ujasnenie merani

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

adino23
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 60
Dátum registrácie: 15 Aug 2010, 00:00
Bydlisko: Nitra

ujasnenie merani

Príspevok od používateľa adino23 » 21 Feb 2013, 07:51

Zdravím vás všetkých...
Chcel by som sa spýtať že aké merania sa vykonávajú na rodinnom dome - bungalov
elektroinštalácia aj bleskozvod...
Ďakujem
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: ujasnenie merani

Príspevok od používateľa Merak » 21 Feb 2013, 22:27

ak myslíš merania pri revízii elektro inštalácie, tak je to rôzne podľa revizáka
mal by sa merať zemný odpor každého jedného zvodu na bleskozvode
mala by sa merať skratová impedancia každého jedného ističa
mal by sa merať vypínací prúd prúdových chráničov
mal by sa merať izolačný odpor jednotlivých okruhov (vodičov)
mal by sa merať prechodový odpor PE vodičov aspoň na hlavnej svorkovnici
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: ujasnenie merani

Príspevok od používateľa Merak » 21 Feb 2013, 22:28

a pokiaľ myslíš elektro spotrebiče, tak tam sa merá prechodový odpor PE vodiča na kovový obal a izolačný odpor PE/N a PE/L alebo spoločne PE voči L a N súčasne
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

adino23
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 60
Dátum registrácie: 15 Aug 2010, 00:00
Bydlisko: Nitra

Re: ujasnenie merani

Príspevok od používateľa adino23 » 22 Feb 2013, 08:06

Merak napísal:ak myslíš merania pri revízii elektro inštalácie, tak je to rôzne podľa revizáka
mal by sa merať zemný odpor každého jedného zvodu na bleskozvode
mala by sa merať skratová impedancia každého jedného ističa
mal by sa merať vypínací prúd prúdových chráničov
mal by sa merať izolačný odpor jednotlivých okruhov (vodičov)
mal by sa merať prechodový odpor PE vodičov aspoň na hlavnej svorkovnici
mal som tu čest byť pri revizii ale keď som na to pozeral že ako to mera tak som mal dosť...
pri merani bleskozvodu len rozpojil svorky a meral tam ohmi klasickým multimetrom...
pri inštalácii .... v skrinke zmeral napetie na každom ističi oproti nulaku a každu zásuvku premeral či je faza vlavo....
preto som sa to pytal tuto na fore...
bolo mi to strašne divné že ako to meria a akym meracim pristrojom....
a keď som tak uvažoval že tento revizny technik im to aj zapajal tak som zvedavy že kedy to vyhori...
a celé mi to pripadalo akoby chcel tych majitelov oklamat že nieco nameral a vydá im správu len aby odovzdal elektroinstalaciu a majitel zaplatil za ňu
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: ujasnenie merani

Príspevok od používateľa Merak » 22 Feb 2013, 09:55

keď budeš mať správu v ruke, tak pozri, či tam má vypínaciu impedanciu ističov a aké sú tam hodnoty, a podľa toho uvidíš
poprípade aj hodnoty prúdových chráničov
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: ujasnenie merani

Príspevok od používateľa spin90 » 22 Feb 2013, 10:38

adino, myslim ze dost velka cast revizakov na to ide podobnym stylom :) Treba si uvedomit, ze oni su ti co su zodpovedni, co sa pod spravu podpisuju, cize ak sa nieco stane, je to na ich krku. Mozu sa vyhovarat na rozne neskorsie zasahy do instalacie, ale kazdopadne ak sa nieco stane, problem je na svete. Cize zalezi od kazdeho revizaka, ako sa k tomu postavi a ci mu nerobi problem podpisat nieco, co nie je podla predpisov. Ak to on zapajal, a tak si veri, tak prosim :) Stretol som sa aj s tym, ze starsi pan, este v dobe ked revizaci nemuseli obnovovat kazdych 5 rokov, mal tak trocha problem s chapanim prudovych chranicov. Dal ich do rozvadzaca ze akoze, postikal od nich kable a povedal, ze bol zasah a hotovo. Cize nie kazdy je tak zodpovedny ako by mal byt v takejto funkcii.
Zas dalsia vec su meracie pristroje. Oni nie su zrovna lacne, zvlast pre nejakeho zacinajuceho revizaka, co nie je pod nejakou firmou a podobne. Samozrejme behat s nejakym tesco ohmmetrom a nieco tym akoze merat, to uz je hanba :D
Ak to dotycny mysli vazne, tych 1000 - 2000 e si myslim by mal vyclenit.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: ujasnenie merani

Príspevok od používateľa Merak » 22 Feb 2013, 10:54

tak dajú sa kúpiť aj používané revízne meracie prístroje za lacnejšie, a podstatne dosť lacnejšie, len si ich treba dať potom nakaliborvať
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: ujasnenie merani

Príspevok od používateľa spin90 » 22 Feb 2013, 11:00

a to stoji kolko ? Tie cisla to som len tak buchol od oka, viem ze mame v skole jednu taku prenosnu srandu co stala 1200, ale jasnacka, su na bazosi rozne PU xxx po revizakoch ktore to zmeraju tiez a za zlomkove ceny. Len to kalibrovanie no. Okrem toho, je dobre mat aj nejake technicke normy, tie tiez nespadnu z neba a mat ich len v PC? no neviem, mne by to vadilo. Nedavno som pozeral na bazosi, jeden predaval STN skoro vsetky z elektrotechniky, no ale chcel 150e, a to este neni az tak vela.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: ujasnenie merani

Príspevok od používateľa Merak » 22 Feb 2013, 11:07

tak napríklad ja vo firme používam na revidovanie zariadení FLUKE 1507 a tej stojí okolo 500 éčok
vie merať izolačný a prechodový odpor
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: ujasnenie merani

Príspevok od používateľa spin90 » 22 Feb 2013, 11:14

Hmm, sikovne, 10 Gohm. Mozno sa aj ja raz dostanem k niecomu takemu :) Este nieco na zemne odpory by to chcelo, na impedanciu slucky, vypinacie casy chranicov, rezitualny prud a mozno by ma este nieco napadlo. Proste, je toho dost. Kazdopadne chcel som tym napisat, ze proste nie kazdy revizak to berie az tak vazne ako by asi mal :) Nevravimz e treba mat neviem ake meraky, taky bezny zaklad, ale hlavne nepodpisovat kdeco bez kontroly len koli prachom. To sa casom urcite vypomsti.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: ujasnenie merani

Príspevok od používateľa Merak » 22 Feb 2013, 11:20

jjjj, keď si revizák, tak si akoby jednou nohou v base, a najmä nerobiť revízie od stola
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

adino23
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 60
Dátum registrácie: 15 Aug 2010, 00:00
Bydlisko: Nitra

Re: ujasnenie merani

Príspevok od používateľa adino23 » 22 Feb 2013, 14:08

Merak napísal:keď budeš mať správu v ruke, tak pozri, či tam má vypínaciu impedanciu ističov a aké sú tam hodnoty, a podľa toho uvidíš
poprípade aj hodnoty prúdových chráničov
nestihli sme to domerať ...lebo neboli ešte nainštalované nejaké veci ako zasuvka na 400V, a ešte nejaké chýbajúce zasuvky...tak nechápem načo sme tam išli merat ked to nebolo hotové...
takže po tom všetkom som sa dalšieho merania ani nezučastnil
0

adino23
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 60
Dátum registrácie: 15 Aug 2010, 00:00
Bydlisko: Nitra

Re: ujasnenie merani

Príspevok od používateľa adino23 » 22 Feb 2013, 14:09

spin90 napísal:a to stoji kolko ? Tie cisla to som len tak buchol od oka, viem ze mame v skole jednu taku prenosnu srandu co stala 1200, ale jasnacka, su na bazosi rozne PU xxx po revizakoch ktore to zmeraju tiez a za zlomkove ceny. Len to kalibrovanie no. Okrem toho, je dobre mat aj nejake technicke normy, tie tiez nespadnu z neba a mat ich len v PC? no neviem, mne by to vadilo. Nedavno som pozeral na bazosi, jeden predaval STN skoro vsetky z elektrotechniky, no ale chcel 150e, a to este neni az tak vela.
zas to nie je tak vela...tých 150 ečiek...to by sme sa mohli aj zložiť...predsa keď planuješ v tom ďalej pokračovať a vykonávať revíznu činnosť tak sa ti to zíde
0

adino23
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 60
Dátum registrácie: 15 Aug 2010, 00:00
Bydlisko: Nitra

Re: ujasnenie merani

Príspevok od používateľa adino23 » 22 Feb 2013, 14:19

spin90 napísal:Hmm, sikovne, 10 Gohm. Mozno sa aj ja raz dostanem k niecomu takemu :) Este nieco na zemne odpory by to chcelo, na impedanciu slucky, vypinacie casy chranicov, rezitualny prud a mozno by ma este nieco napadlo. Proste, je toho dost. Kazdopadne chcel som tym napisat, ze proste nie kazdy revizak to berie az tak vazne ako by asi mal :) Nevravimz e treba mat neviem ake meraky, taky bezny zaklad, ale hlavne nepodpisovat kdeco bez kontroly len koli prachom. To sa casom urcite vypomsti.
asi žijú s tým že sa asi nič nestane...a robia to dalej...alebo potom sa vyhovaraju na to že niekto tam zasahoval do elektroinštalácie po určitom čase
0

adino23
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 60
Dátum registrácie: 15 Aug 2010, 00:00
Bydlisko: Nitra

Re: ujasnenie merani

Príspevok od používateľa adino23 » 22 Feb 2013, 14:21

Merak napísal:jjjj, keď si revizák, tak si akoby jednou nohou v base, a najmä nerobiť revízie od stola
to je najhoršie že si jednou nohou v base...a keď si to tak zoberieš že za aké peniaze ktoré si vypýtaš za revízie to nestojí za to
0

Používateľov profilový obrázok
pixell
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 06:26
Bydlisko: Dolny Kubin
Vek: 41

Re: ujasnenie merani

Príspevok od používateľa pixell » 22 Feb 2013, 14:47

No na našu firmu chodí revizak ale skôr by som ho pomenoval darebák
Mame tu výstredníkové lisy na ktoré máju pomalí 30 rokov a sú teda fakt v dezolátnom stave a ten nás revizak robí revízie tak ze sedí pri vedúcich na káve a mňa potom dtrbu ze ja za to zodpovedám lebo on si tam napise ze v čase zevízie to bolo všetko v poriadku
Ide ma slak trafiť tuná z toho nedajbože aby sa
nieco stalo niekomu kto bude zodpovedný?
Oni tvrdia ze ja
Najhoršie na tých lisoch je ze skoro na vsetkych nefunguje rele súčastnosti niekde je úplne vyradené.
Ked sa da robím nove Rozvadzace na tieto lisy ale naraz to nejde
Lenze co s toho keď aj revizakovy poviem ze je tam nova skriňa nech sa ide na to pozriet ma to na háku
No škoda reči :axe:
A to nehovorím o strojoch krore vyrábal môj predchodza, keby ste takú rozvodnú otvorily tak by vám bolo treba hneď volat sanitku,
Ale bol vychvalovany do neba aký bol frajer ze to všetko dokázal vyrobiť no bla bla
0

rudoex
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 83
Dátum registrácie: 21 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Nr-Sabinov

Re: ujasnenie merani

Príspevok od používateľa rudoex » 22 Feb 2013, 16:07

Neda my aby so nereagoval na tie bludy čo tu po niektorí pisete.Revizny technik nie je zodpovedny za pracu ktoru odflakol monter,ten je
zodpovedny za spravnost prevedenej prace.Jeden priklad za vsetky asi v 70-desiatich rokov vybuchla v Presove bytovka bolo asi 5 ludi mrtvych ale nebol potrestany revizny technik ale robotnik co zvaral,dostat 7 rokov basy.A pokial chcete reviziu podla svojich predstav tak nezaplatis 50-100€ ale 500-1000€ a teraz mudrujte.
0

Používateľov profilový obrázok
pixell
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 06:26
Bydlisko: Dolny Kubin
Vek: 41

Re: ujasnenie merani

Príspevok od používateľa pixell » 22 Feb 2013, 16:15

Ak týmy bludy myslis mňa tak išlo mi o to ,ze ako moze dat niekto revíziu na to, čo ani nevydel.
Naco sú potom revizaci keď ani nemusí nič kontroloval lebo vlastne v konečnom dôsledku s tým nemá nič.
0

adino23
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 60
Dátum registrácie: 15 Aug 2010, 00:00
Bydlisko: Nitra

Re: ujasnenie merani

Príspevok od používateľa adino23 » 22 Feb 2013, 16:17

rudoex napísal:Neda my aby so nereagoval na tie bludy čo tu po niektorí pisete.Revizny technik nie je zodpovedny za pracu ktoru odflakol monter,ten je
zodpovedny za spravnost prevedenej prace.Jeden priklad za vsetky asi v 70-desiatich rokov vybuchla v Presove bytovka bolo asi 5 ludi mrtvych ale nebol potrestany revizny technik ale robotnik co zvaral,dostat 7 rokov basy.A pokial chcete reviziu podla svojich predstav tak nezaplatis 50-100€ ale 500-1000€ a teraz mudrujte.
len s tým zváraním je to iný odbor...
pri elektre je to iné...montér to môže spravit...ale za to všetko potom preberá zodpovednost revízny technik...ten by to mal premerat
a porovnat s projektom...a zhodnotit stav či je to schopné bezpečnej prevádzky...tak aké bludy
0

Používateľov profilový obrázok
pixell
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 06:26
Bydlisko: Dolny Kubin
Vek: 41

Re: ujasnenie merani

Príspevok od používateľa pixell » 22 Feb 2013, 16:19

Ale sak jasne ze stým nič nemá, pretože v čase revízie bolo všetko v poriadku :rolleyes:
Teda ja spravím novu rozvodnú podla predpisov podla schémy koru si musím najprv nakresliť a vymyslieť lebo tuná nič nieje. Všetko zapojene osadené odskusane všetko v poriadku podla mňa.
Zavolám revizaka ze je to urobene na novo .
On samozrejme na to kašle a rovno da revíziu ze je to ok
Niečo sa niekomu stane a idú po mne pretože to bolo v čase revízie v poriadku a ja som tam musel niečo dobabrať až potom
Ci?
0

Napísať odpoveď