Ktorá vyhláška ZAKAZUJE Schuko zásuvky?

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
bobor1992
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2761
Dátum registrácie: 17 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: Zvolen
Vek: 31

Ktorá vyhláška ZAKAZUJE Schuko zásuvky?

Príspevok od používateľa bobor1992 » 27 Nov 2016, 13:18

Zdravím.
Len tak zo srandy. Neviem nájsť žiadnu vyhlášku, alebo paragraf, ktorý by u nás ZAKAZOVAL používanie Schuko zásuviek.
Ako to je vlastne s používaním týchto zásuviek u nás? Predpokladá sa, že zásuvku zakúpim v členskom štáte EÚ a tým pádom platí pravidlo o voľnom pohybe tovaru a to, že pokiaľ je výrobok schválený na používanie v jednom členskom štáte EÚ, tak homologácia platí plošne v rámci únie.
Na elektrika.cz som čítal záver, že lokálny predpis je nariadený predpisu EÚ a de facto nie je možné používať nič, čo na sebe nemá značku ESČ, čo je teda totálna hovadina, pretože by sa tým pádom nemohlo používať 99% výrobkov, ktoré sa k nám dovážajú...
O bezpečnosti sa snáď ani nemusíme baviť, "náš" systém sa používa v 5 krajinách Európy vrátane nás, zatiaľ čo Schuko sa používa v celom zvyšku Európy okrem GB...
Častý argument, že do ak do SCHUKO zásuvky zapojíš spotrebič určený pre našu zásuvku, tak nebude uzemnený, je totálna HOVADINA, pretože od môjho narodenia v roku 1992 sa u nás stretávam (pri 1 fázových spotrebičoch!!!) výhradne s vidlicami takéhoto typu:
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Jedinou výnimkou je roztrojka, lenže snáď každému, kto má IQ nad 50 je jasné, že spotrebič, ktorý sa nemá ako v SCHUKO zásuvke uzemniť, do nej proste NAZAPOJÍTE ani keby ste sa ...neviem čo....
Obrázok

tému presunul a hlásenie uzavrel Merák 28.11.2016 o 19:02
0
Väčšina ľudí z PC a Elektro fór zjavne potrebuje počítač, na ktorom cez deň konštruuje vesmírne lode v AutoCADe a zároveň pri tom hrá Crysis a potom celú noc renderuje 3D scény pre chystané pokračovanie Shreka a popri tom ešte strihá Full HD video.

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Ktorá vyhláška ZAKAZUJE Schuko zásuvky?

Príspevok od používateľa breta1 » 27 Nov 2016, 13:38

Tento tak trochu alibistický článek, který nic neřeší, jsi asi četl
http://www.odbornecasopisy.cz/elektro/c ... csn--13958
0

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 858
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: Ktorá vyhláška ZAKAZUJE Schuko zásuvky?

Príspevok od používateľa OHAJ » 27 Nov 2016, 13:38

Kámo, dávaš sem ilustračný obr. UNISCHUKO, čo je OK:
Obrázok
ale klasická SCHUKO u nás nemá čo hladať:
Obrázok

Takže prosím rozlišuj:
Obrázok
- to že vo firmách sú obe hala-bala, je skôr problém, že každý na to kašle,
až do doby ak sa stane úraz el.prúdom!
0

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Re: Ktorá vyhláška ZAKAZUJE Schuko zásuvky?

Príspevok od používateľa mr.mio » 27 Nov 2016, 13:46

OHAJ, a pichnes do klasickej SCHUKO zasuvky napr rozbocku ktora je na obrazku v prvom prispevku? Lebo ja ju tam nenarvem ani keby co. Mam SCHUKu predlzovacku v dielni a lezie mi na nervy lebo do nej nedam klasiku. Takze uraz je nepravdepodobny.
0

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 858
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: Ktorá vyhláška ZAKAZUJE Schuko zásuvky?

Príspevok od používateľa OHAJ » 27 Nov 2016, 14:11

Mr.Mio,to tu ani nedávaj za príklad,to malo byť dávno zakázané predávať,fakt že prehadzuje na opačnej strane fázu
Obrázok
porušuje všetky platné vyhláśky, že FÁZA JE VĽAVO :!:
0

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Re: Ktorá vyhláška ZAKAZUJE Schuko zásuvky?

Príspevok od používateľa mr.mio » 27 Nov 2016, 14:27

To mi je jasne. Islo mi iba o tvar vidlice. Nasu klasiku "gulatu" do schuka nezapojis. Preto je hrozba prevadzky spotrebica prvej triedy ochrany bez pripojenecho ochranneho vodica prakticky nulova.Unischuko vidlicu do nasej zasuvky zasunies,ale kedze ma dierku na nas kolik,nic sa nedeje a vsetko je tak ako ma byt.
0

Používateľov profilový obrázok
bobor1992
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2761
Dátum registrácie: 17 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: Zvolen
Vek: 31

Re: Ktorá vyhláška ZAKAZUJE Schuko zásuvky?

Príspevok od používateľa bobor1992 » 27 Nov 2016, 14:51

OHAJ napísal:Kámo, dávaš sem ilustračný obr. UNISCHUKO, čo je OK....
- to že vo firmách sú obe hala-bala, je skôr problém, že každý na to kašle,
až do doby ak sa stane úraz el.prúdom!
No, dovolím si tvrdiť, že VŠETKY dnes predávané spotrebiče dnes majú UNISCHUKO vidlicu, na vidlicu "len SCHUKO" alebo "len kolík" nenarazíš práve preto, aby sa nemuselo riešiť, pre ktoré krajiny je výrobok určený (okrem UK).
Možno v prípade nejakých fakt starých zariadení, ale čo si pamätám, tak ja som vidlicu "len kolík" videl len na nejakom sakramentsky starom, elektrónkovom rádiu, ale elektronika má už doslova niekoľko desaťročí dvojpólovú vidlicu... A tými obrázkami, ktoré si poslal si len a len dokázal, že tieto systémy NIE JE MOŽNÉ zameniť tak, aby hrozilo nejaké riziko.
breta1 napísal:Tento tak trochu alibistický článek, který nic neřeší, jsi asi četl
http://www.odbornecasopisy.cz/elektro/c ... csn--13958
Samozrejme, že som to čítal, ale z vety "Spotřebiče, které se u nás prodávají (a nejsou to jenom tuzemské výrobky), jsou přizpůsobeny našemu systému." som šiel do kolien. Dnes je doba spínaných zdrojov, ktoré pracujú v rozmedzí 85-260V, takže jeden výrobok je možné používať aj v USA, Ázií aj u nás, akurát sa vymení vidlica. Tak to je. Lenže podľa nich je jeden a ten istý výrobok, povedzme mikrovlnná rúra prispôsobená zvlášť nášmu a zvlášť Nemeckému, Rakúskemu alebo Maďarskému trhu? Len kvôli vidlici? Prečo by potom niekto vymýšľal UNISCHUKO vidlice? A mimochodom, všimol si niekto, že dnes už snáď ani nie je možné zohnať flexo šnúru, ktorá by bola určená výhradne pre jeden systém?
Ulamovanie paciek na SCHUKO zásuvke? Tak to je Bullshit alert! Keď už by sme sa bavili o bezpečnosti, najlepšie to majú poriešené asi v UK, zásuvky majú integrovanú poistku, zabraňujúcu zasunutiu vidlice bez ochranného kolíka, poväčšinou je vypínač priamo v zásuvke a vidlice majú integrovanú poistku. Dam už sa dá o niečom diskutovať...
mr.mio napísal:OHAJ, a pichnes do klasickej SCHUKO zasuvky napr rozbocku ktora je na obrazku v prvom prispevku? Lebo ja ju tam nenarvem ani keby co. Mam SCHUKu predlzovacku v dielni a lezie mi na nervy lebo do nej nedam klasiku. Takze uraz je nepravdepodobny.
Práve to je tá finta. Každý sa tu oháňa bezpečnosťou ale nikoho ani len nenapadne, že "roztrojku" alebo akúkoľvek inú vidlicu, kde by hrozil nejaký prúser proste do SCHUKO zásuvky nenarveš, ani keby si sa posral. Rovnako, ako vidlicu, určenú výhradne pre SCHUKO nenarveš do našej zásuvky. Toto je vyriešené...
0
Väčšina ľudí z PC a Elektro fór zjavne potrebuje počítač, na ktorom cez deň konštruuje vesmírne lode v AutoCADe a zároveň pri tom hrá Crysis a potom celú noc renderuje 3D scény pre chystané pokračovanie Shreka a popri tom ešte strihá Full HD video.

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2504
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Ktorá vyhláška ZAKAZUJE Schuko zásuvky?

Príspevok od používateľa enigma » 27 Nov 2016, 15:30

chalani , mlátite prázdnu slamu . používal som 40 rokov šuko a nikdy sa žiaden úraz nestal ..... hoci som otáčal koncovku ako sa mi chcelo .... vždy všetko fungovalo a aj funguje dodnes . myslím že by sa aj na SK už raz mali zaviesť normálne európske normy ... a nie dáke 100 ročné výmysly
0

Používateľov profilový obrázok
bobor1992
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2761
Dátum registrácie: 17 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: Zvolen
Vek: 31

Re: Ktorá vyhláška ZAKAZUJE Schuko zásuvky?

Príspevok od používateľa bobor1992 » 27 Nov 2016, 15:38

Ja sa pýtam hlavne preto, pretože si chcem do novostavby RD namontovať SCHUKO. A vyslovene sa pýtam na číslo vyhlášky, kde sa rieši, že SCHUKO je u nás ZAKÁZANÉ. Aj pre prípad problémov s revízákom, keďže sa fakticky môžem odvolať na to, že platia pravidlá o voľnom pohybe tovaru v rámci EÚ a preto fuck off.
Fakticky, kolík sa používa v ČR, SR, Poľku, Belgicku a Francúzsku, SCHUKO v celom zvyšku Európy okrem ostrova. Nejaké opodstatnenie to asi bude mať :biggrin:
0
Väčšina ľudí z PC a Elektro fór zjavne potrebuje počítač, na ktorom cez deň konštruuje vesmírne lode v AutoCADe a zároveň pri tom hrá Crysis a potom celú noc renderuje 3D scény pre chystané pokračovanie Shreka a popri tom ešte strihá Full HD video.

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Ktorá vyhláška ZAKAZUJE Schuko zásuvky?

Príspevok od používateľa amater63 » 27 Nov 2016, 15:46

A v dnešní době můžeš mít Fázový vodič v zásuvce i na Pravé straně -norma to nezakazuje....,nic tím neporušuješ. :confused:

-- Spojený príspevok 27 Nov 2016, 16:52 --
amater63 napísal:A v dnešní době můžeš mít Fázový vodič v zásuvce i na Pravé straně -norma to nezakazuje....,nic tím neporušuješ. :confused:
OHAJ napísal:Mr.Mio,to tu ani nedávaj za príklad,to malo byť dávno zakázané predávať,fakt že prehadzuje na opačnej strane fázu
elektrika.cz/obrazek/rozdv2.jpg[/img]
porušuje všetky platné vyhláśky, že FÁZA JE VĽAVO :!:
0
Naposledy upravil/-a amater63 v 27 Nov 2016, 16:02, upravené celkom 4 krát.

TomasNM
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1371
Dátum registrácie: 22 Jan 2012, 19:24
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom
Vek: 43

Re: Ktorá vyhláška ZAKAZUJE Schuko zásuvky?

Príspevok od používateľa TomasNM » 27 Nov 2016, 15:55

Chalani,riesite tu vidlice,ale v nasich koncinach predsa pouzivame nase zasuvky,nie schuko.
Problem nastava pri pouziti schuko zasuvky u nas,obzvlast pri starych TNC sustavach(s PEN).
Schuko je totiz obojstranna a teda tam neplati "faza vlavo".
Nevidel by som problem schuko zasuvky pouzit v novostavbach/po prerabkach rozvodov s TNS(trojvodicova sustava).
Predpokladam,ze tak to maju v zapadnej EU.
Rozlisujte prosim pojmy zasuvka/vidlica.

V sumare:
- u nas pouzivame nase zasuvky - kruhove,bez bocnych drazok s kolikom a so zapustenim
- schuko vidlice bez diery sa do nasej strcit nedaju,pretoze ju nemaju
- nase kruhove vidlice tiez nevojdu do schuko zasuvky,pretoze nemaju postranne drazky
- unischuko vidlice maju dieru na PE,takze orientacia aj ochrana je zarucena
- schuko zasuvky neviem,ci su u nas zakazane,ale z bezpecnostneho hladiska by som nemal problem ich pouzit v TNS,ale rozhodne ich nepouzivat v TNC(PEN)
- pre dvojvodicove pristroje bez PE(dvojita izolacia,plastove spotrebice...) nema zmysel riesit orientaciu ani na nasich zasuvkach

Presne znenie vyhlasky momentalne nedrzim v hlave,ak sa mylim,tak ma opravte.
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Ktorá vyhláška ZAKAZUJE Schuko zásuvky?

Príspevok od používateľa amater63 » 27 Nov 2016, 16:00

http://elektro.tzb-info.cz/8020-pozadav ... ed-2-2-dil (nešlo to dát do jednoho :( ) A to že nemusí být 2.5 ,ale i 1,5 mm,CU vodičem tak tím taky nic neporušuješ . 8)-zásuvky..
0

alois

Re: Ktorá vyhláška ZAKAZUJE Schuko zásuvky?

Príspevok od používateľa alois » 27 Nov 2016, 16:53

bobor1992: .........pretože si chcem do novostavby RD namontovať SCHUKO......

1. ak používaž zásuvky a zástrčky, ktoré majú CE deklaráciu, tak si tam namontuj čo chceš, nakoľko ti revizák nemôže NIČ namietať. Ale musíš mať kompletne celú nehnuteľnosť zapojenú rovnako. (detto fáza na pravej strane)
2. problém nastane, ak budeš používať výrobky pre CZ a SR. Ale to je tvoj problém s urezávaním koncoviek a prerábkou. To už je na tvoje nebezpečie. (nehľadiac na stratu záruky, pračka, chladnička)
3. v téme mi chýba jediná logická vec - PREČO to chceš takto riešiť. Je fakt, že PE ppri dvojitej izolácii nepotrebuješ, ale...
4. Taliani, Gréci tiež nemajú kolík, ale ani Schuco... EU nie je jednotná v tomto sortimente a je to pozostatok starých vojnových stratégií.
5. Fakt je ten, že EU norma je odporúčacia smernica, ale regionálne úpravy, doplňky a obmedzenia sú záväzné.

Pre tých, čo radi čítajú:
Počátkem 30. let již v Evropě existovaly dva chráněné systémy, oba navazující na upravený Edisonův návrh. Francouzsko-belgický systém s ochranným kolíkem v zásuvce a dutinkou ve vidlici a německý s postranními ochrannými kontakty v zásuvce i vidlici.

Rychlý postup elektrifikace a s ním i rostoucí počty úrazů elektrickým proudem vedly ke stále důraznějším požadavkům na zavedení chráněného systému i u nás.

S ohledem na tehdy dobré vztahy mezi německými a československými elektrotechniky byl v roce 1932 předložen členské základně ESČ k široké diskusi návrh normy chráněného systému domovních vidlic a zásuvek plně využívající německého systému s postranními ochrannými kontakty – tedy systému Schuko (Schutzkontakt). Kromě Německa žádný jiný stát tehdy tento systém nepoužíval a v Německu bylo jeho používání jednotlivými výrobci vázáno na licenční poplatky jeho tvůrcům anebo na jiné dohody – při tvorbě systému bylo uplatněno celkem 11 patentů a chráněných vzorů. Naši přední elektrotechnici samozřejmě zastávali názor, že na všeobecně používaný přístroj se nesmí vztahovat žádná majetkoprávní ustanovení. Žádali proto, aby se němečtí vlastníci vzdali veškerých svých práv pramenících z těchto 11 chráněných dokumentů. Po dlouhých jednáních němečtí vlastníci ustoupili od svých požadavků, avšak jen pro území Československa. To ovšem bylo zcela nevyhovující pro naše vyjednavače, protože bylo nutné zajistit i bezproblémovou možnost exportu do Německa i do libovolné další země, která by později zavedla tento systém. V tomto bodě byli ale Němci neústupní.

Vzhledem k tomu, že byl stanoven konečný termín pro zavedení chráněného systému v Československu tak, aby již od začátku stavební sezóny 1933 mohl být využíván ve veškeré výstavbě, nezbylo než zavést systém prakticky odzkoušený a používaný ve Francii a Belgii. Použití tohoto systému navíc nebylo vázáno žádnými majetkoprávními problémy. Proto bylo možné jednoduše převzít tehdy platnou belgickou normu.

Norma ČSN-ESČ 107 byla schválena 23. května 1933 a stanovila, že od 1. 6. 1934 se nesmí používat jiných typů zásuvek. Znamenalo to výhradní použití chráněných zásuvek v pevných elektrických instalacích. Jmenovitý proud domovních přístrojů byl stanoven na 10A s tím, že trvale snesou zatěžování proudem až 15A. Byla stanovena i přechodná opatření. Ve stávajících zařízeních s vodivým okolím měly být zásuvky vyměněny do r. 1941, v ostatních případech do r. 1950. Teprve na podzim 1933 bylo schváleno doplnění Předpisů, podle nichž se pevné zásuvky montují kolíkem nahoru.

...a krátko na to napadol Hitler Polsko a ČSR...
Naposledy upravil/-a alois v 27 Nov 2016, 17:14, upravené celkom 3 krát.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Ktorá vyhláška ZAKAZUJE Schuko zásuvky?

Príspevok od používateľa Drakoush » 27 Nov 2016, 16:58

TomasNM napísal: Problem nastava pri pouziti schuko zasuvky u nas,obzvlast pri starych TNC sustavach(s PEN).
Schuko je totiz obojstranna a teda tam neplati "faza vlavo".
Aký problém nastáva? Vieš mi to vysvetliť, čo sa stane, ak starý spotrebič zapojíš do zásuvky, v ktorej je fáza vpravo?

Ja Ťa ušetrím - nič sa nestane.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

TomasNM
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1371
Dátum registrácie: 22 Jan 2012, 19:24
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom
Vek: 43

Re: Ktorá vyhláška ZAKAZUJE Schuko zásuvky?

Príspevok od používateľa TomasNM » 27 Nov 2016, 17:07

Hmmm,vlastne mas pravdu...
Spotrebice ak to vyzaduju,maju vlastny PE a fakt ma nenapada situacia,kde by bolo krytovanie pripojene na N.
Jedine ozaj iba fuseriny,ale ani to sa uz v dnesnej dobe nenosi a aj najvacsi fuser si to ustrazi.
Iba ak by sa niekto zvyknuty spolahol na to,ze faza je vzdy vlavo a strci klinec do pravej zdierky.
0

alois

Re: Ktorá vyhláška ZAKAZUJE Schuko zásuvky?

Príspevok od používateľa alois » 27 Nov 2016, 17:11

Jediný problém by nastal vtedy, keby odborník / penzista zviknutý iba na 2 drátky, spojil v predlžovačke mordý a zelenožltý do jednoho bodu, čo bolo u niektorých jedincov zvykom. Potom to dalo ranu například při starej obrátenej rozdvojke.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Ktorá vyhláška ZAKAZUJE Schuko zásuvky?

Príspevok od používateľa Drakoush » 27 Nov 2016, 17:14

Presne tak, TN je len SIEŤ. A aj vtedy, keď sa u nás používala sieť TN-C, tak elektrické spotrebiče mali trojvodičový prívod, ak sa jednalo o spotrebič triedy ochrany 1.

Čo sa fušerín týka, to do debaty nepatrí, pretože v akejkoľvek sieti sa môže nájsť idiot, ktorý zapojí fázu na kovový obal stroja a "kostru" nepripojí a je to nebezpečné aj v TN-S. Pozeráme sa na to iba z pohľadu spotrebičov, ktoré spĺňajú normy. Fušer nemá čo robiť spotrebič a Ty ho nemáš čo zapájať do siete.

Alois, tak isto... NEMÁŠ TO ČO POUŽÍVAŤ A NEZNALÁ OSOBA NEMÁ ČO ROBIŤ PREDLŽOVACIE PRÍVODY! Keby sa mali normy pozerať na všetky možné variácie, tak by sme nemohli mať doma ani sieť. Okrem toho, všetko elektrické je VTZE a jeho údržbou, opravami a výrobou sa smie zaoberať len osoba s príslušnými oprávneniami, ktoré určuje vyhl. č. 508/2009 Z.z.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

alois

Re: Ktorá vyhláška ZAKAZUJE Schuko zásuvky?

Príspevok od používateľa alois » 27 Nov 2016, 17:21

Drakoush - mimo témy, ale:
Minulý týždeň som bol náhodou v jednom RD robiť kamery. Elektrikár sa tam trápil s tým, že mu neustále vyhadzovalo prúdový chránič. Otvoril som zásuvky v kúpelni a tam M+Ž/Z spojený klemou, aby bola vraj "posilnená ochrana"... mal par. 22!!!

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Ktorá vyhláška ZAKAZUJE Schuko zásuvky?

Príspevok od používateľa amater63 » 27 Nov 2016, 17:22

Ahoj,taky jsem něco napsal.Potom se dívám,a probíráte to samé-ale v bledě modrém.Tím se Opravdu nechci nikoho dotknout.,na to to je --zeptat se. :oops:
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Ktorá vyhláška ZAKAZUJE Schuko zásuvky?

Príspevok od používateľa Merak » 27 Nov 2016, 17:41

BOBOR1992 a ostatní:
STN 33 2130:1983 - článok 2.3.3
STN 33 2180:1979 - článok 6.2.2
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok