Elektrotechnické minimum

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

Melano628
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 01 Jan 2019, 16:16

Elektrotechnické minimum

Príspevok od používateľa Melano628 » 01 Jan 2019, 16:44

Zdravím, po ukončení školy si plánujem spraviť kurz “Elektrotechnické minimum” kde môžem získať paragraf &20. Pri jeho ukončení si hneď môžem urobiť paragraf &21. Po roku praxe s &21 si môžem urobiť &22 atď.. Mojou otázkou je, ak prídem do nejakej spoločnosti a v životopise budem mať vzdelanie: SOŠ grafik digitálnych médií a niekde nižšie absolventský kurz “Elektrotechnické minimum” s p. &21, či mi nezaťuká na hlavu a nepošle ma kade ľahšie. A druhá otázka ako to je v zahraničí... napríklad budem mať &21, &22, vedieť nemecký jazyk aktívnejšie a budem mať záujem ísť robiť von (napr. Nemecko, Švajčiarsko) a mal by som, dajme to 1-2 rok prax s &21 a &22. Robia takíto ľudia normálne vonku bez školy zameranej na daný odbor (presne môj prípad) alebo budem musieť veriť v šťastie...?
Za všetky dotazy dopredu ďakujem všetkým. (:

tému presunul Merák 13.7.2019 0 7:53
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Elektrotechnické minimum

Príspevok od používateľa jezevec » 01 Jan 2019, 17:06

Protože mi nějaký kurz “Elektrotechnické minimum” nic neříká, zapátral jsem na netu. Takže ten slavný kurz nemá s odborností moc společného, je to jen jakési školení o bezpečnosti práce a přehled různých ochran před nebezpečným napětím. Užitná hodnota nulová.
Tvoje naivní představa je taková, že tento "rychlokurz" ti nahradí tří nebo čtyřleté studium na odborné elektro škole.
0

Melano628
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 01 Jan 2019, 16:16

Re: Elektrotechnické minimum

Príspevok od používateľa Melano628 » 01 Jan 2019, 17:30

Ja som si aj písal s jedným, kde toto EM vykonávajú. A o odbornej spôsobilosti tam reč je,

- účastníci si absolvovaním EM doplnia vzdelanie o elektrotechnický smer vzdelania
- podmienkou pre môžnosť absolvovať EM je mať maturitu (bez ohľadu na školu) príp. výučný list technického zamerania
- účastníci majú možnosť priamo pri záverečnej skúške získať odbornú spôsobilosť v elektrotechnike §21. Po 1 roku §22 a neskôr §23.

Čo si písal, že je to nejaké poučenie o bezpečnosti práce ... To by mi bolo hneď jasné, že by som bol nula. Možno som sa nedostatočne vyjadril, ale ďakujem za odpoveď.
0

Feneon
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 269
Dátum registrácie: 17 Aug 2014, 10:58
Bydlisko: Partizánske - okolie

Re: Elektrotechnické minimum

Príspevok od používateľa Feneon » 01 Jan 2019, 17:48

Paragraf 20 je ti úplne na hov.. -to som mal ako sopliak na praxi, podpísal som papier a tadá, bol som "osoba poučená" par.20.
Ak potrebuješ par. 21, treba si spraviť riadny kurz ETS. 21 ti je tiež sam o sebe v podstate k ničomu, ale je to "odrazový mostík" ak by si potreboval zvýšiť kvalifikáciu. Prakticky každá firma zaoberajúca sa elektromontážou požaduje par.22. Ale fakt to potrebuješ? Uvedom si že ten paragraf nieje na veky. Vyhláška sa zmení a v ruke ti ostane akurát kus tvrdého nekvalitného hajzelpapieru.
Popravde, 21 a 22 sú len o peniazoch za razítko a s ich vybavením ti firma obyčajne rada pomôže - ak o teba bude stáť a ak to bude potrebné.

Inak, viem ako sme robili skúšky na par. 21 na strednej. Profesor nám každému pred testom dal do ruky malý papierik z odpoveďami a povedal "spravte aspoň dve chyby nech to nieje podozrivé".

Kamoš vyliezol zo 6. ročníka zš, má len zváračský kurz a v nemecku montuje elektiku na výťahy a výrobné linky. Má prd a nie paragraf.
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Elektrotechnické minimum

Príspevok od používateľa jezevec » 01 Jan 2019, 17:49

- účastníci si absolvovaním EM doplnia vzdelanie o elektrotechnický smer vzdelania

Takže po absolvování jakéhosi podivného dvoudenního školení bude z grafika elektrikář? To snad ani nemůžeš myslet vážně.
0

Feneon
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 269
Dátum registrácie: 17 Aug 2014, 10:58
Bydlisko: Partizánske - okolie

Re: Elektrotechnické minimum

Príspevok od používateľa Feneon » 01 Jan 2019, 17:59

ale tu nejde o žiadnu náhradu štúdia, ale bezpečáci vyžadujú od zamestnávatela aby zamestnanci ktorý pracujú na elektrickom zariadení mali par.20.
Napríklad roboši čo vyrábajú rozvádzače na páse musia mať par. 20 a pracujú pod dozorom. :roll:

Ale takéto školenie obyčajne rieši firma pri nástupe do zamestnania a školení nových robošov.
0

milansprlak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 191
Dátum registrácie: 07 Feb 2014, 10:54
Bydlisko: Trstená
Vek: 31

Re: Elektrotechnické minimum

Príspevok od používateľa milansprlak » 01 Jan 2019, 18:45

Ten kurz elektrotechnické minimum trvá myslím 3 mesiace, rozsah tuším je 400 hodín. Po úspešnom absolvovaný podľa výhlašky 508/2009 si elektrotechnik. Hneď môžeš získať 21 a neskôr 22, 23. Či môžeš získať aj par 24 neviem.
Ide o to či to potrebuješ a či budeš v tom pokračovať.
Osobne si myslím že aj po absolvovaný toho kurzu môžeš byť dobrý elektrikár ak sa tomu poctivo venuješ, študuješ odborne publikácie (napr od Meraveho) , normy a najmä ak s tým pracuješ v oblasti elektro.
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Elektrotechnické minimum

Príspevok od používateľa jezevec » 01 Jan 2019, 19:35

Ty tři měsíce víš nebo si to myslíš? Co jsem našel na netu v česku, tak je to jen dvoudenní.
0

Hopikmajo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 780
Dátum registrácie: 18 Okt 2014, 11:15
Bydlisko: Prievidza
Vek: 25

Re: Elektrotechnické minimum

Príspevok od používateľa Hopikmajo » 01 Jan 2019, 19:40

Dokopy 200 vyučovacích hodín https://www.kurzy.sk/kurzy/381947/elekt ... bratislava
Mne osobne sa to aj tak nepáči, to už hoc aj kuchár môže byť elektrikár :rolleyes:
0
Kto sedí v kostole v očakávaní, že z neho bude dobrý človek,
ten môže kľudne sedieť v garáži a čakať kým z neho bude auto.

milansprlak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 191
Dátum registrácie: 07 Feb 2014, 10:54
Bydlisko: Trstená
Vek: 31

Re: Elektrotechnické minimum

Príspevok od používateľa milansprlak » 01 Jan 2019, 19:43

Dúfam, že to nebude reklama ale posielam linky na jednú akreditovanú organizáciu, ktorá robí tieto školenia, tam je uvedená doba 3 mesiace 400hodín:
http://www.markab.sk/MARKAB-html/MARKAB-31.htm
http://www.markab.sk/MARKAB-html/MARKAB-34.htm
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektrotechnické minimum

Príspevok od používateľa technikus110 » 01 Jan 2019, 20:27

Melano628: ...- účastníci majú možnosť priamo pri záverečnej skúške získať odbornú spôsobilosť v elektrotechnike §21. Po 1 roku §22 a neskôr §23. ...toto platilo do konca roku 2017!
Toto má úroveň rekvalifikačného kurzu, nie náhrada za strednú školu s/bez maturity v odbore.


Vyvediem ťa z omylu:
1. paragraf 20 - poučená osoba nie je za účelom elektrotechnickej práce, ale na obsluhu zariadenia, a údržbu zariadenia ktoré nie je pod napätím. Poučenie môže previesť par. 21 až 24!!! Poučenie je vždy iba na určitú činnosť okolo technológie, či pásovej výroby.
2. Rýchlokurz geniality na par.21 ti zabezpečí, že budeš môcť pracovať pod dozorom v pracovnej skupine a tých 200/400 hodín je náhrada za "určitú časť" učňovky. Ale to neznamená, že máš plnohodnotné elektrotechnické vzdelanie! Po tomto rýchlokurze už iba môžeš snívať o par 22, nakoľko nespĺňaš základnú podmienku - vyučený ÚSO / VŠ v danom obore.
2A. Po tomto kurze môžeš nastúpiť späť do 3 ročníku učňovky/SPŠE a rýchlejšie si dorobiť odbornosť.
3. NIP po intervenciách TI a iných organizácií má vyhlášku, ktorou týmto účastníkom REKVALIFIKAČNÉHO kurzu neumožňuje získať ani po splnení doby prace dosiahnuť viac, ako par.21.
4. Paragraf získaný v SR je platný v SR. Z zahraničí si iba ekonomický turista, nie elektrikár. Tam smieš pracovať iba ako člen pracovnej čaty z SR, ale vždy pod kontrolou domáceho certifikovaného elektrikára.
5. Ak chceš mať certifikát elektrikára v danej krajine, tak musíš mať platné diferenčné skúšky medzi SR a danou krajinou, školenie a skúšku danej krajiny a niektoré krajiny EU vyžadujú dlhodobý prechodný pobyt na ich území.
0
Naposledy upravil/-a technikus110 v 01 Jan 2019, 20:36, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Elektrotechnické minimum

Príspevok od používateľa Jirka84 » 01 Jan 2019, 20:31

Pro Melano628:
neznám Tvé (ne)znalosti v elektro oboru ať silno či slabo proudém, ale
nejprve Ti přeji do nového roku pevné odhodlání UČIT SE, UČIT SE UČIT SE nejen Minimum kolem "drátů , polovodičů i nevodičů", protože bez základů v těchto "sférách" budeš jenom "murár, čo vije(vje - vye-vyje) všetko" a zásuvka " má iba dva drôty". Jistě sis přečetl aspoň Základní podmínky nejen pro vzdělání:

http://www.markab.sk/MARKAB-html/MARKAB-33.htm
tieto osoby, ktoré budú robiť i skúšku pre § 21, nechali si potvrdiť zdravotnú spôsobilosť pre prácu na elektrických zariadeniach

Môj pohled na dané téma:
kdybys přišel ke mně do zaměstnání, tak bych velice přemýšlel, jestli Tě můžu poslat na samostatnou práci, kde se MŮŽE vyskytnout i náhodně NN (nemluvím o MN nebo VN v CRT TV). Prokurátor by si mě jistě vychutnal, kdybys dospěl k úrazu el.proudem. Čili § 20 (u nás §4) je mi nanic - osoba jen poučená = i uklíyečka ji má v elektrárně). Pokud bys byl schopný bez podvádění "úspěšně splodit §21 - §5", pak bys mohl MOŽNÁ pracovat jistou dobu omezeně na zařízení bez NN, protoře bys byl osoba znalá ! i před zákonem.
Úmyslně zlehčuji tímto obor, ve kterém pracuji víc než 40 (slovy štyrycať - oprav so slovensky správně) roků, ale netvrdil bych, že znám všechno, co potřebuji ke své profesionální praxi. Samozřejmě, že tím netvrdím, že takový neexistuje, co se UŽ konečně nemusí nic nového v tomto rozsáhlém oboru učit. Podle mě Tě Minimum poví jen to co smíš a nesmíš. Jako osoba tímto poučená nesmíš pracovat na elektrotechnickém zařízení bez dozoru. Pokud bude toto pod napětím, zodpovídá za Tebe osoba, která Ti URČÍ PROKAZATELNĚ ROZSAH TVÝCH PRACOVNÍCH ÚKONŮ NA DANÉM ZAŘÍZENÍ. Tak to platilo už v době mého učení v oboru. I na VŠ ELEKTRO musí podepsat Rozsah povolených prací v laboratořích.
Proč toto ? znám výsledky práce různých "takyelektrikářů i IT techniků", kteří nemají ani ponětí o základech U,I, R, Z atd., natož pak norem nebo aby dbali na "základní štábní kulturu" v oboru. Můžeš namítnout, že v Indii, Bangladéši atd. si dráty (správně vodiče) tahají ve velké míře domorodci... pracovat môžeš nejen podle svého svľdomí, ale i podle "šrajtofle"...
Jen pro Tvoji orientaci, co by Tě čekalo v rámci získání certifikátu (krom toho, že všechno stojí many) :
http://www.solidteam.cz/nabidka/dil_1_zakladni.html
Ještě jednou ti přeji do nového roku 2019 ale i všech následujících Tvého života odvahu a trpělivost, ale jen tehdy , pokud to s elektrooborem myslíš vážně a taky hlavně upřímě.

PS elektrika a ženská jsou si hodně podobné - obě jsou rodu ženského. Zásadní, pro někoho nepodstatný, rozdíl mezi nimi je tento:
ženská kope Chlapa (svého) celý život, nedokope Ho nikam. Elektrika Tě kopne jen JEDNOU a může to být PRO TEBE naposledy.... :wink:
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektrotechnické minimum

Príspevok od používateľa technikus110 » 01 Jan 2019, 20:43

Melano628: .....Robia takíto ľudia normálne vonku bez školy zameranej na daný odbor (presne môj prípad) alebo budem musieť veriť v šťastie...?

Áno robia. Hlavne Rumuni, Bulhari, Pakistánci a všetci načierno bez poistenia a s rizikom...
Zamestnať sa oficiálne vyžaduje aj iné povolenia.
0

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Elektrotechnické minimum

Príspevok od používateľa E001 » 01 Jan 2019, 21:12

Patrím k tým " skôr narodeným " tak si pamätám na staršieho kolegu, ktorý kedysi v povojnovom čase, ako šofér Tatraplánu tiež absolvoval elektrotechnické minimum. Elektrikárov bolo málo, tak bola aj takáto možnosť. Len ten chlap už pred tým školením staval a opravoval elektrónkové rádiá. Bol to samouk, ktorého to bavilo. Strašne som si ho vážil. Ja som mal čosi po dvadsiatke, vyučený, večerne som si robil maturitu. Ten chlap mal toľko skúseností, mnohokrát mi teóriu problému síce nevedel vysvetliť, ale v praxi problém odstránil. Jediné, čo ho hnevalo, že mal nižšiu tarifnú triedu, ako jeho rovesníci. Jednoducho mu chýbal kus papiera. A čo som tým chcel povedať? Ten kus papiera z teba nespraví elektrikára. Ak ťa do toho ženie iba túžba po zárobku kdesi v Nemecku a pod. tak sa na to vykašli. Na ťahanie káblov tam majú dosť lacných síl. A na odbornú dobre platenú prácu potrebuješ viac, ako kus papiera s pečiatkou. Nepoznám ťa, neviem aké máš záujmy, vedomosti z elektrotechniky. Či vieš čítať schémy, lebo to sa budeš musieť naučiť asi sám pri tých pár hodinách prípravy na skúšky. To je všetko v tvojich rukách.
0

milansprlak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 191
Dátum registrácie: 07 Feb 2014, 10:54
Bydlisko: Trstená
Vek: 31

Re: Elektrotechnické minimum

Príspevok od používateľa milansprlak » 01 Jan 2019, 21:26

Tiež si myslím že to záleží od každého ako k tomu pristupuje. Či pracuje na sebe či nie. Pretože podľa mňa aj človek s týmto kurzom môže byť kvalitný ak na sebe pracuje, vzdeláva sa. A zase si netreba robiť ilúzie o našom školstve, myslím že človek ktorý pracuje na sebe, vzdeláva sa, študuje normy a najmä pracuje v obore tak aj s týmto kurzom bude omnoho kvalitnejší ako človek ktorý síce vyštudoval odbornú strednú elektrotechnickú ale sa o to nezaujímal, len dajako skončil.

A technikus
.. účastníci majú možnosť priamo pri záverečnej skúške získať odbornú spôsobilosť v elektrotechnike §21. Po 1 roku §22 a neskôr §23toto platilo do konca roku 2017!..
Kde si zistil že to platilo do konca 2017? Podľa mojich informácii to stále platí a vzdelávacie organizácie vydávajú stále týmto preškoleným ľudom osvedčenia par 22,23.
0

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektrotechnické minimum

Príspevok od používateľa martin knocik » 01 Jan 2019, 22:22

Podla mňa sa to vydavanie §21 zvrtlo vo frašku, nemá to žiadnu hodnotu. V lete ma zamestnavatel poslal do jednej školiacej pseudofirmy na "obnovení platnosti" mojej §21, par hodin som si odsedel, podpisal sa a dostal predlženie §21.

Keď som si robil §21 na VŠ, tam dali aspoň test a nejaké ústne otázky (nakoniec to aj tak dali každému).

Flákač ktorý väčšinu veci po škole zabudol takto môže vďaka podobnej školiacej pseudofirme ďalšie roky nerušene zabúdať a mať §21.
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektrotechnické minimum

Príspevok od používateľa technikus110 » 02 Jan 2019, 06:19

martin knocik: Povinné preškolenie = aktualizačná odborná príprava po 5 rokoch sa robí formou prednášok a pokiaľ si nezvyšuješ paragraf, tak nerobíš žiadne skúšky. Doba školenia je daná vyhláškou. Je to iba na zodpovednosti a čestnosti organizátora, čo a ako robí. Tu sa neskúma či vieš, ale iba "dostávaš" nové informácie o aktuálnych zmenách v legislatíve a normalizácii.

ED001: S par.21 veľa vody nenamúti, pokiaľ chce robiť odbornú prácu. Samostatne napríklad v AT a DE musí urobiť skúšky pred ich komisiou. Najhoršie je že tam v jednotlivých spolkových krajinách platia regionálne dodatky o ktorých sa bežnému elektrikárovi v SR ani nesníva. V DE majú napríklad k EN62 305 - 15 regionálnych dodatkov, v AT iba 6 a tie NEPLATIA vo všetkých spolkových krajinách rovnako... Samoštúdium nie je až také jednoduché.

milansprlak:
ten rekvalifikačný kurz NEnahrádza ukončené štúdium o odbore. Takže tí čo to robia, by mali prísť o licenciu. (vyjadrenie NIP v roku 2017, dokonca to bolo ako príloha k diskusii aj tu na fóre)


Odborné vzdelanie pre odbornú spôsobilosť v elektrotechnike podľa §§ 21, 22, 23 a 24 vyhlášky č. 508/2009 Z.z. (je uvedené v § 21 tejto vyhlášky):
- podľa § 21, ods. 1: ukončené stredoškolské elektrotechnické vzdelanie alebo vysokoškolské elektrotechnické vzdelanie,
- podľa § 21, ods. 2: odborné vzdelanie v inom učebnom odbore alebo v inom štúdijnom odbore ako elektrotechnickom, ktorého súčasťou
je výučba zameraná na príslušné technické zariadenie elektrické, alebo absolvovanie ďalšieho odborného vzdelávania akreditovanom vzdelávacom programe zameranom na technické zariadenia elektrické v minimálnom rozsahu 400 hodín. (500 výučbových hodín)


Ten kurz čo sem dal Hopikmajo má IBA/AŽ 200 hodín....čiže????
ale aj tak je to story pod názvom: Za 50 dní kvalifikovaným elektrikárom!


NIP začal tvoriť databázu vydaných osvedčení podľa vyhlášky 508. Len v polovine práce sa "iniciatíva zasekla".....vraj pre nefunkčný software. Ja v tom vidím iný dlhodobý mocenský boj medzi TI a NIP kompetenciami. Ak by to fungovalo, tak každá úprava paragrafu by bola centrálne hlásená. Tak ako sa teraz iba 24 odobruje cez regionálne NIP. Už sa stalo, že človek prišiel ku skúškam, zaplatil, urobil, ale NIP nevydal osvedčenie kvôli odbornosti a vzdelaniu. Poznám človeka osobne a nedokázal si to vybaviť napriek dobrým kontaktom.

Z tohto dôvodu NEprešla ani navrhovaná úprava ku vzdelaniu v poslednej novelizácii 508ky. Preto je stále možné byť ako v rozprávke pekárov cisár byť aj cisárov pekár. Ale usmernenia NIP sú stále v platnosti.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Elektrotechnické minimum

Príspevok od používateľa Merak » 02 Jan 2019, 07:25

Kolega si vlani takto spravil "elektrotechnické minimum" v dĺžke 400 hodín (100 hodín na vyučovaní a 300 hodín ako domáce štúdium), po jeho absolvovaní si spravil skúšku a dostal §21 do 1000V v objektoch triedy A. Po roku praxe si pôjde spraviť §22 aby bol samostatný elektrotechnik. Maximálne môžeš takto získať §23. Na §24 potrebuješ už úplne stredoškolské vzdelanie.
Kamarát chodí do Švajčiarska robiť, má §22 a v pohode robí elektrikára. Ďalší ako murár robí vo Viedni, nemá elektrotechnické vzdelanie, tak iba ťahá káble a muruje ich. Obaja robia riadne na zmluvu.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektrotechnické minimum

Príspevok od používateľa technikus110 » 02 Jan 2019, 08:22

??? Na §24 potrebuješ už úplne stredoškolské vzdelanie. ???
V otázke respondenta je napísané, že má: SOŠ grafik (síce o maturite nič nepíše, ale...) Grafici na polygrafickej v BA končia vo väčšine s maturitou.

hore je odcitovaný par.21 vyhlášky 508. platný pre el. tech. par.21-24.
Čiže kde/čím je tá spomenutá podmienka pre par.24 dodatočne zakotvená?
Alebo čo anuluje bod číslo 2 par.21 vyhl. 508 v dovetku o rekvalifikácii?

Dovetok par.21 bod 2, bol zakotvený v novelizácii 398/2013 v plnom znení a odvtedy nebola zmena.
234/2014 Z.z. sú iba slovné hračky, ktoré nič neriešia v tejto časti vyhlášky.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Elektrotechnické minimum

Príspevok od používateľa Merak » 02 Jan 2019, 11:15

Príloha č. 11 k vyhláške č. 508/2009 Z. z.
Prílohy
09_508.pdf
(150.14 KiB) 182 stiahnutí
12_435.pdf
(30.8 KiB) 97 stiahnutí
13_398.pdf
(55.11 KiB) 84 stiahnutí
14_234.pdf
(34.71 KiB) 92 stiahnutí
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Napísať odpoveď