platnosť §24 v zahraničí ak je podľa STN EN ISO/IEC 17024

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

peterho
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 13 Aug 2015, 13:51
Bydlisko: Levice
Vek: 55

platnosť §24 v zahraničí ak je podľa STN EN ISO/IEC 17024

Príspevok od používateľa peterho » 11 Júl 2017, 13:46

Dobrý deň páni. Mám nejasnosť v tejto veci. §24 podľa STN EN ISO/IEC 17024 (certifikát) možno robiť revízie napríklad v Čechách, pre slovenskú firmu, ktorej som zamestnancom a táto firma má elektrozariadenia (staveniskové rozvádzače) na stavbe v Čechách? Je to myslím medzinárodný certifikát o odbornosti, či?? :?: :?:
0

Používateľov profilový obrázok
trunek
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1777
Dátum registrácie: 17 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: ZM

Re: platnosť §24 v zahraničí ak je podľa STN EN ISO/IEC 17024

Príspevok od používateľa trunek » 11 Júl 2017, 19:01

No poznam cloveka, ktory je Čech a revizak a robi revizie na Slovensku
0
učíme sa každý deň. Vidím to sám na sebe - ponuka výroby DPS http://svetelektro.com/Forum/ponukam-vy ... 25071.html

alois

Re: platnosť §24 v zahraničí ak je podľa STN EN ISO/IEC 17024

Príspevok od používateľa alois » 11 Júl 2017, 19:35

Ak máš na mysli toto, tak NIE.
Certifikát odbornosti ešte neznamená mať licenciu na výkon práce v danej (inej) krajine.

V každej členskej krajine EU môžeš robiť revizáka iba ak si urobíš diferenčné skúšky.
Napríklad v Rakúsku je to škola na 6 mesiacov!!! Musíš poznať národné dodatky, zmeny a vyhlášky. My nemáme k STN 62 305 žiadne dodatky. Rakušáci majú 4 a z toho každý platí v inej spolkovej krajine. Nemci ich majú (iba) 12...

Dokonca niektoré krajiny samozrejme požadujú pracovné povolenie, ako aj aspoň prechodný pobyt. Štátna príslušnosť nie je podmienkou.


CZ revizák je v SR iba turista, ktorí nech radšej v Tatrách mlčí, aby nepadla lavina, alebo ho nezožral medveď.
V SR môže robiť revízie iba pre CZ firmu, ktorej materiál reviduje a je tu "dočasne" umiestnený na pracovný výkon.
Nemá oprávnenie vystaviť revíziu na zariadenie z SR. (stroj, budova a.t.ď.)

peterho
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 13 Aug 2015, 13:51
Bydlisko: Levice
Vek: 55

Re: platnosť §24 v zahraničí ak je podľa STN EN ISO/IEC 17024

Príspevok od používateľa peterho » 12 Júl 2017, 09:50

Zdravím. Vďaka za reakciu. Práve táto veta ma zaujala:

V SR môže robiť revízie iba pre CZ firmu, ktorej materiál reviduje a je tu "dočasne" umiestnený na pracovný výkon.
Nemá oprávnenie vystaviť revíziu na zariadenie z SR. (stroj, budova a.t.ď.)

Vlastne v opačnom garde sa to týka mňa. Na slovenských zariadeniach pre slovenskú firmu, dočasne pracujúcu v Čechách. Je mi jasné, že češi nepoznajú §24 a vyhlášku 508, ale aj ty máš na certifikáte, slovne napísané, revízie elektrozariadení a potvrdené, že si o tom bol preverený podľa EN ISO/IEC. To by im mohlo byť jasné, čo ovládaš.
Apropó, ako ty vnímaš svoj certifikát, v čom má teda pre teba prínos? Začínam pochybovať o tom, či malo význam si ho robiť a pritom bol ponúkaný práve s tým, že to platí aj mimo SR
0

Používateľov profilový obrázok
trunek
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1777
Dátum registrácie: 17 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: ZM

Re: platnosť §24 v zahraničí ak je podľa STN EN ISO/IEC 17024

Príspevok od používateľa trunek » 21 Júl 2017, 17:56

no tak preveril som si to. Kamoš revízny technik Čech má uznané´osvedčenie a má to čierne na bielom. uznané IP. Takže všetky tie bludy ako sa to nedá a podobne sú hlúposť. Aj tak keď si otvoríte slovenskú normu je aj tak v 99% česká. Pochopím neuznanie v rámci talianky a kadejakej krajiny, ale česi s slováci medzi sebou evidentne problém až taký nemajú
0
učíme sa každý deň. Vidím to sám na sebe - ponuka výroby DPS http://svetelektro.com/Forum/ponukam-vy ... 25071.html

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: platnosť §24 v zahraničí ak je podľa STN EN ISO/IEC 17024

Príspevok od používateľa Marek1975 » 21 Júl 2017, 18:05

to bud rad, ze nerobis elektrikara v anglicku... to by si sa za hlavu chytal a papiere zabudni, zeby ti platili hoc by si mal cerifikat vydany pre celu EU
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok