hodnota zemniča

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

Bizo
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 77
Dátum registrácie: 25 Máj 2015, 18:35
Bydlisko: Nitra
Vek: 39

hodnota zemniča

Príspevok od používateľa Bizo » 22 Jan 2017, 12:39

Zaujimalo by ma aký zemný odpor má byť pri spojení bleskozvodu na základovom zemniči pokiaľ mám na tomto zemnič pripojený aj vodič PEN?
0

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: hodnota zemniča

Príspevok od používateľa elmara » 22 Jan 2017, 18:50

Dle souboru norem 62 305 je maximální hodnota uzemnění JEDNOHO svodu do 10Ω. Vodič PEN bude připojen na svorku EPS, na kterou je přiveden také uzemňovací přívod ze zemniče.
0

alois

Re: hodnota zemniča

Príspevok od používateľa alois » 22 Jan 2017, 19:19

10 ohm, ale v odpojenom stave od PEN...dovetok pre laika a ak je to bleskozvod, ktorý bol projektovaný po roku 2007. Pre staršie sa robí revízia podľa pôvodnej normy 34 1490.

Bizo
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 77
Dátum registrácie: 25 Máj 2015, 18:35
Bydlisko: Nitra
Vek: 39

Re: hodnota zemniča

Príspevok od používateľa Bizo » 22 Jan 2017, 19:49

a keby som chcel prizemniť PEN samostatným zemničom tak tato hodnota by mala byt 5Ω?
0

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: hodnota zemniča

Príspevok od používateľa elmara » 22 Jan 2017, 20:33

Pokud bude poslední uzemnění PEN v distr. soustavě dále jak 100m, tak ano, 5Ω. Ale většinou bývá blíže, tak se člověk snaží o co nejnižší hodnotu přizemnění. Ono to není vůbec jednoduché docílit malého zemního odporu a určitě ne např. jednou (dvěma) tyčemi v délce 2m zatlučenými do země.
0

alois

Re: hodnota zemniča

Príspevok od používateľa alois » 23 Jan 2017, 15:43

Prosím nemýlme si hodnoty v norme pre bleskozvodový zemnič a zemnenie rozvodnej siete. To sú rozličné normy a ko aj interné předpisy distribučiek. Na k téme sú aj regionálne dodatky k norme (aj v CZ) a tie pojednávajú o 5 a aj o 2 ohmoch, ale pre vedenia, trafostanice a.t.ď.

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: hodnota zemniča

Príspevok od používateľa elmara » 23 Jan 2017, 16:22

To alois:

Ta reakce byla na mou odpověď?

Tu hodnotu 5 ohm jsem psal s ohledem na distribuční soustavu. Faktem ale je, že uzemnění od DTS až do přípojkové skříně má na starosti provozovatel distr. (přenosové) soustavy a uživatele nemusí vůbec trápit. Jako ostatně i přizemnění bodu TN-C-S, které je pouze doporučované. Proto, když chci mít kvalitní uzemnění objektu, tak toho docílím pouze OPRAVDU KVALITNÍM zemničem (obvykle základovým typu B) spojeným přes HOP s PEN distr. soustavy. Jakýkoli "pokus" o dodatečné uzemnění pomocí jedné (dvou) tyčí v zemi moc užitku nepřinese.
0

alois

Re: hodnota zemniča

Príspevok od používateľa alois » 23 Jan 2017, 18:15

elmara: to bola poznámka hlavne pre biza, ale aj pre ostatných ako okrajové/dodatkové info, prečo sa tu spomína 5 a 2 ohmy.
Dostal som ss s tým, nech si naštudujem 62 305 a 10 ohm a nezavádzam...

Faktom je, že sú podložia, kde 10 ohm na zemniči je dosť problematické dosiahnuť. Klasikou je, že před návštěvou revizáka sa miesta so zvodmi zalievajú slanou vodou, aby nič nespoznal a dobře nameral....ale aj on to pozná a hlavne to nie je riešením problému bezpečnosti bleskozvodovej sústavy.

Pomocné prizemnenie niekedy pomôže, ale třeba ho vytvoriť s rozumom a hlavne na mieste, kde krokové napätie při zásahu nemá šancu vyvraždiť vonku stojacu populáciu. (kromne tchýne :lol: )

Alojz123
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 60
Dátum registrácie: 10 Máj 2015, 15:14

Re: hodnota zemniča

Príspevok od používateľa Alojz123 » 11 Nov 2019, 11:22

Zdravím,
nedávno sme boli oslovení k oprave zemniča, ktorý nevyhovoval po opakovanej OPaOS. Potreboval by som ale poradiť nakoľko je zvod ukončený v betóne, či je možná obdočka od budovy cca 2m a ukončiť ho v zemi, kde by sa dala zakopať pásovina a zabiť tyče.

Resp. ešte k otázke kto má skúsenosti v zastavaných oblastiach, kde je už naokolo iba asfalt a betón ako riešite takéto typy opráv zemničov.

V prílohe zasielam aj náčrt k spomínanej odbočke od budovy.
Prílohy
Snímka obrazovky 2019-11-11 o 11.05.38.png
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: hodnota zemniča

Príspevok od používateľa Merak » 11 Nov 2019, 12:36

buď spraviť odbočku, alebo rozpojiť v bode meracej svorky a presunúť zvod o tie dva metre
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Alojz123
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 60
Dátum registrácie: 10 Máj 2015, 15:14

Re: hodnota zemniča

Príspevok od používateľa Alojz123 » 05 Sep 2021, 21:05

Vďaka za odpoveď.
Tak teda odbočku môžem urobiť tak ako je na obrázku? Ako je modrá čiarkovaná čiara by sa vyrobila aj konštrukcia po ktorej by išiel zvod a SZ by sa namontovana naň nakoľko priestor medzi múrikom a budovou slúži ako chodník k zadnej časti budovy.
0

Alojz123
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 60
Dátum registrácie: 10 Máj 2015, 15:14

Re: hodnota zemniča

Príspevok od používateľa Alojz123 » 05 Sep 2021, 21:15

Dobrý deň,
Rád by som sa pripomenul k otázke či má niekto skúsenosti s opravami zemničov v oblasti, kde je naokolo len betón.
Práve teraz máme spraviť ponuku na takúto opravu, kde pásovina odhnila tesne nad betónom a napadá ma len možnosť vŕtania dier aspoň na hĺbku 1m s tým že sa tieto tyče budú zalievať riedkym betónom. Vzhľadom na to akú železnú konštrukciu držia nerobím si nádeje že sa prevŕtam až na zeminu. Ešte je možno v hre obsekať betón až na zdravý kus a tento nadpojiť novou pásovinou ale rád by som videl aj iné postrehy a nápady.
0

Napísať odpoveď