Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • ...a zase jeden zdroj... (a mal├í recenzia)

...a zase jeden zdroj... (a malá recenzia)

M├┤j v├Żrobok - MINI

Moderátori: psichac, Moderátori

...a zase jeden zdroj... (a malá recenzia)

Odosla┼ąod Drakoush » 16 J├║l 2018, 01:23

Ahojte všetci!

Po dlhom ─Źase som zase nie─Źo zb├║chal a idem sa t├Żm ani nie pochv├íli┼ą, sk├┤r to sem zaves├şm na pobavenie a z├írove┼ł ako mikrorecenziu na produkt. Projekt bol zvl├ídnut├Ż za jednu sobotu, ─Źo sa odzrkadlilo na estetickom preveden├ş, ale zmyslom tohoto mikroprojektu bolo nie─Źo in├ę. ─îo? To sa dozviete v nasledovn├Żch riadkoch, tak ─Ź├ştajte pozorne! :)

─îas┼ą prv├í: ako sa to za─Źalo, alebo "Aliexpress n├í┼í ka┼żdodenn├Ż"...

Krstn├Ż otec na┼íiel na aliexpresse (├íno, ka┼żd├Ż kon┼ítruk─Źn├Ż pr├şbeh sa poslednou dobou za─Ź├şna n├ív┼ítevou tejto str├ínky) modul sp├şnan├ęho DC/DC step down meni─Źa. Objednal to a celkom bol s t├Żm spokojn├Ż. Vraj maj├║ aj in├ę verzie - 50V a 15A (aj viac) s USB alebo BT komunik├íciou. To ma tak tro┼íku oslovilo a aj ke─Ć na n├íkupy modulov od pingponga m├ím svoj n├ízor, povedal som, ┼że za vysk├║┼íanie to stoj├ş (faj─Źi┼ą som prestal, tak treba niekde t├Żch 120ÔéČ mesa─Źne otrieska┼ą :D ). Za cel├Ż ten sers├ím som dal ca. 40ÔéČ, krstn├Ż na┼íiel na bazo┼íi aj dve trafk├í za slu┼ín├║ cenu, tak som zobral od neho aj to a dal mu za komplet PSU + trafo 50ÔéČ.
Ke─Ć dorazila z├ísielka, bol som celkom prekvapen├Ż. Obvykle ─Źak├ím od pingponga z├ísielku v ┼żltej ob├ílke, ktor├í nesie zn├ímky ne┼íetrn├ęho zach├ídzania po┼íiev (p├┤┼ít pre menej ch├ípav├Żch) viacer├Żch kraj├şn. Tento pingpong si asi uvedomil, ┼że aj krabica pred├íva, tak to pri┼ílo v plastovej ┼íkatu─żke dokonca s popisom a n├ívodom. V┼íetky diely boli pekne ulo┼żen├ę v plastovej pene. To bolo prv├ę prekvapenie.

─îas┼ą druh├í: rozbalenie, sk├║┼íka

Po rozbalen├ş nasledovalo sk├║manie a prv├ę pripojenie. U┼ż prv├Ż dojem bol prekvapuj├║ci, preto┼że spracovanie bolo relat├şvne sol├şdne, osaden├ę to je TI a ST polovodi─Źmi (vyzeraj├║ ako origin├íl), pekn├ę letovanie a celkovo dobr├ę spracovanie. V├Żhodou toho kr├ímu je to, ┼że je to sp├şnan├Ż meni─Ź a na rozdiel od lien├írnych zdrojov nie som limitovan├Ż maxim├ílnym pr├║dom transform├ítora, ale jeho maxim├ílnym v├Żkonom. To znamen├í, ┼że ak m├ím napr. 100W trafo, m├┤┼żem ako v├Żstup nastavi┼ą napr. 20V / 5A, alebo 10V/10A. A to bol prv├Ż z├íblesk n├ípadu zabudova┼ą to a nehodi┼ą to do ┼íufl├ş─Źka. Samozrejme som limitovan├Ż maxim├ílnym nap├Ąt├şm transform├ítora, ale to ma nejak netr├ípilo. Druh├Żm z├íbleskom bolo relat├şvne jednoduch├ę ovl├ídanie a pekn├Ż, farebn├Ż displej. V tom momente bolo rozhodnutie na svete - ideme to zabudova┼ą.

─îas┼ą tretia: stavba

Stavba za─Źala ihne─Ć po rozhodnut├ş, nako─żko som mal vo─żn├Ż ─Źas. Vzh─żadom na to, ┼że bola sobota, rozhodol som sa da┼ą to do toho, ─Źo doma n├íjdem a k stavbe vyu┼żi┼ą ┼íufl├ş─Źkov├ę z├ísoby. Aj kv├┤li tomu tam n├íjdete 8x1mF kondenz├ítory paralelne zapojen├ę - inak by tam bol len jeden, 10mF :) K stavbe som vyu┼żil krabicu z nicotn├ęho gener├ítora NG zo z├ívodov AVON. Krabi─Źku som vykuchal a u┼ż len l├ídoval veci dovn├║tra. Postup moc popisova┼ą nemus├şm - ve─Ć viete, nahodi┼ą ─Źrev├í, urobi┼ą diery, uchyti┼ą v┼íetko, vymyslie┼ą za jazdy... V├Żsledok je vidie┼ą na fotk├ích. Za zmienku azda stoj├ş iba ├║prava predn├ęho panela - zvy┼ín├ę nevyu┼żit├ę diery boli vyplnen├ę karos├írskym gitom, po zaschnut├ş bol prebyto─Źn├Ż git vybr├║sen├Ż, nasledovala aplik├ícia plni─Źa n├ístrekom, po vyschnut├ş jemn├ę br├║senie pod vodou a na z├íver n├ístrek vrchnou PUR farbou v odtieni RAL9005.

─îas┼ą ┼ítvrt├í: z├íver

Po zlo┼żen├ş cel├ęho ve─żdiela nasledovala sk├║┼íka. V┼íetko fungovalo, urobil som nejak├Ż z├íkladn├Ż test, aby som vedel odsledova┼ą teploty, odbery a in├ę charakteristiky na z├íkladnej ├║rovni. Zdroj je celkom slu┼ín├Ż, parametre si dr┼ż├ş, akur├ít tro┼íka viac hreje pri vy┼í┼í├şch teplot├ích, s t├Żmto budem musie┼ą nie─Źo e┼íte urobi┼ą. Z uveden├ęho si dovol├şm uvies┼ą nejak├Ż informa─Źn├Ż v├Żstup - kon┼ítrukcia vyzer├í ve─żmi sol├şdne, meradl├í s├║ relat├şvne presn├ę. Nastaven├ę nap├Ątie sa ale od v├Żstupu za ur─Źit├Żch podmienok l├ş┼íi aj o 0,5V a to veru u┼ż nie je m├ílo. Prihliadnuc ale k faktu, ┼że sa jedn├í o zdroj na hrub├ę nap├íjanie c├írachov v dielni to a┼ż tak nevad├ş a celkovo t├║to kon┼ítrukciu odpor├║─Źam, av┼íak je potrebn├ę bra┼ą na vedomie, ┼że sa jedn├í o kon┼ítrukciu vhodn├║ na hrub├ę nap├íjanie, nako─żko sa jedn├í o sp├şnan├Ż meni─Ź. Ur─Źite to nie je vhodn├ę ako n├íhrada za laborat├│rny zdroj.

Uveden├Ż zdroj - cel├║ kon┼ítrukciu ur─Źite podrob├şm aj nejak├Żm dynamick├Żm testom, ke─Ć na to bude ─Źas. Zatia─ż som meral iba cez jednoduch├Ż k├íbel, tak┼że to nem├í takmer ┼żiadnu v├íhu, iba ak hrub├║ informat├şvnu. Pokra─Źovan├şm tejto mikrorecenzie bude ur─Źite overenie presnost├ş meradiel, meranie zvlnenia a zistenie odch├Żlky parametrov od uveden├Żch v n├ívode.

Technick├ę parametre modulu (ud├ívan├ę v n├ívode na pou┼żitie):
V├Żrobca / typov├ę ozna─Źenie: Rui Deng / DPS5015
Rozsah vstupn├ęho nap├Ątia (Uin): DC 6-60V
Rozsah v├Żstupn├ęho nap├Ątia (Uout): 0-50VDC
V├Żstupn├Ż pr├║d (Iout): 0-15ADC
Rozsah v├Żstupn├ęho v├Żkonu (Pout): 0-750W
Váha: 222g
Rozl├ş┼íenie meradla nap├Ątia: 0,01V
Základná chyba: +/- 0,5% +1digit
Rozl├ş┼íenie meradla pr├║du: 0,01A
Základná chyba: +/- 0,5% +1digit
Zobrazovan├ę veli─Źiny: Uset, Iset, Uin, Uout, Iout, Pout (zobrazovan├ę na domovskej obrazovke)
Zobrazovan├ę stavy: z├ímok nastavenia, stav v├Żstupu (norm├ílny, vadn├Ż), pracovn├Ż re┼żim, predvo─żba, v├Żstup (akt├şvny, neakt├şvny)
Ochrany: OVP, OCP, OPP
Pracovn├ę re┼żimy: CV, CC.
In├ę vlastnosti: 10 predvolieb, nastavite─żn├Ż jas displeja, vyp├şnate─żn├Ż v├Żstup jedn├Żm tla─Źidlom, mo┼żnos┼ą zamknutia tla─Źidiel, akt├şvne chladenie ovl├ídan├ę odberom / teplotou, pripojenie USB / BT (mo┼żn├ę in┼ítalova┼ą iba jeden modul - USB alebo BT) a in├ę.

Modul m├┤┼żete zak├║pi┼ą napr. TU.

Priklad├ím aj video, ktor├ę zachyt├íva vzh─żad, zopnutie v├Żstupu a meranie zvlnenia.

Priv├ştam v┼íetky mo┼żn├ę pripomienky, postrehy, reakcie, ot├ízky a diskusie oh─żadom tohoto artiklu. Ve─żmi ma pote┼í├ş, ke─Ć sem nap├ş┼íete SVOJE sk├║senosti s t├Żmto, alebo in├Żm modulom od tohoto v├Żrobcu. Samozrejme, priv├ştam aj kon┼ítrukt├şvnu kritiku, av┼íak berte pros├şm na vedomie, ┼że sa nejedn├í o prec├şznu a pripravovan├║ kon┼ítrukciu, ale "za┼íkatu─żkovanie" modulu hlavne pre chystan├ę merania a testy a na ob─Źasn├ę pou┼ż├şvanie, z ─Źoho vypl├Żvaj├║ v┼íetky "kac├şrske ├║kony" vykonan├ę pri stavbe, ako napr. vyu┼żitie starej kastle z gener├ítora, vyu┼żitie bastldosky a ob─Źasn├ę uchyt├ívanie drobn├Żch vec├ş tavn├Żm lepidlom, alebo kobercovou p├ískou. V┼íetky pripomienky oh─żadom dizajnu a sp├┤sobu uchytenia s├║ teda bezpredmetn├ę - uis┼ąujem V├ís, ┼że pripravovan├í kon┼ítrukcia by bola zhotoven├í z riadnych dielov a s d├┤razom na estetiku ;)

T├Żmto by som ukon─Źil t├║to mikrorecenziu a otvoril diskusiu. ─Äakujem ve─żmi pekne za pozornos┼ą a na z├íver prip├íjam fotky kon┼ítrukcie.

─Żubo┼í.

IMG_3335.JPG
"Vykuchaná" kastla

IMG_3337.JPG
Bat├ęria kondenz├ítorov

IMG_3336.JPG
Nastohovan├ę dosky s PSU a filtr├íciou

IMG_3343.JPG
Rozlo┼żenie dielov v kastli

IMG_3344.JPG
Upevnenie BT modulu

IMG_3351.JPG
Detail o─Źiek

IMG_3347.JPG
Gitovanie zvy┼ín├Żch otvorov

IMG_3353.JPG
Panel po vybr├║sen├ş prebyto─Źn├ęho gitu

IMG_3356.JPG
N├ístrek plni─Źom

IMG_3374.JPG
Fin├ílne ulo┼żenie - poh─żad zozadu

IMG_3375.JPG
Fin├ílne ulo┼żenie - poh─żad spredu

IMG_3383.JPG
Celkov├Ż poh─żad spredu na uzavret├║ kastlu
Drakoush
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator
Pr├şspevky: 8925
Vek: 23.48
Zalo┼żen├Ż: 08.02.2012
Paragraf: 22

Re: ...a zase jeden zdroj... (a malá recenzia)

Odosla┼ąod m6r3k » 16 J├║l 2018, 04:53

Pekne :potlesk: ...
Neskusal si pridavat na vystup keramiku, tak aby si sa zbavil rusenia z toho spinania ?
m6r3k
Nov├Ż ─Źlen
Nov├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 81
Vek: 26.06
Zalo┼żen├Ż: 29.07.2013

Odosla┼ąod spin90 » 16 J├║l 2018, 09:05

Pekne, taka aliexpres klasika :) Ja som pouzil tiez tieto DPS ale 20A a 15A verzie. A napajam to spinanymi zdrojmi 60V, tiez z aliexpresu. Je to male a vykonne.
Chcem dodat, ze existuje aj verzia so zvysujuco/znizujucim menicom, kde je jedno ak├Żm napat├şm sa to nap├íja. Tu je: https://www.aliexpress.com/item/RD-DPH5 ... autifyAB=0
Nevyhodu ma ze je len na 5A. Pingpong tam ma dalej aj 80V verziu ale uz len stepdown : https://www.aliexpress.com/item/RD-DPS8 ... 62454.html
No proste je z coho vyberat :)
Vyhoda je, ze niektore verzie sa daju prevadzkovat aj paralelne.
"Je to smutn├í epocha, ke─Ć je ─żah┼íie rozbi┼ą at├│m ako predsudky."
A. Einstein
spin90
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 4419
Vek: 27.97
Zalo┼żen├Ż: 12.01.2008

Odosla┼ąod Drakoush » 16 J├║l 2018, 09:25

M6r3k - nesk├║┼íal, ale dostanem sa k tomu pri dynamick├Żch testoch, tak potom poskytnem viac info.
Spin90 - aj si sk├║┼íal za┼ąa┼żi┼ą ho naplno pri 50V a 15 (20)A? Trafo som pou┼żil preto, lebo bolo foms - proste ┼íufl├ş─Źek :) Sp├şnan├Ż zdroj m├ím vy┼í┼íieho v├Żkonu m├ím len 28V/40A, ten je trojf├ízov├Ż a toho by tam bola ┼íkoda (je to Schneider na DIN li┼ítu).
─Äakujem za tip, rozhodne sk├║sim aj ten buck-boost DPH zdroj. Bude to n├ímet na ─Ćal┼íiu mikrorecenziu a dynamick├ę testy!

...a len pre inform├íciu, ventil├ítor je u┼ż pochovan├Ż. Typick├Ż ─Ź├şnsky "fan", tri hodiny a dos┼ą! :D
Drakoush
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Moderator
Moderator
Pr├şspevky: 8925
Vek: 23.48
Zalo┼żen├Ż: 08.02.2012
Paragraf: 22

Odosla┼ąod Harchom23 » 16 J├║l 2018, 09:50

s├şce nep├ş┼íem svoju sk├║senos┼ą, ke─Ć┼że sa odhodl├ívam to objedna┼ą u┼ż p├ír mesiacov, a ni─Ź :D ale EEVblog m├í s├ęriu vide├ş o t├Żchto zdrojoch, konkr├ętne toto tro┼íka ohnivej┼íie
FEL Uniza 1. rok ******* .-. \ --- \ -... \ . \ .-. \- ********* HELVETE ASKE ******** \ METAL /
FELI─îITA 1.3MPi '99 ******* "Posilova─Ź riedenia je pre ┼żeny" ***** Analog everywhere
Harchom23
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 952
Vek: 20.06
Zalo┼żen├Ż: 14.01.2014

Nasp├Ą┼ą na M├┤j v├Żrobok - MINI

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 2 host├ş.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist