prívod do bytu.

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

makan
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 05 Jan 2014, 18:34
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 46

prívod do bytu.

Príspevok od používateľa makan » 03 Jún 2014, 22:53

Dobrý deň chcem sa spýtať v súvislosti s prívodom do 3-i byt. Pri rekonštrukcii bytu som natiahol nový prívod do bytu 2x4mm2,resp. 3x4mm2 ale zapojil som len dve žili sieť TN-C. Popri prívode som natiahol z/ž vodič CY6. Vodič som prizemnil v stupačke a v RS byte na PE prípojnicu. Prívod do bytu je istený 1x25A. Prívod má 4m. Kábel je uložený v lište PVC na omietke. Na fóre som čítal že by mal by prívod min. 6mm2.Čo myslíte postačuje prierez vodiča na prívode vzhľadom na istenie a uloženie vodiča? Ďakujem za odpoveď.
0

mjankovic
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1430
Dátum registrácie: 09 Mar 2008, 00:00
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Re: prívod do bytu.

Príspevok od používateľa mjankovic » 04 Jún 2014, 00:07

Môj osobný názor je taký, že ak prívod má 4m a zarátame do toho bežné bytové využitie, že je realne využitá možno tak pätina kapacity toho kábla, a je to nevyhnutné tak ten kábel môžeš ponechať. ALE, ak je to možné určite ovela vhodnejší kábel by bola tá 6tka. Ten PE vodič samostnatne si urobil správne.
0
Nechcem byt jednotkou , lebo je blízko nuly.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: prívod do bytu.

Príspevok od používateľa Merak » 04 Jún 2014, 08:51

ak vedieš do bytu TN-C sústavu, tak minimálne 10mm2, ak vedieš TN-S, tak minimálne CYKY-J 3x6mm2
nezávisle od doplneného CYA zelenožltého vodiča
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: prívod do bytu.

Príspevok od používateľa elmara » 04 Jún 2014, 09:12

Když už natahuješ NOVÝ kabel, tak alespoň použij Céčkový ! Je nesmysl tahat například Béčko, které by jsi musel mít v průřezu 10 mm². Ten CY 6 nějak nechápu, k čemu je tam dobrý.
Proč lidi vymýšlí zbytečně složité věci ? :roll:
Předělej to, jak píše Merak, CYKY-J 3x6. Ale, když už bych tahal nově, tak bych tam rovnou natáhl CYKY-J 5x6 a nechal do budoucna fora pro eventuelní třífázové budoucí zapojení.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: prívod do bytu.

Príspevok od používateľa Merak » 04 Jún 2014, 09:23

ale nezabudni spraviť bod rozdelenia ešte v rozvádzači kde máš hlavný istič
ale treba sa ešte poinfomorvať, či to distribučke nebude vadiť
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

mjankovic
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1430
Dátum registrácie: 09 Mar 2008, 00:00
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Re: prívod do bytu.

Príspevok od používateľa mjankovic » 04 Jún 2014, 10:48

Ťahať 3x10mm2 do bytu je úplná zbytočnosť. Rozumné je potiahnuť 5x6mm2 , ako príprava trebárs keby chceš použit sklokeramickú dosku...
0
Nechcem byt jednotkou , lebo je blízko nuly.

Používateľov profilový obrázok
Gavin Milarrr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2533
Dátum registrácie: 06 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Liberec
Vek: 47

Re: prívod do bytu.

Príspevok od používateľa Gavin Milarrr » 04 Jún 2014, 11:08

A já si až do teďka myslel, že novej rozvod musí být TN-S.
0
Taky vás štve debilita a sopláctví? Na http://efis.tul.cz/forum běží experimentální odblbené fórum.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: prívod do bytu.

Príspevok od používateľa Merak » 04 Jún 2014, 11:27

mjankovic napísal:Ťahať 3x10mm2 do bytu je úplná zbytočnosť. Rozumné je potiahnuť 5x6mm2 , ako príprava trebárs keby chceš použit sklokeramickú dosku...
záleží, či ti distribučná spoločnosť povolí bod rozdelenia v elektromerovom rozvádzači, ak nie, tak musíš do bytu potiahnuť CYKY-J 4x10 alebo CYKY-J 2x10 (keďže sa nevyrába, tak CYKY-J 3x10)
je to kvôli norme, v ktorej sa píše, že vodič PEN musí mať minimálny prierez 10mm2 pokiaľ je použitý Cu vodič
pokiaľ ti dovolí distribučná spoločnosť bod rozdelenia v elektromerovom rozvádzači (teda tam kde máš hlavný istič), tak si vedieš do bytu CYKY-J 3x6mm2 alebo CYKY-J 5x6mm2 minimálne
a ak máš nejakú prepäťovú ochranu v byte v rozvádzači, tak ešte môžeš dotiahnuť lankový CYA vodič a spraviť si nejakú vlastnú HUS / HUP, kde uzemníš armatúry a prepäťovku
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: prívod do bytu.

Príspevok od používateľa Merak » 04 Jún 2014, 11:28

Gavin Milarrr napísal:A já si až do teďka myslel, že novej rozvod musí být TN-S.
nie, nemusí, pokiaľ dodržíš prierez PEN vodiča Cu 10mm2 minimálne
no chcel by som vidieť, ako taký vodič zapojíš do lustra či zásuvky :lol:
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: prívod do bytu.

Príspevok od používateľa Merak » 04 Jún 2014, 11:30

elmara napísal:Když už natahuješ NOVÝ kabel, tak alespoň použij Céčkový ! Je nesmysl tahat například Béčko, které by jsi musel mít v průřezu 10 mm². Ten CY 6 nějak nechápu, k čemu je tam dobrý.
Proč lidi vymýšlí zbytečně složité věci ? :roll:
Předělej to, jak píše Merak, CYKY-J 3x6. Ale, když už bych tahal nově, tak bych tam rovnou natáhl CYKY-J 5x6 a nechal do budoucna fora pro eventuelní třífázové budoucí zapojení.
ten CY6 alebo teda CYA6 sa ťahá samostatne na HUS / HUP
a ja mám doma natiahnutý CYKY-J 4x10mm2 + CYA 16mm2
a istenie je iba B25A/3
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: prívod do bytu.

Príspevok od používateľa elmara » 04 Jún 2014, 13:21

Merak napísal: ten CY6 alebo teda CYA6 sa ťahá samostatne na HUS / HUP
a ja mám doma natiahnutý CYKY-J 4x10mm2 + CYA 16mm2
a istenie je iba B25A/3
Když už bych něco tahal, tak CY 6 k ochrannému pospojování a do HOP, eventuelně ještě CY 4 do koupelny. Ta CYA 16 co píšeš se používá k přepěťové ochraně typu T1 (B).
Merak napísal:
Gavin Milarrr napísal:A já si až do teďka myslel, že novej rozvod musí být TN-S.
nie, nemusí, pokiaľ dodržíš prierez PEN vodiča Cu 10mm2 minimálne
no chcel by som vidieť, ako taký vodič zapojíš do lustra či zásuvky :lol:
Myslím, že toto bude stejné na Slovensku i u nás v ČR, bytová rozvodnice je POSLEDNÍM MÍSTEM bodu rozdělení PEN. Dále od této rozvodnice již MUSÍ jít vodiče N a PE samostatně !
Ještě bych doplnil, že například ČEZ nikomu nepovolí okolo hodin ( neměřená část ) jinou soustavu než TN-C.
0

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: prívod do bytu.

Príspevok od používateľa elmara » 04 Jún 2014, 13:28

Gavin Milarrr napísal:A já si až do teďka myslel, že novej rozvod musí být TN-S.
Když člověk nad tím zapřemýšlí, tak vlastně soustava TN-S se nikde nevyskytuje, tedy pokud nepočítám nějaký podnik atd. s vlastním zdrojem. Všeobecně se v distribuci NN používá soustava TN-C až lidem k hodinám. Když bych to měl nazvat celkově, tak TN-C-S.
0

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: prívod do bytu.

Príspevok od používateľa Samanko » 04 Jún 2014, 15:10

To je podla toho kde. Ak rozdelis siet v RE, RE je v sieti TN-C-S a v RH mas uz TN-S. Pokial rozdelis v RH, tak v RE mas TN-C, RH v TN-C-S. Bod rozdelenia sustavy v RE je otazka distributora, napr. SSE dovoluje rozdelit sustavu v RE v pripade, ze to nieje v blombovatelnej casti. Kryt ktory zakryva dany bod rozdelenia masi byt pristupny aj bez akwhokolvek rozblombovania.

Aj na SVK to plati, posledny mozny bod rozdelenia je hlavny bytovy/domovy rozvadzac, pokial sa bavime o bytoch, domoch a nie neakych komplexoch.
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: prívod do bytu.

Príspevok od používateľa elmara » 04 Jún 2014, 16:26

To Samanko:
Aby se mohla soustava nazvat například TN-S, tak samostatný vodič PE a N musí být vyveden už od distribučního transformátoru až např. ke koncové zásuvce. Nikde na této trase se NESMÍ na tom nic změnit.
Jestli ale je z distr. trafa vedení v TN-C a někde na trase dojde k rozdělení PEN, tak je to jen soustava TN-C-S. Něco jiného bude třeba v nemocnicích nebo ve výbušných prostorách, tam je přímo soustava TN-S nařízená. Tudíž i taková nemocnice má svůj napájecí a záložní zdroj.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: prívod do bytu.

Príspevok od používateľa Merak » 04 Jún 2014, 16:42

elmara:
svojím spôsobom ide o to, ako sa na tú sústavu pozeráš
ak ju berieš ako celok, teda globálne aj s trafom, aj s budovami, aj s bytmi, tak áno, je to sústava TN-C-S
ale ak tú sústavu beriem iba čisto v byte, teda iba lokálne, kde mám bod rozdelenia v elektromerovej skrini, ktorá sa nachádza mimo bytu, teda od ističov do bytu máš už vedený 3/5 vodičový systém, a v celom byte mám 3/5 vodičový systém, tak táto sústava je čisto TN-S, a nie TN-C-S
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: prívod do bytu.

Príspevok od používateľa Merak » 04 Jún 2014, 16:45

Samanko napísal:To je podla toho kde. Ak rozdelis siet v RE, RE je v sieti TN-C-S a v RH mas uz TN-S. Pokial rozdelis v RH, tak v RE mas TN-C, RH v TN-C-S. Bod rozdelenia sustavy v RE je otazka distributora, napr. SSE dovoluje rozdelit sustavu v RE v pripade, ze to nieje v blombovatelnej casti. Kryt ktory zakryva dany bod rozdelenia masi byt pristupny aj bez akwhokolvek rozblombovania.

Aj na SVK to plati, posledny mozny bod rozdelenia je hlavny bytovy/domovy rozvadzac, pokial sa bavime o bytoch, domoch a nie neakych komplexoch.
som bol na školení, kde školiteľ z Trenčína vysvetľoval a popisoval, ako energetici nemajú radi, keď sa bod rozdelenia robí v RE, ale zjavne je to aj u Vás tak isto ako u nás, šumafuk kde si dáš ten bod, len nech to je dobre spravené a nech to má revíziu, nech majú o starosť menej :mrgreen:
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

makan
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 05 Jan 2014, 18:34
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 46

Re: prívod do bytu.

Príspevok od používateľa makan » 09 Nov 2015, 21:32

Dobrý deň nechcem otvárať novú tému ale mal by som otázku súvisiacu aj s touto témou. Mám hlavný prívod do bytu odbočka zo stupačkového vedenia v bytovke. Istenie pred elektromerom 25A tak ako to býva. Prívod do bytu (nový) TN-S 3x6mm2. Otázka: V bytovom rozvádzači mám použiť ako hl. vypínač istič B25A/1 alebo spínač 32A/1? Podľa môjho názoru stačí požiť vypínač 32A/1. Keby som použil istič tak by nebola dodržaná selektivita istenia. Ešte dopíšem za ističmi v rozvádzači nasledujú dva prúdové chrániče 25A/0,03A a za nimi ističe. Aký je Váš názor kolegovia?
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: prívod do bytu.

Príspevok od používateľa Merak » 09 Nov 2015, 21:35

Vypínač 32A/1
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Patriky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 31 Júl 2015, 11:25
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: prívod do bytu.

Príspevok od používateľa Patriky » 09 Nov 2015, 22:51

Istic isty a vypinac vypina takze vypinac. Co sa tyka predoslej otazke, tak v podstate doplnim ako bolo napisane pre pen treba pouzit 10 mm pre cu a 16 pre al. Co sa tyka bodu rozdelenia z tnc na tn c-s kludne to moze byt v hodinach. Za elektromerom je to uz Vase zariadenie a koniec koncov uz sa vyrabaju hotove er rozvadzace ktore sa daju zapojit aj ja. Ked date cyky 5jx10 bude dobre a ked date 4x10 bude zasa dobre:d. Pri domoch preferujem rozdelenie v rd a privod cyky 4jx10 a v byte vo Vasom pripade by som dal 5jx6 ako uz bolo spomenute pre pripad 3f pripojky atd. Tie 4 metre su neni moc a ked ro je v liste sa to da spravit. Ked budete mat reviziu tak zse alebo sse , vse nemozu ani pipnut.
0
Patrik Dedík - elektrikár na tpp popri tom
- živnostník- elektroinštalácie a projektovanie

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: prívod do bytu.

Príspevok od používateľa Drakoush » 10 Nov 2015, 07:04

Patriky napísal:Istic isty

Ale aj vypínač je istý.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok