Postih za "neoprávněné" podnikání

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Postih za "neoprávněné" podnikání

Príspevok od používateľa elmara » 16 Dec 2013, 18:36

Jeden můj známý je již delší dobu OSVČ v oboru elektro, dělá tzv. podomního opráváře převážně domácích spotřebičů různého druhu. Ale...
když jsem se ho ptal, jakou že má kvalifikaci ve vyhlášce 50/78 sb., řekl že má pouze par. 7. A v ČR, jestli se nepletu, tak k podnikání v elektro musí být paragraf 8. Definice par. 8: pracovník pro řízení činnosti DODAVATELSKÝM ZPŮSOBEM. U nás v ČR musí ještě navíc požádat orgán TIČR o oprávnění k podnikání. Tak by mne zajímalo, když by na něj přišla kontrola, jaký postih by ho čekal ? A i jak podobně by to bylo na Slovensku ?
0

Používateľov profilový obrázok
jardo181
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 588
Dátum registrácie: 15 Sep 2012, 21:04
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Postih za "neoprávněné" podnikání

Príspevok od používateľa jardo181 » 16 Dec 2013, 22:56

Ano, u nas treba par. 23 z 503 vyhlasky. Samostatny elektrotechnik. A co by cakalo, no to by musel niekto udat, alebo by sa nieco stalo a riesila by to policia pripadne poistovna a niekto by si na neho spomenul, zato by uz bola basa v najhorsom, alebo len daka financna pokuta. Ja by som si to radcej dal spravit ako zil v strachu v tomto j... svete kde na teba sused striehne vo dne v noci.
0
IT bojovník
Ak by bol záujem tak: Ebay, DX, Aliexpress...

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Postih za "neoprávněné" podnikání

Príspevok od používateľa Merak » 21 Dec 2013, 05:45

u nás keď je sám živnostník tak mu stačí §22 vyhl. 508/2009, ale pokiaľ už má nejakých zamestnancov, potrebuje §23
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Postih za "neoprávněné" podnikání

Príspevok od používateľa Merak » 21 Dec 2013, 05:47

jardo181 napísal:Ano, u nas treba par. 23 z 503 vyhlasky. Samostatny elektrotechnik. A co by cakalo, no to by musel niekto udat, alebo by sa nieco stalo a riesila by to policia pripadne poistovna a niekto by si na neho spomenul, zato by uz bola basa v najhorsom, alebo len daka financna pokuta. Ja by som si to radcej dal spravit ako zil v strachu v tomto j... svete kde na teba sused striehne vo dne v noci.
u náš je vyhláška 508/2009 a §22 je samostatný elektrotechnik a §23 je elektrotechnik pre riadenie činnosti a prevádzky

http://svetelektro.com/Forum/paragraf-21-t33544.html

máš tam aj priloženú vyhlášku
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Postih za "neoprávněné" podnikání

Príspevok od používateľa Milos66 » 21 Dec 2013, 07:36

jardo181 napísal:Ano, u nas treba par. 23 z 503 vyhlasky. Samostatny elektrotechnik. A co by cakalo, no to by musel niekto udat, alebo by sa nieco stalo a riesila by to policia pripadne poistovna a niekto by si na neho spomenul, zato by uz bola basa v najhorsom, alebo len daka financna pokuta. Ja by som si to radcej dal spravit ako zil v strachu v tomto j... svete kde na teba sused striehne vo dne v noci.
V prvom rade by ho najskôr začal riešiť Inšpektorát bezpečnosti práce v danom obvode kde býva, alebo podniká.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
jardo181
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 588
Dátum registrácie: 15 Sep 2012, 21:04
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Postih za "neoprávněné" podnikání

Príspevok od používateľa jardo181 » 21 Dec 2013, 07:55

No praveze ja ked som si zakladal zivnost tak chceli 23, ze 22 sa ani nezapisuje do zivnosti, a teda sa s tym neda podnikat. Ak som chel mat zapisane servis PC, instalacia rozvodov musel som mat 23. Takto to bolo u mna a bolo to par rokov dozadu (8).

nasiel som este toto:
Na zaklade "paragrafu" z 508/2009 je mozne ziskat tieto predmety podnikania:

$21 -> ????
§22 -> Viazana zivnost "Opravy vyhradených technických zariadení - elektrických" = 100% overene
§23 -> Remeselna zivnost "Montáž, rekonštrukcia a údržba vyhradených technických zariadení"
§24 -> Viazana zivnost "Opravy, odborné prehliadky a odborné skúšky vyhradených technických zariadení"

k 22ke
Viazané živnosti sú činnosti, u ktorých je odborná spôsobilosť upravená osobitnými predpismi. Pre každú činnosť je v zákone individuálne stanovené, pri splnení akých podmienok je možné ju vykonávať.
http://www.minv.sk/?viazane-zivnosti
0
IT bojovník
Ak by bol záujem tak: Ebay, DX, Aliexpress...

Panducha
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 25 Okt 2018, 14:43

Re: Postih za "neoprávněné" podnikání

Príspevok od používateľa Panducha » 25 Okt 2018, 14:55

Tady v tomto případě se jedná o řemeslnou živnost a k provozování řemeslné živnosti dle žinostenského zákona stačí mít vyučení v oboru nebo několik let (nepamatuji si z hlavy kolik) praxi. Takže pokud má tohle, tak by to mělo stačit k tomu co jsi psal ty že dělá. Nejsem ale právník, mluvím jen z mnohaleté praxe a osobních zkušeností. Nemám živnost v elektrice, ale mám řemeslnou živnost. Bylo by dobré se zeptat nějakých odborníků, kteří se v této právní oblasti dobře (a aktuálně) vyznají.
0

Napísať odpoveď