Uzemnenie multiswitchu a bleskoistky

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

SlatMan
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 06 Jan 2017, 13:57

Uzemnenie multiswitchu a bleskoistky

Príspevok od používateľa SlatMan » 06 Jan 2017, 14:03

Dobry den,

chcel by som sa s vami poradit ohladom instalacie satelitnej paraboly.
Tu chcem napajat na zaklade nasledovneho nakresu kde chcem uzemnit multiswitch a konstrukciu bleskoistky.

Avsak najblizsi uzemnovaci bod mam pri kotli, kde je uzemnena plynova rura.

Obrázok

Moze byt na to napojene tiez uzemnenie multiswitcha a konstrukcia blestkoistky? Resp. ako by ste to navrhovali?

Parabola a kabelaz bude na streche poschodoveho domu. Rozvodova skrina je na prizemi pri vstupe. Chcem minimalizovat skody v pripade blesku.

Vdaka za rady.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Uzemnenie multiswitchu a bleskoistky

Príspevok od používateľa Merak » 06 Jan 2017, 14:59

ak je to to najbližšie spojenie na uzemnené pospojovanie, tak to napoj aj tam
aj keď najlepšie by to bolo pripojiť priamo na HUS
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

OM5NU
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 55
Dátum registrácie: 18 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Uhrovec
Vek: 52

Re: Uzemnenie multiswitchu a bleskoistky

Príspevok od používateľa OM5NU » 27 Dec 2017, 22:11

Chýbajú ešte ďalšie podrobnejšie info o vonkajšom LPS.
- Predpokladám, že celá anténa je minimálne v zóne LPZ 0B (musí byť).
- Je dodržaná dostatočná vzdialenosť všetkých prvkov vrátane káblov, alebo nie? (je stožiar antény vodivo pripojený k zachytávacej sústave alebo sústave zvodov, alebo nie?)
Na minimálne prierezy ekvipotenciálneho pospájania proti blesku platia tabuľky 8 a 9 v STN EN 62305-3 (6.2 Ekvipotencálne pospájanie proti blesku). Treba ešte pozrieť aj STN EN 62305-4 (5 Uzemnenie a pospájanie), hlavne tabuľku 1.

Vodič pospájania by mal ísť čo možno najkratšou cestou na HUS. Nie je veľmi vhodné pripájať to na ten plyn (aj keď určite lepšie ako nič).
Ideálne je hore dať samostatnú prípojnicu pospájania a na ňu potom pripojiť aj kovový stožiar, nielen SPD, prípadne ďalšie veci čo sa tam budú pridávať v budúcnosti.

Ako hlavný prívod pospájania tu určite nebude stačiť 2,5 mm2. V podstate máš dve možnosti prívodu: 6 alebo 16 mm2. Ak dodržíš dostatočnú vzdialenosť, stačí Ti 6mm2, ak nie, tak treba 16. Ja doporučujem 16mm2 v oboch prípadoch, lebo sa situácia na streche môže časom zmeniť a 6 by potom už nemuselo vyhovovať. A tá 16 má lepšie vlastnosti na vedenie impulzov od bleskového prúdu ako 6.

Inak chválim ako pristupuješ k vnútornému LPS pri anténnych rozvodoch - to často v praxi nevidím.
0

alois

Re: Uzemnenie multiswitchu a bleskoistky

Príspevok od používateľa alois » 28 Dec 2017, 05:16

To sú koaxiálové prepäťové ochrany, nie bleskoistky! Tie ti pomôžu při prepätí v atmosfére, nie při plnom zásahu blesku do SAT sústavy.

Ja používam toto:
Na streche před vstupom do budovy: Saltek FX-090-F75 T F/F prepäťovka pre bleskový prúd
Vo vnútri v rozvodoch v budove: Saltek SX-090-F75 F/F, čo je drahší ekvivalent toho, čo máš v schéme. Tie prepäťovky by sa mali v chránených častiach montovať priamo pred prijímač. Ak ich necháš na streche a bude všetko kompletne v ochrannom pásme bleskozvodu, tak O.K., ale aj tak by som ich zdvojil, t.j. raz na streche a raz u multiswitchu. Ale multiswitch bude napájaný zo zdroja, ktorý je za prepäťovkou B+C v dome!




V tvojom zadaní:
V prvom kole mi chýba informácia, či dom má prepäťovú ochranu na vstupe v HR a akú.
Potom chýba info o bleskozvodovej sústave a dodržaní bezpečnej vzdialenosti konzola, parabola, kabeláž.
Tak isto hrá úlohu uloženie koaxu na streche a prechod do domu.
V neposlednom rade nie sú jasné vzdialenosti LNB a multiswitch a pozícia prepäťových ochrán. Kade budú ťahané koaxi v dome zo strechy na prízemie?

Na pospojovanie ti stačí 6mm Cu. Prepäťovky sú typ D.

A základné pravidlo je: "všetko do ochranného pásma" než sa pripájať na HUS, alebo inú partizánčinu so zemou. VŽDY sa dá urobiť malá úprava bleskozvodovej sústavy a je to jednoduchšie a aj lacnejšie riešenie.

OM5NU
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 55
Dátum registrácie: 18 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Uhrovec
Vek: 52

Re: Uzemnenie multiswitchu a bleskoistky

Príspevok od používateľa OM5NU » 28 Dec 2017, 10:25

Veď preto sa pýtam.
Každopádne ak hrozí plný zásah blesku do SAT sústavy, tak vonkajšia ochrana pred bleskom nie je dobre navrhnutá/urobená.
Ak sú to prepäťovky iba typu T3, tak na rozhraní LPZ0B a LPZ1 nemajú samostatné čo robiť. Treba T1 a/alebo T2 (podľa vyhotovenia vonkajšieho LPS) - Nepliesť si T1 a T2 pre nn a T1 a T2 pre slaboprúd - tie majú iné parametre, ale principiálne sa umiestňujú na rovnakých miestach rozhraní zón ochrany pred bleskom.
A ak nie je dodržaná dostatočná vzdialenosť (alebo aj keď je), ale hlavne ak je to pripojené aj na zachytávaciu sústavu, tak tam Ti 6mm2 veľmi nepomôže. Teda pomôže k novým zariadeniam, alebo v horšom prípade aj k domu. Čo myslíš, akú vodivosť má 6mm2 Cu a 8 FeZn (AlMgSi)? V akom pomere sa rozdelia prúdy po zásahu bleskom? Myslíš, že slaboprúdová SPD typu T3 je nejaká prekážka pre priamy bleskový prúd? (to je ako by si si na celkovú ochranu pred prepätím na nn strane použil iba predlžovačku s prepäťovkou) Tie prierezy na prepoj medzi dvoma prípojnicami pospájania nie sú určené len tak z brucha, ale má to svoj význam aj vzhľadom k veľkosti, ale hlavne k charakteristike impulzu vyvolaného bleskom.

A ešte poznámka k: "A základné pravidlo je: "všetko do ochranného pásma" než sa pripájať na HUS, alebo inú partizánčinu so zemou."
To je zásadná chyba! Práveže na to uzemnenie (HUS) sa musíš pripojiť VŽDY - inak to nemá význam a tie bleskové prúdy si potom nájdu inú cestu - a že si ju nájdu o tom nepochybuj. Dôležité je aby sa pri nespojení so zachytávacou sústavou bezpodmienečne dodržala dostatočná vzdialenosť v celej inštalácii, v každom mieste, a aby vodič pospájania bol pripojený na uzemnenie iba na úrovni zeme. Súhlasím s tým, že všetko do ochranného pásma (LPZ0B) a dodržať dostatočnú vzdialenosť "s". Potom Ti po koaxoch (a aj po ostatných kábloch) tečú iba indukované prúdy, ktoré sú podstatne menšie ako pri priamom prepojení. A stačia Ti SPD typu T2. Je to určite výhodnejšie ako všetko pospájať.
No niekde sa tomu nevyhneš. A tam musíš použiť riešenie podľa STN EN 62305-3 čl. E.5.2.4.2.6 ods. 2, obr E32 - adekvátne k tomu prierezy pospájania, typy SPD, vyhotovenie trás káblov... V poňatí normy je táto ochrana čo sa miery bezpečnosti týka rovnocenná s vyhotovením s dodržaním "s", ale je o dosť drahšia a hlavne zavádzaš si do baráku časť plného bleskového prúdu, čo by som nerobil, keby som mal inú možnosť.
0

alois

Re: Uzemnenie multiswitchu a bleskoistky

Príspevok od používateľa alois » 29 Dec 2017, 05:56

OM5NU píšeš: "....To je zásadná chyba! Práveže ..." okrem toho, že si trošku protirečíš, tak si dovolím a citujem z uvedeného článku normy (je to příloha s odporučenými vyhotoveniami montáži, nakoľko LAIKOVI nemajúcemu normu po ruke tie čísielka nič nepovedia).

E5.2.4.2 Neizolovaná zachytávacia sústava. "" zachytávacie tyče a zvodiče sa majú spolu spojiť na úrovni strechy preto, aby zaistili dostatečné rozdelenie prúdov do zvodov...!"" takže ŽIADNE pospojonanie na HUS, nakoľko by VŽDY vznikla slučka na ktorej by vznikol aj rozdiel potenciálov. V zmysle tejto normy je aj SAT parabola "náhodným" zachytávacím prvkom, preto sa k nemu správaš rovnako, ako k ostatním zachytávacím tyčiam.

a spomýnaná E5.2.4.2.6 - "" Anténové stožiare na streche stavby sa majú chrániť před priamym úderom blesku v ochrannom priestore, alebo sa má inštalovať izolovaný - oddialený LPS. Ak to NIE JE možné, tak sa má spojiť so zachytávacou sústavou. Vodivé plášte sa majú spojiť na úrovni strechy a k HUS. Táto časť normy ale NERIEŠI prepäťovky, ale priame prepojenie anténa a TV!!!
OTÁZKA: Kto má doma pospojovanie TV/SAT zásuvky s HUS pomocou prídavného 6mm2 CU vodiča??? (koncový bod koaxu v zmysle normy)


Prax a to dosť ojedinělá s prepäťovkami, lebo minimálne polovina majstrov montážnikov satelitov nemajú elektrotechnické vzdelanie a bleskozvod je pre nich drát do země, prepäťovky sú drahý špás a neponúkajú ich.

Pospojovanie 16, alebo 6mm2?
Jednoznačná odpoveď je podľa typu prepäťovej ochrany, ale 16mm2 na streche od oboch typov prepäťoviek je samozrejme lepšie a nič neušetríš.

Satelitné paraboly, antény, fotovoltika, klimatizácie a iné stožiare sa umiestňujú do ochranného pásma tak, že sa používa oddialený izolovaný systém zachytávacej tyče, aby NEDOŠLO k priamemu spojeniu s bleskozvodovou sústavou a aby BOLA dodržaná bezpečná vzialenosť "s". V tom prípade sa NIČ mechanického nespája so zachytávacou sústavou na streche, alebo jednotlivými zvodmi. Ináč by to nemalo zmysel! Iba výdody z prepäťoviek pre bleskový prúd priamo na streche.
Dôležité je ale uložiť koax tak, aby polohou splňoval tiež podmienky vzdialenosti a ochranného pásma. Samozrejme potrebuješ prepäťovky na začiatku, ale aj na konci koax vedenia.

Nakoľko poschodový dom, môže byť malá bytovka, alebo rodinný viacpodlažný dom, nedá sa nič 100% poradiť. Zo zadania vyplýva, že je to dorábka, takže NIE JE problém dorobiť časti ochranného pásma pre SAT parabolu. (šikmá, či rovná strecha nehrá úlohu a tiež to v zadaní nie je) Ak je to bytovka, potrebuješ projektovú časť, nakoľko to bude v budúcnosti predmetom opakovanej revíznej správy!

Ako náhle nie je možné z hociakého dôvodu vytvoriť ochranné pásmo pre daný objekt na streche, (NIE EKONOMICKÉ dôvody) musí sa urobiť priame pospojovanie konzoly paraboly nejkratším spojom k zachytávacej, alebo zvodovej sústave.
1. Prepäťovky ktoré sú na koaxoch a sú účinné pre bleskový prúd, spájaš priamo na streche so zvodovou sústavou. Tým pádom zabezpečíš skoro nulový rozdiel potenciálov napätí a prúdov pri priamom zásahu blesku. (prechodové odpory spojov.....to slovíčko skoro)
2. Vo vnútri budovy použiješ prepäťovky, ktoré reagujú IBA na napätie a nesťahujú do seba bleskový prúd. Tieto prepäťovky spájaš s HUS s 6mm2, alebo PEN hlavného rozvádzaču, ktorý je prepojený na HUS 16mmCU.

Osobná skúsenosť: môžeš mať všetko podľa normy a ešte niečo naviac, blesk si drbne tam kde chce. Nie tam, kam podľa normy má. On ju nečítal!

alois

Re: Uzemnenie multiswitchu a bleskoistky

Príspevok od používateľa alois » 29 Dec 2017, 07:43

A takto to dopadne, keď predáva odborník..... (nič v zlom) pôvodný text webu predávajúceho v NR.

Antenny filter oddelovač zeme.
Antenny filter oddelovač zeme- Ground breaker FM2 - Používa sa na rušenie, ktoré vznika z rozdielu potenciálu na anténnom vstupe

OM5NU
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 55
Dátum registrácie: 18 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Uhrovec
Vek: 52

Re: Uzemnenie multiswitchu a bleskoistky

Príspevok od používateľa OM5NU » 01 Jan 2018, 23:02

alois napísal: Satelitné paraboly, antény, fotovoltika, klimatizácie a iné stožiare sa umiestňujú do ochranného pásma tak, že sa používa oddialený izolovaný systém zachytávacej tyče, aby NEDOŠLO k priamemu spojeniu s bleskozvodovou sústavou a aby BOLA dodržaná bezpečná vzialenosť "s". V tom prípade sa NIČ mechanického nespája so zachytávacou sústavou na streche, alebo jednotlivými zvodmi. Ináč by to nemalo zmysel! Iba výdody z prepäťoviek pre bleskový prúd priamo na streche.
Tak s týmto rozhodne nemôžem súhlasiť. Pozri si ešte raz ten obrázok v norme a aj katalógy výrobcov prepäťoviek (tam je to zobrazené názornejšie). Ak máš dodržanú dostatočnú vzdialenosť už sa na zachytávaciu sústavu nesmieš pripájať s ničím. Ani s vývodmi z prepäťoviek. Musíš iba na HUS (uzemnenie na úrovni zeme).
Prepäťovky neriešiš voči zachytávacej sústave, ale voči uzemneniu. Ak by si ich pripojil na zachytávaciu sústavu, tak v tom prípade už nemôžeš hovoriť o izolovanom LPS a platia tam iné pravidlá.
S uzemnením musíš mať pospájané všetko. Buď napriamo (ak sa to dá - plášte koaxov, PE vodiče), alebo cez SPD (pracovné vodiče). A pri izolovanom LPS nesmie byť spojenie pospájania s vonkajším LPS nikde inde iba na úrovni zeme (HUS).
Aj v tej prílohe čo si sem dal je to tak.
Prílohy
Komplexná LPS-RD.jpg
0

alois

Re: Uzemnenie multiswitchu a bleskoistky

Príspevok od používateľa alois » 02 Jan 2018, 08:50

V tom prípade ťahám ale popri zvode druhý zvod k HUS PO VONKAJŠKU a pripájam sa na HUS.
Lebo ak by som vtiahol prepojenie do budovy z vrchu, tak.....

Iba okrajovo - pripájam sa nie na zachytávaciu časť, ale na zvod, ktorý je najbližšie k umiestneniu prepäťoviek. A tie sú nainštalované v mieste prechodu medzi zónami.

OM5NU
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 55
Dátum registrácie: 18 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Uhrovec
Vek: 52

Re: Uzemnenie multiswitchu a bleskoistky

Príspevok od používateľa OM5NU » 02 Jan 2018, 17:41

alois: na obrázku čo som sem dal je typický príklad izolovaného LPS s dodržanou dostatočnou vzdialenosťou (viem, že vieš - to len pre vysvetlenie aj pre neznalých). Samotný anténny stožiar, anténa a aj koaxiálne káble sú v celej svojej trase ďalej od zachytávacej sústavy alebo od zvodov ako je vypočítaná dostatočná vzdialenosť. To ž/z uzemnenie je prepoj na HUS (uzemnenie). Len je to pre sprehľadnenie obrázku nakreslené takto zjednodušene.
Pri kovových veciach, ktoré sa nachádzajú v LPZ0B (teda nemôže do nich priamo udrieť blesk, ale sú vystavené maximálnemu možnému elektromagnetickému poľu od blesku) nehrozí zatiahnutie bleskového prúdu do budovy (iba indukovaného, ktorý je niekoľko rádovo menší ako samotný bleskový prúd).
Čo si písal, že Ty dávaš zvlášť vodič po vonku je ešte lepšia verzia - (len musíš dať pozor aby sa s tým vodičom nikde nepriblížil k zachytávacej sústave, alebo k sústave zvodov).

Ten nemecký obrázok je OK, tiež tam máš vodivo spojený aj oceľový anténny stožiar na HUS, ale dosť nešťastne je tam nakreslené pripojenie HUS k vonkajšiemu LPS - nie je z toho jednoznačne jasné, kde presne sa to má pripojiť na uzemnenie bleskozvodu, teda že ten spoj musí byť na úrovni zeme (najlepšie pod zemou) a na uzemnenie, nie na zvod. Sú tam aj dve uzemnenia - NN a LPS. V drvivej väčšine prípadov je to na rodinnom dome prepojené - spoločná uzemňovacia sústava.
Ak by si vývod na HUS (uzemňovací vodič) pripojil aj meter-dva nad zemou na zvod bleskozvodu, tak pri zásahu bleskom si vytvoríš rozdiel potenciálov medzi uzemnením PEN vodiča a uzemnením bleskozvodu. Treba si uvedomiť, že impedancia samotného PE (PEN) vodiča býva často podstatne nižšia ako celková hodnota uzemňovacej sústavy pri dome (pri základovom uzemňovači a pri inštaláciách na dedinách - ďalej od transformátora vn/nn ten rozdiel nie je taký veľký, ale pri uzemňovačoch typu A a v mestách kde je všeobecne impedancia PEN vodiča veľmi malá, je to niekoľkonásobný rozdiel). Tiež musíš zarátať aj odpor samotného vodiča - tých pár metrov napr. FeZn/AlMgSi, CYA medzi uzemnením bleskozvodu a samotnou HUS. Pri napätí blesku vyjde veľmi zaujímavá hodnota úbytku napätia, ktorá Ti spoľahlivo zničí všetko, čo budeš mať pripojené medzi tieto "dve" uzemnenia.

Nie raz sa stalo, že pri starších obytných domoch kde nebolo pôvodne pospájanie a ani HUS pri rekonštrukcii pridali HUS do pivnice, všetko pekne medzi sebou pospájali a na uzemnenie ju pripojili na zvod bleskozvodu vo výške cca 0,5 - 2 m. Všetko fungovalo krásne až do prvého zásahu blesku. Z hľadiska ochrany pred zásahom elektrickým prúdom to vyhovovalo úplne ukážkovo. Samotný odpor pripájacieho vodiča, odpor vodiča zvodu až po uzemnenie tu nehral významnú úlohu kvôli výške uvažovaného napätia a prúdu pri nn skrate. Ale pri blesku je situácia diametrálne odlišná a tam už je to o inom.

Takže aby som to zhrnul: Ak máš použitý izolovaný LPS, tak všetky vnútorné konštrukcie a systémy musíš mať medzi sebou pospájané (cez HUS) a samotné pripojenie tohoto pospájania sa musí na spoločné uzemnenie pripojiť maximálne na úrovni zeme (terénu) a nie na zvod bleskozvodu.
0

Napísať odpoveď