Ako som si referencny generator zhlobil

Môj výrobok - MINI

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Ako som si referencny generator zhlobil

Príspevok od používateľa jaromir » 23 Okt 2013, 16:45

V tejto http://svetelektro.com/Forum/referencny ... 32871.html teme clovek nacal referencny generator. Ze vraj 1kHz s co najlepsou stabilitou kmitoctu a vraj jednoducha schema. Pojem "jednoducha schema" vacsinou znamena, ze dotycny zapojeniam velmi nerozumie a nie je prilis zrucny, takze napriklad o pouziti mikrokontrolerov - co by bola moja prva volba - nemoze byt ani rec. Idealne nieco, na co sa nakupia suciastky, zospajkuje sa to dokopy a zapne.

Ked sa povie kmitoctova stabilita, prve co mi pride na rozum je krystalovy oscilator. Bezne kupitelne krystaly kmitaju ale v pasme 1MHz a viac (s vynimkou hodinkoveho krystalu 32768Hz), takze ten kmitocet treba nejako vydelit. Najjednoduchsou moznostou je mnohonasobne zretazena delicka dvomi, obsiahnuta trebars v obvodov 4040, 4024, 4020 a podobnych. Pripadne v obvode 4060, ktory na palube zdruzuje aj oscilator. Ak zvolime vhodny kmitocet, napriklad 8,192MHz, na vystupe Q12, teda na 12-tom stupni delica (deliaci pomer 8192) bude kmitocet 1kHz. Samozrejme, tento kmitocet ma obdlznikovy priebeh, resp. obsahuje vyssie harmonicke kmitocty. Aby sme dostali co najcistejsi zakladny kmitocet, treba ich odstranit, napriklad RC integracnymi clankami.
I tak som ucinil.
IMG_0079.jpg
IMG_0069.JPG
Zapojil som tri do serie, za nimi je zosilnovac s TL071 (ten ma v spatnej vazbe opat integracny clen) a za nim je pre istotu este jeden integracny clanok. Vysledkom je utlmenie harmonickych frekvencii asi o 50dB, teda relativne cisty sinusovy vystup.
IMG_0077.JPG
IMG_0072.JPG
IMG_0074.JPG
Skusil som este jednu cestu. Vygenerovat schodovity "sinus" a ten potom vyhladit. Teoreticky by tento signal mal obsahovat mensie mnozstvo harmonickych kmitoctov a mal by byt lahsie filtrovatelny.
Tak som sa do toho pustil. Ako DA prevodnik som si zvolil multiplexor 4051 a osem rezistorov plus jeden, s ktorym budu tvori premenlivy odporovy delic. Na dopocitanie odporov delcia som si na pomoc prizval trochu matematiky. Vypocital som si funkcne hodnoty finkcie sinus pre kruh rozdeleny na osem casti (pretoze predpokladame, ze sa bude sinus generovat v osmich krokoch). Pretoze nebudeme pracovat s bipolarnymi napatiami, rozsah -1..1 prirodzeny pre sinus som posunul na 0..2. No a pretoze som pre zaciatok uvazoval s napatiami 0..5V, prepocital som si ich na tieto hodnoty. Z klasickeho vzorca U2=U1*(R2/(R2+R1)) som si vyjadril R1 pre zname R2, U1 a U2 a dopocital hodnoty R1 pre tych osem krokov. Pre hodnoty R2=2,7kOhm vysli celkom sympaticke odnoty, padajuce celkom pekne do rady E12.
coef.png
No a potom to bolo jednoduche. Zostavit multiplexor a k nemu nahadzat vypocitane hodnoty. Riadiace slovo (3 bity) multiplexoru som zapojil na Q12, Q11 a Q10 - aby som mal zakladny kmitocet 1kHz. Ale vystup z DA prevodniku bol stale nejaky divny... az detailny pohlad do datasheetu mi napovedal preco - lebo LSB bit DA bol zapojeny na Q9 a nie na Q10. To by mnohe vysvetlovalo, ale kde najdem Q10? No nikde, nie je vyvedeny na piny...
Q10.png
Tak aby som mal tri po sebe iduce vystupy, pouzil som Q11..Q13, za cenu toho, ze vystupny kmitocet nebude 1Khz, ale 500Hz. No nevadi, pre demonstraciu staci.
bb1.JPG
Takze som to zapojil a na vystupe sa ukazalo nieco ako schodovity sinus. Parada, ide sa filtrovat. Nakoniec som to zapojil takto a schema je asi takato.
schem1.png
Na vystpe DA-cka to vyzera takto - to je ten schodovity sinus. Spektrum - ma podla ocakavania - siroke.
0_raw.JPG
0_raws.JPG
Za prvym filtrom to uz vyzera lepsie
1_1st.JPG
A za druhym este lepsie
2_2nd.JPG
Za tretim (vstup operaku) to vyzera na pekny sinus, okom tazko zbadat nejake skreslenie
3_3rd.JPG
- ale spektralna analzya napovie viac...
3_3rds.JPG
Nic moc, ta druha harmonicka. Ide sa filtrovat dalej... v nasledujucom prispevku :)
0
Naposledy upravil/-a jaromir v 23 Okt 2013, 16:52, upravené celkom 2 krát.

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: Ako som si referencny generator zhlobil

Príspevok od používateľa jaromir » 23 Okt 2013, 16:46

Na vystupe operkaku to vyzera asi takto
4_op0.JPG
4_op0s.JPG
Zacina to byt pouzitelne.
Na vystupe prveho filtra za operakom je to uz veselsie.
5_op1s.JPG
A za druhym filtrom je to uz na hranici meratelnosti - haromicke sa zacinaju stracat v sume operaku s drobnym pricinenim sumu osciloskopu.
6_op2s.JPG
6_op2sd.JPG
Takze, signal 500Hz, rozkmit asi 1,2Vp-p, pripraveny na pouzitie :)

Signal z druheho generatora sa mi paci o nieco viac, je v nom menej sumu (kvoli mensiemu zosilneniu operaku). Pri pouziti kvalitnejsieho typu operaku by to bolo o nieco lepsie a mozno by malo zmysel vlozit este jeden RC clen na dodatocnu filtraciu a v pripade oboch generatorov este sledovac na ziskanie nizkoimpedacneho vystupu.

That's it, moj polhodinovy inziniering s bredboardom je skonceny :)

------------------------------------------------------------------------------------------------------
Sutaz: Kto najde zjavnu chybu v navrhu DA prevodnika (ktora mi padla do oka az teraz), ma odo mna K-cko
0

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako som si referencny generator zhlobil

Príspevok od používateľa Washu » 23 Okt 2013, 16:55

Prilis tazke otazky na toto forum davas :D
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: Ako som si referencny generator zhlobil

Príspevok od používateľa xmilos » 23 Okt 2013, 16:57

Nevhodne zvolena sada odporov. Dve po sebe nasledujuce rovnake hodnoty ( 1. a posledna 2k7)
Mozna este dalsie upravy odporov, abych dosiahol priebeh blizsi sinusovke.
0
Naposledy upravil/-a xmilos v 23 Okt 2013, 17:00, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: Ako som si referencny generator zhlobil

Príspevok od používateľa jaromir » 23 Okt 2013, 17:00

Vlastne... tie chyby su tam aspon dve - napriklad jedna je, ze som zanedbal vnutorny odpor MUX-u, ale na to som sa nepytal :) Tato je skutocne skareda vec a je ju tam vidno dvakrat. Najprv pricinu a potom aj ako dosledok.

Jo a pardon za kvalitu snimok s osciloskopu. Nechcelo sa mi premiestnovat pocitac, tak som nerobil s osciloskopu normalne screenshoty ako clovek, ale fotil som obrazovku fotakom, ako nejaka blond... :D

----------

Edit: a skor nez som dopisal, xmilos to zbadal :)
Spravne, tie odpory by mali vyzerat asi takto nejako
coef2.png
Stale by sa asi dali pouzit E12 odpory.
0

Používateľov profilový obrázok
petersno
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2774
Dátum registrácie: 06 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: ba
Vek: 63

Re: Ako som si referencny generator zhlobil

Príspevok od používateľa petersno » 23 Okt 2013, 17:19

pekne. a poucne. iba ma trosku mrzi, ze si nevenoval este pol hodinku jednoduchemu navrhu s MCU a DA. len tak, pre porovnanie obvodovej zlozitosti a vysledkov :)
0

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: Ako som si referencny generator zhlobil

Príspevok od používateľa jaromir » 23 Okt 2013, 17:21

Zajtra je tiez den :)
0

pettter
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 01 Mar 2012, 11:09

Re: Ako som si referencny generator zhlobil

Príspevok od používateľa pettter » 23 Okt 2013, 17:59

Washu napísal:Prilis tazke otazky na toto forum davas :D
No, presne!!! Ako napr., že "...kde v riti je Q10..."!!!
:roll:
0

Používateľov profilový obrázok
danhard
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3226
Dátum registrácie: 15 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Jesenice u Prahy
Vek: 68

Re: Ako som si referencny generator zhlobil

Príspevok od používateľa danhard » 23 Okt 2013, 18:15

Proč to nezkusíš s tím posuvným registrem ? tam ti ta Q10 chybět nebude :D
S 8-mi bitovým to proloží periodu 16 úseky, zubatice má potlačení -40dB harmonických, 15. a 17. zůstává.
Nejsou tam prely při přepínání, vyjdou 4 stejné dvojice odporů, i když jsou to odpory z řady, tak je to symetrické - potlačené sudé harmonické, využíváš celé napájení, výstup je 0 až +5V, konstantní výstupní odpor - stačí zatížit kondem a je 1. stupeň filtru.
74HC4094 stojí 0,2€, nebo se to dá udělat s jakýmkoliv uP s HC výstupem.
0

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: Ako som si referencny generator zhlobil

Príspevok od používateľa jaromir » 23 Okt 2013, 18:35

danhard: pockaj... asi som ta celkom nepochopil. Ako to s 4094? Predtym si pisal o johnsovom citaci a odporoch, to som pobral.

Samozrejme, variant je vela a skusat mozem kde-co :)
0

Používateľov profilový obrázok
remmidemmi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 994
Dátum registrácie: 25 Dec 2012, 12:58
Bydlisko: Dobříš v Čechách
Vek: 80

Re: Ako som si referencny generator zhlobil

Príspevok od používateľa remmidemmi » 23 Okt 2013, 18:42

to jsi se ale z analogovýho signálu dostal na schodovitý průběh, který se vlivem nedokonalosti DSO tváří z velké vzdálenosti od LCD displaje jako sinusový. :D
0
Kdo něco umí, tak to dělá a kdo nic neumí, tak o tom aspoň žvaní.

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako som si referencny generator zhlobil

Príspevok od používateľa Washu » 23 Okt 2013, 18:56

btw: co je vlastne cielom tejto temy?
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

Používateľov profilový obrázok
danhard
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3226
Dátum registrácie: 15 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Jesenice u Prahy
Vek: 68

Re: Ako som si referencny generator zhlobil

Príspevok od používateľa danhard » 23 Okt 2013, 19:01

Ale dyť je to jedno, jak ten SR pracuje, může fungovat jako kruhovej čítač, do kterýho cpeš jen 16kHz hodiny, nebo tam cpeš 16kHz hodiny a 1kHz data, když tam tu děličku už máš, stačí 2 dráty z 4060, nic víc, výstupní latch propustnej, OE uschopněn.
A je úplně jedno, jak se na ty výstupy díváš, klidně ten převodník navrhni jako FIR filtr :lol:
0

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: Ako som si referencny generator zhlobil

Príspevok od používateľa jaromir » 23 Okt 2013, 19:37

remi: k comu patri ten komentar? nejako som nepochopil

washu: je to moj popis experimentov okolo generatora s relativne stabilnou frekvenciou a s pouzitou suciastkovou zakladnou aj pre male deti. Odvija sa to od diskusneho vlakna, ktore je spomenute v uvode.
Mne tu take veci chybaju, je to tu same G400 a UNI50 (a podobne). A vobec, forum nemusi byt len pasivna zalezitost, kde ludia pridu s problemom a cakaju na odpoved - toto nie je mur narekov. Semtam sa niekto moze pochvalit ked nieco stvori a ma aspon trochu pocit, ze by to niekomu niekedy na nieco mohlo byt.
0

pettter
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 01 Mar 2012, 11:09

Re: Ako som si referencny generator zhlobil

Príspevok od používateľa pettter » 23 Okt 2013, 19:50

Jaromir

Potom prídu Tí, čo ťa zhodia pod čiarnu zem, lebo vytŕčaš... Ba kyeho, ešte nám tu dáky oný generátor stavať bude. Žlč a choleru naň...

Danhard
Tak si kurva! postav postav svoj!!! A nezhadzuj reálnu prácu kohosi inéhop. Ak si lepší tak to ukáž, ale nie českým řečičkama...

Remmidemmi
Tak Ty si tomu dal korunu, Ty si ten displej snáď študoval lupou aby si dáku **** našiel...
'o^o' Pravidlá bod 5)
0

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: Ako som si referencny generator zhlobil

Príspevok od používateľa jaromir » 23 Okt 2013, 19:57

To snad nebolo az tak celkom treba :)
Danhardove pripomienky su vacsinou k veci.
0

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako som si referencny generator zhlobil

Príspevok od používateľa Washu » 23 Okt 2013, 20:13

Len ze sa mi zda ze prave toto pre az tak male deti nieje. Nie zeby to bolo tak zlozite, ale ked dospeju k potrebe nejakeho referencneho generatora obavam sa ze tento ich potrebu nesplni. Myslim ze hrat sa s I2S kodekom a zverejnit zdrojaky k tomu by tym odrastenejsim detom pomohlo asi viac.
Ved snad 3/4 fora ani netusi ze nejake I2S vobec existuje...
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Ako som si referencny generator zhlobil

Príspevok od používateľa mato3000 » 23 Okt 2013, 20:30

Ale treba dávať, sú tu aj schopný ľudia ( ako ja :wink: ). Keby som nemal generátor na scope, tak by som si musel isto niečo postaviť a toto by sa mi možno hodilo, prípadne verím v to , že by mu na moju prosbu Jaromír za hodinku zvýšil kmitočet . Samozrejme schém je na nete po k***t, ale tak potom na čo tu je toto fórum? Žeby koli Kefimu ? Ale aj ten už nanešťastie stíchol .... tak mi ostáva večer už len pracovať ....
0

Používateľov profilový obrázok
danhard
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3226
Dátum registrácie: 15 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Jesenice u Prahy
Vek: 68

Re: Ako som si referencny generator zhlobil

Príspevok od používateľa danhard » 23 Okt 2013, 20:32

pettter napísal: Danhard
Tak si kurva! postav postav svoj!!! A nezhadzuj reálnu prácu kohosi inéhop. Ak si lepší tak to ukáž, ale nie českým řečičkama...
Nic takového jsem k Jaromírovi nemyslel, jen mu radím, jak to udělat jednodušeji a líp. Že ty narážky nechápeš a sereš sem pořád nějaké blbé řešení s uP a DA převodníkem je tvoje hoby :roll:
S nacionalistickýma narážkama jdi do prdele :evil:
0

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: Ako som si referencny generator zhlobil

Príspevok od používateľa jaromir » 23 Okt 2013, 20:35

washu:
To som mal nachystane na zajtra :)
Deti mozu vidiet ako sa realne da obdlznik ohoblovat na sinus. A tieto deti maju aj technicke poziadavky na generator trochu inde (nizsie) ako ty alebo ja. Alebo nedajboze remi. A vobec, zo suciastok za 1E toho omnoho viac nespravis. Semtam sa clovek musi pohrat aj s jednoduchymi vecami.
Je pekne, ze chceme sirit osvetu o I2S, lebo vacsina ludi z fora to nepozna. Ale nie je zle sirir aj osvetu o 4060, lebo stale je tu dost takych, co nemaju prehlad ani o beznych CMOS obvodoch za 10 centov ;-)
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok