Korekční předzesilovač DPA550

Môj výrobok - MINI

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Korekční předzesilovač DPA550

Príspevok od používateľa jenda23 » 05 Sep 2012, 14:29

Dobrý den, chtěl bych Vám představit kopii předzesilovače p Dudka DPA550 (pouze korekční obvod a přilehlé obvody). O projekt jsem se začal zajímat asi před rokem kdy jsem na shcema narazil na jednom z jiných serverů. Dostal jsem nápad vytvořit pro tuto konstrukci desku, no po dlouhé době se to povedlo a korekce fungují ke vší spokojenosti. A teď něco k vlastnímu zapojení. Korekční předzesilovač se skládá z více bloků, a to vstupní zesilovač s regulátorem hlasitosti tvořeným potenciometrem s odbočkou, na něj je navázán obvod vyvážení kanálů. Signál dále pokračuje přes vyřaditelný subsonický filtr s mezní frekvencí cca 30Hz. Posledním blokem zapojení je vlastní korekční obvod pracující ve dvou režimech a to jako klasická dolno/ horno frekvenční propust (zádrž) pro nás nejznámnější režim. Druhým režimem funkce je tzv. rezonanční režim, tj korekce se projeví jen v úzkém pásmu. Pro nízké kmitočty v oblasti cca 35Hz a pro vysoké kmitočty cca 16,5kHz. Rozsah zvýraznění/ potlačení daného kmitočtu je cca +-15dB. Jako operační zesilovače jsem použil obvody vyráběné firmou National Semiconductor LME49720 jako dvojitý OZ na vstupu a jekoa jednoduché OZ jsou použité LME49710. Jedná se o špičkové audio operační zesilovače s šíří pásma 27MHz pro G+2 takže nemají sebemenší prolém s přenosem signálů nad 100kHz, pro srandu jsem jeden kanál osadil NE5534 a NE5532 a zvukově se tyto zesilovače projevily (malinko hůř). Napájecí napětí je +-12V a proudový odběr do 50mA na kanál (můj vzorek odebíral 37mA na kanál). DPS je řešená jako dual mono, takže jednotlivé kanály jsou od sebe galvanicky odděleny, ale je možné je provozovat i v režimu klasického sterea dosazením tří propojek na DPS. Zisk celho obvodu na venek je cca 5,7dB při vypnutém atenuátoru a cca -14dB při zanutém atenuátoru (při vytočeném potenciometru hlasitosti na maximum a potenciometrech korekcí ve střední poloze). Bohužel THD metr doma nemám tak jsem neměl možnost oměřit zkreslení, ale poslechově jsou korekce velmi dynamické a mají čistý zvuk.


Jelikož DPS je kompletně můj návrh a schema je volně přístupné, proto uvolňuji veškeré podklady jako free.

A teď pár měření a fotek

S pozdravem jenda23
Prílohy
charka_normal.jpg
charka_rez.jpg
charka_subsonic.jpg
DPS.JPG
schema.JPG
P1110891.JPG
P1110892.JPG
P1110895.JPG
P1110896.JPG
P1110897.JPG
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4784
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: Korekční předzesilovač DPA550

Príspevok od používateľa platon.rado » 05 Sep 2012, 14:39

Je to super práca.Ale korekčné zosilňovače mi nič nehovoria..
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

Používateľov profilový obrázok
TAZ
Power user
Power user
Príspevky: 939
Dátum registrácie: 12 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Ostrava
Vek: 55
Kontaktovať používateľa:

Re: Korekční předzesilovač DPA550

Príspevok od používateľa TAZ » 05 Sep 2012, 14:41

Velmi dobrá práce K+
0
Elektrika je jak ženská, šáhneš kam nemáš a máš ji....

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Re: Korekční předzesilovač DPA550

Príspevok od používateľa nalimko33 » 05 Sep 2012, 15:33

super Jendo! stavebnica nebude?
0
SHARP MZ-811

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Korekční předzesilovač DPA550

Príspevok od používateľa jenda23 » 05 Sep 2012, 15:38

Nevím, s tím by musel souhlasit i p Dudek a ten mi nějak neodpovídá....ale v nejbližší době určitě nechystám, ještě se musej provýst nějaký zkoušky a měření.
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Wicker

Re: Korekční předzesilovač DPA550

Príspevok od používateľa Wicker » 05 Sep 2012, 16:51

Ak dobre vidím, máš tam pár odporov na krivo :D.

Inák je to mäso !

Používateľov profilový obrázok
Prcek111
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 280
Dátum registrácie: 11 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Rohožník
Vek: 29

Re: Korekční předzesilovač DPA550

Príspevok od používateľa Prcek111 » 05 Sep 2012, 17:55

Veľmi pekná konštrukcia ako aj práca. Ak by sa niečo riešilo ohľadom stavebnice mal by som záujem a ak nie tak by som od teba prosil podklady.
0
Študent FEI STU BA

neznamy

Re: Korekční předzesilovač DPA550

Príspevok od používateľa neznamy » 05 Sep 2012, 18:18

kluci,stavebka by stála minimálne 50E .... to by ste si nekúpil nikto ...ležali by jendovi v šuflíku jak Rixovi fyziologie ktoré ste všetci chceli a nekúpil nikto... pre zachovanie duševného zdravia sa vyser na stavebnice ...

všetci by ste chceli všetko ako stavebnice naservirovane na zlatom podnose , čo tak trošku pohnuť zadkom a spraviť niečo sám ???

Používateľov profilový obrázok
Prcek111
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 280
Dátum registrácie: 11 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Rohožník
Vek: 29

Re: Korekční předzesilovač DPA550

Príspevok od používateľa Prcek111 » 05 Sep 2012, 18:33

Ak by bol Jenda ochotný poskytnúť mi podklady bol by som mu vďačný a nemám problém si to spraviť doma sám...
0
Študent FEI STU BA

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Re: Korekční předzesilovač DPA550

Príspevok od používateľa nalimko33 » 05 Sep 2012, 19:34

right13: čítaš niekedy po sebe čo napíšeš?
ja by som tu stavebku bral hneď - bez jednania sa o cene!
(podklady - predlohu DPS - mám už vyše šesť mesiacov, to ste ešte o tom projekte nikto ani netušili...)
0
SHARP MZ-811

pslava
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 10 Apr 2012, 11:35
Bydlisko: ČR

Re: Korekční předzesilovač DPA550

Príspevok od používateľa pslava » 05 Sep 2012, 19:39

Ahoj Honzo, je to super. Nebyla by pro mě jedna DPS.
Slávek
(Tohle budeš montovat do lokomotiv? :D )
0

Wicker

Re: Korekční předzesilovač DPA550

Príspevok od používateľa Wicker » 05 Sep 2012, 20:39

nalimko33 napísal:(podklady - predlohu DPS - mám už vyše šesť mesiacov, to ste ešte o tom projekte nikto ani netušili...)
Nebuď si taký istý ;)

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Korekční předzesilovač DPA550

Príspevok od používateľa Thales » 05 Sep 2012, 21:25

nalimko33 napísal:podklady - predlohu DPS - mám už vyše šesť mesiacov, to ste ešte o tom projekte nikto ani netušili...
Ehm - jsi si jistý že o tom nikdo nevěděl? To schema se mi na disku (v původní podobě) válí opravdu mraky let a to že Jenda pracuje na DPS vím ještě z doby než na tom začal dělat, kdy teprve vyjádřil svůj záměr.
Zajímalo mě to hlavně proto, že kdybych někdy nějaký korekčák potřeboval vypadal by asi takto. Dělá totiž přesně to co má a ne něco jiného. Otázka je jestli se kdy k tomu někdy vůbec dostanu, jelikož bez korekčáku funguju dobře už přes 10 let. Pokud nějaký občasně potřebuju při laboracích tak použiju nouzově ten v PC, jinak fakt nepotřebuju. Jedinou frekvenční úpravu průběhu jsem si dopřál v podobě upraveného SubSeniora, kde je úmyslně korigován pokles basáku do roviny.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Korekční předzesilovač DPA550

Príspevok od používateľa jenda23 » 06 Sep 2012, 15:44

Nene nikdo od tohoto nemáte podklady, je to totiž uplně předělaná deska :wink: jen co připravim podklady tak je se dám.
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

DJ_Rix
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 50
Dátum registrácie: 11 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Hrušovany u Brna

Re: Korekční předzesilovač DPA550

Príspevok od používateľa DJ_Rix » 27 Nov 2012, 18:00

Dobrý záměr, osobně bych tam ale viděl pár věcí na zlepšení a některé které mně osobně nevodí:
1: Použití ISOSTATů- dnes už jsou dostupné menší a lepší, spolehlivější přepínače, případně prdnout relé a ovládat napětím.
2: Na vstupu oddělení kundíkem,pak tam prdneš servo kvůli napojení na pot- kondík na vstupu je při použití serva zbytečnej,v servu jsou zcestně velké hodnoty odporů a kundíku, s tímhle to bude mít offset jak prase a bude to díky servu ještě horší , nedávno se toto řešilo ve spojení se sluchátkáčem na AW- nebo použít pro servo OP07 či jiný feťák a na vstupní buffer použít single OZ. V tomto konkrétním případě si nejsem jist, jestli se na celé servo nevyprdnout a dát ten kundík na vstup,ofset na výstupu bude i tak velmi malý a pro pot neškodný/můj osobní názor.
3:Velmi velká škoda použít tak chatrný LOUDNESS do tohohle zapojení, buď to chtělo Thalese,nebo Moskalu (obojí je dostupné s hodnotami)
4: Ta odporová rošáda kolem Balance je k čemu ? Navíc takhle Balance mimo střední polohu i zesiluje,k čemu to? U OP3 navíc klesá zatěžovací impedance pod 1k ,to mu asi moc neprospěje (zkreslení taky ne)
5: R6 a C9 je u subsoniku k čemu ? Celkově bych zvážil a vůbec subsonic na desku nedával, lidi co tohle budou stavět ho využijou snad ve slušnější sestavě a tam počítám že na předku pro desky bude Actidamp,ten už subsonic má, na nic jiného se subsonic nevyužije.....

Jinak je to určitě záslužná činnost a je vidět že to stálo nějaký čas a námahu,takže K+ :)
0

kazzatel
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 03 Okt 2010, 00:00

Re: Korekční předzesilovač DPA550

Príspevok od používateľa kazzatel » 01 Dec 2012, 16:35

Pár odpovědí Rixovi: 550 byl předzes, který jsem vyvíjel v roce 90 pro potřeby Svazarmu. Měl být spolu s 330 nástupcem celé Transiwatové řady. Zapojení vycházelo ze svyklostí té doby a ze součástkové základny v té době dostupné - psal se rok 90 a nebylo tehdy skoro nic...chtěl jsem to přesto udělat nejlíp jak jen to půjde a myslím si, že se to nakonec podařilo, neboť na celé věci se mnou spolupracoval i dr. Sýkora, o jehož kvalitách jistě nepochybuješ...
V zapojení jsem nechtěl použít žádné vazebáky ( nejlepší koďan = žádný koďan ), proto bylo potřeba vynulovat i VSTUPNÍ ofset, aby nechrastil i vstupní régl ( hlasitost ). Ta " rošáda " kolem balance je tam proto, aby součtová hlasitost obou kanálů byla při otáčení konstantní ( v běžném zapojení na obě strany klesá ). Hlavní přínos tohoto předzesu je ale v korekcích, neboť ty vskutku reagují tak jak mají ( obzvláště pak v rezonančním módu ) a nezabírají v pásmu huhlavých pseudobasů a ječivých pseudovýšek...
Napřed se nad vším zamysli a nebuď se vším hotovej razdva...
0

roberto
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 74
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 40

Re: Korekční předzesilovač DPA550

Príspevok od používateľa roberto » 01 Dec 2012, 22:20

Náčelníku, Rix to nemyslel nijak špatně, nebylo učelem kritizovat- rovnou se to snažil vylepšit..Rošádu prostě nepochopil. Pokud se nepletu v originále byl ještě výstupní bufer..

http://www.audioweb.cz/viewtopic.php?pid=219508#p219508

originál:

http://www.kica.estranky.cz/fotoalbum/p ... 5.jpg.html
0

Používateľov profilový obrázok
VikyHazard
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 480
Dátum registrácie: 06 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: BA ZB
Vek: 31

Re: Korekční předzesilovač DPA550

Príspevok od používateľa VikyHazard » 04 Dec 2012, 21:33

možem sa spýtať na jednu debilnú otázku čo to je ten subsonický filter ?? dakujem :?
0

pawlo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 666
Dátum registrácie: 28 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: KE
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Korekční předzesilovač DPA550

Príspevok od používateľa pawlo » 04 Dec 2012, 21:41

Je to hornopriepustný filter. Zapája sa z toho dôvodu, aby sme zbytočne nezaťažovali basový reproduktor frekvenciami ktoré sú mimo jeho dolného frekvenčného rozsahu.
0
VINTAGE nadšenec
,,Aj signál je len človek"

Používateľov profilový obrázok
VikyHazard
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 480
Dátum registrácie: 06 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: BA ZB
Vek: 31

Re: Korekční předzesilovač DPA550

Príspevok od používateľa VikyHazard » 04 Dec 2012, 22:00

dakujem
0

Napísať odpoveď