aktualizačná príprava

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

peterho
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 13 Aug 2015, 13:51
Bydlisko: Levice
Vek: 55

aktualizačná príprava

Príspevok od používateľa peterho » 31 Aug 2016, 09:06

Dobrý deň. Páni poprosil by som vás o vysvetlenie. Na jar 2012 som si robil osvedčenie na revízneho technika o rok na to, na jar 2013 som spravil certifikáciu. Teraz mi prišla pozvánka na aktualizáciu, ktorá sa odvíja od skúšok v roku 2012. Ja som myslel, že certifikácia automaticky nahrádza dovtedy platné osvedčenie a očakával som aktualizáciu o rok, odvíjajúcu sa od certifikácie. Ako to teda je? :rolleyes: Obe aktualizácie si treba strážiť?
0

alois

Re: aktualizačná príprava

Príspevok od používateľa alois » 02 Sep 2016, 19:23

Osvedčenie vydal IP (takže 5 rokov) a certifikáciu akú a u koho?

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: aktualizačná príprava

Príspevok od používateľa Merak » 02 Sep 2016, 20:31

Zákon 124/2006 a vyhláška 508/2009 žiadnu certifikáciu nepoznajú. Čiže každých 5 rokov si musíš spraviť AOP ( aktualizačná odborná príprava ).

Edit: oprava prednášky na prípravu
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
jardo181
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 588
Dátum registrácie: 15 Sep 2012, 21:04
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: aktualizačná príprava

Príspevok od používateľa jardo181 » 03 Sep 2016, 00:46

ÁNO kazdych 5 rokov a nezabudni na lekarsku prehliadku. A certifikat je len papier ako fakt len na zavesenie na stenu..
0
IT bojovník
Ak by bol záujem tak: Ebay, DX, Aliexpress...

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: aktualizačná príprava

Príspevok od používateľa Merak » 03 Sep 2016, 10:11

0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: aktualizačná príprava

Príspevok od používateľa marek181818 » 10 Aug 2017, 22:52

Cawko.Asi pred 2-3 mesiacmi mi dosla pozvanka ze mam ist na AOP, Nemusel som ist hned na to skolenie co mali v termine , ale musim ist tento rok, kedze mi konci ten termin kazdych 5 rokov, aj ked som trosku jelen z toho, lebo v jednej firme 2 roky dozadu som cez nich na AOP bol.Volal som vtedy hned do toho skoliaceho strediska ci ako to nazvat do NZ, no ze musim aj tak, kedze mi konci 5 rok, a ze toto je nieco u nich ako kazdych 2 roky a teda ked by som siel teraz tak uz robia na dalsich 5 rokov , trosku nechapem moc ale nevadi. No hladam si pracu, kde mi treba vstupna lekarska prehliadka podstate je to to iste.No firma to preplaca, Majitel mi vravel ze AOP je vybavit zdarma, ale ako kde to neviem, ale zase je AOP nechcem nejak len tak ze mi donesie hotovy papier a buds, chcem si vypocut co je nove a tak.Len teraz neviem zase ci je jedno kde AOP spravim.Som z toho nejak popleteny.Dik
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: aktualizačná príprava

Príspevok od používateľa Merak » 10 Aug 2017, 23:10

Máš potvrdenie, že si pred dvoma rokmi robil AOP? Väčšinou ti to dajú na druhú stranu osvedčenia.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: aktualizačná príprava

Príspevok od používateľa marek181818 » 10 Aug 2017, 23:19

ano mam od nich na A4 taky osvedcenie o absolvovani
Edit: na druhej strane nieje nic.Poslem ti scan zajtra ako to vyzera.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: aktualizačná príprava

Príspevok od používateľa Merak » 11 Aug 2017, 15:33

Ok
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: aktualizačná príprava

Príspevok od používateľa marek181818 » 11 Aug 2017, 17:57

Poslal som tu inak uz, Ono neviem ci je vobec fakt AOP alebo len nejake dodatocne skolenie co vramci firmy bolo.
0

Patriky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 31 Júl 2015, 11:25
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: aktualizačná príprava

Príspevok od používateľa Patriky » 13 Aug 2017, 11:55

Ja sa tiez spytam, lebo neviem presne ako to je
Mam 23 bez obmedzenia a v robote nas vzdy posielali na AOP a na lekarsku pripravu, ale teraz som dal vypoved menim pracu a nerad by som aby mi to prepadlo. Mozem ist sukromne na AOP ale ako je to s tou prehliadkou? Ten papier co mi da lekarka si dam k osvedceniu? Ide o to, ze elektriku budem robit v podstate sam na seba ako domy a myslim si, ze tam je jedno ci ma alebo nema papier este ho odomna nikot nepytal. Ako je to potom s praxou atd? Nechcem aby mi to prepadlo. Ked nebudem robit na VN mozu mi to zobrat a dat len do 1000V
0
Patrik Dedík - elektrikár na tpp popri tom
- živnostník- elektroinštalácie a projektovanie

alois

Re: aktualizačná príprava

Príspevok od používateľa alois » 13 Aug 2017, 14:15

Platný paragraf musíš mať vždy, aj keď robíš sám na seba. (živnostník, či s.r.o.) Ak robíš zmluvu o dielo, musíš preukázať oprávnenosť ponúkanej práce. (či sprostredkovaním, alebo osobne)

Ak sa niečo stane (pojistná událost) na zariadení čo si robil, tak tak isto musíš preukázať oprávnenie.

Ak sa ti stane pracovný úraz, tak budú preverovať tvoju živnosť po nahlásení na IP.....takže zase musíš mať. (a nielen toto)

Zažil som už aj raziu od úradu práce s pol=iciou na stavbách, kvôli čiernej práci a tí ťa môžu vyzvať, aby si oprávnenie a živnosť predložil do niekoľko dní. Nič nemusíš mať u seba!

Aktualizačku môžeš absolvovať aj ako súkromná osoba, na vlastné náklady. Zamestnávateľ to má dané zákonníkom práce. Tak isto lekárske prehliadky, podľa druhu práce.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: aktualizačná príprava

Príspevok od používateľa Merak » 13 Aug 2017, 14:33

Marek181818:
v prvom rade ty máš platné osvedčenie z decembra 2013, AOP sa robí každých 5 rokov, teda do decembra 2018 by si mal absolvovať AOP
ale neviem ako si na tom s lekárskou prehliadkou
to potvrdenie čo si mi poslal, je potvrdenie o absolvovaní odborného vzdelávania elektrotechnikov podľa § 7 odsek 5 zákona 124/2006, je to niečo, čo je povinnosťou zamestnávateľa
čo sa týka AOP, teda aktualizačná odborná príprava, tak tá je podľa § 16 odsek 8 zákona 124/2006

EDIT: ale ak ťa zadarmo posiela na AOP, tak to kľudne absolvuj a máš s týmto na ďalších 5 rokov pokoj.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: aktualizačná príprava

Príspevok od používateľa Merak » 13 Aug 2017, 14:41

Patriky:
na projektovanie nepotrebuješ AOP ani lekársku prehliadku
čo sa týka osvedčenia a AOP a lekárskej prehliadky, všetko môžeš absolvovať aj ako fyzická osoba, len si to musíš sám zaplatiť
len netreba zabúdať, že to máš na 5 rokov
pokiaľ budeš chodiť na AOP a na lekárske prehliadky, tak ti to osvedčenie neprepadne, keďže sa vydáva na dobu neobmedzenú
teda aj NN aj VN ti ostanú
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: aktualizačná príprava

Príspevok od používateľa marek181818 » 13 Aug 2017, 16:12

aha takze to mi je prd potom.
No co ma vtedy poslal zamestnavatel uz tam nepracujem na to vzdelavanie tak odtial mi poslali pozvanku, no ale hned som im volal ze co to , vsak som este v limite sa da povedat.No povedali mi co si pamatam ze do tochto roku musim tam ist, ze podstate je to vzdelavanie+AOP v jednom kde neviem teraz len tim co si chcu predlzit o 5 rokov alebo vsetkym co tam budu, predlzia.Alebo je to len money biznis. u mna je to 45€
0

Patriky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 31 Júl 2015, 11:25
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: aktualizačná príprava

Príspevok od používateľa Patriky » 13 Aug 2017, 16:37

Merak dakujem, a ked budem chodit na AOP bez lekarskej tak ma na AOP nepustia? Lebo viem, ze nam to hovorili na skoleni nestaci mat len osv pidla 508 ale aj lekarsku, len v praci mi to dal zamestnavatel aj na vysky, aj pracu na vtze tak co pridem doktorke a poviem ze chcem potvrdenie ze som sposobilt na vtze? A kolko ta lekarska plati?
0
Patrik Dedík - elektrikár na tpp popri tom
- živnostník- elektroinštalácie a projektovanie

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: aktualizačná príprava

Príspevok od používateľa Merak » 13 Aug 2017, 16:42

Marek181818: Aký máš dátum vydania osvedčenia ?

Patriky, ako som písal, musíš chodiť aj na AOP, aj na prehliadky pre elektrikárov a oboje podľa zákona 124/2006 podľa par. 16 platí 5 rokov.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: aktualizačná príprava

Príspevok od používateľa marek181818 » 13 Aug 2017, 17:19

Este dodam, co som pisal ze zadarmo by to preplatil novy zamestnavatel, tak z toho nic nebude, kedze do tej prace nejdem.
Datum ako par 22, no to by aj sedelo potom, tam je 10.12.2013, co potom sedi co mi vraveli ze musim ist este tento rok
0

alois

Re: aktualizačná príprava

Príspevok od používateľa alois » 13 Aug 2017, 17:45

Neviem ako kde, ale ak ideš na AOP, tak sa nevyžaduje predloženie lekárskej prehliadky. Iba ak ideš na skúšky pre zvýšenie paragrafu, alebo na prvú skúšku.

Lekárska prehliadka všeobecne platí iba dva roky. V niektorých pracovných odvetviach sa chodí ročne, dokonca polročne. Síce nie na komplexnú prehliadku, ale na zameranie vzniku rizika poškodenia zdravia výrobným prostredím.

Ak ideš na skúšky, tiež sa uznáva lekárske osvedčenie o zdravotnom stave, ktoré nie je staršie jako 3 mesiace.

Merak: mal som problém ako externá firma vo VW vojsť s lekárskou prehliadkou, ktorá bola vykonaná pred 7 mesiacmi....vyžadovali max. 3 mesiace!

Patriky: nezabudni na to, že ak sa budeš živiť samostatne, tak musíš (mal by si mať) aj školenie na prácu vo výškách. (platí iba jeden rok) Už sa stalo, že elektrikár montujúci satelit padol zo strechy a vrámci riešenia pracovného úrazu mal ešte dodatočne problémy.

Marek181818: nemusíš ísť, ale môžeš. Niektorí zamestnávatelia při prímaní zamestnanca si môžu klásť podmienku priatia absolvovanie AOP nie staršie ako 6 mesiacov. Nie je to žiadny zákon, iba ich požiadavka na obsadenie pracovného miesta. (šetria si náklady na školenie zamestnanca v zmysle zákonníka práce)

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: aktualizačná príprava

Príspevok od používateľa Merak » 13 Aug 2017, 18:18

Alois: nie je lekárska prehliadka ako lekárska prehliadka. A neviem na základe čoho si VW vyžaduje 3 mesačnú, keď v zákone sa píše o 6 mesačnej lehote.
A odo mňa si nič nepýtali, ale možno si pýtali od firmy.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Napísať odpoveď