Mozem pouzivat kabel CYKY -J 3x1,5 isteny FA B16 pre rozvod?

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

Patriky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 31 Júl 2015, 11:25
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Mozem pouzivat kabel CYKY -J 3x1,5 isteny FA B16 pre rozvod?

Príspevok od používateľa Patriky » 06 Jan 2016, 22:27

Pozeral som normy a vsimol som si v norme 33 2000 5-52 a v norme 33 2130 clanok a tabulku vid. priloha, kde je uvedene, ze pre pevne kable v stene, alebo v omietke sa moze pouzivat prierez 1,5 dokonca isteny isticom B16. Ako to je teda? Mozu sa tahat kable pre zasuvky prierezom 3x 1,5 a istit B16? Kde je vlastne napisane, ze na zasuvky sa ma pouzivat kabel 3x2,5?
Prílohy
IMG_20151221_072948.jpg
IMG_20151221_073236.jpg
0
Patrik Dedík - elektrikár na tpp popri tom
- živnostník- elektroinštalácie a projektovanie

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Mozem pouzivat kabel CYKY -J 3x1,5 isteny FA B16 pre rozvod?

Príspevok od používateľa Drakoush » 06 Jan 2016, 22:54

Nikde to nie je napísané, je to len zaužívané vzhľadom na voľakedajšie ukladanie vodičov do trubky, taktiež kvôli úbytkom. To by si mohol vedieť.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Patriky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 31 Júl 2015, 11:25
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Mozem pouzivat kabel CYKY -J 3x1,5 isteny FA B16 pre rozvod?

Príspevok od používateľa Patriky » 06 Jan 2016, 23:02

OK v poriadku, berem, že keď je kábel v stene, alebo v omietke je tam nejaké to chladenie tak môže byť 1,5 prierez, ale zasa skratové prúdy sú už trocha cez ako u 2,5, takže by som bol zvedavý ako by sa ten kábel zachoval. Takže za normálnych okolností a u normálnych vzdialeností môžem dávať 1,5 a revizák by nemal namietať? A áno je to tak dané akosi automaticky od minulých čias.
0
Patrik Dedík - elektrikár na tpp popri tom
- živnostník- elektroinštalácie a projektovanie

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Mozem pouzivat kabel CYKY -J 3x1,5 isteny FA B16 pre rozvod?

Príspevok od používateľa Drakoush » 06 Jan 2016, 23:07

Položím Ti otázku: čím sú dané skratové prúdy?

Dobrý revízak nemôže namietať, ale ja by som 1,5ku nedával na zásuvky... Predsa len to, že aj v katalógu výrobcu píšu o nejakých 20A v stene, je to skôr hraničná hodnota a kábel v stene radšej predimenzujem, ako nechám na hrane.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Mozem pouzivat kabel CYKY -J 3x1,5 isteny FA B16 pre rozvod?

Príspevok od používateľa Merak » 06 Jan 2016, 23:18

vec sa má aj tak, že norma STN 33 2130 je z roku 1983
povedzme si pravdu, vtedy sa na veciach nešetrilo, keď si zoberieš dnes vyrobený vodič 4mm2 a vodič kedysi vyrobený ako 2,5mm2, tak zistíš, že medzi nimi veľký rozdiel neuvidíš, lebo kým sa kedysi pridávalo, dnes sa ešte uberá
takže tak sa aj norma písala, ale ešte som sa nestretol s elektro inštaláciou robenou za komunizmu, že by na zásuvkovom obvode istenom 16A ističom bol vodič 2,5mm2, práve naopak, aj v stene som všade videl iba 4mm2, teda pravdaže hovorím o hliníkovom vodiči
ale smerodajné je to, čo ti predpisuje výrobca daného kábla

P.S.: nezabúdaj na jednú vec, vtedy sa aj elektro spotrebiče robili iné, dnes máš všade pulzné zdroje a tak, a tie ti dávajú vyššie harmonické a viac ti to môže zahrievať vodiče pri vyššom zaťažení
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Feneon
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 269
Dátum registrácie: 17 Aug 2014, 10:58
Bydlisko: Partizánske - okolie

Re: Mozem pouzivat kabel CYKY -J 3x1,5 isteny FA B16 pre rozvod?

Príspevok od používateľa Feneon » 06 Jan 2016, 23:51

Už je to dávno čo som sa hrabal v normách, čísla mi už z hlavy vyfučali. ALE, pokiaľ viem záleží na impedancii obvodu. Viem že v normách boli aj konkrétne čísla.

Takže môže byť použitý aj 1,5ka vodič a obvod môže byť istený B16A, ale impedancia obvodu nesmie presiahnuť ...číslo treba nájsť v norme... -takže prakticky, celková dĺžka takéhoto obvodu bude musieť byť menšia.

Ono je to hlúposť už len s toho dôvodu, že dnešná 2,5ka nieje skutočná 2,5ka a o 1,5ke už netreba ani hovoriť. Veď to sú iba chlpy.

Zaťažiteľnosť vodiča 1,5mm2 je asi 20A, kedy jeho teplota ešte nedosahuje "nerozumnú" úroveň. Samozrejme samotný drôt vydrží viac, lenže izolácia ani nie. Takže to 16A istenie je "o hubu" a nerozumné.

Je možné aj urobiť kompromis, že sa potiahne hlavný obvod medzi ističom a poslednou zásuvkou hrubším vodičom, medzi to rozvodné krabičky a "periférne" zásuvky pripojiť tenším vodičom. Ale kto by to už dneska robil :roll:
0

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Mozem pouzivat kabel CYKY -J 3x1,5 isteny FA B16 pre rozvod?

Príspevok od používateľa Samanko » 07 Jan 2016, 00:07

Ano, mozes pouzivat 3x1.5 ale ako projektant by si si teda dost nalozil, musel by si totiz dost pocitat a pri pripadnej zmene, ktore sa, ako vieme, pravidelne robia na stavbe (vela krat z povodneho projektu nesedi ani privodny kabel, toboz nie pozicie prvkov a celkova elektrifikacia budovy) by to mohol byt dost problem...
Pri 3x2.5 nemusis vela pocitat a je univerzalnejsia, znesie nahlu zmenu, vacsiu dlzku, vymyslajucejsieho investora, atd..
hlavne preto sa pouziva..

Tot, v skratke..

Feneon
Ak sa ti nezda neaka 2.5, tak ju cvakni, zmeraj a vypocitaj. Uvidis, ze bude mat 2.5 !
A nezalezi iba na impedancii, impedanciu dodrzis, ale dalsie veci nie..
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Feneon
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 269
Dátum registrácie: 17 Aug 2014, 10:58
Bydlisko: Partizánske - okolie

Re: Mozem pouzivat kabel CYKY -J 3x1,5 isteny FA B16 pre rozvod?

Príspevok od používateľa Feneon » 07 Jan 2016, 00:19

Možno stará komunistická. Určite sú aj dnes poctivejšie, lenže je ich ako šafránu.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Mozem pouzivat kabel CYKY -J 3x1,5 isteny FA B16 pre rozvod?

Príspevok od používateľa Merak » 07 Jan 2016, 00:32

Samanko napísal: Feneon
Ak sa ti nezda neaka 2.5, tak ju cvakni, zmeraj a vypocitaj. Uvidis, ze bude mat 2.5 !
Práveže nie, je dovolená určitá tolerancia a výrobcovia v rámci šetrenia idú na dolnú hranicu tolerancie. S týmto sa stretávam všade, aj pri súčiastkach.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Mozem pouzivat kabel CYKY -J 3x1,5 isteny FA B16 pre rozvod?

Príspevok od používateľa spin90 » 07 Jan 2016, 06:04

Skor nez len samotna impedancia obvodu je dolezite ako rychlo zareaguje istiaci prvok. TO je dane jeho vypinacou charakteristikou. Cize pre urcitu impedanciu sa vyrata skratovy prud a nasledne sa z charakteristiky urci vypinacia doba, ktora ma byt menej ako nieco .
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

alois

Re: Mozem pouzivat kabel CYKY -J 3x1,5 isteny FA B16 pre rozvod?

Príspevok od používateľa alois » 07 Jan 2016, 06:23

Ešte je tu jeden faktor a to je uloženie káblu v "médiu". Ak je kábel v stene, tak je chladený okolím viac, ako keby bol v medzi-strope voľne uložený. Na "krátke" vzdialenosti v RD sa bežne v AT a DE používa 1,5mm2 kábel.

Ale postavme si otázku aj tak, že cenový rozdiel medzi 1,5 a 2,5kou je minimálny a koľko pri kompletnom RD ušetríš na silových rozvodoch?

Feneon
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 269
Dátum registrácie: 17 Aug 2014, 10:58
Bydlisko: Partizánske - okolie

Re: Mozem pouzivat kabel CYKY -J 3x1,5 isteny FA B16 pre rozvod?

Príspevok od používateľa Feneon » 07 Jan 2016, 12:24

spin90, áno máš pravdu, presne, ide o rýchlosť reakcie ochrany. Avšak nemôžeš to oddeľovať od impedancie. Rýchlosť vybavenia istenia sa reálne nemeria, ale meranie impedancie je (by malo byť) základným úkonom pri revízii elektroinštalácii.
Takže s tohto hľadiska je impedancia dôležitejšia. Proste viem že pokiaľ som impedanciu dodržal, môžem použiť istič s charakteristikou B...
Myslím že existujú aj charakteristiky ističov, kde je uvedený pomer impedancie obvodu a rýchlosti vybavenia (alebo skôr odopnutia).

Ale práve preto tu máme normy a zaužívané, empirické postupy, vďaka ktorým sa môžme vyhnúť zbytočným komplikáciám.
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Mozem pouzivat kabel CYKY -J 3x1,5 isteny FA B16 pre rozvod?

Príspevok od používateľa spin90 » 07 Jan 2016, 12:50

No iste, ale mas v norme presne uvedene aka ma byt impedancia slucky pre ten ktory obvod ? Nevraviac o tom ze sa meni od zasuvky k zasuvke tak ako pribuda dlzka vedenia. Jasne, uvazovat treba s najvzdialenejsim miestom, to hej, ale myslel som ze striktne dana hodnota pre impedanciu slucky pre NN v bytoch a domoch nie je. Pravda, normy som zas tak velmi nestudoval. CO ale viem ze je v normach na isto, su doby vypnutia, ktore su striktne dane. 0,4s alebo nejak tak, pre obvod s RCD 0,2s (mozno som strelil kravinu, nepamatam to uz). Aj to len pre TN do 400V.
Ale kedze jedno zavisi na druhom tak samozrejme pri reviziach sa meria (koli prakticnosti) impedancia, cas je pevne dany a tie charakteristiky su podobne. Potom je mozne samozrejme z hodnoty impedancie odhadnut dobu vypnutia, alebo, tak ako je to zauzivane, porovnavat rovno len tu impedanciu. Mozno to ale chapem zle, nehadam sa :)
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Feneon
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 269
Dátum registrácie: 17 Aug 2014, 10:58
Bydlisko: Partizánske - okolie

Re: Mozem pouzivat kabel CYKY -J 3x1,5 isteny FA B16 pre rozvod?

Príspevok od používateľa Feneon » 07 Jan 2016, 14:09

Jasné že to dobre chápeš. Asi ako aj ja. (slepý vedie slepého?) :)

Teraz čumím do El.Spôsobilosti z 2004, je tam skôr výpočet impedancie ku vzťahu čas a násobok menovitého prúdu (asi nárast "poruchového" prúdu).

Je tu napr.

5x menovitý prúd/charakteristika B/čas 0,4s/ Z 2,875ohm
10x menovitý prúd/charakteristika C/čas 0,4s/ Z 1,437ohm

a napr. poistka, čas 0,4s - impedancia musí byť do 2,555ohm

sú tu skôr grafy a príklady výpočtov, trochu guláš. Skôr by ma zaujímalo ako by zniesol ten vodič 1,5mm2 (skôr FAKE 1,5mm2) Nárast menovitého prúdu 16A 10x po dobu 0,4s :pain:
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Mozem pouzivat kabel CYKY -J 3x1,5 isteny FA B16 pre rozvod?

Príspevok od používateľa spin90 » 07 Jan 2016, 14:16

160A na 0,4s nie je vela. Da sa vyratat aku teplotu by vodic dosiahol. Zrejme ale bude mala, kedze to vyhovuje. Keby to bolo 1600 A, tam uz by to mohlo byt zaujimave :D (hlavne z hladiska dynamiky)
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: Mozem pouzivat kabel CYKY -J 3x1,5 isteny FA B16 pre rozvod?

Príspevok od používateľa elmara » 07 Jan 2016, 14:56

Feneon napísal: 5x menovitý prúd/charakteristika B/čas 0,4s/ Z 2,875ohm
10x menovitý prúd/charakteristika C/čas 0,4s/ Z 1,437ohm

a napr. poistka, čas 0,4s - impedancia musí byť do 2,555ohm
Nezapomínat ještě na tzv koeficient 1,5, který je vydělen výsledkem Zs. Tudíž ještě 2,875/1,5 a tento výsledek pro jištění B16 je důležitý.
0

OM5NU
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 55
Dátum registrácie: 18 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Uhrovec
Vek: 52

Re: Mozem pouzivat kabel CYKY -J 3x1,5 isteny FA B16 pre rozvod?

Príspevok od používateľa OM5NU » 28 Dec 2017, 04:20

Pri istení vodiča 1,5 mm2 ističom 16 A nejde ani tak o skratové prúdy - tam problém určite nie je. To stihne vypnúť v požadovanom čase a oteplenie nie je nebezpečné.
Problém však nastáva pri miernom preťažení a reakcii istiaceho prvku. Pozrite si v charakteristikách ističov ako reaguje nadprúdová spúšť pri relatívne malom preťažení. Istič bez ohľadu na charakteristiku nesmie vypnúť 1,13-násobok In počas jednej hodiny (pre ističe s In ≤ 63 A, s In > 63 A sú to dve hodiny). Pri 1,45-násoboku In musí istič vypnúť do jednej hodiny (príp. dvoch hodín pri In > 63 A). Teda skoro stále môže byť kábel preťažovaný o 13% a skoro celú hodinu až o 45% väčším prúdom ako je nominálna hodnota ističa. A tu sa už dostávame nad prípustnú hranicu pre oteplenie jadra vodiča a potom aj izolácie.
Napríklad v Rakúsku alebo v Nemecku používajú bežne na zásuvky káble 1,5 mm2. Tieto sú ale istené ističmi 13 A a nie 16 A. Je to práve pre toto možné oteplenie od preťaženia.
Plus ďalšia dosť podstatná vec je uloženie káblov a ich súbeh a súčasné zaťaženie, kde sa prúdová zaťažiteľnosť výrazne znižuje (tu by elektrikári hlavne z výstavísk vedeli rozprávať). Ale to už je ďalšia téma...
0

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 954
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: Mozem pouzivat kabel CYKY -J 3x1,5 isteny FA B16 pre rozvod?

Príspevok od používateľa pajky » 28 Dec 2017, 06:19

Minule som daval pod jeden istic 2vodice 4mm2 roznych vyrobcov a nemali rovnake prierezi, by ta drblo. Prierez vraj nemusi presne sediet, zalezi to aj od cistoty medi..
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Mozem pouzivat kabel CYKY -J 3x1,5 isteny FA B16 pre rozvod?

Príspevok od používateľa Milos66 » 28 Dec 2017, 06:29

Merak napísal:vec sa má aj tak, že norma STN 33 2130 je z roku 1983
Presne tak. Vtedy mala žehlička 350W, dneska skoro 2 kilowatty. A je len vecou toho, kto robí inštalačku, či tam dá 1,5ťku, alebo 2,5. Ja by som neriskoval. Aj keď 1mm kábla v stene chladený omietkou pri teplote jadra 90st.C vydrží viacej ako 17A, tak by som hlavne pri tých skratových prúdoch neriskoval. Zle sa to potom vymieňa. :mrgreen:
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Mozem pouzivat kabel CYKY -J 3x1,5 isteny FA B16 pre rozvod?

Príspevok od používateľa Merak » 28 Dec 2017, 08:14

Za komunistov sa na hodnote ešte aj pridávalo, dnes sa len uberá, aby sa ušetrilo. To, čo merala kedysi 4 kábel, dnes je z toho pomaly 6.
Preto vtedajšie vodiče zniesli viac ako tie dnešné.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok