Rozdelenie PEN v RE alebo RH ?

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

laftek
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 12 Nov 2014, 09:35

Rozdelenie PEN v RE alebo RH ?

Príspevok od používateľa laftek » 07 Aug 2016, 13:45

Zdravím prepačte ak to tu už pár krát odznelo. Mám jednoduchú otazku. Bod rozdelenia PEN je potrebné vykonať v RE alebo v RH (v dome) ?? Jedná sa o novostavbu. Je nejaká norma, ktorá popisuje kde je správne resp. uprednostnené vykonať toto rozdelenie ? Ďakujem.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Rozdelenie PEN v RE alebo RH ?

Príspevok od používateľa Merak » 07 Aug 2016, 13:54

Nepojednava o tom žiadna norma, je to na projektantovi, kde to rozdelí
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Patriky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 31 Júl 2015, 11:25
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Rozdelenie PEN v RE alebo RH ?

Príspevok od používateľa Patriky » 07 Aug 2016, 21:32

Suhlas s Merakom. Ja to rozdelujem v RH, lebo je tam viac moznosti a aj lahsie sa prizemnuje bod rozdelenia.
Ak je v ER prepatovka tak rozdelujem v ER zalezi na projekte a natom kto to montuje. Ale vzdy skoro rozdelujem v RH aj preto ze kabel je 4x nieco a je lacnejsi
0
Patrik Dedík - elektrikár na tpp popri tom
- živnostník- elektroinštalácie a projektovanie

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Rozdelenie PEN v RE alebo RH ?

Príspevok od používateľa Merak » 07 Aug 2016, 22:15

Patriky, aká je cena káblu CYKY-J 4x10 a aká CYKY-J 5x6?
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Patriky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 31 Júl 2015, 11:25
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Rozdelenie PEN v RE alebo RH ?

Príspevok od používateľa Patriky » 07 Aug 2016, 22:25

Merak ked je vacsia vzdialenost ja neviem 50m, davam AYKY 4x16 tam mam cenu 1,20€ za meter. Myslis ze ti schvalia 5x6? Ja si myslim ze nie, ze minimalny prierez je 10. A teraz kolko stoji 4x10 a 5x10 no je to dost velky rozdiel. Som odporucany elektrikar pre ZSD, a v podmienkach to maju ze min prierez 10 CU alebo 16 AL. Este som sa nestretol z prierezom 6. V 99 percentach je neprojektovane 4x10 resp 5x10 ale ja podla vzdialenosti alebo skoro vzdy dam 4x16 AL a este zalezi ci je v ER spd alebo nie.
0
Patrik Dedík - elektrikár na tpp popri tom
- živnostník- elektroinštalácie a projektovanie

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Rozdelenie PEN v RE alebo RH ?

Príspevok od používateľa Merak » 07 Aug 2016, 22:28

ide o prepojenie medzi ER a RH, kto ti to tam má schváliť?

a niekedy je lepšie CYKY-J 5x6, kvôli ohybnosti a tak, ako CYKY-J 4x10 či nebodaj AYKY-J 4x16

P.S.: SPD odporúčam dávať do HR, v ER to až taký význam nemá
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Patriky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 31 Júl 2015, 11:25
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Rozdelenie PEN v RE alebo RH ?

Príspevok od používateľa Patriky » 07 Aug 2016, 22:42

V podstate mas pravdu, len zalezi na vzdialenosti a ulozeni a aby to vyslo. Ja si to vzdy prezeniem cez sichr. Ked maju 32 A istice preco davaju 5x16 alebo 4x16 kable do domu? Ked 10 by stacila?
A k tym SPD do ER dat B a do RH C. Lepsie sa manipuluje v ER ako v RH. Lebo v RH dodrxat to ze sa ti nesmu krizovat vedenia atd pri tolkych kablov je makacka kdez to v ER sa to da skor spravit.
0
Patrik Dedík - elektrikár na tpp popri tom
- živnostník- elektroinštalácie a projektovanie

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Rozdelenie PEN v RE alebo RH ?

Príspevok od používateľa Samanko » 08 Aug 2016, 13:09

10sq je predpis na prívod do elektromery, nie vývod z elektromera. Prepatovka by v RD a pod mala byť v RH, v bytovkách sa už situácia komplikuje. Hrubší kábel sa dáva koli úbytkom, stratám, istote, budúcnosti...Dávať prepatovka do RE...načo ? Keď sa dobre uložia kable už pri kabelazi do RE, tak pri zapájaní nevidím problém. Ja mám radšej rozdelenie v RH väčšinou, je bližšie uzemnovac, EP, ... V prípadoch ked treba prizemnit aj RE je to opäť na zvážení, ale aj tak radšej v RH, aj tak musím robiť EP a tu dávam k RH, nech je to pokope...
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

laftek
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 12 Nov 2014, 09:35

Re: Rozdelenie PEN v RE alebo RH ?

Príspevok od používateľa laftek » 08 Aug 2016, 17:00

Ďakujem za odpovede. Projektant to navrhol v RE a asi to aj tak spravím. Ja som to chcel v RH hlavne kvôli uľahčeniu práce kedže RH musím tak či tak uzemňovať. Prepäťovky ešte neviem či budú ale aj keby boli tak by som ich dal tiež do RH.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Rozdelenie PEN v RE alebo RH ?

Príspevok od používateľa Merak » 08 Aug 2016, 17:02

ak ide o rodinný dom, tak prepäťovky sú už povinnosť
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

laftek
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 12 Nov 2014, 09:35

Re: Rozdelenie PEN v RE alebo RH ?

Príspevok od používateľa laftek » 08 Aug 2016, 17:29

ale morálna povinnosť alebo normovaná ? :) Inak neviete mi poradiť ako sa fyzicky vykonáva uzemnenie RE, lebo ešte som to doteraz nerobil :thanks: (som elektrikár začiatočník)
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Rozdelenie PEN v RE alebo RH ?

Príspevok od používateľa spin90 » 08 Aug 2016, 18:05

No zakope sa pasovina FeZn 4x30 alebo FeZn drot priemeru 10 mm alebo drot s tycami ktore sa natlcu (hlavne treba zatlkat nad vodovodnou pripojkou alebo nad plynom :lol: ) a spravi sa vyvod do RE. V RE je potrebne mat svorkovnicu kde za spoji prichadzajuci PEN, gulatina 8 mm (ta sa potom napoji cez skusobnu svorku (pristupnu) na spominany zemnic z pasov alebo gulatiny 10mm) a odchadzajuci vodic N a PE. Hodnota uzemnenia nejakych 10 ohm bude OK.

Najlepsie vyuzit vykop smerom k domu. Ak je aspon 10-15 m a zemina je ako tak vodiva, tak nebude treba ani tyce nabijat. V Zlej pode niekedy nepomoze ani 50m pasoviny (pri urcitej dlzke uz ani neklesa odpor, ale asymptoticky sa blizi nejakej hodnote, cize zbytocne tam davat neviem co). Velmi tazko nejak rpesne napisat kolko metrov treba. Ale jeden balik pasoviny je 25 kg a to je 25m, to ked zakopes bude to OK. Ked nevojde cele do zeme tak na konci to zatoc, co najviac roztiahnu a daj do vykopu.
Pasovinu (gulatinu) zahadz nejakou ornicou, nikdy nie strkom !. Daj aspon 10 cm ornice, na to poloz kabel v chranicke. Okraj kabla povedzme 70 cm pod urovnou terenu. Pod cestou 1m, Zakop a mas. Ak mas holy kabel, nie v chranicke, zahadz to strkom. Tak 20-30 cm nad kablom (chranickou) daj vystraznu foliu. Nedavaj tesne nad kabel, lebo kopac sekne foliu aj s kablom :D

Potom na spajanie sa pouzivaju svorky SR02, SR03, potom su svorky k tyciam, neviem jake maju znacenie, vygoglis, poradia v obchode.
Spoje je dobre natriet niecim proti korozii. Pri spojoch FeZn, ktore su kontaktne to je dobre urobit (spominane SR02, SR03) , v priapde zvarania je to absolutne nevyhnutne, kedze Zn sa teplom vypari a miesto zvaru za par rokov odhnije.

Neviem co take este k tomu dodat. Odpor uzemnenia bude stabilny az po par tyzdnoch (mesiacoch) ked sa poda usadi. Tiez sa meni s rocnymi obdobiami (cim ale hlbsie je zemnic, tym menej).

Mozno pouzit aj nahodny zemnic, ale ma to svoje specifika. Nikdy nemozno pouzit plynove potrubie, neodporuca sa pouzit ani vodovodne potrubie :D (v niektorych krajinach vylozene zakazane). Ak mas staru zasypanu vrtanu studnu, pazenu kovovymi trubkami, je to celkom vhodne na uzemnenie. Ak sa ale takyto vrt pouziva, teda je v nom voda a nie je zasypany, nesmie sa pouzit ako nahodny zemnic ! Atd., atd. daco by sa dalo vymysliet este :D

Osobne sa mi ale paci skor verzia, pri ktorej sa RE necha na pospas ( :lol: ) a z neho odchadza 4x16 AYKY (no ak nie je velka vzdialenost kludne aj CYKY 4x10) . Nutne dodrza 10mm2 Cu alebo 16 mm2 Al, pretoze vodic PEN nemozno pouzivat mensieho prierezu ! . Tento AYKY (CYKY) potom ide do HR (pozor na bimetalicku koroziu -- Cupal podlozky, svorky na Al atd) V HR mame svorku PEN, od nej sa vedie CY vodic , nejaka ta 10tka (podla privodu) na HUS (mozno sa to uz zas vola inak, proste ekvipotencialna svorka, hlavna uzemnovacia atd. atd.). Cize cez tuto HUS sa PEN prizemni. Z PEN potom v HR vytvorime PE a N ...

A ked do toho vsetkeho udrie Perun, nepomeze nam ani desat zemnicov :D Ale pravda tie prepetovky uz teraz vedia vela ochranit. Len treba postupovat podla vyrobcu, uvazovat s impedanciami vodicov, indukcnymi a kapacitnymi vazbami a snad to aj nieco ochrani. To je zas ina kapitola.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

laftek
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 12 Nov 2014, 09:35

Re: Rozdelenie PEN v RE alebo RH ?

Príspevok od používateľa laftek » 08 Aug 2016, 22:15

8O ďakujem pekne za detailny postup aj mne sa najviac pozdava to rozdelenie v RH predsa len sa usetri za material a aj na sile :)

btw. trochu OT mám pre vás záhadu. Kamarát robil 2 svetla na vypínač 5B. Ak zapol jedno svetlo nešlo to druhé. Ak zapol druhé nešlo to prvé (nesvietili obe naraz). Problém bol, že pre tieto svetlá nepriviedol spoločný nulák na svetlá, ale potiahol nuláky z rôznych miest. Čo mohol byť problém ?
0

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: Rozdelenie PEN v RE alebo RH ?

Príspevok od používateľa elmara » 09 Aug 2016, 11:13

Merak napísal:ak ide o rodinný dom, tak prepäťovky sú už povinnosť
Marcel,
nemělo by toto být řešeno pomocí výpočtu rizika při ochraně před bleskem dle 62305-2? Může vyjít případ, že nejsou potřebné SPD.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Rozdelenie PEN v RE alebo RH ?

Príspevok od používateľa Merak » 09 Aug 2016, 12:05

ty síce máš barák niekde mimo rizika, ale keď blesk udrie do vedenia, tak sa ti to cez to vedenie dostane až do domu

ono myslím že aj zákon hovorí o minimalizovaní a zabezpečení zdravia osôb a majetku pred takýmito vplyvmi
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

alois

Re: Rozdelenie PEN v RE alebo RH ?

Príspevok od používateľa alois » 09 Aug 2016, 12:15

elmara:
1. Priznám sa, že som ešte nevidel u žiadneho RD priložený protokol s výpočtom rizika pri projekte bleskozvodovej sústavy.
2. A keď vidím tých počerných odborníkov, ktorí robia základovú dosku a armovacie železo, tak si žiadne ilúzie nerobím.
3. Stavebný dozor je fajn a hlavne vtedy, keď ho často nie je vidno...denník sa dá viesť aj telefonicky od stola. Hlavne, že to má platené.

Merak: presne tak...
1. Pokiaľ nezareaguje prepäťová ochrana a nespojí všetky vodiče na rovnaký potenciál, tak aj keď PEN je, či nie je spojené na HUS so zemničom, vznikne krátkodobý VN impulz čo zničí všetko. Preto odhliadnuc od STN/EN elelktro, je tu aj klauzula stavebného zákona, ktorá pojednáva o ochrane osob a majetku.
2. Stavba musí byť realizovaná podľa súčasných technickýc štandardov...

A potom ešte milujem, ak si niekto kúpim predlžovačku s prepäťovou ochranou pre spotrebič a pevnú telefónnu linku. To tiež pomáha.

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: Rozdelenie PEN v RE alebo RH ?

Príspevok od používateľa elmara » 09 Aug 2016, 12:45

To Alois, Merak:

Jasný je, že realita je kolikrát někde úplně jinde. Ale nedejbože, když ti blesk zapálí barák nebo někoho zabije, to pak každý hledá záchranu, když je už pozdě.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Rozdelenie PEN v RE alebo RH ?

Príspevok od používateľa Merak » 09 Aug 2016, 13:29

laftek napísal:8O ďakujem pekne za detailny postup aj mne sa najviac pozdava to rozdelenie v RH predsa len sa usetri za material a aj na sile :)

btw. trochu OT mám pre vás záhadu. Kamarát robil 2 svetla na vypínač 5B. Ak zapol jedno svetlo nešlo to druhé. Ak zapol druhé nešlo to prvé (nesvietili obe naraz). Problém bol, že pre tieto svetlá nepriviedol spoločný nulák na svetlá, ale potiahol nuláky z rôznych miest. Čo mohol byť problém ?
sám si napísal, v čom bol problém:
Problém bol, že pre tieto svetlá nepriviedol spoločný nulák na svetlá, ale potiahol nuláky z rôznych miest.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

laftek
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 12 Nov 2014, 09:35

Re: Rozdelenie PEN v RE alebo RH ?

Príspevok od používateľa laftek » 12 Aug 2016, 16:56

sám si napísal, v čom bol problém:
Problém bol, že pre tieto svetlá nepriviedol spoločný nulák na svetlá, ale potiahol nuláky z rôznych miest.
No len mi nejde do hlavy ako to može tak na striedavo fungovať.

Neviete mi pomôcť ešte s jednou vecou. Kde sa stavia RD jenová štvrť kde sa momentálne ťahajú siete (voda, odpad, optika, elektrika). Podla projektu mala byt pripojka vyhotovená (RE dávali "oni") pred domom, preto sa kaslik (prechod) v základoch pre privod spravil v prednej časti domu. Az po zaliatí zakladoch osadili skrinku, ale na protiľahlej strane pozemku, čiže za domom. Tak teraz mám 3 možnosti:
1. ťahať kábel cez celý pozemok do predu (dosť sa to predraží)
2. nechať to tak a po dokončení domu vyzbíjať drážku zo zeme cez tvarnice - zakladovú dosku - potom cez ytong
3. reklamovať osadenie RE skrinky na nesprávnom mieste (neviem či táto varianta je vôbec možná)
Ak robia tieto siete mali by to oficiálne robiť podľa projektu alebo nemusia ?

Ďakujem.
0

Patriky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 31 Júl 2015, 11:25
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Rozdelenie PEN v RE alebo RH ?

Príspevok od používateľa Patriky » 12 Aug 2016, 21:08

Reklamovat... Nedodrzali projekt. Nech to pekne prerobia na svoje naklady.
0
Patrik Dedík - elektrikár na tpp popri tom
- živnostník- elektroinštalácie a projektovanie

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok