elektricky stlp

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

loksiklubos
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 350
Dátum registrácie: 23 Sep 2013, 22:10
Vek: 36

elektricky stlp

Príspevok od používateľa loksiklubos » 01 Mar 2020, 10:26

Dobry den, ideme tahat elektrinu zemou len od povodneho bodu napojenia sa nam neda kopat zemou tak to ideme riesit osadenim stlpa a potom uz zemou. Len projektant nam navrhol tento stlp TYP EPV/PBS 9/6kN ktory stoji iba 1500e :x tak sme zohnali iny pouzity len sa chcem informovat co musi splnat aby sme ho mohli pouzit ci staci iba celkova dlzka alebo musime zohnat taky isty
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: elektricky stlp

Príspevok od používateľa ondistef » 01 Mar 2020, 11:21

Pokiaľ to ma byť prípojka na rodinný dom, kde bude AYKYz-J 4x16 (25, 35) alebo 1-AES 4x16 tak je to jedno.
Ak tam bude nejaká 3x240+120, tak by mal byť aj stĺp príslušne dimenzovaný s dostatočnou menovitou silou na vrchole [kN].
Prílohy
predpate_betonove_stoziare.pdf
E-9÷15 Predpäté betónové stožiare
(551.28 KiB) 105 stiahnutí
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: elektricky stlp

Príspevok od používateľa romiadam » 01 Mar 2020, 11:28

Len pre moje info (zaujima ma to), taky stlp moze zakopat hocikto? Predsa to nie je kolik pre paradajky. Nema to robit niekto kto ma na to neake papiere, kto vie ze co treba dodrzat aby ten stlp sa casom nevychylil (nespadol).
Ten stp budete davat na svoj pozemok alebo na verejny?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

loksiklubos
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 350
Dátum registrácie: 23 Sep 2013, 22:10
Vek: 36

Re: elektricky stlp

Príspevok od používateľa loksiklubos » 01 Mar 2020, 14:01

Nam ho bude osadzat elektrikar priamo a budeme ho osadzat do svahu na mestkom pozemku. Len som nepozeral ci od stlpa ku stlpu nam pojde jeden kabel alebo dva lebo ideme riesit dve pripojky sucasne
0
Naposledy upravil/-a loksiklubos v 01 Mar 2020, 14:31, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: elektricky stlp

Príspevok od používateľa jenda23 » 01 Mar 2020, 14:24

Todle by měl mít na starost distributor.
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Používateľov profilový obrázok
Hans_Solo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 03 Sep 2018, 17:59
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom
Vek: 33

Re: elektricky stlp

Príspevok od používateľa Hans_Solo » 02 Mar 2020, 19:17

Jeden kábel aj keby ste mali 50 odberných miest. V tom prípade sa to rieši väčším káblom. Ale na dve domové prípojky vám bohato stačí aj klasika AYKY 4x16mm. Lebo aj tak vám distribučná povolí hlavný istič max. B/25/3

-- Spojený príspevok 02 Mar 2020, 20:19 --
jenda23 napísal:Todle by měl mít na starost distributor.
U nás nie. Takéto odbočky z hlavného vedenia si rieši spotrebiteľ aj keď je to pred elektromerom.
Ale aj distribučná to rada spraví, za raz toľko € :D
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: elektricky stlp

Príspevok od používateľa Atlan » 02 Mar 2020, 21:45

Snad 2x kabel 4x16. A aj tak to zavisi od dlzky. Skor by som uvazoval 4x25 pre kazdy objekt.
Okrem. Toho ideme podla projektu ze.
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: elektricky stlp

Príspevok od používateľa spin90 » 02 Mar 2020, 21:58

Ake je rozpatie ? Predpokladam ze nie velke, ale pre istotu...
Toto distribucka neriesi, je to pripojkovy stlp.
Ak to ide na cudzi pozemok, treba povolenie, aspon ohlasit na obci.
Stlp 9/6 je z beznych stlpov najnizsi. Urcite nedavajte nizsi ak krizujete cestu.
Aky stlp ste vlastne zohnali ? Nevravim, ze nejdu pouzit uz pouzivane, ale treba zvlast dobre prezriet v akom su stave. Nesmie byt vidno ani jedinu armaturu alebo popraskanie. Taky stlp sa hodi uz jedine na racyklaciu.
Dolezity je zaklad, v triede 3 (bezna hlina) sa dava na dimenziu 9/6 cca 0,8x0,8x1,8 m ak dobre pamatam, nemam uz pristup k tabulkam. Samozrejme sa betonuje. Ak to pojde do piesku tak viac, ak do skaly, tak menej.

Treba sa drzat cca projektu ak tomu clovek nerozumie, ale zas nie je to raketova veda :D
Bezna hydraulicka ruka ktora vam ho dovezie vam ho dokaze aj postavit ak tam je pristup. Inak zeriav.
Hlavne ho nevyrovnavajte vodovahou, ako sa nam raz stalo u dodavatela :D :D :D (je to kuzel)

Je lepsie pouzit NfA2X (AES) 4x16 ako AYKYz 4x16 z pohladu tahu, ale samozrejme zalezi, kam dalej ten kabel ma ist. NFA2X nesmie do zeme a ani do zateplenia. V chranickach by snad mohol...
Dimenziu kabla musi urcit projektant vypoctom na vykon a na ubytok, to snad nebudeme rozoberat.

Neviem co k tomu take napisat, postavili sme toho dobludu v robote, niektore na miestach, kde by som ani nevysplhal :D
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: elektricky stlp

Príspevok od používateľa jenda23 » 03 Mar 2020, 07:59

Jen připomínka k administrativě, pokud si strčíš svůj sloup na cizí pozemek je třeba zavést věcné břemeno....
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: elektricky stlp

Príspevok od používateľa spin90 » 03 Mar 2020, 09:56

Jaj, ešte ma tak napadlo, nezabudni dať na vrch stĺpa čiapku. Niekedy sa do stĺpa dostane toľko vody, že cez zimu ho pri zemi trhá. Závisi od podložia, koľko z neho stiha odtekať...
Ak nezoženieš originál čiapku, vystriekaj to montážnou penou a prejdi cementovým poterom, alebo zatesni nejakým iným kreatívnym spôsobom :D Len nech tam proste neprší.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10148
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: elektricky stlp

Príspevok od používateľa 5ko » 04 Mar 2020, 08:49

Mňa napadlo ešte ,že na cudzom pozemku by bolo asi treba vybaviť na výkop jamy aj vytyčovacie potvrdenia od vodárov, plynárov Telekomu a energetikov....polovníkov,záhradkárov, jehovistov... :wink:
Zvŕtať dva metre do zeme nie je zapichnúť palicu ku fazuli. :D
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: elektricky stlp

Príspevok od používateľa marioo » 04 Mar 2020, 09:00

To by všetko mal riešiť projektant, stavebný úrad a k tomu zmluvy a súhlasy vlastníkov a vyjadrenie sietí.. atd..
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: elektricky stlp

Príspevok od používateľa spin90 » 04 Mar 2020, 09:59

V obciach sa skoro výlučne kope ručne, nepamätám aby nám strojovo kopali v obci. Trvali sme na tom.
Ale áno, má byť k tomu PD a ak je to na cudzom, tak je výrazne komplikovanejšie, vyjadrenia aspoň SPP, VVS, TCOM, tieto tri určite, prípadne opýtať sa na obci či tam neregistrujú prítomnosť napríklad nejakej optiky.
A prípojky, či už vodovodné alebo plynové vám aj tak nevytýčia.
Proste treba vedieť či PB bude na vašom alebo na cudzom. Ak na Vašom, tak je to trivialita.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok