JE Mochovce a Rakúski aktivisti

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

aladar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 04 Jún 2018, 21:22

JE Mochovce a Rakúski aktivisti

Príspevok od používateľa aladar » 12 Jún 2019, 20:36

Podľa mňa sú Rakúski odporcovia Jadrovej energetiky náboženskí fanatici, ale čo som videl v dokumente https://www.global2000.at/sites/global/ ... oblems.pdf, ktory je odkazovany v článku https://www.tyzden.sk/politika/55977/mo ... obal-2000/, tak sa mi nezda, ze by ludia tam pracujuci mali uctu k svojej robote, alebo k JE, tak, ako to vidim na niektorych fotkach fachmanov tu/inde. Alebo to bolo sposobene v urcitej faze stavby, ked ako sa k tebe spravali ti, co ta platia, tak ty robis na ich diele? (Vid prvych par prispevkov zivnostnik-elektromonter-na-dostavbe-je ... 39294.html) Ale budem dufat, ze su vacsina z veci, co tam vidim su iba provizorne stavebne zepsovaky. :D :finga:
0

milansprlak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 191
Dátum registrácie: 07 Feb 2014, 10:54
Bydlisko: Trstená
Vek: 31

Re: JE Mochovce a Rakúski aktivisti

Príspevok od používateľa milansprlak » 12 Jún 2019, 21:14

čo k tomu dodať? Chcelo by to poriadnu nezávislú kontrolu, aby bezpečnosť bola zaručená. Osobne si myslím, že jadrové elektrárne sú najlepšie, aj najekologickejšie. Avšak vždy sa musia dodržať všetky bezpečnostne požiadavky a kontrola musí byť nezávislá a čisto odborná (nie politická). Čo sa týka Rakúska tak je to kapitola sama o sebe. Neviem ako by fungovali úplne bez jadrovej energie? Naozaj si myslia, že tie ich solárne resp. veterné "elektrárne" pokryjú kompletnú spotrebu el. energiu? Čo sa týka ekologickosti veterných alebo slnečných elektrárni tiež mám dosť pochybnosti vzhľadom k životnosť, náklady (aj ekologické) na výrobu daných elektrárni a efektívnosti.
Pripomína mi to jednú "odbornú" ekologickú prednášku na ktorej som sa zúčastnil ako študent, kde daný prednášajúci ostro kritizoval plasty, že nemáme kupovať vodu v plast. fľašách ... a po prednáške, keď väčšina odišla sa napil min. vody z plastovej fľaše :)
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: JE Mochovce a Rakúski aktivisti

Príspevok od používateľa romiadam » 12 Jún 2019, 22:17

Velmi zavisi ci tie zle vedene kable su kable napajajuce Slovensko alebo napr. zachody v Je Mochovce. Taktiez tie rry ci je to kurenie pre zachody alebo hlavny chladiaci okruhreaktora.
Je to cele vytrhnute z kontextu. Chcelo by to naozj nezavislu kontrolu a kriticke nedostatky odstranit a pi..iny ako mnohonsobny zvar na rure "vodovodu do zachodu" ignorovat (aj ked by ani to tak nemalo byt). Niekto setril na rurach alebo raz meral a tri krat rezal.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

aladar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 04 Jún 2018, 21:22

Re: JE Mochovce a Rakúski aktivisti

Príspevok od používateľa aladar » 13 Jún 2019, 00:14

romiadam napísal:Velmi zavisi ci tie zle vedene kable su kable napajajuce Slovensko alebo napr. zachody v Je Mochovce. Taktiez tie rry ci je to kurenie pre zachody ...
:D Pravda, ale v JE by sa mala minimalizovat moznost kazdej chyby, ktora sa "nikdy nemoze stať". :) 5x zvarana rura moze prasknut, odpali datove/silove vedenie atd... V JE Jaslovske Bohunice ked tam mali havariu, cast problemu mali z toho, ze zamestnanci pokradli ziarovky s extra zivotnostou z okruhu nudzoveho osvetlenia. :D Zo serialov o leteckych nehodach vieme, ze casto musi nastat X chyb, aby havaria nastala.
milansprlak napísal:... Čo sa týka Rakúska tak je to kapitola sama o sebe. Neviem ako by fungovali úplne bez jadrovej energie? Naozaj si myslia, že tie ich solárne resp. veterné "elektrárne" pokryjú kompletnú spotrebu el. energiu? Čo sa týka ekologickosti veterných alebo slnečných elektrárni tiež mám dosť pochybnosti vzhľadom k životnosť, náklady (aj ekologické) na výrobu daných elektrárni a efektívnosti
:) Prave som cital, ze Rakusko 10% spotreby energie nakupuje v noci z ČR, čiže z Temelína, precerpa v precerpavackach hore brehom a cez den v spicke nou krmi siet. :) Veterne elektrarne su pliaga z 3 dovodov: Zabijaju vtaky, monterov a udrzbarov a spomaluju prudenie vzduchu a tym ohrievaju krajinu, cim tam nasledne menej prsi, cim je tam zas viac sucho...
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: JE Mochovce a Rakúski aktivisti

Príspevok od používateľa romiadam » 13 Jún 2019, 01:30

To az tolko vtakov to zabije? Su neake realne statistiky/pocty vtakov? Vsak to je velmi mala pravdepodobnost ze to svacne vtaka dole ked prelieta okolo. Ako nehovorim stane sa, ale zeby zase tolko aby sa tomu venovala pozornost?
Monteri a udrzbari si za to mozu sami (BOZP)
To uz je extrem... ze to spomaluje prudenie vzduchu a ohrieva sa krajina, tomu neverim... to akoze realne ak vypnu veterne elektrarne na jeden den (alebo viac dni) tak sa ochladi krajina? ??? Potom na pusti treba budovat vetene elektrarne ostosest, aby tam bolo chladnejsie.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: JE Mochovce a Rakúski aktivisti

Príspevok od používateľa technikus110 » 13 Jún 2019, 06:39

Zelené Rakúsko je najväčším farizejom medzi krajinami EU. Je síce pravda, že pre ekológiu urobili od doby podpisu kjótskeho protokolu veľa a ľudia sú uvedomelejší ako u nás, ale:
- Atóm, postavili si atómovú elektráreň a pred spustením ju zakonzervovali. Teraz je to múzeum techniky pre aktivistov.
- Atóm, neprevádzkujú žiadnu atómovú elektráreň. Ale využívajú v plnej miere nákup nočnej lacnej energie z CZ atómiek! Prečo, lebo ich ekológia je založená na prečerpávacích vodných nádržiach. Cez deň tečie voda cez ich turbíny a ich prebytok predávajú na burze za drahé €. V noci si kúpia lacnú energiu a prečerpávajú opačným smerom. Tento zisk z energie čiastočne investujú na dotácie a rozvoj.
Len tento fakt sa nezverejňuje.
Bezpečnosť? Malý reaktor prevádzkujú na univerzite vo Viedni. Rovnako ako my v BA a je o tom ticho.

Na jednom zjazde KSČ povedal generálny tajomník legendárnu vetu:" Poručíme větru a dešti...", len súdruhovia to nedotiahli do zdárneho konca. Energetická sústava SR a Rakúska sa nedá zrovnávať. Rakúsko je 7 spolkových krajín ktoré tvoria síce celok, ale medzi sebou majú spory. Jednotlivé krajiny sú trieštené až na mikroregióny. Ich politika je sebestačnosť mikroregiónu! Ako keby sa pripravovali na súdny deň, aby ich čo najviac prežilo.

Vietor a slnko: Nakoľko sú dotácie od štátu, spolkovej krajiny a aj mikroregiónu a dajú sa zlučovať na jeden projekt, tak sa dá "niečo" ľahko dotovať.
Turbíny sú v správe mikroregiónov a zabezpečujú priamu spotrebu na mieste, kde sú postavené.
Dotovaná fotovoltika tiež vykrýva časť spotreby priamo u odberateľa.
Čiže tá prax pre sebestačnosť, nie je až taká zlá.

Návratnosť? Na univerzite vo Viedni je fotovoltické testovacie pole, kde sú panely staré viac ako 50 rokov! Degradácia ich výkonu je max. -20%.
Prílohy
za "mlada" som robil rôzne vtákoviny...
za "mlada" som robil rôzne vtákoviny...
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: JE Mochovce a Rakúski aktivisti

Príspevok od používateľa Merak » 13 Jún 2019, 07:21

V Rakúsku sa blížia voľby a teraz každý vyťahuje s čím by sa zviditeľnil.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: JE Mochovce a Rakúski aktivisti

Príspevok od používateľa E001 » 13 Jún 2019, 09:02

Neviem, čo sa Rakušania vlastne do toho montujú, keď majú zariadenia na odfiltrovanie elektriny vyrobenej z jadra. :biggrin: Tak nech si filtrujú a nepapuľujú. :mrgreen: Keď rupol Černobyl, bol som študent a v škole sme sa pýtali, čo to žiarenie narobí? Profak nám vysvetlil, že tí, co mali rakovinu, ju mať nebudú a tí čo ju nemali, tí ju dostanú. :pain:
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: JE Mochovce a Rakúski aktivisti

Príspevok od používateľa technikus110 » 13 Jún 2019, 09:40

V tom istom čase, čo bol problém na Ukrajine, bol únik radiácie vo Francúzsku. Ťahal sa spad cez Nemcov a Čechov na Slovensko aj Rakúsko. A Rakúšania držali hubu! Frantíci a Rusi majú ináč obohatené palivo a dalo sa to v pohode zo spadu analyzovať.

Krajšie bolo poučenie na vojenskej službe, že ak uvidím hríb, tak si mám ľahnúť na brucho hlavou k nemu, nepozerať sa a zapchať si uši. Rýchlejšia by bola guľka do hlavy.
0

aladar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 04 Jún 2018, 21:22

Re: JE Mochovce a Rakúski aktivisti

Príspevok od používateľa aladar » 13 Jún 2019, 10:00

@technikus110, najobsaznejsie dielo o jadrovej energetike a havariach co som u nas videl je blog http://nanias.blog.sme.sk/. Nevies, ci aj tam je o tom Francuzskom uniku? Otazka je, ci mal unik taku intenzitu ziarenia, mozneho poskodenia zdravia a ci tam bola sanca dalsieho uniku, alebo dokonca vybuchu "jadrovej bomby", ako v Černobyle. Pokiaľ viem, rozsahom na tej ich stupnici Černobylu zodpovedala iba Fukušima, takže to je už prvý argument, že nebolo nutné sa tomu tak venovať, ako Černobylu.
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: JE Mochovce a Rakúski aktivisti

Príspevok od používateľa technikus110 » 13 Jún 2019, 12:29

Bol to únik radiácie, ktorý bol nad normu, ale nehrozila možnosť výbuchu, či ekologickej katastrofy v mieste elektrárne. Ale bol to merateľný mrak s radiáciou.
V Nemecku vydali varovanie, menil sa piesok v detských ihriskách, zničila sa časť úrody.
Rakušáci sa venovali Ukrajine s geopolitických dôvodov. Cíp hraní Švajčiarsko, Rakúsko a Nemecko mali rovnaké opatrenia a prevádzali sa dlhodobé merania.

U nás sa tomu nevenovala pozornosť, lebo strana a vláda deklarovali, že "vsjo v poriadke, továrišči". Aj vtedajšie cyklistické "Preteky mieru" boli prvý a posledný raz presmerované etapou na Ukrajinu s politických dôvodov, že nič sa nedeje. Starší si to určite pamätajú. Jeseň po výbuchu rástli hríby ako najaté, ale bol vyhlásený zákaz zberu a konzumácie. Kto ho porušil, svietila mu špajza.
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: JE Mochovce a Rakúski aktivisti

Príspevok od používateľa miroja » 13 Jún 2019, 12:58

Moje dieta prvorodene malo v case vybuchu Cernobylu -4 mesiace. Kedze bolo pekne pocasie, boli sme sa s teraz uz ex v prirode opalovat. Narastol o par centakov vyssi, ale ci za to moze Cernobyl? Nemozem tvrdit. Aj moj otec bol o par cm vyssi nez ja a za jeho mladosti to sice tiez buchalo, ale vsetko konvencne bombicky (myslim obdobie 1938-45). To skor ja by som mohol mat nasledky, kedze najviac jadrovych pokusnych vybuchov sa robilo v 50-60 tych rokoch minuleho tisicrocia ...
Ozaj, vtedy este neboli zeleni ostreriachise ?
0

aladar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 04 Jún 2018, 21:22

Re: JE Mochovce a Rakúski aktivisti

Príspevok od používateľa aladar » 13 Jún 2019, 13:23

V Naniasovom blogu su popisane 2 nehody z 1969 vo Francuzsku: https://nanias.blog.sme.sk/c/489216/jad ... rnach.html
a vo Svajciarsku https://nanias.blog.sme.sk/c/500620/jad ... arsku.html
Su tam popisane aj politicke tance v Rakusku https://nanias.blog.sme.sk/c/490932/jad ... kusku.html
Aj konferencia vo Francuzsku v roku 1987 https://nanias.blog.sme.sk/c/497601/jad ... paris.html ale nevsimol som si zo 40 titulkov a perexov nic o inej nehode vo Francuzsku.
... Co nie je na Naniasovom blogu, alebo co mi neukazete, to sa nestalo! :P
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: JE Mochovce a Rakúski aktivisti

Príspevok od používateľa technikus110 » 13 Jún 2019, 17:37

Ja som tam nenašiel zoznam havárií vo vtedajšom západnom Nemecku a iba jedinú v NDR, čo tiež nekorešponduje so skutočnosťou. Našťastie podľa štatistiky blogu sa ani v SR nič nestalo... Rozdiel je havária a prevádzkový (aj kontrolovaný) únik rádioaktivity.

Ale je tam ten školský reaktor vo Viedni, ako aj nedostavaná atómka a múzeum. No pravda a dejiny sa už aj za môjho života viac krát menili podľa zriadenia a potreby.

Nájdi si zoznam celkových AE na svete odd roku 1960.
0

aladar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 04 Jún 2018, 21:22

Re: JE Mochovce a Rakúski aktivisti

Príspevok od používateľa aladar » 15 Jún 2019, 03:16

@technikus110 Skor by som povedal, ze sa autor venoval iba zaujimavym temam a hlavne tym, ktore davali pochopeniu myslenia ľudí v Černobyle a obecne v Ruskej jadrovej energtike, ako dôvody vzniku havárie. Neviem, či v blogu popisuje Fukušimu, ale medzinárodná vyšetrovacia komisia dospela k záveru, že aj keď havária tam bola o ľuďoch, aj keby tam boli iní ľudia, vzhľadom na Japonskú mentalitu to dopadne rovnako. Na druhej strane, do včerajšieho dňa mi bol neznámy osud elektrárne Fukushima Daini(https://www.youtube.com/watch?v=3TWgUvB7w7Y), ktorá bola tiež zasiahnutá zemetrasením a tsunami, kde ím tiež zatopilo rozvody elektriny, ale kde najväčšiemu úniku zabránili natiahnutím 5km kabelu k čerpadlám. Neštudoval som ešte podrobne, či v Fukushima Daiichi(tá, o ktorej vieme my a celý svet) mali možnosť sčasti zabrániť únikom rádioaktivity, al zdá sa mi to vždy a všade o konkrétnych ľuďoch.
No a preto si po pozretí tých fotiek z Mochoviec nemyslím, že sa ľudia plne zamýšlajú nad tým, čo v práci robia a heslo "opatrnosti nikdy nie je dosť" by malo byť povinné povedať pred vyplatením faktúry. :D
Ak sa správne pozerám na Tvoju fotku, tak meračen sily vetra sú tam 3? A ten "televízor" pod nimi, to je nasávanie chladiaceho vzduchu? Bol si aspoň uviazaný? :)
0

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: JE Mochovce a Rakúski aktivisti

Príspevok od používateľa E001 » 15 Jún 2019, 06:03

Ďalšia perla z novín. Francúzi idú zbúrať dve vodné elektrárne, aby umožnili migráciu lososov. Celé je to tu:
https://www.topky.sk/cl/11/1802041/Riec ... -sa-zacalo

Ten svet sa obracia úplne naruby. Jeden z najekologickejších spôsobov výroby el.energie na vykrývanie špičiek v spotrebe idú zrušiť. Ale hlavne, že budú mať v riekach lososy. :axe:
0

aladar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 04 Jún 2018, 21:22

Re: JE Mochovce a Rakúski aktivisti

Príspevok od používateľa aladar » 15 Jún 2019, 06:29

Mne sa zda teraz vodna energia prijatelnjejsia, ako jadrova, lebo neprodukuje teplo. A pokial viem, MVE maju prave pre migraciu ryb specialne terasovite kanaly. Mozno to pri velkych spadoch nefunguje, alebo to vylobovala daka lososolovna rybarska flotila. :D
Niekto niekde rojcil o pokryti Saharskej puste solarnymi panelmi a dodavani elektirny do Europy. Postavia solarnych panelov tolko, aby to aj na spicku stacilo a postupne budu v priebehu dna vypinat. Ked v Cine tahaju z vodnych elektrarni 1600km, coze by sme my nemohli 3000km.
0

milansprlak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 191
Dátum registrácie: 07 Feb 2014, 10:54
Bydlisko: Trstená
Vek: 31

Re: JE Mochovce a Rakúski aktivisti

Príspevok od používateľa milansprlak » 16 Jún 2019, 20:30

Ďalšia vec o ktorej sa medzi laikmi málo hovorí, sú dnešné bezpečnostné kritéria a systémy jadrových elektrárni. Doba od Černobylu sa výrazne posunula a dnes je nemožné aby operátori dokázali zničiť resp. spôsobiť výbuch elektrární (aj keby úmyselne chceli). Buď sú všetky systémy v poriadku alebo sa elektráreň automatizované zastaví, pričom nie je možné zabrániť automatike. Ďalej je elektráreň testovaná na pravdepodobné či menej pravdepodobné situácie ktoré môžu nastať. Ako riziko existuje vždy (špecifické prírodne katastrofy či špecifický cielený útok), avšak jeho pravdepodobnosť sa blíži k nule. Ale súhlasím, že treba Mochovce otestovať či splňujú súčasne bezpečnostne požiadavky, prípadne chyby opraviť a elektráreň spustiť. Možno by nebolo na škodu, keby elektráreň skontroval medzinárodný tím expertov na jadrovú bezpečnosť a zverejnil zistenia. Mňa najviac hnevá to, že výhrady majú len ekológovia a politici, ktorí sa tomu vôbec nerozumejú. Nech sa k tomu vyjadria jadroví fyzici a naozajstní jadroví experti a nie ľudia, ktorí tomu vôbec nerozumejú.
0

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: JE Mochovce a Rakúski aktivisti

Príspevok od používateľa martin knocik » 16 Jún 2019, 21:28

Milansprlak, žial trvá pár rokov kým jadrová elektráren zastaví do bezpečného stavu nevyžadujúceho ľudskú obsluhu a funkčnú infraštrukrúru.
To je problém napríklad v prípade rozsiahleho požiaru.

Vyhorené jadrové palivo vyžaduje aktívne chladenie aj 3 roky po vybratí z reaktora.
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: JE Mochovce a Rakúski aktivisti

Príspevok od používateľa romiadam » 17 Jún 2019, 11:46

Vyhorené jadrové palivo vyžaduje aktívne chladenie aj 3 roky po vybratí z reaktora.
Sakra, zavriet to do olovenej nadoby, urobit primarny a sekundarny okruh chladenia a vykourovat tym cele velke mesta. Takato kotolna by mohla byt vedla mesta (tam uz asi hrozba vybuchu nie je), neviem). Kolko plynu by sa tym usetrilo a nechalo pre dalsie generacie.
Mňa najviac hnevá to, že výhrady majú len ekológovia a politici,
a bohuzial oni o tom aj rozhoduju...
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Napísať odpoveď