Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Nabijacka Pb akumulatorov z PC zdroja

Nabijacka Pb akumulatorov z PC zdroja

M├┤j v├Żrobok - MINI

Moderátori: psichac, Moderátori

Nabijacka Pb akumulatorov z PC zdroja

Odosla┼ąod straciam » 04 Feb 2012, 22:12

Tuhe mrazy, stuhnuta nafta a vystavena baterka ma donutili dokoncit nabijacku z PC zdroja.
Aj ked mam pristup k PC zdrojom, su to len ATX. minuly rok sa mi podarilo zohnat funkcny 200W AT zdroj (vdaka 5ko! :) ) a postavil som ovladanie podla PE 4/2006, no ku kompletizacii som sa dostal az dnes.
na scheme som nic nemenil. len v AT zdroji som vymenil vystupne kondenzatory 2x 1000uF/16V za 2x 1000uF/25V.
Krabica z tohto AT zdroja bola kvalitna-tvrda a vrtat a pilnikovat otvory do toho hrubeho plechu by bolo o drzku, tak som hladal daku krabicku. doma som mal nejaku univerzalnu SCAME za 1,5 ÔéČ. a do plastu sa predsa len lahsie vrta a pilnikuje ako do hrubsieho plechu. DPS zo zdroja sedela presne, len som musel ostrihat rohy na DPS.
ostatne je zjavne s fotiek:
https://picasaweb.google.com/1071985228 ... aZPcZdroja

nabijacka fungovala na prve zapojenie, len som nastavil vystup trimrom na 14,3V.
ostava tam este pridat maly ventilator a urobit ventilacne otvory.
kupoval som len par suciastok:
2ks nizkoprikonove LED (2mA)
tranzistor BUZ11
TL431
cize naklady boli minimalne
Naposledy upravil straciam d┼ła 05 Feb 2012, 11:24, celkovo upraven├ę 1 kr├ít.
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration
straciam
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1232
Vek: 34.97
Zalo┼żen├Ż: 06.01.2009

Re: Nabijacka Pb akumulatorov z PC zdroja

Odosla┼ąod 5ko » 05 Feb 2012, 00:44

:D Neni za ─Źo, som r├íd, ┼że sa ti hodil,len mi tam ch├Żba nejak├Ż bud├şk,nevidel som sch├ęmu,podla ─Źoho sa nastavuje pr├║d at─Ć.
Lenivos┼ą je matka pokroku.Leniv├Ż ─Źlovek rozm├Ż┼íla,ako by si robotu u─żah─Źil a tak nie─Źo vyn├íjde.
Ku ka┼żd├ęmu ─Ź├şnskemu v├Żrobku by mali pribali┼ą jedn├ęho ─Ź├ş┼łana, aby som ho mohol nakopa┼ą do ....,ked sa to pokaz├ş.
5ko
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 9156
Vek: 64.65
Zalo┼żen├Ż: 18.02.2010

Odosla┼ąod neznamy » 05 Feb 2012, 01:08

no to tam dorob , takto sa mu tam asi moc p├í─Źi┼ą nebude :D
neznamy

Odosla┼ąod straciam » 05 Feb 2012, 01:11

jasne ze sa mi hodil, sak som ho opatroval-jediny AT zdroj :)
ukazovatel prudu tam asi dam rucickovy, nasiel som na ebay za par dolarov. maju aj digitalny ale ten sa mi tam asi nezmesti.
no na teraz to zmeram aj multimetrom

schema:
http://img297.imageshack.us/img297/3995/nab01jx8.jpg
http://img521.imageshack.us/img521/1828/nab02vx4.jpg
http://img442.imageshack.us/img442/5416/nab03xf7.jpg
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration
straciam
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1232
Vek: 34.97
Zalo┼żen├Ż: 06.01.2009

Odosla┼ąod 5ko » 05 Feb 2012, 01:30

Nejak├ę mer├í─Źiky sa najdu aj um┼ła,preciachujeme. :wink: MP40
Lenivos┼ą je matka pokroku.Leniv├Ż ─Źlovek rozm├Ż┼íla,ako by si robotu u─żah─Źil a tak nie─Źo vyn├íjde.
Ku ka┼żd├ęmu ─Ź├şnskemu v├Żrobku by mali pribali┼ą jedn├ęho ─Ź├ş┼łana, aby som ho mohol nakopa┼ą do ....,ked sa to pokaz├ş.
5ko
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 9156
Vek: 64.65
Zalo┼żen├Ż: 18.02.2010

Odosla┼ąod Ciby » 23 J├║n 2012, 13:49

Dobr├Ż de┼ł ja som sa rozhodol ┼że si to tie┼ż vysku┼íam urobi┼ą ale bohu┼żial podarilo sa mi zohna┼ą len ATX bude to fungova┼ą :?
Ciby
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 1
Zalo┼żen├Ż: 23.06.2012

Odosla┼ąod Dolfi » 04 J├║l 2012, 11:59

Ciby nap├şsal:Dobr├Ż de┼ł ja som sa rozhodol ┼że si to tie┼ż vysku┼íam urobi┼ą ale bohu┼żial podarilo sa mi zohna┼ą len ATX bude to fungova┼ą :?

Ak ho dok├í┼że┼í na┼ítartova┼ą, (treb├írs aj s nejakou predz├í┼ąa┼żou na + 5 V vetve), tak pre─Źo nie ...

T├í podstata, (pr├şdavn├í elektronika), je potom rovnak├í ...
Druhotriedny nadriaden├Ż si nikdy nevyberie prvotriedneho ale tre┼ąotriedneho podriaden├ęho.
Dolfi
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 10721
Vek: 67.8
Zalo┼żen├Ż: 17.08.2008

Odosla┼ąod robot_chobot » 24 M├íj 2018, 16:01

Ahoj potreboval by ssom od teba radu. robim tiez nabijacku, mam aj plosak vyrobeny,ossadeny aj AT zdroj ale mam pocit ze nefunguje prudovy rezim.kedze som ho zapol, pripojil baterku 44Ah(bola nabita asi na 13,1V) tak dobijalo asi 1.5A a napatie sstupalo k 14.4 co som nastavil trimom.hned ak onapatie stuplo na 14.4 asi po cca 15 sekundach, prud klessol na asi 0,4 A a signalizacna led zasvietila ze baterka je nabita. po odpojeni mala 13,3-13,4V. Vies mi poradit ?
Obrázok
robot_chobot
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 25
Vek: 29.81
Zalo┼żen├Ż: 07.10.2011

Odosla┼ąod Dolfi » 24 M├íj 2018, 16:33

Baterka nem├í pre─Źo dr┼ża┼ą nap├Ątie (napr├şklad) t├Żch 14,4 V. Po odpojen├ş nab├şja─Źky nap├Ątie okam┼żite za─Źne klesa┼ą. Po "odst├ít├ş" baterky, (r├ídovo jednotky d┼łov), spadne nap├Ątie na asi 12,6 a┼ż 12,8 V. Baterka je v┼íak nabit├í. Ak na ┼łu znovu pripoj├ş┼í nab├şja─Źku, tak nap├Ątie pomerne r├Żchlo, (desiatky min├║t), vyst├║pa a┼ż na 14,4 V.

In├í ot├ízka je, ─Źi nab├şja─Źka fakt dobre funguje, resp. ─Źi baterka u┼ż to nem├í za sebou. To s├║ dve ├║plne rozdielne veci.

Baterku m├┤┼że┼í odsk├║┼ía┼ą tak, ┼że po plnom nabit├ş ju za─Źne┼í vyb├şja┼ą, najlep┼íie pr├║dov├Żm zdrojom s hodnotou 1/ 20 Ah. Nov├í, dobr├í, sformovan├í baterka, by ti ten pr├║d mala d├íva┼ą 20 hod├şn, dajme tomu do 10 V. ─îas bude zrejme krat┼í├ş a ─żahko si spo─Ź├şta┼í skuto─Źn├║ kapacitu baterky. Pr├şklad: 60 Ah baterka, pr├║d 3 A, ─Źas 15 hod. do hodnoty 10 V, skuto─Źn├í kapacita 3 A x 15 hod. = 45 Ah.

No a nab├şja─Źku odsk├║┼ía┼í tak, ┼że ju pripoj├ş┼í na vybit├║ dobr├║ baterku. Neviem ak├Ż pr├║d m├í nab├şja─Źka d├íva┼ą, no pri nap├Ąt├ş na baterke v rozsahu asi 13 a┼ż 14 V by mal tiec┼ą ten pr├║d. Ak nem├í┼í vybit├║ baterku, tak je predt├Żm vybi napr├şklad ┼żiarovkou, (vybi p├ír Ah), a m├┤┼że┼í za─Źa┼ą mera┼ą. Nap├Ątie nech je treb├írs t├Żch 13 V a pr├║d odmeria┼í. Ak bude mal├Ż, tak si niekde spravil chybu a bude ju treba indentifikova┼ą a opravi┼ą.
Druhotriedny nadriaden├Ż si nikdy nevyberie prvotriedneho ale tre┼ąotriedneho podriaden├ęho.
Dolfi
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod robot_chobot » 24 M├íj 2018, 17:18

baterka vyzera byt fuc ale ta nabijacka ked som na nej nastavil tych 14.4 tak by mala nabijat konstantnym prudom.Nabija kym nedosiahne 13,6V a potom preblinke na ledku ktora signalizuje ze baterka je nabita a prud uz klesa.
Obrázok
robot_chobot
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod Dolfi » 24 M├íj 2018, 18:35

Pre─Źo tak├ęto "zbrkl├ę" rozhodnutia !? Ke─Ć sa idem "hra┼ą" s autobaterkou, tak sa aj trochu priprav├şm. Aspo┼ł nejak├ę "starod├ívne ┼żiarovky do traktorov" si k├║pim, (nie halog├ęny, tie sa moc chyta┼ą nemaj├║), vi─Ć. napr.: https://www.planetaziaroviek.sk/r2/auto ... -50w-p45t/ . A hod├şm ju na baterku. Ak mi nedok├í┼że svieti┼ą ani p├ír chv├ş─ż, (jedno vl├íkno je asi 2 A), tak sa e┼íte m├┤┼żem pok├║si┼ą baterku "zobudi┼ą". Ale asi nie tou tvojou pulznou nab├şja─Źkou. Treba nejak├Ż primeran├Ż pomen┼í├ş traf├ík, (tak 11,5 a┼ż 13 V), jednu v├Żkonov├║ di├│du, obe vl├íkna z tej ┼żiarovky do s├ęrie, paralelne k di├│de a ┼íup na baterku. T├í sa za─Źne v jednej polperi├│de nab├şja┼ą a v druhej vyb├şja┼ą. Tam netreba moc sledova┼ą nap├Ątie, m├┤┼że pri zosulfatizovanej baterke vyst├║pi┼ą dosa┼ą vysoko. No potom by malo nap├Ątie postupne za─Źa┼ą klesa┼ą. A po p├ír hodin├ích zas st├║pa┼ą, a┼ż povedzme k t├Żm 14,4 V. :wink:

A t├║ nab├şja─Źku si nastav tak, aby ti preblikla nesk├┤r na "baterka nabit├í", ke─Ć potrebuje┼í pln├Ż pr├║d a┼ż do 14,4 V. Ale hlavne, mal by si nab├şja─Źku nastavova┼ą s dobrou baterkou. Zosulfatizovan├í sa m├┤┼że chova┼ą v┼íeliako !
Dolfi
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod robot_chobot » 24 M├íj 2018, 19:36

mam kopec ziaoviek, uz som ju aj vybijal no dost to klesalo asi za pol hodinu z 13.8 na 12,4. tahal som z nej asi 1.5A. no problem mam s tym komparatorom co je tu popisane( https://www.hobbielektronika.hu/cikkek/ ... to_mod.pdf ). ono totiz pri 13.6V zopne rezim nabitej baterie a uz ju nenabija konstantnym prudom ale prud klesa k 0. co je normalne pri nabijani, no myslim ze by malo ist do tych 14.4 a potom zopnut rezim nabitia a dobijat malinkym prudom.
Obrázok
robot_chobot
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod Dolfi » 25 M├íj 2018, 23:46

Ešte dve poznámky:
- nap├Ątie ─Źerstvo nabitej baterky nad 12,6 a┼ż 12,8 V je "m├Ąkk├ę", pri z├í┼ąa┼żi okam┼żite pad├í dole. Pokles na 12,4 V je nepodstatn├Ż a pri vyb├şjan├ş nap├Ątie kles├í aj pod 12 V. Kone─Źn├ę nap├Ątie 12 V baterky m├┤┼że by┼ą r├┤zne a je z├ívisl├ę aj od vyb├şjacieho pr├║du. Tak v┼íeobecne m├┤┼że┼í uva┼żova┼ą s nap├Ąt├şm 1,8 V na ─Źl├ínok. J├í by som ti vrele doporu─Źil n├íjs┼ą si nab├şjaciu a vyb├şjaciu charakteristiku Pb ─Źl├ínku/ bat├ęrie a hlboko sa nad ┼łou zamyslie┼ą.
- ┼żiaden elektronick├Ż obvod sa nechov├í ide├ílne, tak, ako si predstavujeme. Aj to vyp├şnacie nap├Ątie sa zrejme ned├í nastavi┼ą s nab├şja─Źkou napr├ízdno. Za┼ąa┼ż v├Żstup mal├Żm pr├║dom, povedzme 100 mA, a tak nastav t├Żch 14,4 V pre vypnutie. A potom to vysk├║┼íaj s baterkou. Pr├şpadne, ak by ani to nefungovalo, tak nastav vypnutie nab├şjania rovno s baterkou, a┼ż na nej bude t├Żch 14,4 V. Ve─Ć do nastavenia vyp├şnacieho nap├Ątia m├┤┼żu vn├í┼ía┼ą chybu napr├şklad aj dlh├ę a tenk├ę nab├şjacie k├íble a podobne.
Dolfi
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user

Odosla┼ąod kamilko » 26 M├íj 2018, 07:55

Navyse napatie pri nabijani by si mal merat 4 vodicovi. Dovod je ubytok napatia na vodicoch.
Elektronika nameria 14.4 ale pri prude 4A mas na baterke 13,8V

Dufam ze kable si pouzil aspon 4mm.
Druha vec ako to oblbnut je ttosku zvecait vypinacie napatie.

Plati pre nabijacku ktora nabija konstantnym I.
kamilko
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 269
Zalo┼żen├Ż: 21.10.2017

Nasp├Ą┼ą na M├┤j v├Żrobok - MINI

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: misocko, oravan a 1 hos┼ą.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist