Elektroinstalacia chata

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
boban
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 03 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: po

Elektroinstalacia chata

Príspevok od používateľa boban » 11 Aug 2017, 17:39

Zdravim,
chcem sa poradit s odbornikmi co by ste spravili s instalaciou na chate. Preraba sa podkrovie + dorabala sa kupelka.
Tam som natiahol CYKY osobitne na zastrckove, svetelne okruhy TN-S.
Problem je ze stara instalacia v dolnych izbach je TN-C, ale zda sa ze vsade je 4zil. 2.5 kabel (med), avsak svetelny aj zastrckovy obvod je spolu, kazda izba na jednom 16A istici.
Stara instalacia asi ostane tak ako je, nova zda sa robit nebude. Ale ja by som najradsej vsetky zastrcky zavesil za charanic (predsalen predlzovacky na kosacky, pilky vonku atd...). A kedze sa chranic nesmie pouzit na TN-C rozmysmal nad tymito moznostami:
1) Skusit preznacit na starej instalacii jeden z kablov na modro a spravit vsade TN-S (ked sa bude dat teda su vsade 4vodice), a kedze su na tych rozvodoch aj svetla hodit kazdu izbu na 10A istic
2) Nechat to tak na TN-C a aspon vymenit istic na 10A
3) vysrat sa na to a nechat to tak ako je, teda 16A istic

Ako by ste postupovali? Snad sa stara instalacia nemusi inovovat ked to vyhovovalo pred tymi 25 rokmi?
0

alois

Re: Elektroinstalacia chata

Príspevok od používateľa alois » 11 Aug 2017, 18:08

..... A kedze sa chranic nesmie pouzit na TN-C..... - chránič nefunguje, nie že sa nesmie.

Chválim tvoju snahu dať kúpelňu a exteriér pod prúdový chránič tak, ako nielen norma, ale aj zdravý rozum káže.
1. Nie je predsa problém urobiť zvlášť malý rozvádzač, ktorý bude pre podkrovie a kúpelňu, alebo? Tam rozdelíš PEN na PE + N a je to.
2. To isté by som urobil aj s ozvodmi pre exteriér, ak je to káblovo a dispozične možné.
3. Tú spodnú časť? Nó, prejsť si všetky miesta, ako je to nakáblované a prepojené. Potom jednoducho "vyrobiť preznačením jednej "L" na "N" a život ide ďalej. ALE, preznačiť poriadne a na všetkých miestach, nielen v hl. rozvádzači. Urobiť si internú dokumentáciu, aby si za pár rokov nemusel robiť loveckého psa a hľadať, kto a ako to zapojil....

To je všetko závislé od toho, koľko voľného miesta máš v hl. rozvádzači. Ale exteriér by si zaslúžil mať vlastný prúdový chránič a zásuvky interiéru druhý chránič. A svetlo je zatiaľ na tvojom uvážení.

Používateľov profilový obrázok
boban
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 03 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: po

Re: Elektroinstalacia chata

Príspevok od používateľa boban » 11 Aug 2017, 20:07

vdaka za radu takze si za moznost c 1.
ale aj tak nevidim dovod preco by prudovy chranic nemohol fungovat aj na TN-C. Ale pokial to norma zakazuje tak sa aj tak niet o com bavit...
Samozrejme o novu instalaciu sa nejedna tu rozdelim na PE a N v hlavnom rozvadzaci.
Asi sa to vsetko pokusim popreznacovat pokial to bude mozne a spravit TN-S vsade...
Skor ide o to co udava norma ci vobec ma zmysel to prerabat pokial su tam svetla a zastrcky na jednom istici.. to proste nerozdelim su na "jednom drote", ci to norma dovoluje a aky istic tam moze byt. Ale tipujem ze max tych 10A podla terajsich noriem koli svetlu a vypinacom...?
Este ide o to ci do toho vobec sahat, lebo pokial to vtedajsia norma dovolovala tak asi nemozu chciet aby niekto prerabal povodnu instalaciu koli prerabke podkrovia...
0

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektroinstalacia chata

Príspevok od používateľa martin knocik » 11 Aug 2017, 20:51

Pokial nevidis dovod preco by prudovy chranic nefungoval na TN-C sieti, tak by si mal zastavit prerabku chaty, nastudovat si princip prudoveho chranica (nic zlozite, staci ssi uvedomit kade tecu poruchove prúdy) a elektrickych sieti a az potom pokracovat v prerabke.

Na tvojom mieste by som kupil modry 2,5mm drôt a prerobil aj prizemie na TN-S. Ked uz prerabas, tak preco nespravit vsetko naraz.
Na 2,5 drôtoch nechaj 16A istic kôli zasuvkam. Ak by sa ti nechcelo robit novy svetelny okruh, tak medzi kazdy vypinac a svetlo by som zaradil istic/poistku na 10A. Istice stoja 2-3€. Existuju aj kablove poistkove puzdra na malé 5x20 mm 250VAC 10A poistky. Mozno bolo aj lacnejsie nez nove vedenie len kvoli svetlam. Ked ja vyrazim istice, tak je to vzdy aj hlavny pri elektromeri,tak hranie sa na zasuvkove a svetelne okruhy v chate je taka skor akademicka debata.
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

Používateľov profilový obrázok
boban
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 03 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: po

Re: Elektroinstalacia chata

Príspevok od používateľa boban » 11 Aug 2017, 21:25

no dobre pokial zapojis prudovy chranic medzi L a PEN, pokial sa niekto chzti L potecie prud cez cloveka na zem nevrati sa cez PEN takze prudovy chranic zareaguje. Pri triede ochrany I kedy sa by sa L spojilo s PEN samozrejme nezareaguje ale na to tam bude aj tak istic ze... takze si myslim ze na ochranu zivota ma tak ci tak zmysel a fungovat bude!

Samozrejme prerobit to vsetko je (asi) najlepsia moznost.. ale dost mozno aj zbytocna rozbijat steny s ktorymi by sa nic nerobilo a hlavne ked v tych kabloch su 2 nevyuzite vodice. Nie su tam husie krky aby sa tam potiahol zvlast kabel.
0

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Elektroinstalacia chata

Príspevok od používateľa alidedko » 11 Aug 2017, 21:47

Ak si stojis za svojim tvrdenim, zapoj si RCD podla tvojho principu (L a PEN) a chyt sa fazoveho vodica.

Len tak, pre zaujimavost.
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

Používateľov profilový obrázok
boban
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 03 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: po

Re: Elektroinstalacia chata

Príspevok od používateľa boban » 11 Aug 2017, 22:07

toto akoze nebude funfovat?
Prílohy
drawing.png
0

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektroinstalacia chata

Príspevok od používateľa martin knocik » 11 Aug 2017, 22:14

Porozmyslaj co sa stane ked sa ten panak chyti PEN vodica, napriklad tym ze sa chyti kovovej krabice, alebo ze je kryt spotrebica spojeny so zemou cez kovove potrubie a pod. Prúdový chránič sa vypne - v podstate bude fungovat viac ako by si očakaval. :)
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

Používateľov profilový obrázok
boban
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 03 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: po

Re: Elektroinstalacia chata

Príspevok od používateľa boban » 11 Aug 2017, 22:42

hmm uvaha zaujimava ale to by znamenalo ze na PEN vodici je voci potrubiu (ktore by malo byt uzemnene), resp. voci zemi napatie... ked vypne RDC znamena ze tebou v tomto pripade preteka smrtelny prud. Co znamena ze ta to zachrani, alebo uvazujem zle?
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektroinstalacia chata

Príspevok od používateľa peterple » 11 Aug 2017, 23:17

Fúha. Tak si predstav že ten spotrebič je žehlička.
A teraz si predstav nasledujúce dve situácie:
1. Položíš žehličku na uzemnený kovový plech. Čo sa stane?
2. Žehlička má predratú prívodnú šnúru až na fázu. Jenou rukou držíš žehličku za kovový kryt. Druhou rukou sa dotkneš tej odokrytej fáze. Čo sa stane?

A potom si to skús predstaviť, ak to bude zapojené tak ako to má byť zapojené. V oboch prípadoch to bude poriadny rozdiel (hlavne v bode dva)

Tu naozaj nejde o to že to prikazuje norma. Ale tu je to o princípe ako to funguje.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Používateľov profilový obrázok
boban
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 03 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: po

Re: Elektroinstalacia chata

Príspevok od používateľa boban » 11 Aug 2017, 23:48

ok fajn, na taketo pospajanie som nepomyslel
1) to vyhodi chranic okamzite...
2) asi tak nejak vyhodi prud. chranic otazka znie kolko prudu by preslo clovekom...
kazdopadne by to rdc zafungovalo keby sa niekto dotkol nahodne fazy (co je si myslim asi najcastejsi rpripad), a preto som to povazoval za dobru doplnkovu ochranu aj na tn-c, hoci som neuvazoval zeby niekto mohol polozit zehlicku na radiator, to by potom fungovalo dost blbo...
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektroinstalacia chata

Príspevok od používateľa peterple » 12 Aug 2017, 00:00

V prípade 2 prečo podľa teba vybaví RCD? V jednej ruke máš fázu v druhej máš PEN. Teda máš plných 230V. To je kľudne na zabitie. RCD je tam úplne na parádu. Oboma drôtmi tečie ten istý prúd, takže nevybaví. Istič tiež nevybaví. Lebo prúd sa zvýšil iba o desiatky mA. Takže svoju ženu nájdeš so žehličkou v rukách, keď prídeš z vonku do chalupy. Stojí ti to za to? Daj si to radšej urobiť niekomu kto tomu rozumie a vie čo robí.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Elektroinstalacia chata

Príspevok od používateľa alidedko » 12 Aug 2017, 00:14

Naozaj si este stale myslis, ze jednoznacnost pouzitia RCD v sieti TN-S je niekoho vymysel a je to len na paradu? A ze vsetci, ktori kedy prerabali rozvody a natahali to (odhliadnuc od noriem) tromi vodicmi, su len rozmarni a nemaju co s peniazmi, tak ich vrazaju do kabelaze? :D
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Elektroinstalacia chata

Príspevok od používateľa spin90 » 12 Aug 2017, 07:39

Nebudem reagovat na RCD, samozrejme ze musi byt TN-S. Skor by ma zaujimalo, ci by nemohol vypinace na svetla vymenit za take, co zvladaju 16 A a tym by vlastne nemusel znizovat istenie. Take vypinace su.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

alois

Re: Elektroinstalacia chata

Príspevok od používateľa alois » 12 Aug 2017, 07:58

zopakujem, čo som napísal: ....- chránič nefunguje, nie že sa nesmie....

Prečo spoľahlivo nefunguje: princíp jeho funkcie nájdeš v prvom odstavci na mojom webe. Je to napísané pre laikov. http://www.nepras.sk/teoria/prepatie-a- ... chranice-/ aj keď to tu jasne bolo napísané na príkladoch.

Prúdový chránič je hlavne o tom, že ak máš stroj/prístroj s kovom na povrchu a dochádzalo by k prierazu izolačnej vrstvy, tak sa chránič pri max. prúde 30 mA vypne. A tento prúd při 230V AC sice cítíš ako elektrický kopanec, ale nezresetuje ti hlavu, či nezastaví srdce! A vychádza to hlavne z toho, že v mieste dotyku SÚ vodiče L-N-PE a rozdielový prúd sa delí medzi PE a N a tečie do společného bodu PEN!.

V tvojom nákrese máš aj ty pravdu? Myslím si že nie.
Vypínacia cievka má napätie na jej aktiváciu z L a N, ale chýba tu spoločný bod PEN, ktorý NESMIE mať rozdielny potenciál s miestom tvojho zásahu. Čiže u teba prechádza prúd z fáze človekom v takej maximálnej výške, ako jeho telo a okolie dovolí (zámerne nehovorím prúdovú hodnotu, lebo neviem, či si nahý v bazéne, alebo v gumákoch a držíš kosačko v rukaviciac). A áno, je tam rozdiel medzi prúdom L a spiatočke PEN, ale aké máš rozdielové napätie od tvojho centrálního bodu uzemnenia rozvádzača a tvojej reálnej polohy na lúke, kde si dostal kopanec od kosačky, či miešačky?

Používateľov profilový obrázok
boban
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 03 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: po

Re: Elektroinstalacia chata

Príspevok od používateľa boban » 12 Aug 2017, 08:35

boze. Ja som ale nikdy netvrdil ze by som rdc pouzil na tn-c.
Za druhe predstav si ze tam chranic nebudes mat a bude to na tn-c, zabije ta to tak ci tak.
Inak je to ten isty pripad ako keby sa dieta hralo s klincami na tn-s a jeden by vopchalo do pravej zdierky a druhz do lavej...

Predstav si ze budes mat chranic na tn-c a nahodne sa niekto chyti L ... zareaguje chranic a moze ta to zachranit. Takze aspon v takom pripade by to bol plus voci tn-c bez rdc... Ja som nepovedal ze tn-s je hola zbytocnost a samozrejme ze to funguje lepsie, len som chcel podotknut ze by to mohlo fungovat aj na tn-c (aspon teda v nejakom pripade).

Inak na tej blbej chate si myselim ze aj rdc na tn-c by bol bonus pretoze tam ziadne radiatory ani nic uzemnene nie je cize moznost pospajania tam nie je. A ked tak nad tym uvazujem a uzemnili by sme radiator za rdc na pen tak aj v tom 1. pripade by to bolo v poriadku. Samozrejme v 2 asi nie. tam zalezi kolko prudu by pretieklo z L do PEN cez cloveka a kolko z L do zeme. Nehadam sa v nejakom pripade by to mozno pomohlo, ale mozno prud z L do zeme by bol takz malz zeby to nepomohlo vobec.

Kazdopadne dal by som za tym bodku. Pretoze toto je aj tak iba taka uvaha co keby. Inak by som sa tie stare rozvody nesnazil prerabat na tn-s aby pre pokoj duse som dal vsetky zastrcky na rdc. Inak by som sa nato mohol zvysoka vysrat a nechat to jak to je, ked to fungovalo 20 rokov a nikoho to nezabilo, dalsich 20 to este bude!

Mne islo v povodnom prispevku skor o to ze ci by ste do toho vobec isli a prerobili to ale to nechali tak. A teraz ako napisal spin ci ked tam boli stare vypinace (a vydrali 20 rokov, mozno ze sa vtedy robili na 16A?) resp. kebz sa mozno vymenili na 16A ci by mohli istice ostat 16A.
Alebo tam dat 10A predsalen je to aj tak 2.3kW co by malo stacit aj na nejaku tu kosacku a taketo hovadinz co sa tam pouzivaju.
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektroinstalacia chata

Príspevok od používateľa peterple » 12 Aug 2017, 10:24

OK. Bodku v tomto vlákne dal Alois hneď v druhom príspevku. Napísal ti to presne ako to urobiť aby to fungovalo a nemusel by si nič veľkého prerábať. To ty si začal so špekuláciou že to vylepšíš pomocou
Obrázok.
Aj na to si dostal odpoveď že to nebude fungovať. Nuž ale nestačilo ti to na to, aby ťa to presvedčilo. Tým si ukázal že nerozumieš princípu ochrany pomocou RCD. Preto to doporučenie aby si to radšej nerobil.

Druhý dôvod mojej reakcie bol ten, že to tu uvidí nejaký murár - amatérsky elektrikár a pri najbližšej fuške to takto niekomu zapojí. Veď keď to niekto napísal že to funguje a dokonca to aj zlepší ochranu oproti zapojeniu bez chrániča tak prečo nie.

Takže pre všetkých čo sa chystajú ignorovať normy a nevedia ako a kade tečú prúdy a aké poruchové stavy môžu nastať:
Takto sa to zapojiť nesmie.
Nebude to totiž dobre fungovať. Lebo prípad 1 a 2 v predošlom mojom príspevku.


Toľko bodka z mojej strany.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Elektroinstalacia chata

Príspevok od používateľa alidedko » 12 Aug 2017, 11:02

A potom pride niekto "zhora", kto nas zbuzeruje za to, ze buzerujeme. Krasne to na konci vlakna zhrnul Drakoush. To, ze niekto vie, ako vyzera zasuvka a ze su tam vodice o troch farbach, este neznamena, ze to z neho robi majstra :D

https://svetelektro.com/modules.php?nam ... 20#p672626
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Elektroinstalacia chata

Príspevok od používateľa Merak » 12 Aug 2017, 11:24

v živote sa nesmie ochranný vodič PE alebo kombinovaný pracovný a ochranný vodič PEN zapájať do cesty s vypínačom, alebo iným prvkom, ktorý má vlastnosť vypínať obvod, tak isto sa tieto dva vodiče nesmú istiť akýmkoľvek istiacim prvkom

ochranný vodič PE a kombinovaný pracovný a ochranný vodič PEN sa musia zapájať a radiť tak, aby boli v obvode nerozpojiteľné, poprípade aby sa odpájali ako posledný vodič obvodu

preto je na vidliciach alebo zásuvkách PE kolík dlhší
Prílohy
drawing.png
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
boban
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 03 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: po

Re: Elektroinstalacia chata

Príspevok od používateľa boban » 12 Aug 2017, 11:28

Ale ved to kludne cele zmazte, ja som nikde nenapisal ze to takto urobit chcem a ze chcem ignorovat normu. Len ma napadlo ze by sa rdc mohlo dat pouzit aj na tn-c. Kazdoapdne ste mi to vyvratili uz len koli spojeniu nezivych casti... Len som podotzkal za ze urcitych okolnosti by rdc fungovalo aj na tnc, co bz mohol byt prinos. Vdaka nahodnemu pospajaniu ale jeden velky minus. UZNAVAM JE TO BLBOST! a zmazte celu temu nech si to nikto nahodou neprecita!
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok