Revizie el. rucneho naradia + revizie el. spotrebicov

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

dominiks
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 28 Aug 2012, 07:35

Revizie el. rucneho naradia + revizie el. spotrebicov

Príspevok od používateľa dominiks » 21 Aug 2019, 08:05

Ahojte, chcel by som Vas poprosit o radu. Pred rokom som ziskal paragraf 23 a chcel by som zacat robit revizie el. rucneho naradia a el. spotrebicov na zaklade STN 33 1600 a STN 33 1610. Mam uz aj kupeny merak metrel MI 3309 BT. Niesu mi vsak jasne urcite veci.

Ked sa robi napr revizia notebooku tak treba skontrolovat IEC kabel samostatne a nasledne cely adapter? Pozeral som sice zahranicne materialy ale tam robili samostatne meranie na kabel a potom samostatne meranie na cely adapter. Tym padom treba vytvorit protokol o oboch "zariadeniach" ?

Dalej som si nie este isty ako sa reviduje zariadenie, ktoremu sa vobec neviem dostat ku vodivym castiam. Zariadenie je tr II, napr fen.

Dakujem pekne.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Revizie el. rucneho naradia + revizie el. spotrebicov

Príspevok od používateľa Merak » 21 Aug 2019, 10:39

čítal si si tie normy? (STN 33 1600 a STN 33 1610)

ak máš fén, teda celý plastový obal, tak tam to nemáš ako merať
jedine voči kovovým skrutkám, ak sú tam nejaké
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

dominiks
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 28 Aug 2012, 07:35

Re: Revizie el. rucneho naradia + revizie el. spotrebicov

Príspevok od používateľa dominiks » 21 Aug 2019, 12:18

Samozrejme som tie normy cital, skor ma to zaujima prakticky.
Ten metrel umoznuje autotesty, takze je to v podstate jednoduche, pripojim kabel, pripojim svorku na nezivu cast, spustim auto sekvenciu a odmera mi to vsetko. Ci uz pri triede I II alebo III. Len ma zaujima napr ten NTBK ked je to trieda I / III. Do meraku pichnem najprv kabel, ten mi zmeria polaritu, a odpor odchranneho vodica a izolacny odpor. potom to vratim spat do adaptera na NTBk a pripnem svorku na jack ktory ma ist do NTBK a meriam znova?

Pripadne ked sa robi revizia na monitor, najprv sa meria kabel, ktory je odpojitelny alebo sa kabel necha pripojeny v zariadeni a len sa svorka pripoji na nezivu cast a spusti sa autotest? Cize treba spravit reviziu na kabel a samotne na dane zariadenie, v tomto pripade monitor? Dakujem pekne
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Revizie el. rucneho naradia + revizie el. spotrebicov

Príspevok od používateľa technikus110 » 21 Aug 2019, 15:30

Opýtaj sa sám seba a odpovedz si:

1. aké parametre a s akým napätím meriam na predlžovačke, či prívodnom kábli?
2. Aké parametre meriam na zdroji? (celoplastová krabička, L+N, alebo L+N+PE prívod)
3. Aké parametre meriam na klasickom PC? (preto sa mu hovorí aj železo...)



Odborná spôsobilosť pre vykonávanie revízií elektrických spotrebičov a elektrického náradia v zmysle vyhlášky 398/2013 Z.z. je požadovaná pre povereného odborného pracovníka s odbornou spôsobilosťou aspoň samostatný elektrotechnik paragraf 22 s dohľadom revízneho technika.
Prílohy
8724-6442.pdf
(1.36 MiB) 153 stiahnutí
0

dominiks
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 28 Aug 2012, 07:35

Re: Revizie el. rucneho naradia + revizie el. spotrebicov

Príspevok od používateľa dominiks » 21 Aug 2019, 15:53

technikus110 napísal: Odborná spôsobilosť pre vykonávanie revízií elektrických spotrebičov a elektrického náradia v zmysle vyhlášky 398/2013 Z.z. je požadovaná pre povereného odborného pracovníka s odbornou spôsobilosťou aspoň samostatný elektrotechnik paragraf 22 s dohľadom revízneho technika.
Pokial viem pre revizie el. rucneho naradia a el. spotrebicov na zaklade noriem 33 1600 a 33 1610 nieje vobec potrebny dohlad revizneho technika. Staci ze ma firma ktora chce aby som im zabezpecil revizie poveri a mozem to vykonat sam, akurat o tom treba spravit protokol.

Co sa tyka otazok, na ktore si mam sam odpoved, moc mi to teda nenapovedalo :)

Viem co sa meria na PC, viem co sa meria na tlaciarni a vsetkych spotrebicoch Tr. I, viem co sa meria na spotrebicoch Tr. II aj III aj co sa meria na el. rucnom naradi. Zaujima ma cisto kombinacia napr Tr. I a trieda III napr, nabijacka na AKU vrtacku, nabijacka na NTBK. Neviem teda ci sa chapeme. Dakujem.
0

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: Revizie el. rucneho naradia + revizie el. spotrebicov

Príspevok od používateľa elmara » 21 Aug 2019, 19:29

dominiks napísal: Ked sa robi napr revizia notebooku tak treba skontrolovat IEC kabel samostatne a nasledne cely adapter? Pozeral som sice zahranicne materialy ale tam robili samostatne meranie na kabel a potom samostatne meranie na cely adapter. Tym padom treba vytvorit protokol o oboch "zariadeniach" ?
Když to vezmu dle naší legislativy a norem v ČR, tak pokud máš jistotu, že ten odpojitelný přívod k adaptéru bude používán pouze s ním, tak se ten adaptér reviduje jako celek. V tomto případě to bývá spotř. tř. II s ochranným vodičem, který ovšem slouží pro pracovní účely a není přístupný z obou stran. Tudíž ho neměříš. Měříš tam unikající proud PE.
Pokud bys nabyl dojmu, že ten přívod bývá používán "univerzálně", např. na pracovišti si ho lidi půjčují a používají i na jiné spotř., tak už ho musíš revidovat samostatně jako spotř. tř. I. Pokud má adaptér evidenční číslo (na pracovišti apod), tak stejným číslem označíš i jeho přívod a reviduješ jako celek.

Když vezmu příklad třeba kombinaci aku vrtačky a její nabíječky, tak reviduješ nabíječku...obvykle je ve třídě II. Revidovat i aku vrtačku, která je ve třídě III...? Dle mne to je blbost, ty hlavně řešíš elektrickou bezpečnost spotř. Ano, norma 33 1600 říká něco o zkoušce chodu, ale já osobně bych to neřešil přes revizní zprávu.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Revizie el. rucneho naradia + revizie el. spotrebicov

Príspevok od používateľa Merak » 21 Aug 2019, 21:45

dominiks napísal:
technikus110 napísal: Odborná spôsobilosť pre vykonávanie revízií elektrických spotrebičov a elektrického náradia v zmysle vyhlášky 398/2013 Z.z. je požadovaná pre povereného odborného pracovníka s odbornou spôsobilosťou aspoň samostatný elektrotechnik paragraf 22 s dohľadom revízneho technika.
Pokial viem pre revizie el. rucneho naradia a el. spotrebicov na zaklade noriem 33 1600 a 33 1610 nieje vobec potrebny dohlad revizneho technika. Staci ze ma firma ktora chce aby som im zabezpecil revizie poveri a mozem to vykonat sam, akurat o tom treba spravit protokol.

Co sa tyka otazok, na ktore si mam sam odpoved, moc mi to teda nenapovedalo :)

Viem co sa meria na PC, viem co sa meria na tlaciarni a vsetkych spotrebicoch Tr. I, viem co sa meria na spotrebicoch Tr. II aj III aj co sa meria na el. rucnom naradi. Zaujima ma cisto kombinacia napr Tr. I a trieda III napr, nabijacka na AKU vrtacku, nabijacka na NTBK. Neviem teda ci sa chapeme. Dakujem.
Ale vyhláška je nadradená norme. Ešte pozri vyhlášku 508/2009 par. 13a a par 13b.

Edit: áno vyhláška 398/2013 je novelou vyhlášky 508/2009.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Revizie el. rucneho naradia + revizie el. spotrebicov

Príspevok od používateľa technikus110 » 22 Aug 2019, 05:39

Dohľad nie je myslený tak, že mu niekto stojí za chrbtom.
Poverenie zamestnanca je protokolárne a " má mu" predchádzať oboznámenie s technikou a postupmi, ktoré má preveriť par.24 a potvrdiť svojim podpisom do zápisu o poučení...... Nie je možné, aby pekársky majster, riaditeľ prevádzky na priamo poveril par.20 na kontroly a par.21 na revízie spotrebičov a náradia. Vždy je nutné do poverenia dať rozsah činnosti, pôsobisko a aj zápis o poučení.

Klasická 23-ka môže robiť medicínske priestory, prístroje či nástroje? Nemyslím tým rúter a PC s ventilátorom v kancelárii.

Prosím treba rozoznávať aj prenosné a neprenosné / pevne pripojené spotrebiče, kde tá 24ka je, či už nie je nutná???
Prílohy
53-zbor37ko_ivan.pdf
(88.19 KiB) 103 stiahnutí
Huna08.pdf
(3.88 MiB) 93 stiahnutí
0

dominiks
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 28 Aug 2012, 07:35

Re: Revizie el. rucneho naradia + revizie el. spotrebicov

Príspevok od používateľa dominiks » 22 Aug 2019, 08:14

Ja niesom zamestnanec, ktory chce pre firmu kde pracuje vykonavat revizie. Ja mam vlastnu sro a chcem vykonavat revizie el zariadeni a el rucneho naradia pre ine firmy, ktore to potrebuju mat zastresene kvoli BOZP. Akurat riesim s panom z TISR opravnenie pre moju sro.

On povedal ze paragraf 23 moze robit revizie el rucneho naradia a el. spotrebicov, ktore su do 18 kg. Cize PC, NTBK, ventilatory, monitory, stolove PC, malu chladnicku, pokial teda splna vahu atd atd.

Staci ze ma nejaka ina sro alebo iny zivnostnik poveri tym, aby som mu revizie vykonal a nasledne musim spravit protokol o revizii. Takto to mam z TISR, takze neviem ci sa chapeme a nieco mi unika.


398/2013 Z.z.
4. V § 9 ods. 1 sa za písmeno c) vkladajú nové písmená d) a e), ktoré znejú:
"d) revíziou elektrického ručného náradia počas používania a revíziou elektrického spotrebiča počas používania prevádzkovateľom určená osoba s odbornou spôsobilosťou podľa § 22 až 24 alebo prevádzkovateľom určená poučená osoba pod dohľadom osoby s odbornou spôsobilosťou podľa § 22 až 24
,
Cize bud to spravi osoba s paragrafom 22 - 24 , alebo nejaka ina osoba ktora je urcena zamestnavatelom, napr jeho zamestnanec ktory ma 21 ale ten musi ybt pod dohladom 22-24.
Odborná spôsobilosť pre vykonávanie revízií elektrických spotrebičov a elektrického náradia v zmysle vyhlášky 398/2013 Z.z. je požadovaná pre povereného odborného pracovníka s odbornou spôsobilosťou aspoň samostatný elektrotechnik paragraf 22 s dohľadom revízneho technika.
Zaujimalo by ma odkial je toto skopirovane.

Tam vyssie niekto asi vynal uryvok po svojom: Nikde sa nepise ze 22-23 musi byt pod dohladom. Paragraf 23 moze uplne sam, bez akejkolvek kontroly a dohladu vykonavat revizie el rucneho naradia a el spotrebicov do 18 kg.
0

Používateľov profilový obrázok
rider126
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Revizie el. rucneho naradia + revizie el. spotrebicov

Príspevok od používateľa rider126 » 22 Aug 2019, 09:10

Zdravím.
Chcem sa spýtať:
Aké parametre mám merať pri ručnom náradí s triedou ochrany 2?
Mám tu uhlovú brúsku Bosch , ktorá ma kovovú prevodovku.
Dotykový prúd alebo ešte niečo viac?
0

dominiks
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 28 Aug 2012, 07:35

Re: Revizie el. rucneho naradia + revizie el. spotrebicov

Príspevok od používateľa dominiks » 22 Aug 2019, 09:24

Ahoj, ja by som meral izolacny odpor a dotykovy prud.
Cize v reviznej spravy by bolo:
- Vizualna prehliadka
- izolacny odpor
- dotykovy prud
- chod
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Revizie el. rucneho naradia + revizie el. spotrebicov

Príspevok od používateľa technikus110 » 22 Aug 2019, 13:18

Tých 18kg je ako a kde definovaných?
0

dominiks
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 28 Aug 2012, 07:35

Re: Revizie el. rucneho naradia + revizie el. spotrebicov

Príspevok od používateľa dominiks » 22 Aug 2019, 13:32

STN norma 33 1610, bod 3.2.3 prenosny spotrebic: spotrebic, s ktorym sa pri praci manipuluje, alebo iny ako pripevneny spotrebic o hmotnosti menej nez 18 kg.
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Revizie el. rucneho naradia + revizie el. spotrebicov

Príspevok od používateľa technikus110 » 22 Aug 2019, 15:29

Takže sme tam, čo som hore napísal, že neprenosný voľne stojaci, alebo pevne zabudovaný spotrebič + spotrebič s váhou nad 18kg môže robiť 22+23 za pomoci par.24, alebo sa mýlim?

Čo tak malá 5kW sin UPS Eaton, vážiaca 19,5kg bez batérií? (48kg s batériami) Tiež sa s ňou počas jej funkcie nehýbe a neprenáša sa, aj keď má koliečka. Veď je to kúsok železa, prívodný kábel a elektronika podobná zdroju v PC?

elmara: ....která je ve třídě III...? Dle mne to je blbost.....
Viem si predstaviť tú paseku, ak pôjde 14,4V či 48V aku z vŕtačky do skratu na rotore. Požiar, explózia obalu pri spodnej časti ruky, prehriatie? Funkčná skúška je asi nutná. Aj keď je tu všade tá zázračná formulka:..." v čase kontroly...", nakoľko dnes je O.K., za hodinu sekne kábel na elektrickom krovinoreze a začne pršať, či iná náhoda. Za 4€ na žobrotu.
Prílohy
ups.jpg
ups.jpg (16 KiB) 4993 zobrazení
0
Naposledy upravil/-a technikus110 v 22 Aug 2019, 15:43, upravené celkom 1 krát.

dominiks
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 28 Aug 2012, 07:35

Re: Revizie el. rucneho naradia + revizie el. spotrebicov

Príspevok od používateľa dominiks » 22 Aug 2019, 15:38

Ja ale cely cas riesim to, ze chcem robit revizie el. rucneho naradia a el. spotrebicov do 18 kg. cize prenosnych. A moja prva otazka bola ohladom revizie kombinovanej triedy. Nikde som nenapisal ze chcem robit pevne pripojene spotrebice :)

Totiz uz mam istu zakazku, kancelarske priestory, kde su len PC, NTBKy, mala chladnicka a rucne naradie. A preto som chcel radu ako sa reviduje zdroj na NTBK. Ja som neriesil co mozem a co nemozem revidovat ako paragraf 23, pretoze to co mozem a nemozem robit viem, a mam to potvrdene technickou inspekciou, ktora mi na to dala opravnenie.
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Revizie el. rucneho naradia + revizie el. spotrebicov

Príspevok od používateľa technikus110 » 22 Aug 2019, 15:53

Áno spomínal si zdroj so slovným spojením "napríklad" a potom fén, čo nie je kancelária, ale skôr prevádzka, či hotel.

Do 18 kg s par 23. si môžeš robiť čo chceš.
Ak si s.r.o. (alebo iba živnostník) a nezamestnávaš nikoho, tak nepotrebuješ NIČ od TI, TUV, EIC. Žiadne doplnkové oprávnenie a dokonca ani na výrobu kusových rozvádzačov. Ale ty robíš odbornú prehliadku a odbornú skúšku s protokolom, ktorý sa tu honosne nazval revízna správa aj keď nie je vydaná revíznym technikom.

To že máš zákazku, je pre teba fajn. Ten tvoj prístroj mám aj ja a tých 800€ sa ti z malých kancelárskych priestorov raz za dva roky nevráti. Takže prídu ďalšie zákazky a tu už môžeš naraziť v serverovni na takú UPSku.... či inú drobnosť.
Osobne si myslím, že z týchto príspevkov sa učia viacerí členovia, takže je lepšie komplexne povedať, toto áno, ale toto už nie a platí to všeobecne pre všetkých.

K tomu káblu od PC či monitoru, tam je tiež predpísané meranie, ktoré sa prevádza odpojením od spotrebiču. Síce ide o funkčný celok, ale z dvoch komponentov.
0

dominiks
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 28 Aug 2012, 07:35

Re: Revizie el. rucneho naradia + revizie el. spotrebicov

Príspevok od používateľa dominiks » 22 Aug 2019, 22:15

Co sa tyka opravnenia tak ja som zamestnal sam seba v sro takze som opravnenie potreboval.

Urcire som rad ze sa to rozoberie zo sirsia, pretoze takuto temu som tu vobec nevidel a mozno ludia budu potrebovat tiez takuto radu.
Mna zneistilo to, ze tu boli posielane citacie zakonov atd a myslel som si ze som si to vylozil zle, ze s 23 nemozem revidovat kancelarske veci a rucne naradie.

Ak sa ta este mozem spytat jednu vec, kamarat ma barber shop (panske holicstvo) , ma tam holice strojceky, feny atd. Treba robit merania aj na strojceky tr. III? Ci ked je to bezpecne napatie tak to vobec netreba riesit?
K tomu káblu od PC či monitoru, tam je tiež predpísané meranie, ktoré sa prevádza odpojením od spotrebiču. Síce ide o funkčný celok, ale z dvoch komponentov.
a ked sa teda vratim este ku tomu kablu, spravim protokol aj o tom samotnom kabli a aj o adaptery? Dakujem pekne
0

odaros
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 322
Dátum registrácie: 27 Aug 2014, 19:15
Bydlisko: Revúca

Re: Revizie el. rucneho naradia + revizie el. spotrebicov

Príspevok od používateľa odaros » 06 Sep 2019, 21:43

Mám dotaz, je možné použiť na revítiu náradia a spotrebičov tento prístroj, vyhovuje normám? PU 184 DELTA.
0

makan
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 05 Jan 2014, 18:34
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 46

Re: Revizie el. rucneho naradia + revizie el. spotrebicov

Príspevok od používateľa makan » 07 Sep 2019, 22:33

Je to síce merací prístroj staršej výroby, osobne si myslím že áno. Pokiaľ má platný kalibračný list.Ja používam PU 194 DELTA. Tiež už je staršej výroby a výrobca už uviedol na trh novší model (PU 294) ale nemám problém s ním spokojnosť. Tie novšie prístroje majú výhodu že sa dá merací spotrebič registrovať cez čiarový kód. Však keď si spravíš spôsob ako na to tak sa to dá bez toho.
0

odaros
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 322
Dátum registrácie: 27 Aug 2014, 19:15
Bydlisko: Revúca

Re: Revizie el. rucneho naradia + revizie el. spotrebicov

Príspevok od používateľa odaros » 08 Sep 2019, 08:12

Nerozumiem tomuto:Tie novšie prístroje majú výhodu že sa dá merací spotrebič registrovať cez čiarový kód. Však keď si spravíš spôsob ako na to tak sa to dá bez toho., ako a kde registrovať?
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok