Hasičská časomiera

Môj výrobok - MINI

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
kuba94
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 148
Dátum registrácie: 20 Dec 2012, 11:04
Bydlisko: Skalica, Bratislava
Vek: 30

Hasičská časomiera

Príspevok od používateľa kuba94 » 20 Okt 2013, 17:23

Chcem Vám predstaviť môj ďalší výrobok. Tentokrát je to hasičská časomiera. Pred pár mesiacmi sme sa rozhodli unás v DHZ, že by sme si mohli spraviť niečo menšie pretože volať si na súťaž časomieru z okresného mesta za 60 € sa nám nechce, čím by sme chceli aj ušetriť. Veľké vďaka patrí wwlado-vi, ktorý mi poskytol dokumentáciu, a upravil dosky pre 7-segmentové displeje nakoľko sme teraz ešte nechceli robiť veľkú LED pásovú tabuľu. Ide oto, že dosky pre displej sú upravené tak, že teraz idú 7-segmenové displeje, no stačí spraviť 2 také isté displejové dosky do ktorých namiesto odporových sietí dáme ULN2003 a môžme napojiť časom aj veľkú LED tabulu. wwlado-vi patrí aj vďaka za zaslanie naprogramovaného procesora. Ďalej vďaka patrí aj Jaromírovi ktorý mi naprogramoval PIC pre laserovú závoru. Vďaka ! ;)
Ešte bude nasledovať nejaká úprava predného panela. Finálna verzia to ešte nieje :)
Časomiera má aj režim pre iné športy v trave 00--00 .. stačí pripočítavať body na jednotlivé strany. Napájanie sa dá riešiť cez autobatériu či 12V zdroj, alebo na 230V.
Treba ešte prerobiť terče do ktorých treba nacpať koncové spínače. Tak tu to je:
Obrázok
režim pre iné športy:
Obrázok
tlačidlové spínače: reset,manuálny štart,ukáž čas 1, ukáž čas2, ďalej konektor pre štart pomocou laserovej závory a konektor pre stopnutie času pri zopnutí koncových spínačov v terčoch.
Obrázok
čierny spínač je pre zapnutie pri napájaní 230V, červený zapnutie pri napájaní cez 12V zdroj či autobatériu, konektor pre pripojenie 12V
Obrázok
a samotná časomiera.. pre málo miesta je to tak jak to je.. podmienky sú docela stiesnené ale dalo sa to tam, to je hlavné :)
Obrázok
Obrázok
Obrázok

A ešte laserová závora, ktorú tak isto ešte budem prerábať nakoľko sa ťažko triafa lúč priamo na fototranzistor .. Nie žeby to šlo ťažko ale laserový modul je bez optiky, takže ho ešte vymením. Potom už to pôjde ako po masle :)
zelená led signalizuje napájanie, červená signalizuje že lúč nieje prerušený, žltá led signalizuje signál keď je prerušený laserový lúč.
Obrázok
Obrázok
0

majkx
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 70
Dátum registrácie: 13 Okt 2012, 15:39
Bydlisko: Veľký Šariš
Vek: 27

Re: Hasičská časomiera

Príspevok od používateľa majkx » 09 Dec 2013, 18:02

Ty kokos , velmi pekna pracicka a hlavne uzitocna ! :)
O niecom podobnom sme premyslali aj unas v DHZ , ale nakoniec sme z toho upustili..

paradicka inac , a fajne velky Toroid :)
0
4.Rocnik SPSE-PO , Elektrotechnika , Priemyselna Automatizacia

Project Electico : http://svetelektro.com/Forum/project-el ... 40861.html

Používateľov profilový obrázok
kuba94
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 148
Dátum registrácie: 20 Dec 2012, 11:04
Bydlisko: Skalica, Bratislava
Vek: 30

Re: Hasičská časomiera

Príspevok od používateľa kuba94 » 09 Dec 2013, 18:24

Ďakujem, cez leto budeme testovať, ešte sme to nedali celé do prevádzky. Ešte máme v pláne prerobiť terče na dotykové a poriešiť ešte štart cez fotobunky.
Veľký toroid ? to sa ti len zdá ;)
Len sa do toho znova pustite ;) určite je to užitočná vec ;)
0

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Hasičská časomiera

Príspevok od používateľa E001 » 09 Dec 2013, 19:06

Pekná práca, hlavne tú káblovačku na sedemsegmentovky nezávidím. Iba jedna pripomienka: Asi by bolo vhodné umiestniť tie sedemsegmentovky pod farebné plexisklo lebo vonku za slnečného počasia budú zle čitateľné. Držím palce na úspešnú finalizáciu a hlavne víťazstvá v pretekoch.
0

Používateľov profilový obrázok
kuba94
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 148
Dátum registrácie: 20 Dec 2012, 11:04
Bydlisko: Skalica, Bratislava
Vek: 30

Re: Hasičská časomiera

Príspevok od používateľa kuba94 » 09 Dec 2013, 21:01

Ďakujem :) veru káblovačka poriadna.. chcelo to len sa nepomýliť a pevné nervy :D
Zatiaľ čo som to mal aj na slnku tak to bolo docela pekne čitateľné. Časom sa to možno prerobí aj na veľkú led-kovú tabuľu. No všetko to chce peniaze a DHZ toho veľa nemajú.. :)
0

Používateľov profilový obrázok
Napster050
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3048
Dátum registrácie: 01 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Turčianske Teplice
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Hasičská časomiera

Príspevok od používateľa Napster050 » 11 Dec 2013, 11:23

tie segmenty mohli byť aj väčšie... a tá káblovačka by sa dala v pohode poriešiť plošákom s multiplexorom a potom by tam stačilo dať plochý kábel s pár žilami.
0
Navštívte nový web o audiotechnike a podeľte sa s nami !
http://www.vintageaudio.tk/
môj YouTube kanál

Používateľov profilový obrázok
kuba94
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 148
Dátum registrácie: 20 Dec 2012, 11:04
Bydlisko: Skalica, Bratislava
Vek: 30

Re: Hasičská časomiera

Príspevok od používateľa kuba94 » 11 Dec 2013, 18:08

Jasne že to mohlo byť väčšie, daj mi nato peniaze a dam tam aj polmetrové segmentovky.. robilo sa to v slušnej cene ;)
tak isto aj s káblovačkou.. dá sa to spraviť aj inak, ale použil som káble aké som mal a nemusel som kupovať nie ?.. ono obkecať ti môžem aj ja keď niečo spravíš také ;)
0

Používateľov profilový obrázok
VikyHazard
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 480
Dátum registrácie: 06 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: BA ZB
Vek: 31

Re: Hasičská časomiera

Príspevok od používateľa VikyHazard » 11 Dec 2013, 18:23

ešte som nevidel nič podobného rázu a obdivujem snahu realizácie tpolkatich io pekne fakt :D
0

Používateľov profilový obrázok
25majo40
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 106
Dátum registrácie: 22 Jún 2013, 12:45
Bydlisko: Takmer Prešov
Vek: 26

Re: Hasičská časomiera

Príspevok od používateľa 25majo40 » 11 Dec 2013, 18:38

Je to pekna pracicka musim uznat a tie 7 segmentove displeje su dobre spravene mi pripominaju z filmov odpocet bomby :D :D :D
0
Elektronika is my love

Napísať odpoveď