kompresor na airbrush

Môj výrobok - MINI

Moderátori: psichac, Moderátori

neznamy

kompresor na airbrush

Príspevok od používateľa neznamy » 10 Feb 2013, 14:47

Prinášam ďalší peklostroj ( pomenovanie mojích výrobkov jedným nemenovaným členom fóra ) z mojej produkcie . Dávam to sem ako inšpiráciu keby niekto potreboval niečo podobné zostrojiť

Jedná sa o kompresor určený na airbrushovanie modelov . V prvotnej myšlienke zakúpiť airbrush som rozmýšlal kúpiť aj kompresor (dalej kompík) , na výber ich je celkom dosť. Taký najzaujímavejší Orlík AS189 v cene okolo 100-120E , avšak je bezolejový a trpí istými nedostatkami (hrdzavejúca nádoba, prehrievanie , zlé tesnenia) , motor pripomína tu srandu čo sa používa do auta za 5E v tescu. Zdalo sa mi to moc. Veľký kompík do bytu je trošku hardcore , hlučné a pištoľ taký výkon nepotrebuje. Spotreba vzduchu pištole je okolo 14l/m , pracovný tlak do 50PSI max . Ja mám nastavené 0,5BAR , potom to už robí neplechu

Po chvíle presviedčania a prekonania mojej tvrdohlavosti som sa pustil do stavby.

Začal som zháňať materiál a zohnal som toto :

1-kompresor calex 90W z chladničky
2-tlaková nádoba , v mojom prípade som vypustil CO2 hasiaci prístroj 1,5kg z roku pána
3-tlakový spínač Danfuss , nastavitelný tlak vypnutia do 5BAR , nastavitelná diferencia do cca 1,8BAR
4-tlakový regulátor CAMMOZI 0,5Bar -10BAR
5-manometre FESTO do 10BAR
6-spätná klapka 1/2"
7-Hadičky a spojky FESTO 6mm - pripojenie kompresora, manometra a spínača a 8mm pripojenie fľaše a výstup
8-filter na palivo do auta
9- 4m hadičky z akvaristiky na pripojenie pištole

Jednotlivé spojky fungujú na takom povedal by som quick step mechanizme , drážky sa zaryjú do hadičky a stlačením venčeka sa uvolnia , viď foto .

Funkcia - po zapnutí vypínača sa kompresor natlakuje na nastavených 5BAR a je pripravený k použitiu . Nastavím požadovaný tlak na výstupe - u mňa okolo 0,5BAR (teda spodná hranica kedy sa regulátor otvára) a môžem striekať . Akonáhle dôjde k poklesu tlaku pod nastavenú diferenciu , teda okolo 3,5BAR kompresor sa zapne a dotlakuje systém na 5BAR kedy sa vypne . Prvým problémom bolo to , že kompresor sa nechcel rozbehnúť do protitlaku , teda okruh nesmel byť natlakovaný aby sa rozbehol . Kúpa jednosmernej klapky to vyriešila. Pracuje to s využitím vlastnej netesnosti kompresora. Po dofúkaní na požadovaný tlak sa kompresor vypne , nastane rozdiel tlakov na klapke a tá sa ihneď uzavrie . Oddelí sa tlaková časť od kompresora a kompresor sa vplyvom netesností odvetrá , teda sa rozbieha do minimálneho tlaku . Po zapnutí musí natlakovať iba minimálny objem t.j. objem hadičky + malinký objem ventilu aby prevíšil tlak pred klapkou a za klapkou , čo vedie k otvoreniu klapky a sprístupneniu systému , čo umožní jeho dotlakovanie na požadovaný tlak.Aktuálny tlak je zobrazený na manometri . Druhý manometer na regulačnom ventile slúži na zobrazenie nastaveného tlaku. Odkaľovací filter zachytáva olej z motora a zabraňuje prieniku oleja na výstup čo je veľmi dôležité pretože pri styku s farbou by ju znehodnotilo a robilo mastné fľaky.
Celý proces sa vďaka tlakovému spínaču deje automaticky , takže môžem pohodlne robiť a o nič sa nestarať .

Musím ale povedať že niektorá tá rýchlospojka dobre netesní a veľmi pomaličky uniká tlak z okruhu . V mojom prípade to však nie je na závadu , nakoľko po dokončení práce stačí vypnúť vypínač a systém sa vplyvom tej netesnosti vyprázdni . Práci to nijako nebráni .



Celé je to prepojené podľa nasledujúcej schémy
kompresor-zapojenie.JPG
chladničkový kompresor.jpg

a celkový pohľad na jednotlivé súčiastky
IMAG1571.jpg
IMAG1573.jpg
IMAG1575.jpg
IMAG1578.jpg
IMAG1580.jpg
IMAG1585.jpg
IMAG1586.jpg
IMAG1587.jpg
IMAG1588.jpg
IMAG1590.jpg




+ videjko




na záver by som chcel poďakovať za technickú podporu všetkým zúčasnením ktorý mi dopomohli k takémuto zariadeniu :partyman: :prayer:

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: kompresor na airbrush

Príspevok od používateľa 5ko » 10 Feb 2013, 15:14

Som rád, že to konečne funguje ako má.Isteže, keby si mal možnosti robiť to niekde v dielni,tak by sa to dalo aj krajšie učesať,ale na to , že si to robil na kolene takpovediac v kuchyni,na dané možnosti vybavenia a materiálu, je to dobré.Hlavne že to splní účel a prerobiť sa to dá kedykolvek neskôr.Keby si pozháňal mosadzné šroubenia na tie medené trubky,mohlo to byť kompaktnejšie,bez zbytočných hadičkových prepojov medzi komponentami.
Akurát by som sa poobzeral po druhoom kompresore, tento dosť drnčí, lebo lmá vyťahanú niektorú závesnú strunu/alebo zlomenú/ a klepe o obal.Niekedy pomôže najsť mu vhodnú polohu,trochu ho nakloniť.
Tak nech ti to dobre fučí.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
manik
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1044
Dátum registrácie: 19 Jan 2008, 00:00
Vek: 45

Re: kompresor na airbrush

Príspevok od používateľa manik » 10 Feb 2013, 16:25

0

Používateľov profilový obrázok
MiSCHo_20
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 775
Dátum registrácie: 23 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Zvolen
Vek: 32

Re: kompresor na airbrush

Príspevok od používateľa MiSCHo_20 » 10 Feb 2013, 16:31

0

neznamy

Re: kompresor na airbrush

Príspevok od používateľa neznamy » 10 Feb 2013, 17:23

tiež som na to dnes pozeral :) riadny hi-tech

Používateľov profilový obrázok
Napster050
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3048
Dátum registrácie: 01 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Turčianske Teplice
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: kompresor na airbrush

Príspevok od používateľa Napster050 » 21 Feb 2013, 00:58

to je tzv. kompresor na voľnú energiu :lol:

inak - keby si nenapísal o čo ide, tak to z tých fotiek teda nepoznám... mal si odfotiť celok a potom pár detailov.

btw: tie hadice a spojky festo museli stáť snáď viacej jak nový kompresor 8)
0
Navštívte nový web o audiotechnike a podeľte sa s nami !
http://www.vintageaudio.tk/
môj YouTube kanál

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: kompresor na airbrush

Príspevok od používateľa mato3000 » 21 Feb 2013, 09:28

5ko napísal:Tak nech ti to dobre fučí.

... ale len tade, kade má :wink:
0

neznamy

Re: kompresor na airbrush

Príspevok od používateľa neznamy » 21 Feb 2013, 11:10

ešte stále funguje :lol: vyzerá že to stálo za to

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: kompresor na airbrush

Príspevok od používateľa 5ko » 22 Feb 2013, 00:04

Maťo -raz na školení BOZP sa nás opýtal lektor, že čo je to vlastne požiar.
Povedal som mu : Ked horí tam ,kde by nemalo.
Vyvalil oči a povedal, že trefnejšiu definíciu ešte nepočul. :D

Tak nech aj nefučí, kadial by nemalo./ hlavne po tých Jolokiach/ :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

martin63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1738
Dátum registrácie: 11 Máj 2008, 00:00
Bydlisko: Námestovo
Vek: 34

Re: kompresor na airbrush

Príspevok od používateľa martin63 » 13 Máj 2013, 15:16

Ako máš riešené mazanie kompresora? Keď kompresor fúka tak spolu zo vzduchom ide von aj olej.
0

neznamy

Re: kompresor na airbrush

Príspevok od používateľa neznamy » 13 Máj 2013, 15:59

áno ide trošičku maziva, ale nie moc, bohužial , budem to musieť prerobiť, začal som zháňať väčšiu tlakovku, táto 1,5l je strašne máličko. Druhým problémom sú tie posrané FESTO spojky a hadičky, zo začiatku to fungovalo, ale teraz to fučí kde sa len dá. Už viem prečo sa to používa v profi milionových mašinách- aby mali zaručený servis v pravidelných intervaloch :D
Takže budem musieť nakúpiť mosadzné armatúry a spraviť to na pevno, takto je to oničom,každopádne to funguje a aj napriek tomu že sa zapína kompresor častejšie tak to plní účel

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: kompresor na airbrush

Príspevok od používateľa boraicho » 16 Máj 2013, 19:32

ja dam otazku, nevie niekto ako je riešena henta sranda, geometria vystupu? http://www.mojevideo.sk/video/187d0/rum ... yrnik.html

skušal som toto hadička od benzinu a ihla na lopty ale iba to striekalo a pľulo proste o ničom. skušal som neniť dlžku toho červeneho označene ale nič, len akurat čim kratšia dlžka tým menej vody to bralo (s vodou so skúšal)
Prílohy
kompresorasdsdx1.PNG
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

neznamy

Re: kompresor na airbrush

Príspevok od používateľa neznamy » 16 Máj 2013, 19:41

hentak ti to fungovat nebude, tu mas nakreslene ako funguje airbrush pistol

Obrázok


a toto je to co mal ten rumunsky lakyrnik

Obrázok

Obrázok


tie vzdialenosti a hlavne priemery trubiek su kriticke ak to nenastavis nikdy ti to nepojde

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: kompresor na airbrush

Príspevok od používateľa 5ko » 16 Máj 2013, 22:43

Tie trubičkové fixírky sa volakedy používali ako výtvarná technika s tušom... k vysavačom sa dodávali aj postrekovače saponátov na tom istom princípe, dokonca mám aj celohliníkovú striekaciu pištol na hadicu od vysavača-vtedy sa normálne vyrábali vysavače s výfukom na hadicu, teraz je to ,, super novinka,,a normálne som s tým nastriekal celé auto.
Martin, skús pozrieť v mototechne, tam budú mať brzdové trubky s holendrami, s tým sa to dá lepšie naskladať, ale tie sú ocelové a zle sa ohýbajú, lepšie je dať tam medené 6-8mm z leteckých hydraulík,alebo chladiarenskej techniky a nazvárať to mosadzou alebo Ag.
Práve som v nedelu tiež chcel spojazdniť origoš prastarú zváračku na PB a Kyslík,ale tie 1kg bomby, nevedia nikde naplniť.
Tak som prehrabal zásoby a naskladal som a pozváral -Preplňovaciu armatúru z 10kG do 1-2kg.Lenže 10kg bombu som tu nemal, tak som aj tak musel kryt na flexku zvárať elektrodami. :wink:
Zohnal som aj tú flašu z Hélia čo tu niekto dával /podobná ako na freon/,takže asi zbúcham aj ja niečo malé na striekanie.
Prílohy
plnička PB.jpg
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

neznamy

Re: kompresor na airbrush

Príspevok od používateľa neznamy » 16 Máj 2013, 22:47

novu flasu musim zohnat aj ja, minimalne 6litrov urcite, ideal 10

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: kompresor na airbrush

Príspevok od používateľa 5ko » 16 Máj 2013, 23:10

Až uvidím v šrote, tak ti ,,kúpim,, :D

Ešte ma napadlo, že šikovné placaté tlakové nádržky s polcolovým vývodom a motoventilom, sú v plynových kotloch ako expanzky.Majú síce vo vnútri gumený balon, ale práve tie vyhodené ho majú prasknutý a to je výhoda.Cez motoventil do nej tlačiť vzduch a z druhého vývodu ťahať von.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

taki2
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 01 Mar 2013, 14:32

To right13 Re: kompresor na airbrush

Príspevok od používateľa taki2 » 24 Júl 2013, 19:14

zdravim. ja mám tlakovú nádobu ktorou sa plnili party balóny http://ruifenggas.en.made-in-china.com/ ... C-22-.html . nepoužívam to síce na airbrush ale na dohusťovanie kolies auta a bicyklov. tlakujem to podobne chladničkovým kompresorom. nadoba v pohode znesie tlak 16 BAR, ale pre istotu tam mám regulovatelný pretlak ventil http://www.e-kompresory.sk/products/a11 ... -6-12-bar/ . ak mate zaujem viem zaslať nadobu aj na dobierku. cenu dohodneme :)
0

Používateľov profilový obrázok
jano101
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 136
Dátum registrácie: 23 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: TN
Kontaktovať používateľa:

Re: kompresor na airbrush

Príspevok od používateľa jano101 » 07 Nov 2016, 21:46

Chlapi poraďte mi ja riešim už týždeň- zatiaľ neúspešne len na báze pokusu nasledovnú "vodnú pumpu"

mne ani nejde o fixírku ani o spray aby nasávaná kvapalina bola následne rozprášená ale len o to ,aby som vedel tlakom vzduchu vyvolať podtlak,vytiahnuť kvapalinu.

Podobné veci sa používajú napríklad striekacia pištoľ alebo a mojom prípade keď si kávovar vyrobí horúcu paru a tá je privedená do mliečneho spenovača /Milk frother/ a následne on si vytiahne studené mlieko a namútené ho dá do šálky

Za ten svet neviem na internete nájsť žiadne fyzikálne pokusy ako si to vyrobiť - fixírka ide na 100% ale toto bude na inom princípe

ak by niekto vedel a dá mi radu bol by som rád

zjavne je to veľmi jednoduché

prikladám nejaké ilustračné videá

http://www.youtube.com/watch?v=yckpZMmY ... 79xBv3i8Jn

1:10 konkrétne to začína
https://youtu.be/bK0fQ0mv4b0?list=PLto5 ... 3i8Jn&t=77

www.youtube.com/watch?v=yckpZMmYZFE&ind ... 79xBv3i8Jn[/youtube]



https://youtu.be/bK0fQ0mv4b0?list=PLto5 ... 3i8Jn&t=77[/youtube]
0

Napísať odpoveď