Digitální teploměr

Môj výrobok - MINI

Moderátori: psichac, Moderátori

Rákosnik

Digitální teploměr

Príspevok od používateľa Rákosnik » 05 Sep 2011, 12:05

Ahoj, představuji vám svůj digitální teploměr,jedna z věcí na, kterých v poslední době dělám :).

Teploměr má podobné zapojení jako má danyk na svých stránkách http://danyk.wz.cz/teplo.html. Tohle zapojení umožňuje použití obvodu ICL7107 (který vyžaduje symetrické napájení) a nesymetrického napájení. Refereční dioda zajisťuje aby na pinu 32 bylo napětí 2,5V. Návrh DPS je vlastní, a rozsah měřené teploty je -55 až 150C, kterou určuje tranzistor, většina polovodičů to má stejné. S malou úpravou vstupní části lze použít i termočlánek a použít teploměr pro měření vyšších teplot.

Teploměr by při správném zapojení měl hned fungovat.
Kalibrace: Prvně jsem nastavil nulu v ledové tříšti, k tomu jsem použil trimr, který je v serii s odpory 22k a 100k. Pak jsem nastavil 95C druhým trimrem při bodu varu vody. Kalibraci je dobré, 2x nebo 3x opakovat.

Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Naposledy upravil/-a Rákosnik v 05 Sep 2011, 12:17, upravené celkom 2 krát.

Používateľov profilový obrázok
Peťus
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3940
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Praha
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Peťus » 05 Sep 2011, 12:09

koukám že nejsem jedinej "prasák" :D:D:D

opravdu si myslíš že voda v našich podmínkách vře při 100°C ?
0
https://chiptron.cz - novinky ze světa elektro (Arduino, Raspberry Pi, STM32, ESP8266, ESP32,...)

Rákosnik

Príspevok od používateľa Rákosnik » 05 Sep 2011, 12:15

Peťus: samozřejmě ne, to jsem zapomněl napsat, kdo to bude stavět..., bod varu nastavte tak na 95-90C. I ledová tříšť nemá přesně nulu, nastavte třeba 1°C.

Používateľov profilový obrázok
VikyHazard
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 480
Dátum registrácie: 06 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: BA ZB
Vek: 31

Príspevok od používateľa VikyHazard » 05 Sep 2011, 12:39

asi estetická stránka nič nehovorí hlavne že to funguje
0

Rákosnik

Príspevok od používateľa Rákosnik » 05 Sep 2011, 12:44

VikyHazard: Ale ano, hovorí :), ale každý nějak musí začít. Já jsem doteď dělal tesláky :), no zastak špatně to nevypadá ne? :), mě se to líbí, protože jsem to dělal sám :) Za ty křivé propoje může navrh na papír :), jak jsem se ty cesty snažil namačkat na sebe.
Naposledy upravil/-a Rákosnik v 05 Sep 2011, 13:06, upravené celkom 3 krát.

Tuf
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1249
Dátum registrácie: 27 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: cz

Príspevok od používateľa Tuf » 05 Sep 2011, 12:47

Kalibrácia:
u tohto jednoduchého teplomeru správne uvádzaš ako dobre zistiteľné kalibračné body bod varu vody 100 °C a bod mrazu 0 °C (trojný bod vody je iba o fúz vedľa).
Prípadne si môžeš pomôcť porovnávacou kalibráciou so známym teplomerom, napríklad lekárskym, pod pazuchu vložíš tvoju sondu a lekársky teplomer a máš približne 36 °C a vďaka tvojmu telesnému teplu nepotrebuješ drahú kyvetu pevného bodu gália 29,....°C (vid napr. http://www.thlsystems.cz/katalog/kyveta ... p-142.html )

Teplotu nad 50 °C môžeš porovnávať napríklad teplomerom pre zaváranie kompótov a lekvárov (do asi 80 °C), atp.

Tvoj prínos je v tom, že si ochotný vyrábať teplomer, míňať čas aj peniaze na niečo, čo lacno kúpiš. Aj keď prevedenie vyzerá veľmi amatérsky, si na dobrej ceste
0

Rákosnik

Príspevok od používateľa Rákosnik » 05 Sep 2011, 12:50

Tuf: Diky... ano, to jsem tak také dělal, doporučuji ještě k dokončení kalibrace použít laboratorní teploměr, který má přesnost 0,1°C

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Thales » 05 Sep 2011, 13:52

Mno, funkčně proč ne pokud vyhoví ale ta mechanická stránka věci se mi teda nelíbí
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Používateľov profilový obrázok
TeKtRoNiX
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 31 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Čadca
Vek: 31

Príspevok od používateľa TeKtRoNiX » 05 Sep 2011, 13:52

mne sa to paci naozaj.....ako si robil tu dosku??? na kolko ta to vyslo nevies nahodou pribliznu cenu...ale inac pekne davam ti karmu hore za funkcnost a oerenie schemy ta dostka nieje zas tak spatna ako tu niektori pisu ale dalo by sa to krajsie tysam vies...ale ked to zhrniem tak je to pekny vyrobok....inac dost sa mi paci ta krabicka ze je priehladna a je vidiet do nej je to take technicke ze obycajny clovek co moc do elektroniky nevidi...pozera aj do skrine.....
0

Rákosnik

Príspevok od používateľa Rákosnik » 05 Sep 2011, 16:38

diky :), spodní stranu DPS jsem frezoval horní vyleptal, aby to bylo trochu hezké :). Cena součástek vyjde přiblližně na 100Kč, ICL7107 stojí 50Kč.

Používateľov profilový obrázok
JanoL
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 797
Dátum registrácie: 19 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Liptovský Mikuláš
Vek: 25

Príspevok od používateľa JanoL » 05 Sep 2011, 18:26

Presne ... hlavne že to funguje :D
0

Hano
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 169
Dátum registrácie: 12 Mar 2013, 11:21
Bydlisko: Námestovo
Vek: 42

AVR teplomer

Príspevok od používateľa Hano » 29 Dec 2013, 13:59

Zdravim vie mi niekto poradit. Idem robit AVR teplomer len by som chcel k nemu dorobit ze ked napr. stlacim tlacitko tak sa zapne podsvietenie displeja a po par sekundach ho zas vypne aby to svietilo len dokial sa nan pozriem. Nieco take mam aj pri AVR testery a su tam pouzite tranzistory. Vie mi niekto nieco poradit?
Dakujem
0


Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok