Ochrana proti poklesu napetia 230v

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

KeXT3r
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 04 Nov 2014, 23:23

Ochrana proti poklesu napetia 230v

Príspevok od používateľa KeXT3r » 29 Nov 2016, 09:25

Dobrý deň. Mám taký problém. Namontovali nám nový kondenzačný kotol a ten je veľmi citlivý na pokles napetia v sieti 230v a vždy pri poklese ho treba reštartovať. No ale problém je ten že u nás býva pokles častejšie s dôvodu zapínania kompresoru na potápačské fľaše čo je motor asi 6,5 Kw nárazový prúd ani sám neviem no viem že v hlavnej rozvosdnej skrini pri dome máme motorový istič :D aj keby to tuším byť nemalo :D ako to tam je a čo radšej rozoberať nebudem :D ale ide o to ako vystabilizovať napetie na tej jednej zásuvke kde je napojený ten kotol ? je nato nejaký obvod alebo je treba klasickú UPS-ku ?

Ďakujem.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Ochrana proti poklesu napetia 230v

Príspevok od používateľa Merak » 29 Nov 2016, 10:00

klasickú UPSku, pokiaľ to zariadenie nie je príliš veľmi citlivé na poklesy, tak UPS topológiou LineInteractive, ale pokiaľ je zariadenie až príliš citlivé, tak UPS topológiou OnLine s dvojitou konverziou
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

pin
Power user
Power user
Príspevky: 2370
Dátum registrácie: 09 Máj 2009, 00:00

Re: Ochrana proti poklesu napetia 230v

Príspevok od používateľa pin » 29 Nov 2016, 10:19

Kedysi sa používali ferorezonančné stabilizátory k televízorom, aby pri poklese napätia nebehal obraz. Možno by sa v nejakom bazári našiel. Tu si o tom možno niečo prečítať.
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Ochrana proti poklesu napetia 230v

Príspevok od používateľa breta1 » 29 Nov 2016, 10:49

Já nechápu, co se tomu kotli nelíbí, že musí kvůli poklesu napětí restartovat- to je tak blbě navržený zdroj pro elektroniku?
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ochrana proti poklesu napetia 230v

Príspevok od používateľa romiadam » 29 Nov 2016, 12:02

KeXT3r:
Skor ako zacnes spekulovat ako to obist, zavolaj na servis ci je to normalne. Zmeraj si na aku hodnotu ti pada napatie a na aku dlhu dobu.
Tak ako breta1 pisal, zdroj by toto mal zvladnut. Mozno mas vadny zdroj. Ak to mas v zaruke, tak ti to vymenia zadara.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Ochrana proti poklesu napetia 230v

Príspevok od používateľa spin90 » 29 Nov 2016, 13:39

A mozno by som pouvazoval aj nad plynulejsim rozbehom kompresorového motora. Dufam ze ma aspon prepinac Y-D ... Lepsi by bol frekv. menic, ale chapem ze to neni len tak zainvestovat a ani sa to neoplati. Ale skontroluj aspon to prepinanie, priapdne mozno dorobit nejaky primitivnejsi softstart. Ulahcis tym celej sieti.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

KeXT3r
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 04 Nov 2014, 23:23

Re: Ochrana proti poklesu napetia 230v

Príspevok od používateľa KeXT3r » 30 Nov 2016, 00:09

romiadam napísal:KeXT3r:
Skor ako zacnes spekulovat ako to obist, zavolaj na servis ci je to normalne. Zmeraj si na aku hodnotu ti pada napatie a na aku dlhu dobu.
Tak ako breta1 pisal, zdroj by toto mal zvladnut. Mozno mas vadny zdroj. Ak to mas v zaruke, tak ti to vymenia zadara.
Hej volal som už aj do servisu a vraveli že to bude pravdepodobne tým poklesom napetia. Tiež sami to zdá blbé ale už keď je raz tak navrhnutý zdroj tak stým už nič neurobim. Žiaľ.

-- Spojený príspevok 30 Nov 2016, 00:13 --
spin90 napísal:A mozno by som pouvazoval aj nad plynulejsim rozbehom kompresorového motora. Dufam ze ma aspon prepinac Y-D ... Lepsi by bol frekv. menic, ale chapem ze to neni len tak zainvestovat a ani sa to neoplati. Ale skontroluj aspon to prepinanie, priapdne mozno dorobit nejaky primitivnejsi softstart. Ulahcis tym celej sieti.
Aj nad tým som uvažoval no neviem čo by to robilo pri soft štarte keď bude natlačený na 200bar :D nehovorím niekedy na 300 :D
0

alois

Re: Ochrana proti poklesu napetia 230v

Príspevok od používateľa alois » 30 Nov 2016, 04:56

1. ťažko poradiť, lebo typ kotla by sa zišiel.....
2. povedať servisákovi vopred príčinu, je to to najjednoduchšie a najhoršie, čo si mohlo urobiť v záručnej době. Teraz ak ti niečo odíde, tak zákazník má chybnú sieť.....!

UPSku môžeš vyskúšať, malo by to poruchu (možno) eleminovať. Ale nakoľko máš v kotly (asi) stavané obehové čerpadlo na kúrenie a ak máš (asi) kombi kotol, tak aj druhé pre zásobník TUV, MUSÍŠ použiť záložný zdroj so sínusovým výstupom. (tru sinus) Ináč neroztočíš čerpadlo a ak aj áno, tak sa bude zahrievať enormne a odpíšeš ho.

Predpokladám, že kotol ti (asi) signalizuje kód poruchy. Ako a aká je táto porucha?

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok