Slaboprud v domovych rozvodoch

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Slaboprud v domovych rozvodoch

Príspevok od používateľa spin90 » 23 Nov 2014, 16:22

Zdar,
Zaujima ma, ake siete sa v sucasnosti navrhuju pri novych elektroinstalaciach. Problematika siloveho rozvodu mi je uplne jasna, tam to riesit cez forum nepotrebujem, v com mam ale urcite nedostatky, tak to je slabopruda elektroinstalacia. V sucasnej dobe to samozrejme treba pri komplexnej rekonstrukcii alebo novej stavbe riesit.
Napriklad ako sa riesi internet na v dome, televizia atd. Na internet samozrejme FTP kable, ale riesi sa to ako hviezdicova struktura ? ze do kazdej miestnosti ide od centralnej miestnosti (router) FTP ? Predpokladam ze tak.
Dalej, pouzivaju sa este vobec koaxialne kable ? Alebo tahat len nieco zo steny na antenu ?
Ako je to s domovym svoncekom ?
Pripadne nejake dalsie napady ?
Urcitu predstavu mam (potahat FTP hviezdicovo, nieco na zvoncek, mozno koaxial na strechu ) ale zaujima ma rada odbornika. Pripadne, keby bol nejaky vzorovy projekt ...
Diki
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Slaboprud v domovych rozvodoch

Príspevok od používateľa Merak » 23 Nov 2014, 16:54

najlepšie je to hviezdicovo, mať jeden bod, skriňu, a z nej si ťahať všetko ku každému koncovému bodu samostatne
kamarát si to tak riešil
do každej miestnosti si doviedol aspoň dva LAN káble, jeden koaxiál
domový telefón sa v súčasnosti dá ťahať dvojvodičovou sériovou linkou
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Slaboprud v domovych rozvodoch

Príspevok od používateľa spin90 » 23 Nov 2014, 17:10

No, cize tak ako som si myslel. No a este ako to je s TV prijimacmi ? Tahat tak isto aj koaxialne kable. Ale kolko ? staci po jednom ? Viemz e tam je lepsie tiez hviezdicovu a na strechu dat rozbocovac.
Internet do domov sa ako riesi vlastne ?
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Slaboprud v domovych rozvodoch

Príspevok od používateľa Merak » 23 Nov 2014, 17:17

TV si tiež môžeš spraviť rovnako, z jedného bodu do každej miestnosti
a čo sa netu týka, záleží od provajdera, či ti ho do domu dotiahne telefónnou linkou, alebo koaxiálom, alebo optikou, alebo ti na strechu dá satelit a je vybavené
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Slaboprud v domovych rozvodoch

Príspevok od používateľa spin90 » 23 Nov 2014, 17:25

Aha, no na to dotiahnutie internetu kazdoapdne budem musiet mysliet a kable pripravit tak aby to bolo co najlepsie.
Budem musiet aj nejake fotky prevedeni alebo nieco take popozerat. Napriklad pri tom LAN, viem ze su zasuvky na stenu pre koncoveho ucastnika. Z toho idu povedzme do spolocneho bodu - na chopdbu. No a tam na chodbe to ako zakoncit ? Tiez takou zasuvkou na stenu ? Asi hej zrejme :) Ono blbe otazky, ale toto som este vazne nevidel ako robia a zaujima ma to.
Na to dialkove otvaranie dveri - bzuciak - + domofon, tam sa to taha tou dvojlikou ? To mi pride dost malo.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2339
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Slaboprud v domovych rozvodoch

Príspevok od používateľa rudko » 23 Nov 2014, 17:27

na tvoje otazky tazko odpovedat. vsetkeho si musis natiahnut tolko kolko potrebujes :-). riesil som domy kde bol datovy kabel dotiahnuty na dve miesta a tv isla iba na jedno, ale riesil som aj domy kde do kazdej miestnosti isli 2 az 4 datve zasuvky (aj do kuchyne, kupelne...), do kazdej miestnosti koax na TV, utp na PIR, ku kazdej klime, k okennym snimacom, glass breakom, plynovym a co2 senzorom ..., ku kotlu, k chladnicke, 2 az 3 ALM klavesnice, videovratnik. vsetko je o tom co ty, resp zakaznik potrebuje a pozaduje. tu sa tazko radi vseobecne. jedina dobra rada je vsetky vstupy (internet, TV, vratnika, zabezpecovacku ...) zviest do jedneho miesta a tam umiestnit vsetky potrebne technologie (router, switch, TV MX ...) my sme zvykli umiestnovat vzdy vedla RD jeden 19" RACK (vyska podla potreby) a tam to vsetko ukoncit

edit: vsetko ako zvonceky, vratnik... tahaj utp, ved je to pomaly lacnejsie ako dvojlinka a vzdy ti zostane rezerva do buducna
edit2: na druhom konci sa datovky ukoncuju v patch paneli :-)
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Slaboprud v domovych rozvodoch

Príspevok od používateľa spin90 » 23 Nov 2014, 17:35

Dakujem za dalsi nazor, no ty uz si popisal velmi inteligentny dom :D Zabezpecovaci system a tieto dalsie veci to uz nie, len tieto zakladne ma zaujimali.
Ten patch panel, to samozrejme poznam, ale su aj nejake na stenu pod omietku ?
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Slaboprud v domovych rozvodoch

Príspevok od používateľa zipaj » 23 Nov 2014, 18:51

Až na bytový telefón, tam samotný UTP nedoporučujem, potiahol som asi 6 metrov ďalej telefón ako bol a odpor vodičov sa zvýšil natoľko že mi neotvára elektrický zámok pri vchode do bytovky, s čím pred tým nebol problém, takže na to by som potiahol UTP + nejakú dvojlinku.
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2339
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Slaboprud v domovych rozvodoch

Príspevok od používateľa rudko » 23 Nov 2014, 21:56

spin90 napísal:Dakujem za dalsi nazor, no ty uz si popisal velmi inteligentny dom :D Zabezpecovaci system a tieto dalsie veci to uz nie, len tieto zakladne ma zaujimali.
ja som len chcel poukazat na to ze ty sam musis najlepsie vediet co potrebujes :-)
spin90 napísal: Ten patch panel, to samozrejme poznam, ale su aj nejake na stenu pod omietku ?
nie, ale myslim ze legrand (alebo abb, uz si presne nepamatam) vyraba male "datove rozvadzace" velkosti asi 30x30x10 cm podomietkove kam sa da osadit tusim 12portovy patch panel. tam sa to vojde v pohode aj rt + sw k tomu
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Slaboprud v domovych rozvodoch

Príspevok od používateľa Samanko » 23 Nov 2014, 22:43

spin90 napísal:Napriklad ako sa riesi internet na v dome, televizia atd.
Internet sa taha hviezdicovo do jedneho bodu, pri bungalovoch sa vela krat riesia iba chranicky od datovych zasuviek do podkrovia a zvysok si potom riesi dodavatel tv techniky. Televizia v bungalovoch podobne, avsak pri ked to nejde riesit chranickami, tak ju treba vopred vyriesit, kedze dnes je uz velke mnozstvo moznosti TV a na niektore treba inu elektroinstalaciu. Dnes je celkom popularny satelit s jednou zdielanou kartou. V oblasti TV sluzieb nepracujem a nemam s tym moc skusenosti.
spin90 napísal:Ako je to s domovym svoncekom ?

V byte vacsinou jednoducho cyky-o 3x1.5 z rozvadzaca na miesto tlacidla a zvoncek vo verzii na DIN listu. V domoch niekedy takto, niekedy normal zvoncek stylom RH>TLACIDLO>ZVONCEK. Dnes sa vsak vacsinou uz pouzivaju v domoch domove vratinky - ci uz audiovratnik alebo videovratnik. Tam ma kazdy svoj styl rozvodu, ale vacsinou staci U/FTP kabel medzi vonkajsou a vnutornou castou, napajanie 230VAC pre vonkajsiu cast (na plote, dome), zalezi na type vratnika, dlzke vedenia...
spin90 napísal:Dalej, pouzivaju sa este vobec koaxialne kable ? Alebo tahat len nieco zo steny na antenu ?
Pouzivaju uplne normalne, tak pre Satelit<>parabola ako aj antena<>settopbox..
spin90 napísal:Internet do domov sa ako riesi vlastne ?
Vzdy hviezda, pripojka podla providera. Najlepsie je vsak prekombinovat a pripravit vsetko aj na zmenu (opat zlate chranicky :) )
spin90 napísal:Z toho idu povedzme do spolocneho bodu - na chopdbu. No a tam na chodbe to ako zakoncit ? Tiez takou zasuvkou na stenu ?
Vsetky kable do hviezdy na jedno miesto - ci uz rack alebo maly data rozvadzac.. Do neho vsetko - netreba zabudat na privod 230VAC + pripadnu UPS, kabel na napajanie + TP na miesto pripadneho accespointu atd atd ..


Ak mas EZS, natiahni si hrubsiu trbku alebo rezervne kable medzi ustrednou EZS a RH/RP/RB/R_DATA.. Ezs maju dnes velmi zaujimave funkcie, ktore malo kto vyuziva a to je velka skoda. Da sa natom celkom dost usetrit a aj zvysit konfort :thumbup:

//EDIT: oranzovy dik :thumbup:
0
Naposledy upravil/-a Samanko v 02 Dec 2014, 19:13, upravené celkom 1 krát.
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

oranzovy
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 09 Jún 2014, 14:39

Re: Slaboprud v domovych rozvodoch

Príspevok od používateľa oranzovy » 24 Nov 2014, 10:46

S tým koaxiálom je to troška inak, pri zdieľaní prístupovej karty providera napr. Skylink je potrebné ťahať koaxiálny kábel z konvertora na parabole ku všetkým sat. prijímačom v dome! nie len k tomu v ktorom je karta! Zdieľanie karty je potom zabezpečené cez UTP kábel kde je každý prijímač prepojený LAN káblom k domácemu routeru. Samozrejme treba prijímače nastaviť, ten v ktorom je prístupová karta ako "Master" a ostatné ako "Klient".
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Slaboprud v domovych rozvodoch

Príspevok od používateľa miroja » 24 Nov 2014, 12:46

oranzovy napísal:...Zdieľanie karty je potom zabezpečené cez UTP kábel kde je každý prijímač prepojený LAN káblom k domácemu routeru. Samozrejme treba prijímače nastaviť, ten v ktorom je prístupová karta ako "Master" a ostatné ako "Klient"...
Ak su len dva, tak staci aj prepojit tieto dva prijmace navzajom, Novsie cez UTP, starsie cez seriovy kabel (samo len ak to ich FW podporuje).
0

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Slaboprud v domovych rozvodoch

Príspevok od používateľa kubo150 » 24 Nov 2014, 13:22

Hm, a prečo by mal použiť patch panel? ak rieši podomietkovú krabicu do steny, tak tam by stačilo poťahať káble a priamo pocvakať konektory a do sviča/routra pozapájať. Patch panel je vhodné riešenie už do malých rozvodných skríň dát siete - rackov, a aj to je patch panel vhodný kôli napr neustále sa meniacemu zapojeniu a prehladnosti. Naozaj pri napr 10 kábloch v nemeniacej sa malej sieti nevidím dôvod použiť patch panel, zbytočná komplikácia.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2339
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Slaboprud v domovych rozvodoch

Príspevok od používateľa rudko » 24 Nov 2014, 14:09

1. patch panely sa nepouzivaju v casto sa meniacej infra, neviem odkial toto mas. pouzivaju sa pre to ze sa na ne ukoncuje pevna instalacia. patche predstav si sa pouzivaju aj v rckoch kde sa 10rokov nevymeni ani kabel ;-)
2. pevna instalacia je pevna preto ze ziadna jej cast nie je pohybliva a teda aj lahko poskoditelna
3. po roku budes robit nejku zmenu v rozvadzaci (menit switch, router... whatever). odlomia sa ti poistky na dvoch konektoroch (neargumentuj ze sa to nestava, lebo sa to stava :-) ) ked mam konektor na kabli musim ho vymenit. ked tam mam 1/2m patch tak ho vyhodim a dam druhy...
4. nie je vacsia parada ako ked sa niekomu podari urvat kabel v rovine s prechodom do krabice a chce od teba ho vymenit ale neburat stenu :-)

skratka si myslim ze pri stavbe/rekonstrukcii usetrit 1h prace a 20eur a potom o 5rokov si trieskat hlavu je nezmysel. tot moj nazor, ktory ale nikomu nevnucujem a kazdy sa moze zariadit podla seba
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Slaboprud v domovych rozvodoch

Príspevok od používateľa kubo150 » 24 Nov 2014, 14:59

rudko, všeobecne: pod pojmom meniaca sieť som myslel aj zmeny účelového zapojenia siete, nie len zásadné fyzikálne zmeny, napríklad zmena rozvodov. Ak niekde dám svič napríklad 16 portový, potrebujem ušetriť miesto a budem tam zasahovať asi tak raz za 3 roky a aj to len skontrolovať alebo nieviem vymeniť svič za výkonnejší... tak načo si komplykovať život patch panelom?
1. nechytaj ma za myšlienky a slová ktoré uvediem len ako príklad, je to len príklad ktorý môže/nemusí byť, nieje to jednoznačné, nutné tvrdenie
2. je spomenuté v "všeobecne"
3. neviem si predstaviť toho amatera ktorý po jednoduchom manipulovaní odlomí poistku, to musí byť načistý hotentot, a ano stáva sa to a práve ztakého dôvodu sa na kábli nechávajú nejaké tie rezervy aby sa dal nakrimpovať nový konektor, poprípade sa dá nahodiť ten patch panel neskôr.
4. kedy sa komu podarí urvať kábel v sieti ktorá je pod omietkou a do ktorej je predpoklad zásahu velmi zriedka? Ak má byť kábel často mechanicky namáhaný tak, aby sa v ohybe ulomil, nieje to pevná sieť, ale sieť kde sa manipuluje a tam je vhodnejšie patch panel použiť.

Celkovo tento nedohad je oničom, neviem na čo si chcel poukázať, ale argumenty ktoré si uviedol sú neopodstatnené.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2339
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Slaboprud v domovych rozvodoch

Príspevok od používateľa rudko » 24 Nov 2014, 15:49

ako som napisal
tot moj nazor, ktory ale nikomu nevnucujem a kazdy sa moze zariadit podla seba
ja som k nemu dospel rokmi praxe, ked si dospel k inemu, dobre pre teba ;-)
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Slaboprud v domovych rozvodoch

Príspevok od používateľa Merak » 24 Nov 2014, 16:03

Z vlastného hľadiska a z vlastných skúseností som tiež za alternatívu s PATCH panelom, aj keď osadeneho v podomietkovom rozvádzači. Ma to svoje opodstatnenie
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

pettter
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 01 Mar 2012, 11:09

Re: Slaboprud v domovych rozvodoch

Príspevok od používateľa pettter » 24 Nov 2014, 16:09

spin90 napísal:Napriklad ako sa riesi internet v dome, televizia atd.
Zvoľ si "centrum" IT kabeláže (kotolňa, chodba, pod schodami, podkrovie... ide to aj pod omietku, ale stojí to neúmerne viac ako na omietku)
Nezabudni na 230, stačí 6A, kúriť s tým nebudeš, či?
Do každej izby daj min dve UTP stačí CAT5E do jednej zásuvky (ide 1Gbps, väčšia rýchlosť nehrozí, iba ak na optike) aj keď sa tu rozpúta búrka o CAT6a 7, tak je to volovina z ktorej viac ako 1Gbps stejne nedostaneš, lebo niet s čím ...
Ak je dom rozľahlejší, ale aj pri menšom je vhodné premyslieť miesto v centre domu pre domáce wifi, aby pokrylo všetky izby...
Do každej izby daj 1 koaxiál, ale poriadny, nie pomedenú oceľ!!!
A zamysli sa ako príde internet a káblovka z vonku, či z ulice, či vzduchom a prispôsob tomu prívod z 2x UTP (zicher) na internet a telefón, a koaxiál pre káblovku (na plot ak to príde z ulice a na roh domu, ak to príde vzduchom).
Ak nebude káblovka a ani internet z ulice, tak treba (ja by som dal pre istotu aj ak by to šlo z ulice) UTP na strechu pre wifi a min 4x koax na satelit (najlepšie 50 FXP k satelitu)
Do každej izby z oknom SYKFY 3x2x0,5 (môže byť aj UTP) do rohu pod plafón pri okne pre PIR (čo PIR to kábel). Ku vchodovým dverám na klávesnicu a z klávesnice na magnet do vchodových dverí. Na čelo domu čo najvyššie (ochrana polohou :-)) kábel pre sirénu s blikačom
Do plota pre domáci telefón úplne postačí SYKFY 5x2x0,5 (ale môže byť UTP). Dnes sú domáce telfóny 4+n (n je počet bytov), alebo 2 drôt ak je to digitál.
Na strategické miesta (vonkajšie rohy domu a p.) UTP CAT5E na kamery. Ak budú IP kamery je to fajn (čo kamera to kábel), ak budú analógové tak cez koax/twist baloon za pár € aj s napájaním. Ak je analóg ďalej ako 50m, treba kameru miestne napájať (rušenie)
Káble v zemi len v FXP chráničkách. Ak sú holé PVC káble typu UTP, koax, či SYKFY v zemi tak za pár rokov zhnijú. Alebo použiť káble určené do zeme, lenže ich cena a dostupnosť...
spin90 napísal:Ako je to s domovym zvoncekom ?

Do plota pre domáci telefón úplne postačí SYKFY 5x2x0,5 (ale aj zase UTP). Dnes sú domáce telfóny 4+n (n je počet bytov), alebo 2 drôt ak je digitál. Ak je plot viac ako 100m treba 0,8, alebo 1 mm2
spin90 napísal:Dalej, pouzivaju sa este vobec koaxialne kable ? Alebo tahat len nieco zo steny na antenu ?
Áno, koax sa používa stále, ale v súbehu s dátovým rozvodom pre už spomínané zdieľanie, alebo TV cez internet, skype do TV, YouTube v TV, update prijímača a TV...
spin90 napísal:Internet do domov sa ako riesi vlastne ?
Ak sa pýtaš na pripojenie z vonku, tak buď pevnou linkou, káblovou TV, lokálnym rozvodom z ulice (FTTS/H - fibre to the street/home), ak nie je okolo nič podobné, ostáva lokálny WIFI, satelitný, alebo mobilný.
Ak sa pýtaš na spôsob tak hviezda a min 2 káble do izby.
spin90 napísal:Z toho idu povedzme do spolocneho bodu - na chodbu. No a tam na chodbe to ako zakoncit ? Tiez takou zasuvkou na stenu ?
Ťažšká fušerina je zapojiť konce káblov na konektor, či keystone. Profi je patch panel (kus plechu s 12-16-24 RJ45 konektormi) v 19" (600mm šírka) skrini, ktoré sa montujú na povrch s min. hĺbkou 400mm a výškou akú si zvolíš. Dá sa aj pod omietku na patch panely prispôsobené DIN a hĺbke silovej rozvodnej skrine, ale za nekresťanský peniaz. Do silovej skrinky pod omietku je to hovädsky nešikovné, lebo v tom centre môže byť a bude veľa prístrojov (router, switch, UPS, satelitný spliter...) a tie v silovej skrini nemáš kam dať...

EZS (PSN) sa dá ozaj využiť úžasne. Môžeš tým otvárať bránu/garáž, Kúriť, polievať, svietiť si na cestu, či vysvietiť celý dom pri polachu, ovládať... čokoľvek!!! A to cez mobil, alebo internet, či z klávesnice. Lenže to musí byť zakáblované, alebo draho a komplikovane z ohľadom na baterky cez bezdrôt. Ak chceš svietiť musíš spínať 12V z EZS ústredne fázu na svetlo (kábel k vypínaču, či mont krabici, stýkaču...), ak chceš otvárať bránu / garáž, kábel k ovládacej elektronike brány/garáže k EZS ústredni, chceš kúriť, kábel do kotolne z EZS ústredne, polievať (kábel k ovl. čerpadla)...
Keď je to zakáblované, chodí to neskutočne dobre a je to komfort jak hovado. Cez bezdrôt Ťa to min raz za rok naserie, lebo dôjdu kdesi baterky. Alebo ktosi kúpi čidlo na počasie v pásme EZS a ani si neškrtneš z bezdrôtom...

-- Spojený príspevok 24 Nov 2014, 17:18 --
kubo150 napísal:Hm, a prečo by mal použiť patch panel? ak rieši podomietkovú krabicu do steny, tak tam by stačilo poťahať káble a priamo pocvakať konektory a do sviča/routra pozapájať. Patch panel je vhodné riešenie už do malých rozvodných skríň dát siete - rackov, a aj to je patch panel vhodný kôli napr neustále sa meniacemu zapojeniu a prehladnosti. Naozaj pri napr 10 kábloch v nemeniacej sa malej sieti nevidím dôvod použiť patch panel, zbytočná komplikácia.
Je to hovadina, ako Ti napísal rudko. Sú to káble s plných vodičov a šibrinkovať s nimi, hoc aj 2x do roka je pri 0,6mm2 je dosť hazard že ho polámeš a samozrejme tam, kde sa nedá dostať, alebo dá za cenu hrubých zásahov. Len a len preto patch panel. Pre nič iné!
Merak napísal:... osadeneho v podomietkovom rozvádzači. Ma to svoje opodstatnenie
No a toto je tiež hovadina! Potom má kunčaft UPS na poličke a kábel prevŕtaný cez stenu do skrine. Ak mu router vysiaci za dverami na kábloch so 4 portami nestačí, tak switch rovnako privrzne pod dvere a rovnako zavesí na káble. Ak tam má aj anténny rozvod, tak spliter a prípadné zosiky zase mimo na stenu a hrúza káblov...
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Slaboprud v domovych rozvodoch

Príspevok od používateľa Merak » 24 Nov 2014, 16:32

Ak LAN tak jedine FTP, nie UTP.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

pettter
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 01 Mar 2012, 11:09

Re: Slaboprud v domovych rozvodoch

Príspevok od používateľa pettter » 24 Nov 2014, 16:49

Merak napísal:Ak LAN tak jedine FTP, nie UTP.
Lenže si nedopovedal, že ak FTP, tak aj FTP patch panely a FTP zásuvky a FTP patch káble a...
Nedopovedal si že skriňa sa musí uzemniť na ohmicky kvalitnú zem, lebo ak bude zem v skrini na hovno, tak FTP je potom len a len zdroj problémov...
Nepovedal si že 2x FTP už do 20mm XP nevtiahneš, lebo sú o poznanie hrubšie a o poznanie tvrdšie...
Nepovedal si, že si povolený polomer ohybu FTP znásobil 4x oproti UTP...

A prečo?
Ak si v rodinnom dome zapnem vysávač, mixér či fén, tak si zrušíš... čo?
Máš doma vôbec dáky zdroj rušenia, ktorý preští 600ohm twist?
Či paranoja, že ma sused bude odpočúvať indukčným prenosom z vyváženého twistu... či?
Aha, ešte je tu možnosť, že budem ožiarený "veľmi nebezpečným počítačovým" žiarením z kabeláže... surfujúc s tabletom v náručí... spiac s mobilom pod vankúšom...
0

Napísať odpoveď