Mozem pouzivat zdroj MeanWell, ktory nesplna EN61000-3-2

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

feri2303
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 09 Mar 2019, 13:52

Mozem pouzivat zdroj MeanWell, ktory nesplna EN61000-3-2

Príspevok od používateľa feri2303 » 09 Mar 2019, 14:07

Ahojte,

Mozem doma pouzivat na 3D tlaciarni zdroj MeanWell LRS-350-24, ktory nesplna EN61000-3-2 (This power supply does not meet the harmonic current requirements outlined by EN61000-3-2.)?
https://www.meanwell.com/Upload/PDF/LRS ... 0-SPEC.PDF

Podla rad na internete som sa rozhodol vymenit v 3D tlaciarni originalny "NoName" cinsky zdroj za nieco bezpecnejsie. Vseobecne sa odporuca pouzit zdroj MeanWell LRS-350-24, najma kvoli rovnakym rozmerom otvorov na uchytenie a dobrej cene.
Zial az teraz, tesne pred instalaciou, som si vsimol poznamky pod ciarou, ktore hovoria:

9. This power supply does not meet the harmonic current requirements outlined by EN61000-3-2. Please do not use this power supplyunder the following conditions:a) the end-devices is used within the European Union, andb) the end-devices is connected to public mains supply with 220Vac or greater rated nominal voltage, andc) the power supply is:- installed in end-devices with average or continuous input power greater than 75W, or- belong to part of a lighting systemException:Power supplies used within the following end-devices do not need to fulfill EN61000-3-2a) professional equipment with a total rated input power greater than 1000W;b) symmetrically controlled heating elements with a rated power less than or equal to 200W.

3D tlaciaren ma pri praci priemernu spotrebu cca 100W, vacsina z toho pripada na vyhrevne teliesko v hotende a vyhrievanej podlozke.
Otazka je, ci mozem v tomto pripade zdroj do tlaciarne namontovat a bezne pouzivat, alebo to neodporucate.

Byvam v standardnom panelaku, byt ma vymenene rozvody za med s prudovymi chranicmi, trafostanica sa nachadza rovno v baraku.

Vopred dakujem za odpovede
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Mozem pouzivat zdroj MeanWell, ktory nesplna EN61000-3-2

Príspevok od používateľa Drakoush » 09 Mar 2019, 14:27

Používať ho môžeš, ale spôsobíš pravdepodobne poriadny bordel v sieti a vysoké rušenie.
Táto norma totiž definuje medzné hodnoty harmonických zložiek prúdu vyžarovaných do siete.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

feri2303
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 09 Mar 2019, 13:52

Re: Mozem pouzivat zdroj MeanWell, ktory nesplna EN61000-3-2

Príspevok od používateľa feri2303 » 09 Mar 2019, 15:28

Dakujem za odpoved.

V tejto problematike nie som uplne doma, preto skusim nahlas uvazovat:

Zdroj sa moze bez obmedzeni pouzivat vsade na svete okrem EU, cize normy pre harmonicke zlozky prudu asi nebudu take prisne ako v EU, alebo ich zdroj nesplna len velmi tesne.
Norma EU pocita s tym, podobne ako pri ruseni zo ziarivkovych svietidiel, ze jedno zariadenie problem nie je, ale ked ich je viac (kancelarska budova plna ziariviek), problem to uz moze byt, takze je prisnejsia.
Pri poznamkach ku zdroju je uvedene, ze aj v EU sa moze tento zdroj pouzit za urcitych okolnosti, ale myslim ze 3D tlacka nespada ani do jednej :-)

Power supplies used within the following end-devices do not need to fulfill EN61000-3-2
a) professional equipment with a total rated input power greater than 1000W
b) symmetrically controlled heating elements with a rated power less than or equal to 200W

Viete mi poradit aky iny kvalitny zdroj by som miesto tohto mohol pouzit? Jedna sa mi hlavne o bezpecnost (elektricku, aj funkcne ochrany), aby som nevyhorel, aby mal zdroj rovnako umiestnene montazne otvory, na vystupe 24V a 350W. No a samozrejme aby bol v rozumnej cene...

Dakujem

-- Spojený príspevok 09 Mar 2019, 16:35 --

Co hovorite na tento, nie je to velky smejd?

http://www.napajaciezdroje.sk/Napajaci- ... S-350-24-C
https://pospower.pl/wp-content/uploads/ ... -EN-R3.pdf
0

deepspace
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 738
Dátum registrácie: 18 Máj 2017, 10:12
Bydlisko: Bratislava

Re: Mozem pouzivat zdroj MeanWell, ktory nesplna EN61000-3-2

Príspevok od používateľa deepspace » 09 Mar 2019, 16:07

Polákov nebrať :),

Ja by som sa na tvojom mieste netrapil a použil ten meanwell, ale je chválihodné že k tomu pristupuješ takto zodpovedne ..

BTW, podla oficiálneho slovesnkého distributora tieto zdroje splnajú všetky dotknuté normy .. EN55022, trieda B, EN55014, EN61000-3-2, 3, EN61000-4, 2,
3, 4, 5, 6, 8, 11. viz. priloha ..

http://www.meanwell.co/assets/data/ATP_7_2015_30.pdf
0

feri2303
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 09 Mar 2019, 13:52

Re: Mozem pouzivat zdroj MeanWell, ktory nesplna EN61000-3-2

Príspevok od používateľa feri2303 » 10 Mar 2019, 10:51

Dakujem,

skusim ho osadit a uvidime :agree:
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Mozem pouzivat zdroj MeanWell, ktory nesplna EN61000-3-2

Príspevok od používateľa Drakoush » 10 Mar 2019, 12:01

feri2303 napísal:Dakujem za odpoved.

V tejto problematike nie som uplne doma, preto skusim nahlas uvazovat:

Zdroj sa moze bez obmedzeni pouzivat vsade na svete okrem EU, cize normy pre harmonicke zlozky prudu asi nebudu take prisne ako v EU, alebo ich zdroj nesplna len velmi tesne.
Norma EU pocita s tym, podobne ako pri ruseni zo ziarivkovych svietidiel, ze jedno zariadenie problem nie je, ale ked ich je viac (kancelarska budova plna ziariviek), problem to uz moze byt, takze je prisnejsia.
Pri poznamkach ku zdroju je uvedene, ze aj v EU sa moze tento zdroj pouzit za urcitych okolnosti, ale myslim ze 3D tlacka nespada ani do jednej :-)

Power supplies used within the following end-devices do not need to fulfill EN61000-3-2
a) professional equipment with a total rated input power greater than 1000W
b) symmetrically controlled heating elements with a rated power less than or equal to 200W

Viete mi poradit aky iny kvalitny zdroj by som miesto tohto mohol pouzit? Jedna sa mi hlavne o bezpecnost (elektricku, aj funkcne ochrany), aby som nevyhorel, aby mal zdroj rovnako umiestnene montazne otvory, na vystupe 24V a 350W. No a samozrejme aby bol v rozumnej cene...

Dakujem

-- Spojený príspevok 09 Mar 2019, 16:35 --

Co hovorite na tento, nie je to velky smejd?

http://www.napajaciezdroje.sk/Napajaci- ... S-350-24-C
https://pospower.pl/wp-content/uploads/ ... -EN-R3.pdf
Páči sa mi to akademické myslenie :)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Re: Mozem pouzivat zdroj MeanWell, ktory nesplna EN61000-3-2

Príspevok od používateľa datam » 12 Mar 2019, 10:12

Z chalana niečo bude. Sa určite vo svete nestratí.
0

feri2303
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 09 Mar 2019, 13:52

Re: Mozem pouzivat zdroj MeanWell, ktory nesplna EN61000-3-2

Príspevok od používateľa feri2303 » 22 Mar 2019, 14:50

Ahojte,

nic ma zatial netlaci k vymene zdroja, tak som sa popytal ludi v okoli, a dostal som 2 navrhy na riesenie:

1. pouzit feritove jadro - toroid, kedze by sa malo pouzit co najblizsie spotrebicu, viem ho umiestnit medzi napajacim konektorom na vstupe a svorkovnicou zdroja. Kolega tiez spomenul ze idealne fazu a nulak viac krat otocit okolo toroidu a mohol by byt problem vyrieseny

2. otec spominal ze v minulosti taketo problemy riesil styroflexovnym kondenzatorom, ktory by sa v mojom pripade mohol dat umiestnit priamo na svorkovnicu zdroja

Myslite ze nieco z toho ma zmysel, resp. naozaj pomoze?

Vdaka
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 817
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Mozem pouzivat zdroj MeanWell, ktory nesplna EN61000-3-2

Príspevok od používateľa ondistef » 22 Mar 2019, 15:35

Na začiatku si riešil bezpečnosť terajšieho čínskeho "NoName" zdroja, tak mi uniká ako sa ta bezpečnosť zvýši použitím feritového jadra alebo pri použití polystyrénového kondenzátora.
Ak si myslel bezpečnosťou rušenie, tak áno pomôže pri použití EMI filtra čo najbližšie pri vstupe do zdroja a na výstup môžeš pridať na kábel feritové prstence

Inač ten MeanWell LRS-350-24 spĺňa aj odrušenie (už v samotnej blokovej schéme je naznačený EMI filter) a tie poznámky "NOTE" sú všeobecne, konkrétne ten bod 9 nie je nikde uvedený pri jednotlivých parametroch.
0

feri2303
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 09 Mar 2019, 13:52

Re: Mozem pouzivat zdroj MeanWell, ktory nesplna EN61000-3-2

Príspevok od používateľa feri2303 » 22 Mar 2019, 16:31

Dakujem za odpoved, asi som to napisal nestastne.

Samozrejme otazky patia k MeanWell LRS-350-24. Pred zapojenim MeanWell som len chcel prejst vsetky moznosti, aby to bolo co sa tyka rusenia vporiadku. Zacnem feritovym prstencom a budem verit ze je to naozaj OK. Vdaka.
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 817
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Mozem pouzivat zdroj MeanWell, ktory nesplna EN61000-3-2

Príspevok od používateľa ondistef » 22 Mar 2019, 17:40

V pohode :)
Vyskúšaj, nič tým nepokazíš, ale ak ti to nerobilo problém s terajším zdrojom, tak ten MeanWell by mal byť na tom minimálne rovnako, ak nie lepšie, čo sa rušenia týka.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok