Pračka

Môj výrobok - MINI

Moderátori: psichac, Moderátori

gogo
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 167
Dátum registrácie: 28 Sep 2009, 00:00
Bydlisko: Skalica

Pračka

Príspevok od používateľa gogo » 28 Aug 2011, 10:23

Zdravim!

Najprv som sem nechcel tento polovýrobok dávať, ale dal som ho, nech je vidieť, že aj týmto sa človek baví.
Jedná sa automatickú pračku Tatramat, v ktorej odišiel programový spínač a ja som do nej urobil novú riadiacu elektroniku. Nie je to nič svetoborné , ale prečo to neukázať.
Asi po siedmich rokoch činnosti prestala pračka fungovať. Servisákovi sa s tým nechcelo asi otravovať, tak jednoducho povedal, že je zlý motor. Ja som si ho preskúšal a zistil som, že je dobrý. Ďalej som zistil, že je zlý programový spínač a keďže bola pračka v dobrom stave, rozhodol som sa, že urobím novú riadiacu elektroniku pomocou jednočipu AT89C2051.
Nerobil som k tomu ani plošák. Je to na dvoch univerzálnych doskách.
Potreboval som to urobiť, čo najskôr, tak som nedával ani žiadnu signalizáciu.
Fungovala ďalších sedem rokov. Teraz začal tiecť bubon, tak som ju rozobral a dávam sem ako príspevok do fóra.
Čo sa týka zapojenia. Využil som káble z predchádzajúceho zapojenia.
Na ohrievacie teleso som pridal stykač. Využité boli aj hladinové spínače, termostaty a ventily na vodu. Aj spínacie tlačítka boli využité na volbu programu.
Riadenie je pomocou AT89C2051, vstupy aj výstupy opticky oddelené. Motory spínané pomocou relé.
Pracie programy boli na 30, 40 a 60°C a potom bolo samostatné máchanie, máchanie s krúcaním, ďalej samostatné krúcanie a šetrné krúcanie.

gogo
Prílohy
silová čas
silová čas
stykač topného telesa
stykač topného telesa
doska relé
doska relé
MCU AT89C51
MCU AT89C51
0

Používateľov profilový obrázok
Axwell
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2388
Dátum registrácie: 28 Feb 2009, 00:00
Vek: 32

Príspevok od používateľa Axwell » 28 Aug 2011, 12:03

fajnove to je, akurat malokrat sa stava ze odide elektronika, vzdy co odide je nieco ine, neskor zase odide nieco ine a potom uz clovek rozmysla kupit si novu radsej...
0

neznamy

Príspevok od používateľa neznamy » 28 Aug 2011, 12:20

Axwell, nemáš pravdu , elektronika je po uchytení bubna (ložiská) druhá čo najčastejšie odchádza

Sused je už xx rokov opravár pračiek a má vedľa mňa dieľnu, dosť často mi ukazuje a vysvetľuje veci čo sa stalo a kde sa stala chyba . Elektronika býva umiestnená tak , že pri horšom tesnení veľmi ľahko zatečie , je síce krytá ale dosť provizórne , navyše je značne čínskej výroby , výstupy sú spínané tyrystorom a nie relátkami , všetko to ovláda nejaký zákaznícky obvod, tie elektroniky sú veľmi podobné , líšia sa od seba len detailami plošák je vyrobený z lisovaného papiera .

jedine solídnejšie vyzerajúca elektronika aj lepšie riešenie sú Miele , Blomberg , AEG
totálny šrot je Whirpoo

už s ním asi nebudem ale keď tak viem hodiť fotky :) tých elektroník mal v krabici desiatky

Používateľov profilový obrázok
cs001
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1685
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Michalovce

Príspevok od používateľa cs001 » 28 Aug 2011, 16:45

...tak toto si zasluzi pochvalu K+, nakolko sam mam tuto pracku 21 rokov, stale ju udrzujem pri zivote, par veci som na nej uz vymenil, naposledy cerpadlo. Este by som potreboval vyment tlmice (ak niekto ma moze ponuknut). Ked som zhanal cerpadlo servisak mi ponukal aj programator za 10€, lebo uz ich nema do coho davat...
Nahrada programatora elektronickym napadla aj mna, zial neviem programovat, Skoda, ze to nie je dotiahnute do nejakej profi podoby, ale ked sluzi...

//Automatické spojenie príspevkov. Pridané po 17 minútach:
Axwell napísal:fajnove to je, akurat malokrat sa stava ze odide elektronika, vzdy co odide je nieco ine, neskor zase odide nieco ine a potom uz clovek rozmysla kupit si novu radsej...
...hovorit u Tatramatiek o elektronike je trochu vedla, nakolko mali len elektromechanicky rotacny, vačkovy "programator"... :) :)
skor by som to nazval volic pracich programov...
0

Používateľov profilový obrázok
Axwell
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2388
Dátum registrácie: 28 Feb 2009, 00:00
Vek: 32

Príspevok od používateľa Axwell » 28 Aug 2011, 21:59

no ano, ak zatecie na elektroniku voda tak to je ine, to sa stava castejsie, ale som myslel, ze odrazu odide elektronika, to sa stalo u Siemens par krat.

Whirpool sa vyraba u nas ze ? Lebo mame teraz Whirpool asi tak 5 rokov celkovo ide v pohode, zatial som musel opravit len v bubne tie tri uchytky co boli plastove sa odlomyli takze som to stahovacim pasikom prichytil a zatial drzi, som pozeral mal tie uchytky avelmak za 10€/ks, takze 30€ dokopy nebudem davat zato.

mozno si niekto bude spominat, volakedy davno boli take slavne pracky Philco, myslim ze existuje tato znacka este, ale uz som ju dlhy cas nikde nevidel...
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Príspevok od používateľa mato3000 » 28 Aug 2011, 22:12

Axwell napísal:fajnove to je, akurat malokrat sa stava ze odide elektronika ...
no mne vždy odíde elektronika, lebo je tak naprogramovaná a veľakrát sú funkčné všetky súčiastky, len akurát MCU akosi nejde 8) . dobrý zákazník je spokojný zákazník, ale nesmie byť spokojný dlho, lebo už potom neni zákazník .... žiaľ to je heslo dneška a platí všade :? len s malou obmenou napríklad v zdravotníctve , v skratke - spokojný pacient je vyliečený pacient a to vlastne už neni pacient .... a kto chce trvalo spokojných ľudí ? no vlastne nik .....
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6202
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 30 Aug 2011, 08:56

Axwell napísal:Whirpool sa vyraba u nas ze?
Poprad-Matejovce, ale nenazyval by som to, ze sa vyraba u nas. Tu sa akurat robia vsetky plechy, a kompletuje sa to. Elektronika sa dovaza neviem odkial, plastove casti niekedy boli z firmy z PP (nazov si uz nepamatam).
Najvacsia vyhoda tatramatiek a Whirlpooliek (a dalsich znaciek tam vyrabanych) je v tom, ze tu ich ma hadam kazdy druhy a daju sa lahko zohnat nahradne diely a servis.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
spektrometer
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 18 Júl 2007, 00:00

Re: Pračka

Príspevok od používateľa spektrometer » 11 Okt 2017, 12:59

Podľa mňa je lepšie pri poruche starej pračky hoci aj vyrobiť novú elektroniku ale udržať pri chode a vlastnoručne modernizovať starý stroj ako kúpiť nový šmejd. Dnešná domáca technika je pre otrokov ktorí 8 hodín denne pracujú aby si za svoju poctivú prácu mohli kúpiť výsledok nepoctivej práce druhých (šmejd) ktorý sa za dva roky pokazí a celý tento nezmysel len udržuje rozdiely medzi vrstvami obyvateľstva. MCU v nových výrobkoch nepracuje pre zákazníka - majiteľa, ale pre výrobcu. Viac obmedzuje ako pomáha. Jediný spôsob ako donútiť mikroprocesorom riadný stroj aby pracoval pre poctivého človeka je vyrobiť si ho sám resp. program v ňom. Našťastie dnes je internet, množstvo informácií, rôzne open-source projekty ktorými sa dá inšpirovať a mikroprocesorové platformy ako arduino a jeho klony s pomocou ktorých si vie skoro každý vyrobiť riadiacu elektroniku k čomukoľvek. A čo je najlepšie že pôjde o elektroniku šitú na mieru a bez kazítok na stroji ktorého základ je starý, poctivo nadimezovaný.
0

Používateľov profilový obrázok
cs001
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1685
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Michalovce

Re: Pračka

Príspevok od používateľa cs001 » 12 Okt 2017, 22:58

...ked uz si otvoril tuto staru temu, par prispevkov predtym rok 2011 som uviedol, ze moja 21 rocna tatramatka stale funguje. A funguje stale aj v roku 2017. Akurat som vymenil aj spominane tlmice. Avelmak ich mal vo vypredaji asi po 5€ tak som kupil...
0
Technics, Pioneer, Tannoy, Lenco, Sony, Beyerdynamic, Khadas,Topping, Vivanco, Samsung, Dell, Minolta, OKI, Canon, Keithley, Fluke, Labs, Futaba, Citroen, Opel...

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Pračka

Príspevok od používateľa oravan » 13 Okt 2017, 00:04

super nápad to prerobiť akurát servis si bude sám robiť na tom sám ektroniku zaizoluje proti vlhku aj konektory a može to bežať
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6202
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Pračka

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 13 Okt 2017, 08:07

oravan: myslim, ze servis typu vymenit tesnenie, alebo obcas precistit hadicku k hladinovemu spinacu zvladne v pohode :D
Rodicia maju staru IGNIS (whirlpool export do Talianska), tiez ma peknych par rokov, ale okrem nedavneho menenia ohrievacej spiraly a vycistenia sa do nej nesahlo.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok