osvetlenie v kuchyni

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
vosa
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 103
Dátum registrácie: 24 Okt 2012, 09:34
Bydlisko: Bratislava

osvetlenie v kuchyni

Príspevok od používateľa vosa » 13 Dec 2016, 08:46

Zdravim.
Chcel by som sa opytat znalych elektrikarov ako spravne zapojim osvetlenie pracovnej dosky kuchynskej linky. Privod (plochy podomietkovy) mi trci z omietky presne na spodnej hranici vrchnych skriniek, dlhy asi 30 cm. Planujem tam dat IKEAcke ledky s trafom (seria omlopp). Podla manualu sa to trafo uklada navrch hornych skriniek, odkial idu tenke kable poza skrinky ku kazdemu segmentu. Privod tam ale samozrejme nedotiahne. Z trafa ide klasicka vidlica.

Premyslal som nad odrezanim vidlice a spojenim cokoladou do nejakej malej elektroinstalacnej krabice. Neviem vsak ci je povolene tuto krabicu instalovat dovnutra nabytku (aby ju nebolo vidiet zospodu linky) a este v takom prostredi - blizkost vody (drezu).
Ked som sa trochu zacital do niektorych clankov, zistil som, ze drevotrieska ma horlavost C3 (alebo E/F) a teda je vtedy potrebne pouzit specialne krabicky na to urcene. Tazko sa hladaju, ale nasiel som nieco na strankach hagard halu.

Mam vystudovanu FEI STU, ale niesom elektrikar. Vedel by mi niekto skuseny poradit ako to bezpecne zapojim?

Dakujem.
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2505
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: osvetlenie v kuchyni

Príspevok od používateľa enigma » 13 Dec 2016, 09:53

urob rozvodovú krabičku ( do steny ) v ktorej predlžiš už existujúce káble aby si dočiahol na vrch skriniek . hore , nad skrinkami si urob zásuvku , do ktorej zapojíš to trafo .
0

Používateľov profilový obrázok
vosa
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 103
Dátum registrácie: 24 Okt 2012, 09:34
Bydlisko: Bratislava

Re: osvetlenie v kuchyni

Príspevok od používateľa vosa » 13 Dec 2016, 10:25

Ahoj. Chcel som si trochu usetrit skladanie skrinky, sekanie dvoch dier, jednej drazky a putzovanie v kuchyni ktoru uz pouzivam. Priznam sa, ze som na tieto problemy pri skladani linky nemyslel a pracovne svetlo som si nechal nakoniec. Preto teraz vymyslam s tymi protipoziarnymi rozvodovymi krabickami.

Ale dakujem za radu. Nakoniec to sekanie bude asi bezpecnejsie.
0

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: osvetlenie v kuchyni

Príspevok od používateľa dan21 » 13 Dec 2016, 10:29

Zlaty sadrokarton :-) Urobis dieru kde chces, lahko a rychlo "zapucujes" ............................
Samozrejme ma aj nevyhody ako vsetko :-)
0

Používateľov profilový obrázok
vosa
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 103
Dátum registrácie: 24 Okt 2012, 09:34
Bydlisko: Bratislava

Re: osvetlenie v kuchyni

Príspevok od používateľa vosa » 13 Dec 2016, 11:26

Moja rec. Kuchyna je miesto, ktore si kazdy navrhne ako sa mu paci a podobne upravy rozvodov su nevyhnutne (okrem elektriny aj voda a vzduch) Ale na to asi inzinieri novostavieb moc nemyslia...

Napadla ma este jedna otazka. Ten obvod je rozpinany a spinany vypinacom na stene kuchynskej linky. Ked dorobim tu zasuvku hore nebude to potom trochu divne? Zasuvka zavisla na vypinaci? Povoluju to nejake normy?
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2339
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: osvetlenie v kuchyni

Príspevok od používateľa rudko » 13 Dec 2016, 12:14

zasuvka cez vypinac je uplne v poriadku. bezne sa to pouziva napr na toto co ty potrebujes, alebo aj na digestor, nocne lampicky, rozne ine stojate lampy a pod
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Používateľov profilový obrázok
vosa
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 103
Dátum registrácie: 24 Okt 2012, 09:34
Bydlisko: Bratislava

Re: osvetlenie v kuchyni

Príspevok od používateľa vosa » 13 Dec 2016, 12:47

Dakujem za info.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: osvetlenie v kuchyni

Príspevok od používateľa 5ko » 13 Dec 2016, 15:08

Neviem kolko máš miesta nad a pod skrinkami a či by sa dali aspoň trochu odtiahnuť od steny,aby si mohol tadial pretiahnuť dvojlinku.Ak nepôjdu odtiahnuť, tak by som prevrtal dierku na dne skrinky ,vtiahol tam ten kábel niekde v rohu a potom aj na vrchu a aby gazdiná nepindala, tak by som ju ukryl do najtenšej bielej lišty.Spojil by som to kludne čokoládkou, alebo lisovacími trubičkami.Trafák bude navrchu, a aj tak sa budeš musieť vrátiť z neho napájacími káblami pre LED pásik, ktorý asi bude na spodku skriniek,takže lištu využiješ dvakrát.
Na tých pár wattov to stačí,cirkulár tam zapínať nebudeš. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
vosa
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 103
Dátum registrácie: 24 Okt 2012, 09:34
Bydlisko: Bratislava

Re: osvetlenie v kuchyni

Príspevok od používateľa vosa » 13 Dec 2016, 16:39

Tie skrinky nie su navrtane na stene priamo, ale visia na takych ocelovych kolajnickach. Takze medzera tam je. A zmesti sa do nej aj ten plochy privod aj so spojkou. Tak by sa to tiez dalo. Porusi sa tym nejaka norma? Mam taky cudny pocit viest kabel so spojom tesne po sololite...
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: osvetlenie v kuchyni

Príspevok od používateľa 5ko » 14 Dec 2016, 06:24

Pre lepsí pocit to môžeš vtiahnuť do elektrikárskej trubky/ak sa tam vmestí/alebo lišty,
Tie žily na kábli spájaj za sebou s odstupom pár cm, aby si nemal spojku na jednom mieste,nebudeš mať tam velkú hrču a lahšie to vtiahneš do listy či trubky.Najlepšie by boli lisovacie trubičky, alebo oholené spojky z čokoládky zatavené v zmršťovačkách .
Z káblov si tam urob pre istotu dlhšiu smyčku, ab si to mohol niekedy bez problémov v prípade potreby vytiahnuť.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: osvetlenie v kuchyni

Príspevok od používateľa alidedko » 14 Dec 2016, 08:21

aby gazdiná nepindala, tak by som ju ukryl do najtenšej bielej lišty
OT: neviem, ale na moju by som potreboval aspon tak pivnicu ... :D
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: osvetlenie v kuchyni

Príspevok od používateľa 5ko » 14 Dec 2016, 11:06

:D dobrý postreh, moju by som asi tiež nevtrepal ani do najväčšej skrinky . :wink:
To už radšej do mraziaku. :ignore:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok