úprava multimetru

Môj výrobok - MINI

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Vojta
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1039
Dátum registrácie: 19 Nov 2011, 15:34
Bydlisko: Františkovy Lázně
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

úprava multimetru

Príspevok od používateľa Vojta » 30 Júl 2013, 18:36

Ahoj,

momentálně mám z jistých důvodů neuvěřitelně nudný týden, tak jsem si řekl, že bych mohl aspoň něco udělat. Po chvíli přemýšlení jsem se rozhodl pro malý experiment s ĺevným čínským multimetrem DT830B. Cíl byl:
  • Přidat držák pojistky - v této verzi je pojistka z výroby připájena, což zdržuje a komplikuje výměnu.
  • Použít externí napájení, abych se nemusel starat o baterie (stejně ho používám jen na jednom místě)
Pro úkol 1 je použit běžný plechový držák trubičkové pojistky s vývody ohnutými pod sebe (možno i odštípnout/ukroutit), připájený na místo původní pojistky. I když je vyšší, pod kryt se bez problémů vejde.
Pro úkol 2 jsem použil adaptér z nabíječky k akuvrtačce, vyřazené kvůli špatné baterii (k mému štěstí byla na kabelu i průchodka (vývodka), jinak se dá koupit třeba zde,
adaptér
adaptér
kus cuprextitu a 7808 (7809 jsem nenašel) s povinnými 100nF kondenzátory. Pro jistotu jsem tam dal ještě malý "elyt".
Stabilizátor jsem pak tavným lepidlem přilepil místo původní baterie.
Stabilizátor jsem pak tavným lepidlem přilepil místo původní baterie.
Funguje to :-)
Foto1417.jpg
Vím, že se nemám moc čím chlubit, dal jsem to sem spíše pro inspiraci, tak mě neukamenujte :-)
0
Můj profil na Google+
Pokud se vám doma válí nějaké 8mm videokazety, diskety ZIP, SATA HDD nebo PCIe GPU a nepotřebujete je, napište ;-)
Obrázok

joe1020
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 03 Júl 2012, 11:16
Bydlisko: Plešivec
Vek: 29

Re: úprava multimetru

Príspevok od používateľa joe1020 » 31 Júl 2013, 12:45

ja som do svojho multimetra dotiahol tiež externé napájanie, ale ponechal som aj batériu, a jednoduchým prepínačom môžem prepínať medzi článkom a trafom. + ešte mám dorobené led podsvietenie displeya s 2 bileymi led.
0

Používateľov profilový obrázok
Paull25
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 361
Dátum registrácie: 13 Okt 2011, 16:13
Bydlisko: Brno / Jeseník
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: úprava multimetru

Príspevok od používateľa Paull25 » 31 Júl 2013, 12:53

Mám takovej dojem, že napájení multimetru trafem není vhodné. Už se to někde myslím řešilo.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6202
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: úprava multimetru

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 31 Júl 2013, 13:56

aj ja mam ten pocit. A este horsie je to v pripade spinaneho zdroja. Predsa len ako casto sa meni baterka v multimetri? tak mozno raz za rok a tych par drobnych za novu je nic.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
Vojta
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1039
Dátum registrácie: 19 Nov 2011, 15:34
Bydlisko: Františkovy Lázně
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: úprava multimetru

Príspevok od používateľa Vojta » 31 Júl 2013, 14:01

A proč ne? Voltmetry v "samodomo" laboratorních zdrojích se také napájí takto, Navíc to trafo je od měřáku poměrně daleko (přes metr).
joe1020 napísal:ja som do svojho multimetra dotiahol tiež externé napájanie, ale ponechal som aj batériu, a jednoduchým prepínačom môžem prepínať medzi článkom a trafom. + ešte mám dorobené led podsvietenie displeya s 2 bileymi led.
Jaký máš multimetr? Taky tenhle? Jak jsi to tam přidělal? Já to ještě chci předělat na SMD verzi LM317 a dva odpory 0805/0603 a malý přepínač na druhém boku měřáku, na podsvícení se asi vykašlu.
0
Můj profil na Google+
Pokud se vám doma válí nějaké 8mm videokazety, diskety ZIP, SATA HDD nebo PCIe GPU a nepotřebujete je, napište ;-)
Obrázok

joe1020
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 03 Júl 2012, 11:16
Bydlisko: Plešivec
Vek: 29

Re: úprava multimetru

Príspevok od používateľa joe1020 » 01 Aug 2013, 11:33

nemam ho napajaný len tak z trafa, mam ho napajaný stabilizovaným laboratornym zdrojom, sorry za slovo trafo.. zaužívam to tak, nekúrim mu presných 9 V davamm len ca 6-8 V. Hoci batéria nie je ni drahotné, ale ked sa mi vybije vtedy, ked multimeter potrebujem, staí aj ten zdroj.

multimeter mam podobný tomuto, dizajnovo skoro taký istý, a merané hodnoty taktiež. do boku krytu som navrtal dieru, do ktorej sa zmestila samička konektoru z nabíjača bateriek : P a prilepil som ho tepeľnou pištoľou ku krytu aby sa neodlepovala. vodič ktorý je pripojený na mínus je rovno pripájaný na vstup batérie, + je ťahaný cez spínač, ktorý je prepínateľný na 2 polohy, alebo odopne batériu a pripojí zdroj, alebo odopne externý zdroj a pripojí batériu.
0
Naposledy upravil/-a joe1020 v 01 Aug 2013, 11:41, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
genius3258
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 809
Dátum registrácie: 10 Aug 2010, 00:00
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 25

Re: úprava multimetru

Príspevok od používateľa genius3258 » 01 Aug 2013, 11:38

to už by som si na ten merák radšej dal motorček, kľuku a krútil :D ... ako toto
0
Run it, break it, fix it, love it :)

joe1020
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 03 Júl 2012, 11:16
Bydlisko: Plešivec
Vek: 29

Re: úprava multimetru

Príspevok od používateľa joe1020 » 01 Aug 2013, 11:43

XD outside surviving MULTIMETER s DINAMOM . : P
0

Používateľov profilový obrázok
genius3258
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 809
Dátum registrácie: 10 Aug 2010, 00:00
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 25

Re: úprava multimetru

Príspevok od používateľa genius3258 » 01 Aug 2013, 12:19

joe, teraz si mi vnukol myšlienku :DD
0
Run it, break it, fix it, love it :)

Používateľov profilový obrázok
genius3258
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 809
Dátum registrácie: 10 Aug 2010, 00:00
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 25

Re: úprava multimetru

Príspevok od používateľa genius3258 » 01 Aug 2013, 12:28

a je na svete :D ... zase ďalší užitočný výrobok :finga:
Prílohy
SDC11337.JPG
SDC11335.JPG
0
Run it, break it, fix it, love it :)

joe1020
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 03 Júl 2012, 11:16
Bydlisko: Plešivec
Vek: 29

Re: úprava multimetru

Príspevok od používateľa joe1020 » 01 Aug 2013, 12:38

:P už len začať sériovú výrobu a je to .. :P zbil si s tym kondikom a dinamom .. : P
:finga:
0

Používateľov profilový obrázok
sakraforte
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 29 Júl 2011, 00:00

Re: úprava multimetru

Príspevok od používateľa sakraforte » 01 Aug 2013, 12:43

to už je prekonané :
Prílohy
hamster.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
Vojta
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1039
Dátum registrácie: 19 Nov 2011, 15:34
Bydlisko: Františkovy Lázně
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: úprava multimetru

Príspevok od používateľa Vojta » 01 Aug 2013, 23:51

genius3258 napísal:a je na svete :D ... zase ďalší užitočný výrobok :finga:
Že to "dynamo" je ve skutečnosti alternátor, ty tam podle všeho nemáš usměrnění a při otáčení ti do toho C leze střídavina, to ti vůbec nevadí...
0
Můj profil na Google+
Pokud se vám doma válí nějaké 8mm videokazety, diskety ZIP, SATA HDD nebo PCIe GPU a nepotřebujete je, napište ;-)
Obrázok

joe1020
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 03 Júl 2012, 11:16
Bydlisko: Plešivec
Vek: 29

Re: úprava multimetru

Príspevok od používateľa joe1020 » 02 Aug 2013, 00:06

vojta, ked sa nemylim na bicykli je používané dinamo , nakolko altérnátor potrebuje dodatočný malý prúd, ktorý ustáli magnetické pole. Takže to bude musiet byt dinamo , nakolko tieto nazvime to tak ze zdroje, na bicykli nemajú žiadne medium na uskladnenie el. energie.

ak som napisal kravinu upozornite ma pls. . :P
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: úprava multimetru

Príspevok od používateľa breta1 » 02 Aug 2013, 00:11

napsal jsi kravinu....
0

Používateľov profilový obrázok
Drummer
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 532
Dátum registrácie: 29 Júl 2012, 15:57
Bydlisko: Prešov, Linz, Heilbronn
Vek: 29

Re: úprava multimetru

Príspevok od používateľa Drummer » 02 Aug 2013, 00:37

:D :lol:

v "cyklo-dyname" - alternátore, maš len 4 alebo 8-pólový guľatý magnet a stator pozostáva z jednej cievky na plieškoch. všetko... ani dióda, šetrí sa všade :? rozober a zistíš fakt, aj že to už neposkladáš :D najviac ma zaráža že tak sú robené aj moderné ...
ono sa "uvažuje" že mu pichneš žiarovičku a budeš celý bez seba že svieti keď šľapeš :D ...
0

Používateľov profilový obrázok
genius3258
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 809
Dátum registrácie: 10 Aug 2010, 00:00
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 25

Re: úprava multimetru

Príspevok od používateľa genius3258 » 02 Aug 2013, 11:01

Vojta napísal:
genius3258 napísal:a je na svete :D ... zase ďalší užitočný výrobok :finga:
Že to "dynamo" je ve skutečnosti alternátor, ty tam podle všeho nemáš usměrnění a při otáčení ti do toho C leze střídavina, to ti vůbec nevadí...
keby som tam nemal žiadne usmernenie tak by sa mi vyrobená energia vybila z kondenzátora naspäť do vinutia dynama a nemohlo by to fungovať. To ťa nenapadlo ? Či si myslel že som tie fotky sfalšoval či čo? :lol: Čiže tam pochopiteľne nejaké "usmernenie" mám (1x1n4007)
0
Run it, break it, fix it, love it :)

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: úprava multimetru

Príspevok od používateľa kubo150 » 02 Aug 2013, 11:11

Takto, aleternátor je zdroj striedavého povečšine harmonického napätia, mechanický zdroj ktorý premnieňa mechanickú energiu na elektricku, a nezáleží na vyhotovení, či potrebuje externé napájanie alebo nepotrebuje, alebo potrebuje impulz, proste si daj do prekladača slovo alternating a od toho je aj skratka AC -alternating current.

Dynamo alebo tá dynama je rovnako ako alternátor mech. zdroj elektrickej energie, akurád je to zdroj napätia len jednej polarity, teda zdroj jednosmerného prúdu, a používa sa tam mechanický usmerňovač, a tiež nezáleží či je budený stálymi magnetmi, alebo do elektromagnetov sa budí sám, teda nepotrebuje el energiu na svoju prácu, alebo je budený externým budením z iného zdroja.

Teda v podstate každý jednosmerný elektromotor môže byť aj dynamom. Proste rozdiel je v tom, že dynamo je zdroj jednosmerného a alternátor zdroj striedavého prúdu.

Teraz ako maly 7 ročný chlapec zapni logiku a rozmýšlaj, čo ti bude vychádzať z cievky, ak budeš pri nej točiť magnetom bez toho, aby si mechanicky striedal polaritu, a to je princíp bicyklového dynama.

Naviac neviem prečo by nezabudovanie stratového polovodičového usmerňovača do byciklového "dynamka" bolo šetrenie. Je určené na svietenie s vláknovými žiarovkami a im nezáleží na polarite prúdu, teda akýkolvek usmerňovaš by boli len straty.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

joe1020
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 03 Júl 2012, 11:16
Bydlisko: Plešivec
Vek: 29

Re: úprava multimetru

Príspevok od používateľa joe1020 » 02 Aug 2013, 19:03

mal som asi zlý svetonázor. . : P thx za vysvetlenie... :)
0

Používateľov profilový obrázok
Vojta
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1039
Dátum registrácie: 19 Nov 2011, 15:34
Bydlisko: Františkovy Lázně
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: úprava multimetru

Príspevok od používateľa Vojta » 02 Aug 2013, 19:10

genius3258 napísal:
Vojta napísal:
genius3258 napísal:a je na svete :D ... zase ďalší užitočný výrobok :finga:
Že to "dynamo" je ve skutečnosti alternátor, ty tam podle všeho nemáš usměrnění a při otáčení ti do toho C leze střídavina, to ti vůbec nevadí...
keby som tam nemal žiadne usmernenie tak by sa mi vyrobená energia vybila z kondenzátora naspäť do vinutia dynama a nemohlo by to fungovať. To ťa nenapadlo ? Či si myslel že som tie fotky sfalšoval či čo? :lol: Čiže tam pochopiteľne nejaké "usmernenie" mám (1x1n4007)
Kdybych si chtěl udělat prdel z ostatních, tak bych ten kondenzátor nabil, ale připojil jen k DMM, ne k alternátoru. Taky by to fungovalo a na fotce by to vypadalo stejně.

Příště to nafoť tak, ať je tam něco vidět. Koho má napadnout, že to šedé je vývod diody a ne obyčejný hliníkový drát....
0
Můj profil na Google+
Pokud se vám doma válí nějaké 8mm videokazety, diskety ZIP, SATA HDD nebo PCIe GPU a nepotřebujete je, napište ;-)
Obrázok

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok