Prečo sa učiť v C a aké jazyky na to potom nadviazať ?

C,C++,C#

Moderátori: psichac, Moderátori

alvar
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 16 Sep 2014, 17:25

Prečo sa učiť v C a aké jazyky na to potom nadviazať ?

Príspevok od používateľa alvar » 24 Sep 2014, 21:42

Nazdar, Mám zopár otázok ohľadom programovania... Som len začiatočník v programovaní takže.. Cez prázdniny som si povedal, že chcem skúsiť programovať aby som videl či by ma to bavilo a poprípade sa stal po škole profesionálnym programátorom. Začal som Pascalom.. Dodnes v ňom viem ako tak dátové typy (tie základné),premenné,procedúry,funkcie,cykly, s poliami som mal celkom problém ale fajn.. pri Pascale som aj tak nechcel dlho ostať, len som všade čítal, že je dobrý na zažiatok. Teraz som druhák na strednej a máme 1. rok programovanie ... Berieme C-éčko, čiže sa chcem spýtať, či má v praxi ešte nejaké využitie + či sa dá na ňom zarobiť alebo zamestnať sa s ním v nejakej softwarovej spoločnosti, keby som bol v budúcnosti programátor a bol by som v ňom dobrý. Alebo by bolo lepšie aby som sa popri škole učil rovno C++ v ktorom spravím asi všetko, či sa skôr zamerať na Javu,C# a podobné novšie jazyky. Povedzme, že sa chcem zamerať na desktopové, či webové aplikácie. Dík za odpovede :)

/24.9.2014 upraveny text, boldovat vsetko netreba... psichac
0

Používateľov profilový obrázok
dxr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3968
Dátum registrácie: 05 Aug 2013, 20:21
Bydlisko: V strede nicoho
Kontaktovať používateľa:

Re: Prečo sa učiť v C a aké jazyky na to potom nadviazať ?

Príspevok od používateľa dxr » 24 Sep 2014, 21:54

Dokonca si dovolim povedat ze je lepsie zacat C ako PASCALom totiz mozno sa nikdy nezbavis
niektorych zvyklosti ktore sa v C pisu inak. Ja som siel touto cestou.

JAVA a C# dobre vedet oba v JAVE sa dost robia velke projekty napr pre BANKY stavkove spolocnosti a podobne
C# C++ sice tiez ale vcom sa to bude robit zvycajne nerozhoduje programator tj. teda nie ty.

Webove veci sa dnes robia na frameworkoch a JAVA a JAVAscript/AcmeScript len podobne vyzeraju
ale okrem podobnej syntaxe su to uplne ine svety.

Webova aj desktopova aplikacia sa pisu uplne inak tu je dobre mat jasno ci budes robit desktop alebo web.
Dovolim si tvrdit ze desktopova aplikacia je lahsia z pohladu programatora ako webova
pri webovej musis vedet vela o kompatibilite prehliadacoch JS/HTML5 a bez frameworku sa skrabat
cez zadok za uchom. Pri desktopovej ti staci FORM designer skompilovat sustredit na funkcnost
Pri webovej zabijas viac casu samotnym layoutom ako pisanim nejakeho kodu aspon moja skusenost.

Este hodne povedat ze JAVou si otvaras cestu na Androida a ObjectiveC zase na iOS ;)
0
Mahátma Ghándí: „Nejdřív tě budou ignorovat. Pak se ti budou smát. Pak proti tobě budou bojovat. Potom zvítězíš.“
čo viac dodať som taký a možeš to skúsiť vyhrať aj tak to vzdáš.. Obrázok
Arduino is popular becouse allow complex task with minimum investment

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Prečo sa učiť v C a aké jazyky na to potom nadviazať ?

Príspevok od používateľa peterple » 24 Sep 2014, 22:08

Noo to je v celku fuk v čom sa naucíš programovať. Najdoležitejšia je algoritmizácia. Či to potom budeš písať v jednom alebo druhom je fuk. Hlavne treba pochopiť objektové programovanie. Pravdu povediac som s tým mal veľký problém. (Skor stále mám) Začal som programovateľná kalkulačka, BASIC, potom Pascal, ASM, C, Javascript, Java. A najviac bolelo prejsť zo štrukturovaného programovania na objektové.

Po tento anabáze by som povedal pre čistého softvéristu je najlepšie začať buď Java alebo C#.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Používateľov profilový obrázok
Tribec Zacks
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 709
Dátum registrácie: 26 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Levice / Cork IRL
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Prečo sa učiť v C a aké jazyky na to potom nadviazať ?

Príspevok od používateľa Tribec Zacks » 24 Sep 2014, 23:12

Alvar, C je uplny zaklad, urcite ho neflakaj, ked ti bude jasna praca s pointrami a poliami tak sa supni na c++/java alebo cokolvek objektovo orientovane kedze asi chces programovat pre pc/mob/web etc. syntax noveho jazyka ani nebudes riesit a po case ti bude jedno v com budes kodit, podstata je pochopit ako programovat.
0
Kreativita a motivacia je to, co prinasa originalne napady a myslienky, disciplina je to, co ich dokaze zrealizovat.

Používateľov profilový obrázok
Axwell
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2388
Dátum registrácie: 28 Feb 2009, 00:00
Vek: 32

Re: Prečo sa učiť v C a aké jazyky na to potom nadviazať ?

Príspevok od používateľa Axwell » 24 Sep 2014, 23:15

C#, ASP.NET
html,css,javascript
sql - sql server,oracle...

takto nejako, rovno C#, javistov je uz moc, ciste Cecko sa tiez hodi, C++ jednoduchy a prehladny ale skor to vidim radsej na C#
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Prečo sa učiť v C a aké jazyky na to potom nadviazať ?

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 25 Sep 2014, 06:18

btw, uzivit sa da aj Pascalom, resp. Delphi. Mna zivi uz vyse 10 rokov, sice je malo firiem, ktore este v nom robia (napr. taka alza).
Vacsinou, ak sa vyvija sw na zakazku, tak je uplne jedno v akom jazyku to bude. Skusal som aj c#, prechod nan z delphi je dost jednoduchy.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
BFX
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2506
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 19:41
Bydlisko: Košice
Vek: 50

Re: Prečo sa učiť v C a aké jazyky na to potom nadviazať ?

Príspevok od používateľa BFX » 25 Sep 2014, 06:45

Axwell napísal:C#, ASP.NET
html,css,javascript
sql - sql server,oracle...

takto nejako, rovno C#, javistov je uz moc, ciste Cecko sa tiez hodi, C++ jednoduchy a prehladny ale skor to vidim radsej na C#
ASP.NET? 8O ten je uz pomaly ale isto mrtvy
WPF
Cize zacat c C/C++ potom C#
popri tom SQL
0
“Nice looking” circuit construction doesn't always equate to good circuit performance.
http://www.arrl.org/files/file/Product% ... pter_1.pdf
Na predaj: p-bfx-predava-kto-zavaha-prerobi-t41148.html

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Prečo sa učiť v C a aké jazyky na to potom nadviazať ?

Príspevok od používateľa Victorio » 25 Sep 2014, 13:00

ja som začal s Basic-om na PMD85, potom Atari, na škole sme mali trocha Fortran na sálovom PC, žiadna sláva, ale potom Borland C++, Paradox, AutoLisp...
Céčko náročnejšie na pochopenie smerníkov a kadejakých špecialít, ale zase vďaka dvojročnému učeniu sa v Céčku som mohol robiť veľmi rýchle programy, neporovnateľné napr. Foxpro , Dbase...
Teda Céčko každopádne odporúčam, ale kombinovať s C#, .NET,...
Ešte ku využitiu, programoval som prevažne v Clipper 5.3, ale rýchle rutiny som robil v céčku, rovnako v databázy v Paradoxe, ale rýchle procedúry znova skok do céčka. Hlavne keď treba riešiť HW .
Aplikácie v Céčku robené pred 20 rokmi doteraz fungujú aj na WXP, W7.
Pre využitie v budúcom zamestnaní ale skôr treba SAP, SQL, tvorbu Web stránok, Oracle, teda aspoň teraz, čo bude o pár rokov, neviem...

! Zmazanie duplicitného príspevku. upravil: 25.9.2014 mirosne !
0

Používateľov profilový obrázok
Axwell
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2388
Dátum registrácie: 28 Feb 2009, 00:00
Vek: 32

Re: Prečo sa učiť v C a aké jazyky na to potom nadviazať ?

Príspevok od používateľa Axwell » 25 Sep 2014, 13:23

BFX napísal:
Axwell napísal:C#, ASP.NET
html,css,javascript
sql - sql server,oracle...

takto nejako, rovno C#, javistov je uz moc, ciste Cecko sa tiez hodi, C++ jednoduchy a prehladny ale skor to vidim radsej na C#
ASP.NET? 8O ten je uz pomaly ale isto mrtvy
WPF
Cize zacat c C/C++ potom C#
popri tom SQL
ASP.NET sa moc pouziva, strasne vela spolocnosti u nas ma natom weby, aplikacie... skoro vsade najst ponuky na asp.net, samozrejme aj s WPF

potom dnes je naj asi zacat kodit mobilne appky iphone,android ale malo ludi vie i na windows phone pricom prave tu ocakavam vacsi narast co uz sa deje, a tym aj potrebny narast programatorov na tuto platformu.

radsej zacat so C# alebo C++ moj nazor.
0

Používateľov profilový obrázok
bobo87
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1913
Dátum registrácie: 15 Feb 2007, 00:00
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Prečo sa učiť v C a aké jazyky na to potom nadviazať ?

Príspevok od používateľa bobo87 » 25 Sep 2014, 13:59

Nie iba webmi je clovek zivy. :) Za mna je to C++, pripadne C aj 8 hodin denne, kedze ma zivi a teda vyuzitie urcite ma. :) Inak ak by niekto z KE robil aj mobilne appky pre iOS, zhaname vo firme niekoho, tak mozte napisat.
0
float l,I,Q,_,o;int E;main(){I=1.125;while(I>=-1.225){for(l=-2;l<=1;l+=3/79.0){Q=_=0;for(E=127;Q*Q+_*_<4.0&&--E>32;){o=Q;Q=Q*Q-_*_+l;_=2*o*_+I;}putchar(E);}putchar(10);I-=9/88.0;}}

alvar
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 16 Sep 2014, 17:25

Re: Prečo sa učiť v C a aké jazyky na to potom nadviazať ?

Príspevok od používateľa alvar » 25 Sep 2014, 14:03

Tak teraz sa tak či tak budem učiť 2 roky v škole C-éčko, tak snáď ho budem vedieť na dobrej úrovni. Ďalšia vec, chcel by som robiť aj mobilné aplikácie pre Android či iOS, takže neviem čím sa programujú takéto aplikácie Javou alebo C#? Lebo vraj pri Jave si programátori vypestujú zlé návyky, lebo za nich robí väčšinu práce a tak vznikajú pomalé a nestabilné programy no neviem či je na tom niečo pravdy. S databázami robiť by ma asi najskôr nebavilo..možno tie webové aplikácie. Ešte otázka..Keby som vedel Javu alebo C#, vedel by som spraviť s týmito jazykmi hru pre Android či Windows (nejakú ľahkú, ktorá by sa odohrávala v 3D prostredí)? Ešte jedna maličkosť..oplatí sa mi učiť C++ v dnešnej dobe ak nechcem robiť na Linuxe či Unixe?
0

Používateľov profilový obrázok
Axwell
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2388
Dátum registrácie: 28 Feb 2009, 00:00
Vek: 32

Re: Prečo sa učiť v C a aké jazyky na to potom nadviazať ?

Príspevok od používateľa Axwell » 25 Sep 2014, 14:26

ked mas v skole Cecko tak v pohode s C++ si to mozes skombinovat, viem o skolach aj na vyske kde sa to tak robi, s tim by nemal byt problem a malo by to byt plus ze vies aj s C++
C# je trosku ine, ale toto by som riesil samostatne,

java je ina, mna to neoslovilo, kedze ja som este z cias ked java hry/appky na mobile bezali aj x86 platforme od SUN vtedy fungovalo nebol som s tim moc spokojny, lagy a pady, a este doinstalovat podporu javy furt ina verzia a nebola kompatibilita dobra..., co sice dnes uz nie je problem, ale nie kazdy ju ma v PC nainstalovanu, lepsie je nato .NET kedze microsoft to defaulte tlaci a preto so C# nie je problem od cias XPcka.

no android asi lepsie rozumie s javou, a preto ma ani tato platforma neoslovila, myslim ze sa da aj v Ceckovom jazyku,

nuz ale sqlko by som odporucal pochopit trochu aspon nie je to zlozite, to je potreba kedze kazda vec potrebuje nejaky zdroj dat (databazu).

cize zalezi kolko mas casu ,ale isiel by som nato postupne naraz by si z toho vsetkeho mohol mat gulas.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Prečo sa učiť v C a aké jazyky na to potom nadviazať ?

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 25 Sep 2014, 14:54

v skole sa naucis zaklady, ale ked chces robit seriozne, tak stravis kopec noci pri pocitaci :)
java je taka, no daju sa urobit dobre veci, ale aj monstra :) ale ja ju osobne nemusim.
appky pre android sa robia v jave. Ked ti nezalezi na velkosti, tak sa daju aj v delphi.

Sql kazdopadne potrebujes, nie je to nic strasne, ide tam ako pri celom programovani o logicke premyslanie, a vediet par prikazov.

Victorio: ja upravujem program, ktory bol vytvoreny v Delphi 7 (rok 2001 ???), bezi bez problemov od XP po windows 8.1 a nepotrebuje ziadne .net ani java frameworky.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

alvar
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 16 Sep 2014, 17:25

Re: Prečo sa učiť v C a aké jazyky na to potom nadviazať ?

Príspevok od používateľa alvar » 25 Sep 2014, 16:02

Čiže ak som dobre pochopil.. treba mi aspoň základy SQL.. Takže je pre mňa výhodnejšie sa naučiť Javu alebo skôr to C#? A aký bude prechod z C na tie jazyky? Jasné, že C je procedurálny/imperatívny a Java & C# su OOP ale či je potom ľahšie, alebo ľahké prejsť na ne...
0

Používateľov profilový obrázok
lubbo7
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 628
Dátum registrácie: 06 Mar 2010, 00:00
Bydlisko: TN
Vek: 34

Re: Prečo sa učiť v C a aké jazyky na to potom nadviazať ?

Príspevok od používateľa lubbo7 » 25 Sep 2014, 17:43

nie som sice ziadny programator, zatial sa zanho len ucim (snad nim raz budem)
ja som zacinal este na strednej pascalom a delphi, trosku malo z c-cka, na vyske sa strieda c a c++, teraz zaciname c#, inak popri tom html,php,sql...osobne si myslim ze cim viac jazykov budem vediet, tak to nebude naskodu, a len ma to niekam posunie(aj ked len zaklady zo skoly)

co sa tyka aplikacii(neviem ako to funguje vo firmach),ale my sme ich robili ako windows forms application, kde je to oproti console app v ktorom sme zacinali uplne lahke , iba si nahadzes objekty, nastavis co chces a kedy chces aby sa robilo a mas, teda aspon mne to tak pride

hry na android sa daju pekne robit napriklad v prostredi unity 3d, teda aspon z mojho amaterskeho pohladu
nieco som skusal robit aj pomocou tohto: http://code.google.com/p/blockly/ cez toto: http://appinventor.mit.edu/
pre zaciatocnikov co si chcu urobit nejaku jednoduchu appku/hru mi to pride ako idealne- to co urobis mozes vidiet v realnom case na telefone
inak je na nete plno tutorialov na vlastne android hry/appky (neviem ako windows)
0

centesco
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 14 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: NR
Vek: 39
Kontaktovať používateľa:

Re: Prečo sa učiť v C a aké jazyky na to potom nadviazať ?

Príspevok od používateľa centesco » 25 Sep 2014, 19:12

JAVA aj C# su syntaxou velmi podobne... Ak zacinas len v c, prechod na OOP moze byt problem, treba popri skole velmi vela citat... V samotnom c sa toho az tak vela nerobi, inak sa uzivis vsetkym (java, c#, c++, delphi). Co sa tyka javy a c#, tam ozaj vela za teba robi kompilator/runtime - automaticke uvolnovanie pamate. Ked to ale zvladnes v c, akurat ti ubudne robota. Mne osobne to ale "nevonia", ovladam aj c# ale zivim sa s delphi.

Napriek tomu, keby teraz zacinam od nuly, idem do c#. Ma naozaj pokrocilu syntax a aplikacie mozes robit na vela platforiem(win/osx/linux), vratane hlavnych mobilnych. (to sa da ale uz aj v Delphi :) ) Delphi ti odporucat nebudem, radsej nech je menej konkurencie :twisted:
0

Používateľov profilový obrázok
Gavin Milarrr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2533
Dátum registrácie: 06 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Liberec
Vek: 47

Re: Prečo sa učiť v C a aké jazyky na to potom nadviazať ?

Príspevok od používateľa Gavin Milarrr » 25 Sep 2014, 19:19

Většina moderních programovacích jazyků má kořeny v C. Jazyky založené na Pascalu nebo Basicu už dávno narazily na hranice svých možností.

Pokud chcete vydělávat prachy v korporacích, učte se C# a Javu -- jsou to jazyky blbé, ale dobře placené. A učte se nazpaměť knihovny, dneska si luxus programování "from scratch" nemůže žádná firma dovolit. Bezpečnostní rizika jsou menší než rizika z prodlení. A učte se VŠECHNO psát objektově, i parsing textu, je to sice blbost, ale chce se to.

Pokud chcete být nezávislí odborníci, učte se sockety , tedy jak propojit nepropojitelné. Programátorskou dřinu za vás zvládnou korpoorátní programátoři a vy budete inkasovat desetitisíce za pár řádek kódu, kterému kromě vás nebude rozumět nikdo.

Pokud chcete problému opravdu rozumět, začněte se strukturovaným programováním a přes dynamické datové struktury přejděte k objektům. Jestliže máte mozek v hlavě, dojde vám, co je lepší řešit objektově a na co stačí funkce. Nezapomeňte na zpracování textu a převody mezi textovými formáty. Nakonec se nevyhnete základům Unixu.
0
Taky vás štve debilita a sopláctví? Na http://efis.tul.cz/forum běží experimentální odblbené fórum.

alvar
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 16 Sep 2014, 17:25

Re: Prečo sa učiť v C a aké jazyky na to potom nadviazať ?

Príspevok od používateľa alvar » 25 Sep 2014, 19:29

Ťažké rozhodnutie, lebo chcel by som programovať aj desktopové windows apps,web apps, ale aj android :/ Java je pre androidy, ale zas ten desktop je lepšie C#.. No nič, pustím sa každopádne do C a potom uvidím ako mi to pôjde a snáď budem vedieť prejsť z procedurálneho na OOP :/ ....... Ešte jedna otázka.. ak by som chcel byť profesionálny programátor..treba mi vedieť dobre matematiku? Veľmi ju nemusím, no ak áno, tak čo konkrétne sa v programovaní z matematiky využíva?... aby som vedel v čom sa zdokonaliť..samozrejme logické myslenie je základ čiže to beriem...
0

centesco
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 14 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: NR
Vek: 39
Kontaktovať používateľa:

Re: Prečo sa učiť v C a aké jazyky na to potom nadviazať ?

Príspevok od používateľa centesco » 25 Sep 2014, 19:41

Gavin Milarrr napísal:Většina moderních programovacích jazyků má kořeny v C. Jazyky založené na Pascalu nebo Basicu už dávno narazily na hranice svých možností.
Odporucam mu sice c#, ale nede mi nesuhlasit s tebou. Delphi sice trosku "zadriemalo", za posledne roky ale slusne dobieha. Dokonca mame nativny kompiler pre ARM (iOS, Android, coskoro WP), pribudol x64 kompilator a vela syntaxe znamej z javy/c#. :idea:


Co sa tyka tej matiky - to je tiez o tom, comu sa chces venovat. Pri kodeni web stranok alebo obycajnych "formularovych" aplikaciach ju nejak extra nepotrebujes...
0

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Prečo sa učiť v C a aké jazyky na to potom nadviazať ?

Príspevok od používateľa Victorio » 25 Sep 2014, 20:02

alvar: ja som síce teraz dá sa povedať už "stará garda", vyučená na Basic, Fortran, a poväčšine XBase systémy (Dbase 3+,Forpro...) teda asi pre súčasnú dobu nepoužiteľný :confused: , ale najsamlepšie je začať celkom od nuliek a jedničiek, teda natvrdo od strojáku,
naučiť sa programovať nejaké jednočipové procesory a pod,.
to je základy, aby si mal prehľad ako všetko funguje.
Céčko je druhý level, niesom si istý, či dnes pri požiadavke rýchleho vývoja aplikácií ešte použiteľný ale na škodu to nieje.
Každopádne dobrý základ pre naučenie sa programovať rýchle a spoľahlivé programy, alebo rutiny.
A popritom sa venovať databázam teda SQL, Oracle,... atď. čo by Ťa do budúcna živilo :wink:
Programovanie webov, php. atď. samozrejme .
Samozrejme, najlepšie vedieť všetko, a potom si zabezpečíš mesačný príjem 1300€ a viac :thanks:
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok