Nabijacka Pb akumulatorov z PC zdroja

Môj výrobok - MINI

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Nabijacka Pb akumulatorov z PC zdroja

Príspevok od používateľa straciam » 04 Feb 2012, 21:12

Tuhe mrazy, stuhnuta nafta a vystavena baterka ma donutili dokoncit nabijacku z PC zdroja.
Aj ked mam pristup k PC zdrojom, su to len ATX. minuly rok sa mi podarilo zohnat funkcny 200W AT zdroj (vdaka 5ko! :) ) a postavil som ovladanie podla PE 4/2006, no ku kompletizacii som sa dostal az dnes.
na scheme som nic nemenil. len v AT zdroji som vymenil vystupne kondenzatory 2x 1000uF/16V za 2x 1000uF/25V.
Krabica z tohto AT zdroja bola kvalitna-tvrda a vrtat a pilnikovat otvory do toho hrubeho plechu by bolo o drzku, tak som hladal daku krabicku. doma som mal nejaku univerzalnu SCAME za 1,5 €. a do plastu sa predsa len lahsie vrta a pilnikuje ako do hrubsieho plechu. DPS zo zdroja sedela presne, len som musel ostrihat rohy na DPS.
ostatne je zjavne s fotiek:
https://picasaweb.google.com/1071985228 ... aZPcZdroja

nabijacka fungovala na prve zapojenie, len som nastavil vystup trimrom na 14,3V.
ostava tam este pridat maly ventilator a urobit ventilacne otvory.
kupoval som len par suciastok:
2ks nizkoprikonove LED (2mA)
tranzistor BUZ11
TL431
cize naklady boli minimalne
0
Naposledy upravil/-a straciam v 05 Feb 2012, 10:24, upravené celkom 1 krát.
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Nabijacka Pb akumulatorov z PC zdroja

Príspevok od používateľa 5ko » 04 Feb 2012, 23:44

:D Neni za čo, som rád, že sa ti hodil,len mi tam chýba nejaký budík,nevidel som schému,podla čoho sa nastavuje prúd atď.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

neznamy

Re: Nabijacka Pb akumulatorov z PC zdroja

Príspevok od používateľa neznamy » 05 Feb 2012, 00:08

no to tam dorob , takto sa mu tam asi moc páčiť nebude :D

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: Nabijacka Pb akumulatorov z PC zdroja

Príspevok od používateľa straciam » 05 Feb 2012, 00:11

jasne ze sa mi hodil, sak som ho opatroval-jediny AT zdroj :)
ukazovatel prudu tam asi dam rucickovy, nasiel som na ebay za par dolarov. maju aj digitalny ale ten sa mi tam asi nezmesti.
no na teraz to zmeram aj multimetrom

schema:
http://img297.imageshack.us/img297/3995/nab01jx8.jpg
http://img521.imageshack.us/img521/1828/nab02vx4.jpg
http://img442.imageshack.us/img442/5416/nab03xf7.jpg
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Nabijacka Pb akumulatorov z PC zdroja

Príspevok od používateľa 5ko » 05 Feb 2012, 00:30

Nejaké meráčiky sa najdu aj umňa,preciachujeme. :wink: MP40
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Ciby
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 23 Jún 2012, 13:46

Re: Nabijacka Pb akumulatorov z PC zdroja

Príspevok od používateľa Ciby » 23 Jún 2012, 13:49

Dobrý deň ja som sa rozhodol že si to tiež vyskušam urobiť ale bohužial podarilo sa mi zohnať len ATX bude to fungovať :?
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11653
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Nabijacka Pb akumulatorov z PC zdroja

Príspevok od používateľa Dolfi » 04 Júl 2012, 11:59

Ciby napísal:Dobrý deň ja som sa rozhodol že si to tiež vyskušam urobiť ale bohužial podarilo sa mi zohnať len ATX bude to fungovať :?
Ak ho dokážeš naštartovať, (trebárs aj s nejakou predzáťažou na + 5 V vetve), tak prečo nie ...

Tá podstata, (prídavná elektronika), je potom rovnaká ...
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

robot_chobot
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 07 Okt 2011, 22:54
Bydlisko: Poprad/Zilina
Vek: 33

Re: Nabijacka Pb akumulatorov z PC zdroja

Príspevok od používateľa robot_chobot » 24 Máj 2018, 16:01

Ahoj potreboval by ssom od teba radu. robim tiez nabijacku, mam aj plosak vyrobeny,ossadeny aj AT zdroj ale mam pocit ze nefunguje prudovy rezim.kedze som ho zapol, pripojil baterku 44Ah(bola nabita asi na 13,1V) tak dobijalo asi 1.5A a napatie sstupalo k 14.4 co som nastavil trimom.hned ak onapatie stuplo na 14.4 asi po cca 15 sekundach, prud klessol na asi 0,4 A a signalizacna led zasvietila ze baterka je nabita. po odpojeni mala 13,3-13,4V. Vies mi poradit ?
0
Obrázok

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11653
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Nabijacka Pb akumulatorov z PC zdroja

Príspevok od používateľa Dolfi » 24 Máj 2018, 16:33

Baterka nemá prečo držať napätie (napríklad) tých 14,4 V. Po odpojení nabíjačky napätie okamžite začne klesať. Po "odstátí" baterky, (rádovo jednotky dňov), spadne napätie na asi 12,6 až 12,8 V. Baterka je však nabitá. Ak na ňu znovu pripojíš nabíjačku, tak napätie pomerne rýchlo, (desiatky minút), vystúpa až na 14,4 V.

Iná otázka je, či nabíjačka fakt dobre funguje, resp. či baterka už to nemá za sebou. To sú dve úplne rozdielne veci.

Baterku môžeš odskúšať tak, že po plnom nabití ju začneš vybíjať, najlepšie prúdovým zdrojom s hodnotou 1/ 20 Ah. Nová, dobrá, sformovaná baterka, by ti ten prúd mala dávať 20 hodín, dajme tomu do 10 V. Čas bude zrejme kratší a ľahko si spočítaš skutočnú kapacitu baterky. Príklad: 60 Ah baterka, prúd 3 A, čas 15 hod. do hodnoty 10 V, skutočná kapacita 3 A x 15 hod. = 45 Ah.

No a nabíjačku odskúšaš tak, že ju pripojíš na vybitú dobrú baterku. Neviem aký prúd má nabíjačka dávať, no pri napätí na baterke v rozsahu asi 13 až 14 V by mal tiecť ten prúd. Ak nemáš vybitú baterku, tak je predtým vybi napríklad žiarovkou, (vybi pár Ah), a môžeš začať merať. Napätie nech je trebárs tých 13 V a prúd odmeriaš. Ak bude malý, tak si niekde spravil chybu a bude ju treba indentifikovať a opraviť.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

robot_chobot
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 07 Okt 2011, 22:54
Bydlisko: Poprad/Zilina
Vek: 33

Re: Nabijacka Pb akumulatorov z PC zdroja

Príspevok od používateľa robot_chobot » 24 Máj 2018, 17:18

baterka vyzera byt fuc ale ta nabijacka ked som na nej nastavil tych 14.4 tak by mala nabijat konstantnym prudom.Nabija kym nedosiahne 13,6V a potom preblinke na ledku ktora signalizuje ze baterka je nabita a prud uz klesa.
0
Obrázok

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11653
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Nabijacka Pb akumulatorov z PC zdroja

Príspevok od používateľa Dolfi » 24 Máj 2018, 18:35

Prečo takéto "zbrklé" rozhodnutia !? Keď sa idem "hrať" s autobaterkou, tak sa aj trochu pripravím. Aspoň nejaké "starodávne žiarovky do traktorov" si kúpim, (nie halogény, tie sa moc chytať nemajú), viď. napr.: https://www.planetaziaroviek.sk/r2/auto ... -50w-p45t/ . A hodím ju na baterku. Ak mi nedokáže svietiť ani pár chvíľ, (jedno vlákno je asi 2 A), tak sa ešte môžem pokúsiť baterku "zobudiť". Ale asi nie tou tvojou pulznou nabíjačkou. Treba nejaký primeraný pomenší trafák, (tak 11,5 až 13 V), jednu výkonovú diódu, obe vlákna z tej žiarovky do série, paralelne k dióde a šup na baterku. Tá sa začne v jednej polperióde nabíjať a v druhej vybíjať. Tam netreba moc sledovať napätie, môže pri zosulfatizovanej baterke vystúpiť dosať vysoko. No potom by malo napätie postupne začať klesať. A po pár hodinách zas stúpať, až povedzme k tým 14,4 V. :wink:

A tú nabíjačku si nastav tak, aby ti preblikla neskôr na "baterka nabitá", keď potrebuješ plný prúd až do 14,4 V. Ale hlavne, mal by si nabíjačku nastavovať s dobrou baterkou. Zosulfatizovaná sa môže chovať všeliako !
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

robot_chobot
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 07 Okt 2011, 22:54
Bydlisko: Poprad/Zilina
Vek: 33

Re: Nabijacka Pb akumulatorov z PC zdroja

Príspevok od používateľa robot_chobot » 24 Máj 2018, 19:36

mam kopec ziaoviek, uz som ju aj vybijal no dost to klesalo asi za pol hodinu z 13.8 na 12,4. tahal som z nej asi 1.5A. no problem mam s tym komparatorom co je tu popisane( https://www.hobbielektronika.hu/cikkek/ ... to_mod.pdf ). ono totiz pri 13.6V zopne rezim nabitej baterie a uz ju nenabija konstantnym prudom ale prud klesa k 0. co je normalne pri nabijani, no myslim ze by malo ist do tych 14.4 a potom zopnut rezim nabitia a dobijat malinkym prudom.
0
Obrázok

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11653
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Nabijacka Pb akumulatorov z PC zdroja

Príspevok od používateľa Dolfi » 25 Máj 2018, 23:46

Ešte dve poznámky:
- napätie čerstvo nabitej baterky nad 12,6 až 12,8 V je "mäkké", pri záťaži okamžite padá dole. Pokles na 12,4 V je nepodstatný a pri vybíjaní napätie klesá aj pod 12 V. Konečné napätie 12 V baterky môže byť rôzne a je závislé aj od vybíjacieho prúdu. Tak všeobecne môžeš uvažovať s napätím 1,8 V na článok. Já by som ti vrele doporučil nájsť si nabíjaciu a vybíjaciu charakteristiku Pb článku/ batérie a hlboko sa nad ňou zamyslieť.
- žiaden elektronický obvod sa nechová ideálne, tak, ako si predstavujeme. Aj to vypínacie napätie sa zrejme nedá nastaviť s nabíjačkou naprázdno. Zaťaž výstup malým prúdom, povedzme 100 mA, a tak nastav tých 14,4 V pre vypnutie. A potom to vyskúšaj s baterkou. Prípadne, ak by ani to nefungovalo, tak nastav vypnutie nabíjania rovno s baterkou, až na nej bude tých 14,4 V. Veď do nastavenia vypínacieho napätia môžu vnášať chybu napríklad aj dlhé a tenké nabíjacie káble a podobne.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

kamilko
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 269
Dátum registrácie: 21 Okt 2017, 14:07
Bydlisko: kosice

Re: Nabijacka Pb akumulatorov z PC zdroja

Príspevok od používateľa kamilko » 26 Máj 2018, 07:55

Navyse napatie pri nabijani by si mal merat 4 vodicovi. Dovod je ubytok napatia na vodicoch.
Elektronika nameria 14.4 ale pri prude 4A mas na baterke 13,8V

Dufam ze kable si pouzil aspon 4mm.
Druha vec ako to oblbnut je ttosku zvecait vypinacie napatie.

Plati pre nabijacku ktora nabija konstantnym I.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok