regulátor tlaku

Môj výrobok - MINI

Moderátori: psichac, Moderátori

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

regulátor tlaku

Príspevok od používateľa mato3000 » 18 Júl 2013, 22:43

Uhorková sezóna a tak to tu nejako viazne, tak sem šupnem svoj jednoduchý digitálny regulátor tlaku. Som opeť prechladnutý a nechce sa mi na ničom pracovať , tak mám trochu času.

Obrázok

Prednedávnom sa mi pokazilo dávkovanie paliva do pece a tak som na rýchlo zmontoval takú olejovú "vodárničku" s klasickým kompresorovým regulátorom. Nápad to nebol zlý, ale tá regulácia bola na figu, veľká hysterézia , vysoký pracovný tlak, pomalé ... proste na houbi a tak som sa rozhodol spraviť svoju digitálnu reguláciu s nadstavením potrebného tlaku a hysterézie podla potreby.

Využil som na to základ svojho teplotného modulu na PT100 a to tak že som nechal zobrazovaciu časť a prerobil meranie A/D. Ponechal som aj 16bit A/D prevodník , pretože to tiež chcem ako univerzálnu dosku na meranie tlaku a s malou úpravou SW na meranie vodivosti roztokov, kde potrebujem citlivé A/D. Aj keď je v tomto prípade je 16bit úplne zbytočný prepych.Je tam veľké zaokrúhľovanie. Kľudne stačí aj 8- 10 bit z MCU.

Obrázok

Na napájanie som postavil modul jednoduchého zdroja s 12 a 5 V výstupom,12V napája tlakomer a 2x relé, 5V MCU. Priamo v tomto projekte som použil ale len jedno relé., ktoré spína a rozpája stýkač čerpadla.

Obrázok

Na meranie používam tlakomer s výstupom 4-20mA a tento je do 10bar

Obrázok

Ako vidno je to celé spojené do jednoho kompaktného modulu a vložené v elektrikárskej krabičke.

Obrázok

nechýba programovací konektor, na ktorý sa zasunie po naprogramovaní ochranný konektor, ktorý slúži aj ako RESET v prípade potreby.

Obrázok

takže už len nejaké parametre.

merací tlak: podla sondy , v tomto prípade do 10bar
citlivosť merania: 1 kPa
regulácia merania: v celom rozsahu merania sondy a to v MIN a MAX tlaku
spôsob regulácie: vypínania a zapínanie dvoch relé

ostatné foto : https://picasaweb.google.com/1100948644 ... b6m3PHE8gE

program pre PIC v ASM je v prílohe



A ešte videjko ako to asi funguje, keďže pôvodne som neplánoval na to čerpadlo pridávať túto krabičku, tak mi na ňu nezostalo miesto a preto je tak nešikovne prichytená elektrikárskymi páskami. už sa mi to nechce prerábať. Na videu neni moc vidno číslice :(



Jedinou nevýhodou je, že sa zmena meracieho rozsahu, tak isto ako aj hysterézia musí zadať ručne v programe, ktorý sa vzápetí napáli do MCU. Je to preto že som nechcel žiadne tlačítko a robil som to na rýchlo, takže som nešpekuloval nad žiadnou klávesnicou. Všetky zmeny použitia a úpravy rozsahov sa robia týmto spôsobom . Preto je aj program jednoduchý a bezproblémový.

Ešte možno by niekoho zaujímalo o akú pec sa jedná. Našiel som ale len jednu starú fotku, v čase montáže, keď sme ju premiestňovali, takže je v nezloženom stave. Je to pôvodný parný ohrev na plyn ale je prerobený na nízkotlakový ohrev s olejovým vykurovaním. Ako teplonosné médium používam glykol a bežne ohrievam na 140°C. Pracovný talk cca do 1bar.

Obrázok
Prílohy
tlakomer.zip
(77.04 KiB) 63 stiahnutí
0
Naposledy upravil/-a mato3000 v 19 Júl 2013, 22:18, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
mirosne
Moderator
Moderator
Príspevky: 5066
Dátum registrácie: 07 Sep 2009, 00:00
Bydlisko: BLUE STONE,VK

Re: regulátor tlaku

Príspevok od používateľa mirosne » 19 Júl 2013, 05:34

Je to perfektné,klobúk dole.Naozaj asi nie je vôbec čo vytknúť.Akurát sa mi nezdá,že je to až také jednoduché,ako píšeš v Tvojom úvodnom popise.Chcel by som sa opýtať na náklady pre výrobu toho regulátora.Samozrejme Ti dávam K+
0
Pozdravuje vás Miro.

Používateľov profilový obrázok
pixell
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 06:26
Bydlisko: Dolny Kubin
Vek: 41

Re: regulátor tlaku

Príspevok od používateľa pixell » 19 Júl 2013, 06:03

Pekná práca .
Co ta vyšiel ten tlakomer, ja by som potreboval rozsah tak do 1 bar s napatovym výstupom 0-10V
0

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: regulátor tlaku

Príspevok od používateľa jaromir » 19 Júl 2013, 07:03

Neverim, druha ne-zosilnovacova konstrukcia za dva dni :)

Pekne. Nie je to nic svetoborne, to obaja vieme, ale potesi to oko.
Supni sem aj zdrojaky, nech ta mozem zdrbat ;-)
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: regulátor tlaku

Príspevok od používateľa mato3000 » 19 Júl 2013, 11:59

mirosne: no pravdupovediac nesledujem ceny súčiastok, lebo večšinu mám doma .jediný náklad je to čidlo. dá sa kúpiť tak od 50E. a mám aj na 1 bar, lebo to bude v druhom module a bude merať zvýšenie tlaku v reaktore a spúšťať alarm. jednoduchosť tej konštrukcie je v jej univerzálnosti, stačí zmeniť nejakú konštantu vo výpočtoch a už je nadstavený rozsah pre druhé čidlo. fakt to neni nič zložité a práca na tom nemôže trvať dlhšie ako jeden deň. samozrejme najprv sa musíš vyznať trochu v programovaní. a dokonca tuším som pri návrhu počítal aj s odporovým deličom pre čidlá s napetím na výstupe.

J.: vidíš zabudol som pripojiť program, večer ho sem dám.
jaromir napísal:Neverim, druha ne-zosilnovacova konstrukcia za dva dni :)
šak vieš, keby sa nám chcelo projekty dokončovať, tak by tu bolo kopu podobných somariniek.
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: regulátor tlaku

Príspevok od používateľa mato3000 » 19 Júl 2013, 22:19

takže program pre PIC som pripojil ....
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok