Jednoduchý prepínač programovaného čipu

Môj výrobok - MINI

Moderátori: psichac, Moderátori

chickensk
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 65
Dátum registrácie: 12 Jan 2013, 15:57
Kontaktovať používateľa:

Jednoduchý prepínač programovaného čipu

Príspevok od používateľa chickensk » 18 Dec 2013, 03:04

Pôvodne som mal jeden prepínač, ktorý pripojil programátor (USBasp z Číny) ku konkrétnemu čipu a ten som mohol programovať.

S potrebou 3 a viac čipov ktoré si niečo posielajú a ďalšieho master čipu ktorý mení parametre komunikácie, som potreboval vačší prepínač a nechcel som ďaľšie hniezdo drátov na stole. Užitočné hlavne keď sa nový program uploaduje na všetky čipy okrem master čipu.

Doplnil som prepínač zelenými ledkami, ktoré signalizujú aktívny výstup. Červená ledka signalizuje chybu napájania, modrá aktívny reset.

Viac čipov (a okolitých obvodov) si pýta viac elektriny a už sa nedá použiť napájanie z USB. Preto má krabička externý 5V vstup cez 2,1mm DC jack (tip positive). Napájanie USBasp a externého zdroja je oddelené. Signalizačné ledky sú napájané z USBasp. Prepínač má aktívny 7 kanálový reset (pull-down) riešený ULN2003A napájaný z externého zdroja. Reset (modrá led) a chyba napájania (červená led) sú oddelené optočlenmi Sharp PC817. MISO, MOSI, SCK sú prepínané prepínačmi priamo.

Oddelený reset som pridal kôli možnosti resetovať jednotlivé čipy zvlášť na vývojovej doske tlačítkami. Reset dokáže dať piny na 0,57V, čo spôsobuje prechodový odpor tranzistorov v ULN2003A. Je to ale dostatočné vzhľadom na threshold reset pinu čipov ktoré používam. Prípadné lepšie riešenie sú relátka. Funkčnosť resetu signalizuje modrá led.

Chyba napájania je jednoduchý obvod s optočlenom. Využíva minimálne napetie na ledke optočlenu, ktorá cez pridaný PNP tranzistor zhasína červenú ledku v prípade napájania vyššieho ako 4,7V. Medzi 4,7V a 4V ledka nabieha a pri 4V a menej svieti naplno. Dlhý nábeh som neriešil, lebo červenú ledku používam na pripomenutie odpojeného napájania alebo vypnutého zdroja.

Odpojené USBasp spôsobí zhasnutie všetkých lediek, čo beriem tiež ako užitočné info.

Rozmýšlal som o doplnení manuálneho resetu prepínačom, ale kôli jednoduchosti rozloženia ovládacích prvkov som to zatiaľ nespravil.

Všetko je testované vopred na vývojovej doske, nakreslené do Target3001, rozloženie súčiastok vyriešené tam a vyrobené na univerzálnej dps kôli časovej nenáročnosti.
Prílohy
stará verzia prepínača
stará verzia prepínača
4-pólové 3-polohové prepínače LORLIN-UK
4-pólové 3-polohové prepínače LORLIN-UK
nachystané káblovanie
nachystané káblovanie
elektronika resetu a lediek
elektronika resetu a lediek
popripájané
popripájané
zadná strana dps
zadná strana dps
výstup 4
výstup 4
odpojené externé napájanie
odpojené externé napájanie
reset od USBasp
reset od USBasp
2,1mm DC jack
2,1mm DC jack
0

Používateľov profilový obrázok
Jurajko
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 647
Dátum registrácie: 31 Okt 2011, 21:39
Bydlisko: Slavnica
Vek: 40

Re: Jednoduchý prepínač programovaného čipu

Príspevok od používateľa Jurajko » 18 Dec 2013, 04:00

Aky vtak v tom hniezdi? :D Nic v zlom..pekne, pekne..
0
...som začiatočník - samouk
Na predaj: http://svetelektro.com/Forum/rozpredam-t28883.html

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok