové chrániče
:P
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektrický radiator_Kupelna

Príspevok od používateľa Drakoush » 30 Dec 2012, 23:27

Merak napísal:otázka na Vás chalani:... Merák

Merák, isteže, norma to neprikazuje. Ale: svetelný obvod nie je dimenzovaný na zaťaženie 16A ako ističom, tak káblami.

K tomu uzemneniu: dodatočne ukostrené musia byť všetky kovové predmety. Samozrejme mimo tých, ktoré sú prenosné a napájané poh. prívodom. To sa robilo za komančov na míšačkách, že sa zatĺkol fest roxor do zeme a zalial slanou vodou.


BTW: nevieme čo za výkon má to topné teleso a teda ani odoberaný prúd, preto nie je na mieste riešiť to, či to môže napájať zo svetelného okruhu.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Elektrický radiator_Kupelna

Príspevok od používateľa Merak » 30 Dec 2012, 23:37

podľa toho, čo sem dal link, tak sú tam topné telesá 150W, 300W, 600W, 900W a 1200W
a nikde nie je písané, že zásuvka musí byť na 16A, sú zásuvky aj na 6A istič
ak je na zásuvke napísané 16A max, to neznamená, že musí byť iba na 16A istič
ale to asi vieš
a čo sa týka toho radiátora, tak ide o pevné prenosné zariadenia s odpojiteľným prívodom, čiže nie je predpísané, že má byť radiátor uzemnený doplnkovým káblom zeleno žltým
ale ako to bude mať, nič sa nestane

a prosím neukamňujte ma
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektrický radiator_Kupelna

Príspevok od používateľa Drakoush » 31 Dec 2012, 00:16

Ukameňujeme, "a just jó!" ;)

Síce to žiadna norma neudáva, ale svetlá by mali byť odistené zvlášť. Len aby sme nehovorili o desine, tak svetelný okruh môže byť istený max. až 25A ističom, potom môžeme pripojiť na svetelný obvod čokoľvek. Samozrejme nad 2000VA musí byť spotrebič pripojený samostatným okruhom a teda aj keď to istič povoľuje, norma zakazuje. Norma taktiež zakazuje zo zásuvkového obvodu napájať pevný svetelný obvod.

A keď v krajnom prípade chceš použiť zásuvku zo svetelného obvodu, tak daný svetelný obvod musí byť chránený prúdovým chráničom RCCB s reziduálnym prúdom (Ideltan) 30mA.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Elektrický radiator_Kupelna

Príspevok od používateľa Merak » 31 Dec 2012, 00:21

Drakoush napísal:Ukameňujeme, "a just jó!" ;)

Síce to žiadna norma neudáva, ale svetlá by mali byť odistené zvlášť. Len aby sme nehovorili o desine, tak svetelný okruh môže byť istený max. až 25A ističom, potom môžeme pripojiť na svetelný obvod čokoľvek. Samozrejme nad 2000VA musí byť spotrebič pripojený samostatným okruhom a teda aj keď to istič povoľuje, norma zakazuje. Norma taktiež zakazuje zo zásuvkového obvodu napájať pevný svetelný obvod.

A keď v krajnom prípade chceš použiť zásuvku zo svetelného obvodu, tak daný svetelný obvod musí byť chránený prúdovým chráničom RCCB s reziduálnym prúdom (Ideltan) 30mA.
Takže zásuvky zo svetelného obvodu môžem mať ale svetlá zo zasuvkoveho obvodu nie.
Áno je 30mA RCD
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektrický radiator_Kupelna

Príspevok od používateľa Drakoush » 31 Dec 2012, 00:28

Áno, zo zásuvkového obvodu nesmieš napájať pevné svetelné zdroje. Tým sa myslí luster, vonkajší reflektor a pod. Nevzťahuje sa to na prenosné svetelné zdroje, teda lampičky, vitrínky a kadejaké sviečky (aj na stromčeku) môžeš napájať zo zásuvky, avšak pohyblivým prívodom.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1736
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektrický radiator_Kupelna

Príspevok od používateľa pablox » 14 Okt 2016, 13:29

Zdravím páni,
nechcem zakladať novú tému, tak sa opýtam tu. Vidím, že ste riešili pripojenie zásuvky na svetelný obvod.

Doma mám nanovo naťahanú elektriku, čiže všetko je za RCD. Svetlá v obývačke a spálni mám istené jedným 10A ističom, kábel 1,5mm2 meď. Na chodbe nad vchodovými dverami som potreboval zásuvku na napájania routra (spotreba do 10W). Moja otázka je - môžem z toho 10A ističa pre svetlá v obývačke+spálni istiť túto zásuvku na chodbe? Zásuvka bude napojená tiež 1,5mm2 meďou. Môže to vadiť revízákovi?

Ďakujem.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok