Ma karierna zmena zmysel ?

C,C++,C#

Moderátori: psichac, Moderátori

puxa
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 27 Nov 2017, 16:38

Ma karierna zmena zmysel ?

Príspevok od používateľa puxa » 09 Mar 2018, 14:30

Zdravim.
Chcel by som vas poziadat o radu alebo o nejake zasvetenie. Kazda informacia, kazdy uhol pohladu bude urcite prinosom.

Studoval som Automatizaciu na Strojnickej fakulte, ale az v priebehu studia(alebo az pri hladani prace) som sa dozvedel, ze Automatizacia je hodne spojena s cestovanim. Pravdepodobne sa nebude jednat len o nejake jednodenne cesty do zahranicia, pretoze sprogramovat nejake to PLC ci robot urcite nejaky cas trva. To mi z rodinnych dovodov nevyhovuje. Preto uvazujem, ze zmenim karierne smerovanie na programatorsku cinnost.

Programovanie ma bavi. Nejake zaklady som mal uz na gymnaziu. Tie sa rozsirili na vysokej skole, kde sme programovali v Delphi. Programovaniu v jazyku C som sa ucil aj ako samouk(kniha Pavla Herouta).

Momentalne som nezamestnany a mam zdravotne problemy, takze mam vela volneho casu(pravdepodobne az do konca roka 2018), ktory chcem zmysluplne vyuzit. Chcem zvysit svoje sance najdenia si prace, preto sa chcem ucit, ale aby to malo zmysel.
Myslite, ze mam realnu sancu si ako strojar najst pracu v IT na pozicii programatora ? Aky programovaci jazyk je momentalne najviac rozsireny ? S cim je najvacsia sanca si najst zamestnanie ? Co by mal clovek este ovladat ?

Vopred dakujem za odpovede.
0

Používateľov profilový obrázok
mac26
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1298
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Martin

Re: Ma karierna zmena zmysel ?

Príspevok od používateľa mac26 » 09 Mar 2018, 14:59

Podla mna mozes byt vyuceny aj kuchar, pokial vies dobre programovat a mas v tejto oblasti nejaky prehlad. Samozrejme s titulom z napr inf. by to bolo lepsie ohodnotene.
Ale co sa tyka jazyka, zalezi od oblasti ktorej sa chces venovat (hry/web/vstavane systemy/mobilne appky/...)
0

puxa
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 27 Nov 2017, 16:38

Re: Ma karierna zmena zmysel ?

Príspevok od používateľa puxa » 09 Mar 2018, 15:31

Mne je to v podstate jedno. Som nezamestenany, chcem ziskat v prvom rade pracu. Ake pracovne pozicie suvisiace s programovanim su najziadanejsie ? Je to programator C ? Programator Java ? Alebo ...
Comu sa mam nasledujucich 10 mesiacov ako samouk venovat, aby som mal "istotu", ze si najdem pracu ?
0

Tuf
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1249
Dátum registrácie: 27 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: cz

Re: Ma karierna zmena zmysel ?

Príspevok od používateľa Tuf » 09 Mar 2018, 15:40

Ak nevieš čo s volným časom, zadováž si Arduino, zopár knih, napríklad Miro Božík - Ako naprogramovať Arduino bez predchádzajúcich znalostí (viď http://mirobozik.sk ), zopár motorčekov, spínačov, LED, prevodov, atď a môžeš sa hrať aj vzdelávať.

Uč sa jazyky, okrem školskej angličtiny alebo nemčiny aj technickú terminológiu, čítaj odborné články, návody, servisné manuály, katalógy, sleduj návody na youtube, atď.
0

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Ma karierna zmena zmysel ?

Príspevok od používateľa martin knocik » 09 Mar 2018, 16:48

Výstižný citát z DFENS
A stran sw, tam vidim problem hlavne v tom, ze kazdy, kdo ma do prdele diru, je programator. Tenhle trend sleduju uz od 90ek. Bohuzel k tukani do PC staci jen oci a ctyri prsty, takze kdekdo uz se povazuje za mistra. V elektronice to tak uplne neni, protoze tam uz i elementarni neznalosti odfiltruji odpad. Taky to chce trosku zainvestovat, mit nejakej vercajk… a to uz boli vic, nez slohnout nejaky vyvojovy prostredi. Napriklad debata o harmonickych v pasmu >1 GHz uz z logiky veci napovida, ze kdo nema aspon $4k na spektrak, nema o cem hovorit.
Kašli na Arduino. Ak by si sa aj k niečeomu prepracoval, tak Príležitovstí pre embedded programovanie (v C jazyku)je na Slovensku málo, a je to relatívne zle platené (malé firmy) v porovnaní s programátormi z blaváckeho korporátu ktorí pri debugovani softvéru nikdy nepoužijú hasiaci prístroj.

Na tvojom mieste by som skušal hladať pracovné pozície typu junior sw tester.
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

puxa
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 27 Nov 2017, 16:38

Re: Ma karierna zmena zmysel ?

Príspevok od používateľa puxa » 09 Mar 2018, 17:13

Co by mal taky junior sw tester ovladat ? Mozte mi odporucit nejake knihy ?
0

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Ma karierna zmena zmysel ?

Príspevok od používateľa juraj77 » 09 Mar 2018, 18:21

k strojarstvu má najbližšie programovanie CNC strojov. (Fanuk, Heidenhain atď).S tým už nepočítaš ?
Možeš zanevrieť na strojárstvo ale to si potom zbytočne chodil na VŠ ....
Čo sa týka program. jazykov, najčastejšie vidím inzeráty kde hladajú ludí s vedomosťami jazyka Java, Python a jazyka C/C ++
Na profesia.sk si vyber kritérium hladania programátor a uvidíš ktoré programovacie jazyky zamestnávatelia požadujú ...

-- Spojený príspevok 09 Mar 2018, 18:40 --
mac26 napísal:Podla mna mozes byt vyuceny aj kuchar, pokial vies dobre programovat a mas v tejto oblasti nejaky prehlad. Samozrejme s titulom z napr inf. by to bolo lepsie ohodnotene.
Ale co sa tyka jazyka, zalezi od oblasti ktorej sa chces venovat (hry/web/vstavane systemy/mobilne appky/...)
možeš byť aj kuchár ale zamestnávatelia hladajú ludí s VŠ (IT alebo technického smeru) :)
0
Naposledy upravil/-a juraj77 v 09 Mar 2018, 21:14, upravené celkom 1 krát.
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Re: Ma karierna zmena zmysel ?

Príspevok od používateľa Washu » 09 Mar 2018, 19:51

martin knocik: Mozes dat odkaz na celu diskusiu? Vyzera to na celkom zabavne citanie.
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

pawlo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 666
Dátum registrácie: 28 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: KE
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Ma karierna zmena zmysel ?

Príspevok od používateľa pawlo » 09 Mar 2018, 20:45

Ak si, z Košíc odporúčam napr. NESS Java Academy - 2 až 4 mesiace každý pracovný deň sa 8 hodín učíš, za čo dostávaš mzdu a pokiaľ ukážeš že vieš tak po ukončení ideš rovno na TPP za juniora.

https://www.nesskdc.sk/java-academy/

Podobné akadémie majú v Košiciach aj T-Systems, FPT ....
0
VINTAGE nadšenec
,,Aj signál je len človek"

puxa
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 27 Nov 2017, 16:38

Re: Ma karierna zmena zmysel ?

Príspevok od používateľa puxa » 09 Mar 2018, 20:49

pawlo: Diky, ale bohuzial som z opacneho konca republiky.

juraj77: To je zaujimavy napad. Nad CNC som vobec nerozmyslal. :applause: Ale hned mi prisili na um dalsie otazky. Je to perspektivny obor ? Najdem si uplatnenie aj za 20 rokov ? Je zaskolenie do CNC narocne ? Je po CNC programatoroch dopyt ? Aka je situacia na pracovnom trhu ?
0

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Ma karierna zmena zmysel ?

Príspevok od používateľa juraj77 » 09 Mar 2018, 21:28

Ako som ti písal,pozri si profesia.sk
Po CNC programátoroch je velký záujem a platy sú podobné ako programátorov Java,C atď
O perspektíve do budúcnosti ani "nevravím" , momentálnme nie je alternatíva
To že máš VŠ strojnícku je velké plus ....
Existujú školenia, aj cez úrady práce !
Taký základný kurz trvá približne 3 mesiace a štát ti ho preplatí
A čo sa týka Arduina, to je blbosť, hranie pre hobbistov, žiadna solídna firma sa nezaoberá arduínami..... :rolleyes:
0
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

puxa
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 27 Nov 2017, 16:38

Re: Ma karierna zmena zmysel ?

Príspevok od používateľa puxa » 09 Mar 2018, 21:31

juraj77: Super, vdaka. :applause:
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Ma karierna zmena zmysel ?

Príspevok od používateľa Mek » 09 Mar 2018, 21:33

Co sa vyvoja SW tyka, tak najvacsi dopyt je po Java a C# .NET programatoroch. Do klasickeho C/C++ ani nechod, dnes sa uz pouziva iba vo vynimocnych pripadoch, a naucit sa to je hodne zlozite, nestoji to za to. A Arduino je iba na hranie, ako uz bolo napisane.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Ma karierna zmena zmysel ?

Príspevok od používateľa juraj77 » 09 Mar 2018, 21:40

Vačšinou ked hladajú softwerových programátorov vyžadujú aj 3 programovacie jazyky. A to sa za 1 rok nenaučíš ....
0
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Ma karierna zmena zmysel ?

Príspevok od používateľa martin knocik » 09 Mar 2018, 21:40

Pre Washu: Hladaj príspevok od užívatela Sysop http://dfens-cz.com/evropa-pod-diktatem ... w=comments

puxa Prečítaj si diskusie na tejto stranke https://forum.root.cz/index.php?board=30.0 Pred menej než rokom tam nejaky fyzik riešil ako sa dostať do IT. Predpokladám že chceš ísť do IT aj kôli vysokým platom. Ak áno, tak CNC programátor (dnes je to už súčastou práce konštruktéra) asi nebude to čo hľadáš.

staré materiály z kurzu na IT testera http://castb.org/wp-content/uploads/201 ... _Beta2.pdf

Neboj sa, nie si jediný kto má problémy s cestovaním. Študoval som elektroniku zameranú na údajne dobre platenú zdravotnú techniku (jedna firma mi pred 2 rokmi po škole ponúkala 900€ nástupný plat). Žial až v prvej práci tesne pred ukončení VŠ som zistil že zo zdravotných dôvodov nebudem schopný každý deň služobne cestovať po polovici slovenska. Mal som štastie a s minimálnymi základmi z odboru dostal k embedded programovaniu a výkonovej elektronike v malej firme. Začiatky boli veľmi ťažké, občas som prepadal zúfalstvu, Nie je nič horšie než sa snažiť rýchlo snažiť naštudovať nové veci o ktorých som predtým nepočul. Bez predchádzajúcich skúseností (s narýchlo naštudovanou teóriou) som naprogramoval softvérový PID regulátorom k spínanému zdroju striedavého napätia s presnosťou 1%. PID bol nestabilný a zasekol som sa 2 mesiace (trochu zle som na prvý krát pochopil princíp riadenia, takže môj algoritmus integralnej časti regulatora bol chybný), s ale vďaka samoštúdiu pri riešení problémov v práci som za 2 roky získal aký taký základ a prehľad. V podstate som sa musel dokopať k tomu hodinu denne cez pracovné dni niečo samoštudovať.
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

Používateľov profilový obrázok
lubbo7
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 628
Dátum registrácie: 06 Mar 2010, 00:00
Bydlisko: TN
Vek: 34

Re: Ma karierna zmena zmysel ?

Príspevok od používateľa lubbo7 » 09 Mar 2018, 21:44

neviem ci som to prehliadol, ale nenasiel som odkial si

ono je rozdiel v moznostiach ak si niekde od Brezna, alebo z okolia BA

v BA je plno IT/strojarskych pozicii- cekni profesiu https://www.profesia.sk/praca/bratislav ... any_type=4

co sa tyka programovacich jazykov, ja to vnimam tak, ze java, python,C# vidam asi najviac medzi ponukami, ale algoritmizaciu, objektovo orientovane programovanie, je treba ovladat snad vsade, ked sa to naucis tak na jazyku az tak nezalezi

a hlavne dost zalezi aky je tvoj pristup celkovo k programovaniu...lebo sediet 8 hodin nad kodom nie je pre kazdeho..


to, ze nie si vyuceny v IT smere vobec nevadi, ak prejavis zaujem a budes mat aktivny pristup tak sa do toho dostanes rychlo...kamos vystudoval anglicku literaturu a dejiny a teraz robi kodera vo firme :D
..testerske pozicie vraj nie su bohvie co, rovnaka, opakujuca sa praca, stale dokola....ku kodu sa tam asi moc nedostanes, ale nemam osobnu skusenost s tester poziciou


tvoje otazky ci to bude in za 20 rokov :D no to nikto nevie, ale kedze tu mame stale viac pocitacov, robotov, automatizacie atd, budu treba aj ludia ktori ich vedia programovat...vela ludi povazuje tieto odbory za najperspektivnejsie, takze myslim ze neurobis chybu ani v jednej volbe (klasicky programator/CNC)


neviem v akej si pozicii, ani zdravotne, ani financne, ale ja by som zacal reagovat na pozicie ktore by sa mi pozdavali(posielal zivotopisy za radom a necakal kym mi niekto odpise z prvej ponuky), a popritom studoval...dnes je na internete plno manualov, tutorialov, videi, dokumentacii snad ku vsetkemu

sorac, trosku som sa rozpisal :D
0

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Ma karierna zmena zmysel ?

Príspevok od používateľa juraj77 » 09 Mar 2018, 22:18

údaje z profesia.sk
počet volných pracovných pozícií:

C programátor 40
C# programátor 97
C++ programátor 69
.NET programátor 113
Java programátor 157
Javascript programátor 87
PHP programátor 48
Python programátor 19

CNC programátor 81
PLC programátor 75
0
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

puxa
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 27 Nov 2017, 16:38

Re: Ma karierna zmena zmysel ?

Príspevok od používateľa puxa » 10 Mar 2018, 10:54

Pozeral som na tu profesiu.sk a po zadani CNC programator mi vyskocilo 81 pracovnych ponuk, ako pise juraj77. Avsak znacna cast z toho su nie programatori ale operatori CNC. A to je rozdiel. :pain: :crying:

lubbo7: Som zo zapadneho Slovenska, zo Senice. Kludne sa rozpis. Kazda informacia ma hodnotu. :thumbup:
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2434
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Ma karierna zmena zmysel ?

Príspevok od používateľa Edgar » 10 Mar 2018, 15:24

Mek napísal:Do klasickeho C/C++ ani nechod, dnes sa uz pouziva iba vo vynimocnych pripadoch, a naucit sa to je hodne zlozite, nestoji to za to.
To myslíš vážne? Však všetky programovacie jazyky vychádzajú z C-čka. A aj na každých školách sa vždy učí na začiatku C, lebo je to základ pre hocičo iné...
0

puxa
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 27 Nov 2017, 16:38

Re: Ma karierna zmena zmysel ?

Príspevok od používateľa puxa » 10 Mar 2018, 20:08

Prave som dosiel k myslienke, ze by som mohol pracovat ako konstrukter. Mam znalost Catie, v BC. studiu som mal predmety Konstruovanie 1 a 2, ostatne by som sa doucil.
Akurat neviem, ci by ma zamestnavatelia zamestnali. Predsa len moj inziniersky studijny smer bola Automatizacia a nie konstruovanie. Neviete, ci by to bol problem ? Pozeral som ponuky na profesii, vacsinou nie je v ponuke podmienkou konstruktersky inziniersky smer, ale chcel by som o tom pocut viac od ludi z praxe. Davaju zamestnavatelia sancu aj ludom bez priamej specializacie na konstruovanie ?
Existuje podobne diskusne forum specializovane aj na strojarinu ?
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok