Vyhadzuje mi prúdový chránič

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

Mat001
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 21 Dec 2012, 09:55
Bydlisko: Svrčinovec

Vyhadzuje mi prúdový chránič

Príspevok od používateľa Mat001 » 21 Dec 2012, 10:17

Mám taký problém,že mi vyhadzuje prudový chránič.Z rozvadzača mam ťanahý 5 žilový kábel.Klasika 3fázy ,jeden ochraný a "nulák" ktorý je spoločný pre všetky okruhy.Nulovaci vodič mam cez prudový chránič.Okruhy mam rozdelene tak,že čierny mi ide do kupelne a ostatné po jednotlivých izbách.Norma je jasna TN-S.Teraz popišem postup.Ked nahodim chranič tak drži,okruh "kupelna",práčka ide bezproblemov,meram zasuvku:L-N 230V,L-PE malý skrat(meram to vadaskou) vyhodi chranič,meram N-PE nevyhodi chranič 8O .Malo by ho vyhodiť nie ? Druhy problém:ked zapnem niečo do iných okruhov okrem "kupelne" nejaký spotrebič vyhodi chranič.Ked meram zasuvky tak L-N vyhodi chranič, a taktiež PE-N nevyhodilo chranič.V rozvadzaču mam spoločnú N svokovnicu a spoločnu PE svorkovnicu ,navzajom su prepojene.Neviem doposieľ z akých príčin to tak blbbne,ked to zapojim bez chraniča,tak zasuvky sa umudria ,klasicky L-N 230V a L-PE taktiež a mezdi PE a N žiadne napetie nenameram.Chranič mám OEZ 16A 30mA.Neskôr môžem pripojiť aj fotku rozvadzača.
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Vyhadzuje mi prúdový chránič

Príspevok od používateľa spin90 » 21 Dec 2012, 10:25

N-PE nemusi vyhodit vzdy ked spojis, ale len vtedy, ak cez N preteka nejaky prud. Vtedy sa rozdeli aj do PE a tym vyhodi istic. V stave naprazdno by nemalo vyhodit ked to len spojis a nemas nikde nic zapojene. Aspon si myslim. Nad ostatnym som este neuvazoval.
Zda sa, ze cista TN-S to nebude, prinajmensom koli prepojeniu PE a N v rozvadzaci. Cize najskor to bude nieco na sposob TN-C-S, ale s nejakou zradou :)
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
jardo181
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 588
Dátum registrácie: 15 Sep 2012, 21:04
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Vyhadzuje mi prúdový chránič

Príspevok od používateľa jardo181 » 21 Dec 2012, 10:29

No neviem ako to mas ale prudovy chranic sa v rozvodnej skrini zapaja vstup L a N na vystup, L a N na vystup 1 okruh. Bud mas velku vlkost alebo seknuty kabel ktory ti preraza. Pri merani ti nemoze vyhodit, uz som to kolkokrat meral a nic sa nestalo. Premeraj kable voci zemi.
0
IT bojovník
Ak by bol záujem tak: Ebay, DX, Aliexpress...

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Vyhadzuje mi prúdový chránič

Príspevok od používateľa spin90 » 21 Dec 2012, 10:31

Do chranica privod z PE ?? To myslis jak ? PE predsa chranicom ist nemoze, len N a L s tym, ze mozes ist do chranica z PEN ak je to TN-C-S, nie ? A potom PE ide priamo z toho PEN. Cize deli sa to pred chranicom. Kazdpadne pise,ze tam ma vsetko podla TN-S. (co zrejme nebude pravda ked to nejde ako by malo).
Este k tomu meraniu medzi PE a N, je to len moj odhad, ale myslim, ze za urcitych okolnosti moze vyhadzovat chranic ak sa tieto dve prepoja, alebo meraju vadaskou. Myslim v normalnej TN-S.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
jardo181
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 588
Dátum registrácie: 15 Sep 2012, 21:04
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Vyhadzuje mi prúdový chránič

Príspevok od používateľa jardo181 » 21 Dec 2012, 10:34

Ak je to robene nanovo tak podla TN-S uz nesmie byt, Mozes mas spojeny PE a N (ak je privod len L a PEN) iba v rozvodnej skriny a tam deleny na kazde okruhy samostatne L, N, PE..
0
IT bojovník
Ak by bol záujem tak: Ebay, DX, Aliexpress...

Mat001
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 21 Dec 2012, 09:55
Bydlisko: Svrčinovec

Re: Vyhadzuje mi prúdový chránič

Príspevok od používateľa Mat001 » 21 Dec 2012, 10:36

Ja si myslím ,že keby bol prieraz tak mi ho vyhadzuje stále,lenže on obvod v kupelni drži,ale ine obvody odpaja.
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Vyhadzuje mi prúdový chránič

Príspevok od používateľa spin90 » 21 Dec 2012, 10:37

Neskusis nakreslit schemu, ako to zhruba mas ? Nemas niekde prehodeny nahodou PE a L ? Alebo nieco podobne ? Stat sa niekedy moze. Prieraz to zrejme nebude, robilo by to stale, alebo nahodne, teraz to robi len ak tam nieco zapojis, resp. meras.
0
Naposledy upravil/-a spin90 v 21 Dec 2012, 10:41, upravené celkom 1 krát.
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Mat001
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 21 Dec 2012, 09:55
Bydlisko: Svrčinovec

Re: Vyhadzuje mi prúdový chránič

Príspevok od používateľa Mat001 » 21 Dec 2012, 10:43

0
Naposledy upravil/-a Mat001 v 21 Dec 2012, 10:44, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Vyhadzuje mi prúdový chránič

Príspevok od používateľa spin90 » 21 Dec 2012, 10:43

Snad sa ozve napriklad Merak, on je na tieto veci odbornik a mozna chyba ho napadne hned z popisu. Ja skor len tak spekulujem :)
EDIT: Pozreme sa na ten rozvadzac teda. Dik.
Aku funkciu ma ten zltozeleny prepoj medzi PE a N ? Do rozvadzaca ide 5 zilovy kabel ? teda samostatne 3xL PE N ? Alebo sa to deli v rozvadzaci ? Ak ide samostatne, tak by to nemalo byt prepojene. Teda za chranicom nesmie, a pred je to matuce a zbytocne.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Vyhadzuje mi prúdový chránič

Príspevok od používateľa spin90 » 21 Dec 2012, 11:04

Po novom sa ale istia vsetky zasuvky, kde maju pristup laici a nie su urcene na ten ktory konkretny ucel. Cize napriklad aj bezna "univerzalna" zasuvka v kuchyni by mala byt na chranici. Nemusi byt ale napriklad taka, ktora je vyhradena pre chladnicku, alebo nieco podobne. Aspon tak nejak to je v norme.
Ale hej, jeden spolocny chranic nie je najidealnejsie, zvlast ak nan idu aj svetla napriklad :D .
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Vyhadzuje mi prúdový chránič

Príspevok od používateľa jenda23 » 21 Dec 2012, 11:23

Ale pozor fíčko musí bejt součástí hlavního jističe a je pokud vim předepsaný! Dnes už ti bez toho nikdo revizi neudělá....
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Mat001
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 21 Dec 2012, 09:55
Bydlisko: Svrčinovec

Re: Vyhadzuje mi prúdový chránič

Príspevok od používateľa Mat001 » 21 Dec 2012, 12:52

Ide oto že 5 žilovy kabel ma jeden nulak,keby mal dva tak je to vybavene.Šetril som steny v stenach mam rurky..Svetla na chranič nemam tie su zvlasť ,len zasuvkove su teda iba jeden okruh ta kupelka je na chranič teda aj ten nulak ,ked mi ho vyhodi tak mi odpoji nulak ,teda aj zasuvky.To by mi až tak nevadilo.Ide mi len oto,prečo vyhadzuje ine obvody ked zapojim spotrebič,je asi možne že chranič to berie ako prieraz z nulaka kupeľky na nulak inej fazy(teda okruhu).Ja reviznu spravu nepotrebujem,nerobim novu pripojku,som mechanik elektrotechnik ale zatiaľ nemam skusenosti s tým ale už asi chapem že som mal ťahať zvlaš kable na okruhy s chraničom,asi sa s tým už neda nič spraviť či ako ? :roll:
0
Naposledy upravil/-a Mat001 v 21 Dec 2012, 13:04, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Vyhadzuje mi prúdový chránič

Príspevok od používateľa spin90 » 21 Dec 2012, 13:04

kabel ma len jeden nulak ? A kolko ma mat ? :)
OK, takze svetla mas zvlast, to je fajn, dobra volba, tam chranic moze byt na skodu.
Mas to zda sa zle, nesom si isty ci som to pochopil z toho co pises. Skus nakreslit schemu zapojenia, hoc len jednopolovu ako to tam mas. Z fotky to nie je tak vidiet.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Mat001
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 21 Dec 2012, 09:55
Bydlisko: Svrčinovec

Re: Vyhadzuje mi prúdový chránič

Príspevok od používateľa Mat001 » 21 Dec 2012, 13:08

viem že ma mať len jeden :D ale on je spoločny pre zasuvku s chraničom aj ostatne zasuvky bez chraniča,Keby bol osamostatneny nulak tak si myslim že by ťo nevyhadzovalo či ? a schemu idem kresliť ,len čo zapojim jedno svetielko
0

Mat001
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 21 Dec 2012, 09:55
Bydlisko: Svrčinovec

Re: Vyhadzuje mi prúdový chránič

Príspevok od používateľa Mat001 » 21 Dec 2012, 13:42

0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok