Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Sk├║senosti v oblasti elektro in┼ítal├íci├ş

Sk├║senosti v oblasti elektro in┼ítal├íci├ş

Elektrotechnick├ę normy

Moderátori: Merak, Moderátori

Re: Sk├║senosti v oblasti elektro in┼ítal├íci├ş

Odosla┼ąod alois » 01 Jan 2018, 20:47

Merak: to je presne to, ─Źo som p├şsal v inom vl├íkne, ┼że mont├í┼żnik WiFi a SAT techniky nemus├ş ma ┼ą el.tech. vzdelanie a ani ┼żiadny paragraf. A o ┼íkolen├ş pr├íce vo v├Ż┼ík├ích nikdy nepo─Źuli....

alidedko: nie na┼ía z├ístr─Źka sa do tej z├ísuvky ned├í zastr─Źi┼ą. Ale o reg├íl ─Ćalej pred├ívaj├║ lacn├ę orez├ívacie no┼ż├şky a tak sa daj├║ vyrobi┼ą dve dr├í┼żky.

Pred├íva┼ą sa tento tovar m├┤┼że. Len by mal obsahova┼ą upozornenie na nesp─║┼łaj├║ci ┼ítandard. Ale aj tak v├Ą─Ź┼íina zariaden├ş ide na ploch├║ dvojkol├şkov├║ vidlicu.
alois
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 1567
Vek: 100.41
Zalo┼żen├Ż: 13.08.2014
Paragraf: 24

Odosla┼ąod OM5NU » 02 Jan 2018, 00:11

Merak: Ten LPS je super. :) Predpoklad├ím, ┼że t├í mal├í parabola navrchu bude u┼ż asi ten nov├Ż druh r├Żchleho internetu - bleskov├Ż. :lol:
OM5NU
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Nov├Ż ─Źlen
Nov├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 54
Vek: 46.13
Zalo┼żen├Ż: 18.07.2006

Odosla┼ąod Merak » 02 Jan 2018, 00:35

Mne sa na tom naviac p├í─Źi to prekr├ísne zato─Źenie zvodu okolo konca strechy. A e┼íte to vodivo spojili s r├Żnou.
┼żivot je ako s├şnusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzit├Żm si dvakr├ít na nule
pon├║kam na predaj: http://svetelektro.com/Forum/predam-pop ... art20.html
P.S.: sk├┤r som vedel zapoji┼ą vidlicu a z├ísuvku ako rozpr├íva┼ą
Merak
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator
Pr├şspevky: 6008
Vek: 38.48
Zalo┼żen├Ż: 10.07.2012

Odosla┼ąod 5ko » 02 Jan 2018, 01:21

A ─Źo neodvedie odkvapov├Ż ┼żleb, to ste─Źie po dr├┤te pod omietku na stenu. :wink:
Lenivos┼ą je matka pokroku.Leniv├Ż ─Źlovek rozm├Ż┼íla,ako by si robotu u─żah─Źil a tak nie─Źo vyn├íjde.
Ku ka┼żd├ęmu ─Ź├şnskemu v├Żrobku by mali pribali┼ą jedn├ęho ─Ź├ş┼łana, aby som ho mohol nakopa┼ą do ....,ked sa to pokaz├ş.
5ko
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 7873
Vek: 62.23
Zalo┼żen├Ż: 18.02.2010
Paragraf: 23

Odosla┼ąod Feneon » 02 Jan 2018, 01:32

Merak, tak pros├şm pekne, objasni mi nov├ę normy, preto┼że staviame domy - radov├║ z├ístavbu. Elektrik├íri robia bleskozvody presne t├Żmto sp├┤sobom, aj o r├şnu to z├ímerne svorkuj├║. V projektoch je to presne takto zakreslen├ę, rev├şzie na to s├║ ... tak neviem.
Neobhajujem to, nerob├şm bleskozvody...
Ano, je ur─Źite chyba ke─Ć nieje zbera─Ź nad ant├ęnou, ale to nemus├ş by┼ą chyba elektrik├íra. Proste stre┼ín├şky, konzoly, ant├ęty,... m├┤┼żu namontova┼ą a┼ż po mont├í┼żi bleskozvodu a majite─ż u┼ż nedorie┼íil ├║pravu blaskozvodu.

S t├Żm stekan├şm vody po zvode na fas├ídu je fakt ─Źasto probl├ęm. Zost├ívaj├║ potom ┼íed├ę ─Źiary pod zvodom na fas├íde, kr├ísny efekt na bielej fas├íde. Ale d├í sa tomu ─żahko pom├┤c┼ą, 15-20cm od fas├ídy chyti┼ą na zvod zdrhova─Źku a voda po nej odkvapne.

Ale najv├Ą─Ź┼í├ş probl├ęm je v tom ┼że ke─Ć bude pr┼ía┼ą, pod r├şmsou na dr├┤te bud├║ sedie┼ą vt├í─Źiky a sra┼ą na podstienku.
Feneon
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 167
Zalo┼żen├Ż: 17.08.2014

Odosla┼ąod 5ko » 02 Jan 2018, 07:32

A pritom sta─Ź├ş urobi┼ą na tom obl├║ku ,,es├ş─Źko,, tak, aby sa urobil aspo┼ł p├ír cm previs na zvode a voda bude odkvapk├íva┼ą a neste─Źie a┼ż na fas├ídu.
Pr├şlohy
upevnenie bleskozvodu na fasádu.JPG
Lenivos┼ą je matka pokroku.Leniv├Ż ─Źlovek rozm├Ż┼íla,ako by si robotu u─żah─Źil a tak nie─Źo vyn├íjde.
Ku ka┼żd├ęmu ─Ź├şnskemu v├Żrobku by mali pribali┼ą jedn├ęho ─Ź├ş┼łana, aby som ho mohol nakopa┼ą do ....,ked sa to pokaz├ş.
5ko
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod Milos66 » 02 Jan 2018, 07:49

Merak nap├şsal:Mne sa na tom naviac p├í─Źi to prekr├ísne zato─Źenie zvodu okolo konca strechy. A e┼íte to vodivo spojili s r├Żnou.

Teraz to robia uplne na vsetkych novostavbach. Mozem to odfotit hned u mna cez plot.
Milos66
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 3363
Vek: 51.83
Zalo┼żen├Ż: 28.09.2013

Odosla┼ąod OM5NU » 02 Jan 2018, 19:28

Nie je dobr├ę robi┼ą slu─Źky dohora. Ako n├ís u─Źili: Blesk Ti do kopca nep├┤jde. Na stekaj├║cu vodu existuj├║ odkvap├ívacie man┼żety (profesion├ílnej┼íie rie┼íenie tu spom├şnanej zdrhova─Źky).
Ja sa len ─Źudujem pre─Źo to nezved├║ priamo po r├şne a nemusia rie┼íi┼ą ni─Ź a u┼íetria si kopu ─Ćal┼í├şch probl├ęmov. Tak ─Źi tak t├║ r├şnu musia naspodu pripoji┼ą na uzemnenie.
Len tak na okraj - zauj├şmalo by ma ako rie┼íia normou po┼żadovan├ę uchytenie zvodu max. ka┼żd├Ż meter ke─Ć je v r├║rke pod zateplen├şm - mysl├şm uchytenie zvodu, nie r├║rky). Tipujem, ┼że nijako a potom sa po z├ísahu blesku nesta─Źia divi┼ą ako zvod aj s r├║rkou "vyst├║pi" na povrch.

Merak: A pre─Źo by to nemali vodivo sp├íja┼ą s r├şnou? Ve─Ć to nebol HVI vodi─Ź a dostato─Źn├í vzdialenos┼ą tam dodr┼żan├í ur─Źite nie je. ─îi?
Naposledy upravil OM5NU d┼ła 02 Jan 2018, 20:27, celkovo upraven├ę 1 kr├ít.
OM5NU
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Nov├Ż ─Źlen
Nov├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 54
Vek: 46.13
Zalo┼żen├Ż: 18.07.2006

Odosla┼ąod ondistef » 02 Jan 2018, 19:56

Tieto rie┼íenia, kde sa d├ívaj├║ zvody do r├║rky pod zapletenie je dos┼ą blb├ę rie┼íenie.
Ak tam traf├ş silnej┼í├ş blesk tak to vytrh├í aj so zateplen├şm.
Spr├ívne sa to ma rie┼íi┼ą bu─Ć norm├ílnymi dr┼żiakmi a tie skry┼ą cel├ę pod zateplenie (─Źo by sa robilo dos┼ą blbo) alebo v├Żrobcovia na to za─Źali robi┼ą origin├íl svorky, ktor├ę s├║ na to ur─Źen├ę a ako vodi─Ź sa m├┤┼że pou┼żi┼ą bu─Ć FeZn alebo AlMgSi vodi─Ź s PVC izol├íciou (ke─Ć┼że AlMgSi sa nesmie dosta┼ą priamo do kontaktu s bet├│nom a maltou, toto je vzh─żadom na lep┼íiu vodivos┼ą a ni┼ż┼íie oteplenie vedenia lep┼íie rie┼íenie).
DEHN m├í minim├ílne KLEMMBOCK a DEHNQUICK svorky v preveden├ş FeZn aj Niro a ur─Źite sa n├íjdu obdobn├ę aj u ─Ćal┼í├şch v├Żrobcov bleskozvodn├ęho materi├ílu
http://www.eurovolt.sk/index.php?page=prod_showprod&catnum=202000&prefix=dehn
http://www.eurovolt.sk/index.php?page=prod_showprod&catnum=390110&prefix=dehn
http://www.eurovolt.sk/index.php?page=prod_showprod&catnum=260118&prefix=dehn

Osobne by som to rie┼íil klasicky po povrchu a ka┼í─żal na nejak├ę estetick├ę blbosti, alebo ako u┼ż vy┼í┼íie padlo to da┼ą priamo na r├şnu.
ondistef
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 361
Zalo┼żen├Ż: 31.12.2009

Odosla┼ąod pocitujlasku » 03 Jan 2018, 09:03

Osobne by som to rie┼íil klasicky po povrchu a ka┼í─żal na nejak├ę estetick├ę blbosti, alebo ako u┼ż vy┼í┼íie padlo to da┼ą priamo na r├şnu.

Tak toto skus vysvetlit zene, pre ktoru je to skareda vec a nechce to tam.
Intel, Nvidia, Ubuntu, Firefox, Asus, Nissan, Jelinek 52%, Metal
---------------------------------------------------------------------------------------------
Jedn├şm z nejv─Ťt┼í├şch projev┼» ned┼»v─Ťry v Boha je hromosvod na kostele.
pocitujlasku
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 4121
Vek: 35.13
Zalo┼żen├Ż: 20.07.2007

Odosla┼ąod 5ko » 03 Jan 2018, 10:00

Podal by som jej zrkadlo. :D
5ko
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod Drakoush » 03 Jan 2018, 10:36

Och to nie, ešte by Ti utiekla :lol:
┼Żeny maj├║ divn├ę predstavy o technike. Priate─żka je h├íkliv├í na k├íble. ┼Że je to ┼íkared├ę a ona ich nechce vidie┼ą. Re├ílna po┼żiadavka, v┼íak?
Drakoush
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator
Pr├şspevky: 7934
Vek: 22.85
Zalo┼żen├Ż: 08.02.2012
Paragraf: 22

Odosla┼ąod miroja » 03 Jan 2018, 11:31

Tak jej povedz nech sa tam nepozera, ked to nechce vidiet.
miroja
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 1778
Vek: 55.95
Zalo┼żen├Ż: 01.02.2010

Odosla┼ąod 5ko » 03 Jan 2018, 12:18

Nevidel som e┼íte zbl├şzka blesk v akcii ako be┼ż├ş po dr├┤te,ale mysl├şm, ┼że mal├Ż prehyb ─Źo len na dve hr├║bky dr├┤tu by ho nemal necha┼ą pobl├║di┼ą. :wink:
Spolahlivej┼íia ako zdrhova─Źka,ktor├í rada na slnku zvetr├íva, by tam pomohla zastavi┼ą stekaj├║cu vodu zospodu na dr├┤t na┼íroubovan├í spojovacia svorka.

Drakoush nap├şsal:Och to nie, e┼íte by Ti utiekla :lol:
┼Żeny maj├║ divn├ę predstavy o technike. Priate─żka je h├íkliv├í na k├íble. ┼Że je to ┼íkared├ę a ona ich nechce vidie┼ą. Re├ílna po┼żiadavka, v┼íak?

Mo┼żno by pr├íve o to i┼ílo.Aby u┼íla. :D
Ale ktor├í ┼żena by nechcela dom , hoci aj so ┼íkared├Żm hromozvodom, :wink:

Ja to velmi dobre pozn├ím, to ─Źo je pre n├ís chlapov norm├ílne, to sa ┼í├ęfkam nep├í─Źi a st├íle mus├şme v┼íetko prer├íba┼ą na ich obraz,niekedy n├ím a┼ż rozum zast├íva ak├ę detaily si v┼íimn├║, ─Źo by chlapa ani netrklo.

Ale tie k├íble poza po─Ź├şta─Ź roz─Źuluj├║ aj moje o─Źi,ked s├║ zachlpen├ę jeden cez druh├Ż a nie s├║ pekne u─Źesan├ę aspo┼ł do klbiek.
Naposledy upravil 5ko d┼ła 03 Jan 2018, 14:24, celkovo upraven├ę 1 kr├ít.
5ko
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod pocitujlasku » 03 Jan 2018, 12:23

Drakoush: ja som ich dal to tych ako keby zipsovych rurok, pripadne, ktore su za telkou, tak som nakupil metrove pasy sucheho zipsu a pekne s tym pozvazkoval. Ten suchy zips ma vyhodu, ze je znovu pouzitelny a ked potrebujem, tak viem rychlo tam pridat, alebo odobrat kabel zo zvazku.
Intel, Nvidia, Ubuntu, Firefox, Asus, Nissan, Jelinek 52%, Metal
---------------------------------------------------------------------------------------------
Jedn├şm z nejv─Ťt┼í├şch projev┼» ned┼»v─Ťry v Boha je hromosvod na kostele.
pocitujlasku
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 4121
Vek: 35.13
Zalo┼żen├Ż: 20.07.2007

Odosla┼ąod Jirka84 » 03 Jan 2018, 13:57

Tak to vypadalo p┼Öed sv├ítkama u mn─Ť na stole -
Kabely.jpg
┼żena nem├í ┼íanci s ─Ź├şmkoliv na stole manipulovat !!! U jej├şho PC je to podobn├ę. V kancel├í┼Ö├şch jde o hafol prodlu┼żek , kter├ę jsou ─Źasto polopr├ízdn├ę
(kde se prov├íd├ş kontrola spot┼Öebi─Ź┼», jsou ─Źasto chlupy n─Ťkolik m─Ťs├şc┼» = kvalita ukl├şze─Źek - aby pr├Ż N─ÜCO neodpojily :wink: )
A pro bleskosvody plat├ş nejen normy, ale i selsk├Ż rozum chlapa. Skryt├ę neprov├íd├şm, vid─Ťl jsem vytrhanou fas├ídu po z├ísahu "brat┼Ö├ş─Źka" bez po┼íkozen├ş p┼Ö├şstroj┼» uvnit┼Ö budovy...
Co v├şc si p┼Ö├ít bez velk├ę n├ímahy ? : Jak postavit... ┬áAKCE, SLEVY
..mlad├ş ned─Ťlaj├ş v┼żdy , co se jim ┼Ö├şk├í..
Jirka84
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 1817
Vek: 67.22
Zalo┼żen├Ż: 21.03.2012

Odosla┼ąod Merak » 03 Jan 2018, 14:57

Ako pekne upratan├Ż st├┤l.
┼żivot je ako s├şnusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzit├Żm si dvakr├ít na nule
pon├║kam na predaj: http://svetelektro.com/Forum/predam-pop ... art20.html
P.S.: sk├┤r som vedel zapoji┼ą vidlicu a z├ísuvku ako rozpr├íva┼ą
Merak
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator
Pr├şspevky: 6008
Vek: 38.48
Zalo┼żen├Ż: 10.07.2012

Odosla┼ąod Jirka84 » 03 Jan 2018, 15:30

Pro dopln─Ťn├ş tohoto vl├íkna dod├ív├ím jen odkaz na video, kde se prob├şr├í odpov─Ťdnost za rady podle ─Źesk├ęho Z├íkon├şku - doporu─Źuji v┼íem rad├şc├şm v elektrooboru (hlavn─Ť silnoproud├ęm) d┼»kladn─Ť si poslechnout v├Żklad - budete se mnoz├ş DIVIT ! nejen u┼íima:
http://elektrika.cz/data/clanky/sokujic ... cinem/view
Co v├şc si p┼Ö├ít bez velk├ę n├ímahy ? : Jak postavit... ┬áAKCE, SLEVY
..mlad├ş ned─Ťlaj├ş v┼żdy , co se jim ┼Ö├şk├í..
Jirka84
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 1817
Vek: 67.22
Zalo┼żen├Ż: 21.03.2012

Odosla┼ąod Bizo » 03 Jan 2018, 17:14

Merak ned├í mi nesp├Żta┼ą sa ─Źo je zl├ę v tomto pr├şpade na pou┼żit├ş SO svorky na okape?
Bizo
Nov├Ż ─Źlen
Nov├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 76
Vek: 33.11
Zalo┼żen├Ż: 25.05.2015

Odosla┼ąod 5ko » 03 Jan 2018, 23:28

jirka84 k tej odpovedi z videa-
m├ím pocit, ┼że to trochu poplietol,preto┼że ak som dobre po─Źul, tak najprv povedal,┼że je trestne zodpoven├Ż za zl├║ radu ten ,kto ju podal ako odborn├şk ZA ├ÜPLATU, ale potom tvrdil, ┼że ak niekomu zle niekto porad├ş na nejakom f├│re,tak to plat├ş tie┼ż,
─Źo je podla m┼ła nezmysel,preto┼że vtedy to nie je za ├ÜDPLATU.
5ko
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

PredchádzajúcaĎalšia

Nasp├Ą┼ą na Normy elektro

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 2 host├ş.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist