Unikajúci prúd, revízia el. zariadenia

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

alco
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 18 Jan 2013, 22:08

Unikajúci prúd, revízia el. zariadenia

Príspevok od používateľa alco » 09 Apr 2018, 08:50

Ahojte, chcel by som sa poradiť a vypočuť si názor ostatných... Bol som pri revízii strojného zariadenia, jedná sa o stroj/el. zariadenie pevne pripevnený do zeme s funkciou navíjania lán. Je jasné že sa jedná o strojné zariadenie vo veľkosti 2x1m v základni... Pripojený je pomocou 230V s vidlicou do zásuvky. Boli vykonané potrebné merania, ale pri meraní unikajúceho prúdu vodičom PE vyskočila hodnota viac ako 10mA, čo je v rozpore s normou /max3.5mA/. Elektrikár na prevádzke tvrdil, že im to vyhadzuje prúdový chránič (čo sa ani nečudujem!), tak zásuvku ktorá je určená pre stroj, vypol z ochrany chráničom a na stoj priviedol doplnkové ochranné pospájanie...

Otázka: podľa môjho pohľadu je zariadenie nevyhovujúce,... Alebo môže zvýšený prúd Ipe spôsobovať nejaký frekvenčný menič ktorý sa v rozvádzači zariadenia nachádza? prípadne má možno zlé filtre na vstupe?

Ďakujem za radu od skúsených...
Prílohy
wfx300m2010.jpg
wfx300m2010.jpg (22.66 KiB) 8229 zobrazení
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Unikajúci prúd, revízia el. zariadenia

Príspevok od používateľa Merak » 09 Apr 2018, 09:01

a ako dopadlo meranie Riso? aká bola hodnota?
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

alco
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 18 Jan 2013, 22:08

Re: Unikajúci prúd, revízia el. zariadenia

Príspevok od používateľa alco » 09 Apr 2018, 09:15

Medzi sieťovou a prístupnou časťou 32,62M.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Unikajúci prúd, revízia el. zariadenia

Príspevok od používateľa Merak » 09 Apr 2018, 09:31

keď meriaš Riso, sú všetky časti stroja elektricky spojené? teda či tam nie je nejaký sieťový stýkač, ktorý by niečo odpájal, keď je stroj bez napätia
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

alco
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 18 Jan 2013, 22:08

Re: Unikajúci prúd, revízia el. zariadenia

Príspevok od používateľa alco » 09 Apr 2018, 10:16

Hlavny vypinac zapnuty. Ci tam bol niekde nejaky stykac este vo vnutri som si isty neni. Je tam tozvadzac kde som stykac ktory by som este mal spojit nevidel. Boli tam transformatory a 2 frekvencne menice a prave tie neviem ci nesposobuju vysoke hodnoty Ipe. Teraz je otazka ci je stroj vyhovujuci, z mojho pohladu nie sle zakaznik sa brani... vraj v minulosti prerabali stroj zo 110 na 230V prepojladam ze elektrikar vo vnutri vymenil niekde ochrany vodic so strednym co moze sposobovat prud cez Ipe ak nieje vadny nejaky filter na vstupe niektoreho menica. Neviem ci mam na vec spravny nazor preto by som sa rad poradil a nechal poucit.
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Unikajúci prúd, revízia el. zariadenia

Príspevok od používateľa spin90 » 09 Apr 2018, 10:29

Ak norma uvadza 3,5 mA a tecie tam 10 mA a zaroven vyhadzuje RCD, tak je zariadenie nevyhovujuce. Napis podla ktorej normy a hotovo. Asi to ale nebude take jednoduche. Mali by dat zariadenie do poriadku.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

alco
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 18 Jan 2013, 22:08

Re: Unikajúci prúd, revízia el. zariadenia

Príspevok od používateľa alco » 09 Apr 2018, 10:37

Tak v zasade su na to dva pohlady: norma pre strojne zariadenia neppoukazuje na meranie unikajuceho prudu(aspon som to tam nenasiel) ale ked sa na zariadenie pozriem ako na elektricky spotrebic tak je jasne dane max. Hodnota 3,5.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Unikajúci prúd, revízia el. zariadenia

Príspevok od používateľa Merak » 09 Apr 2018, 20:46

A aká bola hodnota unikajúceho prúdu počas predošlej revízie?
Dá sa zistiť, odmerať, že kadiaľ uniká ten prúd?
Napríklad kvôli tomuto sa v IT serverovniach nepoužívajú RCD, aby nevypínali servre.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

OM5NU
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 55
Dátum registrácie: 18 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Uhrovec
Vek: 52

Re: Unikajúci prúd, revízia el. zariadenia

Príspevok od používateľa OM5NU » 10 Apr 2018, 08:58

Tých 3,5 mA platí pre spotrebiče.
Ty píšeš, že v tomto prípade sa jedná o stroj. Ten sa posudzuje podľa STN 60204-1. Nemôžeš na to uplatňovať parametre pre spotrebiče.
V dokumentácii ku stroju je napísané čo? Ako ho treba pripojiť?

Píšeš, že ho pred časom prerábali. Prerobili ho dobre? Má vyhlásenie o zhode a hlavne všetky s tým súvisiace záležitosti? Lebo samotný "papier vyhlásenia o zhode" má "iba" právny význam (samozrejme so všetkými možnými dôsledkami pre toho, kto ho vydal) a ešte nemusí v skutočnosti zaručovať fyzickú bezpečnosť zariadenia (aj keď by podľa predpisov mal).

Ale teraz konkrétne k tomu stroju: ak tam nie je frekvenčný menič, tak ten zvodový prúd 10 mA je veľmi veľký na to aby to bolo v poriadku (vzhľadom na to, že je napájaný 230V/16A). Nezostane Ti nič iné ako ho rozobrať a nájsť poškodenú časť, z ktorej ten poruchový prúd uniká.
0

Používateľov profilový obrázok
lh
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 23 Mar 2013, 14:02
Bydlisko: z južnej strany Poľany
Vek: 45

Re: Unikajúci prúd, revízia el. zariadenia

Príspevok od používateľa lh » 10 Apr 2018, 11:58

alco napísal:..Boli tam transformatory a 2 frekvencne menice a prave tie neviem ci nesposobuju vysoke hodnoty Ipe....
myslím že práve toto je pravda, a ak ešte sú aj s EMI filtrom tak ešte pravdepodobnejšie... niektoré meniče majú možnosť buď pomocou nejakého jumpra alebo natvrdo prerušením konkrétneho spoja znížiť unikajúci prúd...
0
Naposledy upravil/-a lh v 13 Apr 2018, 08:10, upravené celkom 1 krát.

alco
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 18 Jan 2013, 22:08

Re: Unikajúci prúd, revízia el. zariadenia

Príspevok od používateľa alco » 11 Apr 2018, 12:29

OM5NU napísal:Tých 3,5 mA platí pre spotrebiče.
Ale teraz konkrétne k tomu stroju: ak tam nie je frekvenčný menič, tak ten zvodový prúd 10 mA je veľmi veľký na to aby to bolo v poriadku (vzhľadom na to, že je napájaný 230V/16A). Nezostane Ti nič iné ako ho rozobrať a nájsť poškodenú časť, z ktorej ten poruchový prúd uniká.

Práveže tam frekvenčný menič je, predpokladám ale, že má vadné filtre, nemal by tam byť tak veľký prúd Ipe. typujem že bude aj cez 30mA keď vyhadzuje prúdový chránič nakoľko mi prístroj REVEX neodmeral reálnu hodnotu ale vypísal iba, že je tam prúd viac ako 10mA... nemal som bohuzial pri sebe kliestak na meranie malých prúdov aby som realnu hodnotu odmeral. Pri meraní dotykového prúdu mi dokonca stroj vyhodil Istič, takže verdikt je za mna: NIEJE SCHOPNE BEZPECNEJ PREVÁDZKY.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Unikajúci prúd, revízia el. zariadenia

Príspevok od používateľa Merak » 11 Apr 2018, 14:25

Merak napísal:A aká bola hodnota unikajúceho prúdu počas predošlej revízie?
Dá sa zistiť, odmerať, že kadiaľ uniká ten prúd?
Napríklad kvôli tomuto sa v IT serverovniach nepoužívajú RCD, aby nevypínali servre.
ako dávno bola robená prerábka tohto zariadenia?
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Lukino55555
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 20 Aug 2017, 16:10
Vek: 28

Re: Unikajúci prúd, revízia el. zariadenia

Príspevok od používateľa Lukino55555 » 11 Apr 2018, 19:28

alco napísal: takže verdikt je za mna: NIEJE SCHOPNE BEZPECNEJ PREVÁDZKY.
Podla normy....

Ono je to pekne ze poďľa jednej normy to je zlé len či sa to posudzuje podla nej a nie podľa inej. Dokumentácia veľa prezradí...
0

Bizo
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 77
Dátum registrácie: 25 Máj 2015, 18:35
Bydlisko: Nitra
Vek: 39

Re: Unikajúci prúd, revízia el. zariadenia

Príspevok od používateľa Bizo » 12 Apr 2018, 21:21

STN EN 60204-1 Kapitola 8.2.8 tam je všetko čo potrebuješ na posudenie
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Unikajúci prúd, revízia el. zariadenia

Príspevok od používateľa Drakoush » 12 Apr 2018, 23:26

alco napísal:...takže verdikt je za mna: NIEJE SCHOPNE BEZPECNEJ PREVÁDZKY.
Keby si toto napísal mne, nezaplatil by som Ti za revíziu ani cent dovtedy, kým by si to nevydokladoval normou, ktorá sa na dané zariadenie vzťahuje. Aj v mojom okolí mám revízakov, ktorý keď niečo nevedia, alebo si nie sú istý, tak napíšu "nie je schopné..." a tým to pre nich zhaslo. Toto je absolútne špatný prístup, revízák by to mal dotiahnuť do konca, pretože ON je vyššie postavený, ako servisák a užívateľ.
alco napísal: typujem že bude aj cez 30mA keď vyhadzuje prúdový chránič nakoľko mi prístroj REVEX neodmeral reálnu hodnotu ale vypísal iba, že je tam prúd viac ako 10mA...
A toto je čerešnička na torte... Klobúk dolu pred Tebou, tipovací revízák? :D

Zmeraj v prvom rade ten prúd merákom, ktorý to dokáže. Ten revex hoď za psom, keď Ti ukáže iba >10mA... 15kW emersony mali oba cez 15mA zvodový prúd, vraj je to normálny jav. RCD je tam 300mA, je to strojné zariadenie.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

alco
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 18 Jan 2013, 22:08

Re: Unikajúci prúd, revízia el. zariadenia

Príspevok od používateľa alco » 03 Okt 2018, 17:56

Drakoush: ďakujem ti za reakciu, ja som nenapísal hned nevyhovujúcu správu, každy zbierame z praxe nové skúsenosti každý deň, a zrovna ja som taký, že si nove veci a situácie rád dohľadám v literáture a iných dostupných zdrojov, a snažím sa problémy odstráňovať, ak to ide aj na mieste... Ak niečo neviem spýtam sa,... je to normalny ľudský a myslím že aj rozumný spôsob ako sa dá niečo naučiť, obzvlášt pri práci RT. Poznám aj ja RT s dlhoročnou praxou a občas na seminároch počujem otázky že sa ti hlava zatočí... Takže nehodnoť môj prístup ako si napísal absolutné špatný... Máš pravdu v tom že ak revex nezmeria viac ako 10mA treba to odmerať inak... nevieš ale pozadie situácie... Išiel som na kontrolu 5ks ručného náradia do priestoru kde sa nedá dostať a aj jeden prístroj ktorý som mal mi prehladavali pol hodinu,... Tak som mal so sebou len revex...ktorý je fajn a na ručné náradie mi vyhovuje... nikto mi nepovedal že je tam nejaky stroj... keďze mal vidlicu 230V jedine co som pomeral bolo ako som písal.. preto som nemoho list pre kliestak a zmerat reálny unikajúci prúd... btw:problem bol vo filtri frekvencneho menica... ďakujem este raz za názor aj teba aj komenty ostatných.. Laco.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Unikajúci prúd, revízia el. zariadenia

Príspevok od používateľa Drakoush » 03 Okt 2018, 21:05

Nemusíš hneď všetko brať až tak osobne, poukazoval som na niečo iné, ale evidentne som sa v Tebe dosť zmýlil. Žiaľ, poskytol si toľko informácií, koľko si poskytol a obraz sa tvoril iba z toho.
Pointa bola niekde inde a očividne si sa zachoval presne tak, ako som nečakal a dotiahol si to do konca :D V tomto prípade klobúk dolu.

Snažil som sa poukázať na problematiku revízakov "mampi.istov", ktorý si svoju neznalosť poisťujú formulkou "nevyhovuje", v skutočnosti by tam ale malo stáť "nevyhovuje, pretože neviem, či to takto má byť". Taký prístup je zlý. Na tomto trvám. Nebolo to mierené na Teba, v skutočnosti som to nemieril na nikoho, i keď adresovať to nie je zložité, snáď aj trom.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok