3f na 3x1f istič

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

Bizo
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 77
Dátum registrácie: 25 Máj 2015, 18:35
Bydlisko: Nitra
Vek: 39

3f na 3x1f istič

Príspevok od používateľa Bizo » 17 Aug 2016, 14:37

Riešim dilemu a v žiadnej pre mňa dostupnej literatúre sa neviem dopátrať k odpovedi jedná sa mi o to že ak mám 3f prívod istený 3f ističom povedzme na varnú dosku ktorú nemám zapojenú a chcem ju rozdeliť na samostatné zásuvky 1f napr. rúra,chladnička a ja neviem čo ešte,budem mať jeden spoločný N a PE to by nebol problém pretože fázi sú fázovo posunuté takže zatiaľ ok. ale ja by som chceľ zmenil 3f istič na 3x1f z dôvodu samostatnosti istenia zásuviek a tu nastáva problém pretože neviem či to norma dovoľuje a prípadne keby niekto mal presný citát z STN
0

joži
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 374
Dátum registrácie: 06 Júl 2014, 10:55
Bydlisko: Lazany

Re: 3f na 3x1f istič

Príspevok od používateľa joži » 17 Aug 2016, 17:02

Samozrejme že sa to smie a má sa to tak robiť. Mne osobne by maximálne utrpel komfort, keby som mal na 3 okruhoch jeden 3fazový istič. Ako ja viem že sa da ušetriť všade ale takto to robiť je hnus velebnosti. Za rovnaký hnus velebnosti považujem aj jeden spoločný 3 fazový chranič.....
0

Bizo
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 77
Dátum registrácie: 25 Máj 2015, 18:35
Bydlisko: Nitra
Vek: 39

Re: 3f na 3x1f istič

Príspevok od používateľa Bizo » 18 Aug 2016, 12:48

Neviem či som to ja zle napísal alebo ty zle pochopil ale jedná sa mi o využitie 3f zásuvky rozdelenú na 3x1f zasuvky zo spoločným vodičom N a PE a nie o triviálnosť ako si tu rozpísal
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: 3f na 3x1f istič

Príspevok od používateľa Merak » 28 Aug 2016, 13:39

Pokiaľ zabezpečíš, že dané okruhy budú na rozdielnych fázach, tak sa to tak dá spraviť, aj keď je to neštandardné zapojenie.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: 3f na 3x1f istič

Príspevok od používateľa Milos66 » 28 Aug 2016, 14:01

Mám skôr tušenie, že jemu sa jedná o prierezy a zaťažiteľnosť samotného N a PE ak ich použije spoločne pre pre tie tri zásuvky.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: 3f na 3x1f istič

Príspevok od používateľa elmara » 28 Aug 2016, 14:08

Pokud budou obvody na třech různých fázích, tak bych vodič N jakožto pracovní neřešil ohledně proudové zatížitelnosti. Horší to bude, pokud by z nějakých důvodů byl N vodič přerušen, co se stane se spotřebičem-i na různých fázích.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: 3f na 3x1f istič

Príspevok od používateľa Merak » 28 Aug 2016, 19:15

Stane sa to isté, ako keď tam bude 3f spotrebič zapojený do Y, jednoducho niečo zhorí.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: 3f na 3x1f istič

Príspevok od používateľa elmara » 28 Aug 2016, 19:21

Tak tak, zhorí jak pochodeň... :lol: Proto má být u každého obvodu plný počet vodičů. Ale to už bych se stále opakoval dokola.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: 3f na 3x1f istič

Príspevok od používateľa Merak » 28 Aug 2016, 19:25

Veď plný počet vodičov tam je.
Veď je jedno, či ti zhorí N vodič na privode do domu či bytu, alebo len na určitom mieste
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: 3f na 3x1f istič

Príspevok od používateľa elmara » 28 Aug 2016, 19:34

Ale 3 f jistič prostě nemůže jistit tři samostané 1 f obvody. Od toho jsou jednotlivé 1 f jističe. Připadám si tady už jako v kocourkově a musím dát za pravdu názoru Aloise v jiném vláknu. Prostě bastl nepatří do silnoproudu. Toť vše. :applause:
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: 3f na 3x1f istič

Príspevok od používateľa Merak » 28 Aug 2016, 19:44

Ináč sa opýtam, odporuje to nejakej norme?
Jednoducho keď máš do kuchyne dotiahnutý CYKY-J 5x2,5, lebo tam bol kedysi sporák, a ty, aby si nemusel vysekávať a nanovo ťahať ďalšie kable, tak využiješ existujúci kábel, istenie dodržíš, dáš tam 3x B16A a spravíš si z toho tri jednofázové okruhy.
Aké bastlenie v tom vidíš, to netuším.

Len musíš dodržať to zapojenie tri fázy, nie 3x jednu fázu.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Feneon
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 269
Dátum registrácie: 17 Aug 2014, 10:58
Bydlisko: Partizánske - okolie

Re: 3f na 3x1f istič

Príspevok od používateľa Feneon » 28 Aug 2016, 19:55

Pravdepodobne tam už máš nejaký kábel v stene, 4žilák alebo 5žilák, pôvodne určený na varnú dosku a až z toho kábla chceš napojiť samostatné zásuvkové obvody. Pochopil som?
Aký je prierez vodiča N (modrý)? Aký je hlavný istič?

Ak je tam 2,5mm určite by som to nerobil, ak je tam 4mm je to na pováženie :pain: a ak je tam 6mm tak to už je v pohode.

Úprimne, domnievam sa že tam máš ťažko iný kábel ako 5C 2,5mm
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: 3f na 3x1f istič

Príspevok od používateľa Drakoush » 28 Aug 2016, 20:59

Je tam 5 žilový kábel, ktorý bol pôvodne určený na 3f varnú dosku. Lenže náhle sa zmenila situácia kuchyne, takže v stene ostáva 5žilák, ktorý chce Bizo využiť na 3 fázové okruhy.

Čo sa týka prúdovej zatažiteľnosti N a PE - keďže to bude zapojené z troch rôznych fáz, tak to nie je problém.

Otázku Bizo smeroval tam, či je legislatívnym problémom istiť tieto 3 obvody sólo ističom.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

peterho
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 13 Aug 2015, 13:51
Bydlisko: Levice
Vek: 55

Re: 3f na 3x1f istič

Príspevok od používateľa peterho » 31 Aug 2016, 10:18

Osobne si to vysvetľujem tak, že chce vytvoriť vlastne tri jednofázové obvody. S výmenou ističa z 3f na 3x1f nie je problém, problém je, že každý obvod má mať krajné vodiče s patričným prierezom podľa zaťažiteľnosti, čo nedodrží, nakoľko N a PE bude jeden spoločný v celej dĺžke kábla ktorý nechce meniť. Oba tieto vodiče bude len slučkovať z obvodu do obvodu v kuchyni.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: 3f na 3x1f istič

Príspevok od používateľa Merak » 01 Sep 2016, 00:48

A keď sa robí a predáva antoníček, ktorý je napájaný z 3f zásuvky a v sebe zabudované len jednofázové zásuvky rovnomerne rozložené na všetky tri fázy, a prívodný kábel má tiež len jeden N a jeden PE vodič, a vyhovuje to aj normám aj zaťažitelnosti, prečo by toto nemohlo vyhovovať?
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: 3f na 3x1f istič

Príspevok od používateľa spin90 » 01 Sep 2016, 06:25

Feneon napísal:Pravdepodobne tam už máš nejaký kábel v stene, 4žilák alebo 5žilák, pôvodne určený na varnú dosku a až z toho kábla chceš napojiť samostatné zásuvkové obvody. Pochopil som?
Aký je prierez vodiča N (modrý)? Aký je hlavný istič?

Ak je tam 2,5mm určite by som to nerobil, ak je tam 4mm je to na pováženie :pain: a ak je tam 6mm tak to už je v pohode.

Úprimne, domnievam sa že tam máš ťažko iný kábel ako 5C 2,5mm
Mam z toho pocit, ze nevies spocitat fazovo posunute prudy. Dokonca plati, ze ak by som vsetky 3 taketo zasuvky zatazil rovnakym prudom, prud vodicom N bude nulovy. Proste klasika 3f sustava. Ak by som zatazil napriklad 1 zasuvku 16A, druhu zasuvku tiez 16A a tretiu nechal tak - 0A, prud neutralnym vodicom bude 16A, nie 32 ako by sa mohlo zdat z jednoduchej (nekomplexnej) algebri. Ine by bolo, ak by to vsetko hodil na jednu fazu !, vtedy by platil jednoduchy sucet a vodicom N by mohol pretekat prud 3x16 A teda daleko viac nez by zniesol, na to treba dat sakra pozor !

Cize technicky problem v niecom takom nevidim. Je to pravda nestandardne zapojenie, ale v opodstatnenych pripadoch (potreba noveho sekania steny) by som spravil vynimku a povazoval to za prijatelne.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: 3f na 3x1f istič

Príspevok od používateľa Merak » 15 Sep 2016, 10:46

Dnes som bol v meste pozrieť na trhy, a toto som si tam odfotil.
Prílohy
IMG_20160915_090215.jpg
IMG_20160915_090209.jpg
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

makan
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 05 Jan 2014, 18:34
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 46

Re: 3f na 3x1f istič

Príspevok od používateľa makan » 30 Jún 2017, 09:48

Pozdravujem Vás. Ako čítam túto tému tak mám podobný problém. Začal som prerábať byt nanovo elektroinštalácia. V panelovom byte pôvodne napojený na 230 V. V byte budú mať el. rúru s el.varnou platňou spoločne ako celok s napojením na 3f.400V. Tak som spravil prívod do kuchyne na el. rúru 3f, 3x2,5 sólo prívod. Pred rekonštrukciou som povedal majiteľovi nech si dá žiadosť na elektrárne aby mu povolili pripojenie bytu na 3f. Predpokladal som že sa počas rekonštrukcie povolenie vybaví. Teraz keď je už rekonštrukcia hotová tak mi povedal majiteľ že mu elektrárne nepovolili napojenie bytu na 3f,400V. Podľa toho čo tu čítam tak ja el. rúru nemôžem napojiť tak že v rozvádzači zachovám 3f prívod a dám tam 3f istič a tým že na všetkých troch fázach bude spoločná fáza a el. rúru na druhom konci napojím tak ako keby mala prívod 3f 400V. V tomto zapojení by to bol prúdovo preťažovaný vodiť N. Aké mi navrhujete riešenie v tomto prípade? Rozmýšlal som keby majiteľ v tomto zapojení nepoužíval spotrebiče súčasne myslím tým el. rúru a varnú platňu.Potom som ešte uvažoval zapojiť to tak podľa obrázku na 1f 230V s istením 16A a platilo by potom to aby si majiteľ dával pozor na to že nebude súčasne používať obidva spotrebiče. Prúdová zaťažiteľnosť nebude týmto porušená len majiteľ bude ukrátený o komfort. V prílohe prikladám navrhované zapojenie el. rúry.Ďakujem za radu.
Prílohy
20170411_141203.jpg
0

Bizo
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 77
Dátum registrácie: 25 Máj 2015, 18:35
Bydlisko: Nitra
Vek: 39

Re: 3f na 3x1f istič

Príspevok od používateľa Bizo » 13 Júl 2017, 11:11

makam z počutia viem že varná doska pôjde na jednu fázu aj z 2,5ky bez neakého očividného prehrievania ,teda pokiaľ to nie je závodná jedáleň,ale je to prasačina a dalej bez komentára.Ty máš výhodu že tam máš 5Cčko2,5 či Jčko. Dá sa tomu pomôcť že zapojíš dva krajné na fázu a preznačíš jeden krajný na pracovný nulák. Tým pádom by si pracovné vodiče mal ošetrené ale ochraný nulák ti zostáva 2,5ka čo je opať v rozpore s normou ,mal by byť rovnakého prierezu,na funkčnosť to bude ok,na bezpečnosť tiež aj keď v rozpore s STN

Ešte ma napadlo samozrejme musíš vymeniť istič na B25ku jednofazak ak ti to selektivita dovolí neviem aký tam más hlavný a domáceho upozorniť že nech neblbne a nepúšta popri varení ešte dalších 10kW spotrebičov :lol:
0

makan
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 05 Jan 2014, 18:34
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 46

Re: 3f na 3x1f istič

Príspevok od používateľa makan » 16 Júl 2017, 22:03

Ďakujem Bizo za názor ale nemôžem to tak zapojiť ako si to napísal. Napájanie je privedené do svorkovnice ktorá je na el. rúre a z nej (nie priamo z prívodnej svorkovnice) je prepojená el. varná platňa. Od výroby sú tieto dve zariadenia spolu namontovateľné. Rozhodol som sa zapojím to podľa obrázku na 230V s istením C16A/1. Užívateľovi poviem že aby pristupoval k spotrebiču opatrne a aby nezapínal naraz obidva spotrebiče. Spotrebič sa nachádza v jednoizbovom byte tak že nič veľkého. Osobne si myslím že je zbytočné aby si vlastník bytu prehlasoval odberné miesto z 1f na 3f a držal tam rezervovaný výkon len pre tieto dva spotrebiče v jednoizbovom byte. Podľa toho čo sa udialo na začiatku roka na regulačnom úrade za chvíľu aj tak dôjde k tomu že takéto odberné miesta (3f) budú platiť väčší poplatok za odberné miesto ako 1f. Ide tu o tom že majú väčší rezervovaný výkon. Preto na začiatku roka všetci prehadzujú ističe na nižšiu kapacitu.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok