Opakovaná OPaOS

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

odaros
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 322
Dátum registrácie: 27 Aug 2014, 19:15
Bydlisko: Revúca

Opakovaná OPaOS

Príspevok od používateľa odaros » 30 Jan 2020, 07:41

Ak sú pri opakovanej revízii , zistené drobné nedostatky, ako chýbajúce označenie, kryt svietidlá alebo nepospojovana kovová časť, môže byť v správe uvedené, že: '' po odstránení týchto nedostatkov do (nejaký termín), je zariadenie spôsobilé, alebo musí byť jednoznačne dané že je alebo nie je spôsobilé?
Pýtam sa preto, lebo som úplný začiatočník a dostal som zákazku na opakované Opasok v bytových domoch a v predchádzajúcich správach sa táto formulácia vyskytuje.
0

milansprlak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 191
Dátum registrácie: 07 Feb 2014, 10:54
Bydlisko: Trstená
Vek: 31

Re: Opakovaná OPaOS

Príspevok od používateľa milansprlak » 30 Jan 2020, 18:56

Nie som RT, ale asi by som (pri periodickej revízií) použil takýto celkový posudok:
"Elektrická inštalácia vyhovuje predpisom a normám STN a je spôsobilá bezpečnej prevádzky, až na nedostatky/chyby uvedené v revíznej správe v bode X-Y, ktoré musia byť bezodkladne odstránené "
Inak by revízna správa mala byť jednoznačná a zrozumiteľná:
"Elektrická inštalácia vyhovuje predpisom a normám STN a je spôsobilá bezpečnej prevádzke"
alebo
"Elektrická inštalácia nevyhovuje predpisom a normám STN a nie je schopná bezpečnej prevádzky".
alebo
"Elektrická inštalácia vyhovuje predpisom a normám STN platným v čase jej realizácie. Na základe odbornej prehliadky a vykonaného merania ju je možné prevádzkovať do doby jej najbližšej rekonštrukcie"
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Opakovaná OPaOS

Príspevok od používateľa 5ko » 30 Jan 2020, 19:38

Nie vždy má RT možnosť vidieť predchádzajúcu RS,takže by sa mal podla toho logicky zariadiť.
Ak najde v predchádzajúcej správe nejaké nedostatky, tak musí zistiť, či boli odstránené ,ak nie, tak ich napíše znovu a určí termín odstránenia.
Ak ich zistí pri revízii sám bez predchádzajúcej správy, tak ich uvedie znovu ako závady a tiež určí termín odstránenia .
Ak boli medzitým odstránené a pri kontrole ich nenajde, tak nemá čo riešiť, zariadenie je OK a teda spôsobilé bezpečnej prevádzky k daném u dátumu..
Nie som RT, ale vychádza to tak logicky a z praxe.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Opakovaná OPaOS

Príspevok od používateľa Merak » 31 Jan 2020, 03:35

odaros napísal: po odstránení týchto nedostatkov do (nejaký termín), je zariadenie spôsobilé, alebo musí byť jednoznačne dané že je alebo nie je spôsobilé?
ty musíš uvážiť, či je spôsobilé bezpečnej prevádzky alebo nie je
a napísať, že po odstránení nedostatkov je spôsobilé určite nepíš, lebo nevieš ako tie nedostatky odstránia :D
odaros napísal:chýbajúce označenie, kryt svietidlá alebo nepospojovana kovová časť
chýbajúce označenie čoho?
chýbajúci kryt na svietidle - je svietidlo dostupné alebo mimo dosah ruky?
chýbajúce pospojovanie na čom?

skús uvážiť, či dané nedostatky sú len estetické, alebo naozaj ohrozujú život alebo majetok
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

odaros
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 322
Dátum registrácie: 27 Aug 2014, 19:15
Bydlisko: Revúca

Re: Opakovaná OPaOS

Príspevok od používateľa odaros » 31 Jan 2020, 09:46

Ďakujem
0

Napísať odpoveď