Binary clock

Môj výrobok - MINI

Moderátori: psichac, Moderátori

kubo123222
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 108
Dátum registrácie: 29 Dec 2011, 14:02
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Binary clock

Príspevok od používateľa kubo123222 » 10 Jan 2014, 23:27

Ahojte
Rád by som vám predstavil aj môj výrobok . Jedná sa o binary clock inak povedané hodiny ktoré zobrazujú čas v binárnej sústave. Celý návrh vznikol na základe využitia voľného času a lepšieho pochopenia programovania ATmega 8 v jazyku C . Myslím že program na obsluchu je jednoduchý. Čas sa dá nastaviť pomocou dvoch tlačítok pripojených na externé prerušenie Mcu. Moje binárne hodiny si našli uplatnenie aj v škole kde sa ich učitel snažil použiť ako učebnú pomôcku pri vysvetlovaní dvojkovej sústavy.


V zapojení som použil aj SMD aj THT súčiastky . Dosky sú dve a to jedna zobrazovacia kde sú osadené LED moduly o veľkosti 15*15mm. A druhá riadiacia ktorá sa dá kedykoľvek vymeniť za novšiu verziu. Bohužial nemám zatial skúsenosti s obojstrannou DPS takže riadiaca doska nevyzerá zrovna najlepšie. Ako kryt som použil priesvitné plexisklo a pod ním jedna čierna a jedna červená fólia. Jas sa dá regulovať pomocou PWM pri návrhu prvej verzie som obsadil všetky ADC prevodníky tým pádom som nemal ako vyriešiť snímanie jasu napríklad LDR automaticky , tým pádom som to vyriešil softvérovo.
Prílohy
IMG_20140110_224327.jpg
IMG_20140110_224355.jpg
IMG_20140110_224446.jpg
IMG_20140110_224511.jpg
IMG_20140110_224813.jpg
Bez názvu.png
0

Používateľov profilový obrázok
Jurajko
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 647
Dátum registrácie: 31 Okt 2011, 21:39
Bydlisko: Slavnica
Vek: 40

Re: Binary clock

Príspevok od používateľa Jurajko » 10 Jan 2014, 23:42

Hmm..hezký. Plošák si si navrhoval sám? Schému? Vidím, že si smelo použil smd. Len tak ďalej! Možno ešte to dať do nejakej škatule. K+ určite.
0
...som začiatočník - samouk
Na predaj: http://svetelektro.com/Forum/rozpredam-t28883.html

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Binary clock

Príspevok od používateľa mato3000 » 10 Jan 2014, 23:43

pekné a ako z toho zistíš, že koľko je hodín ?
0

kubo123222
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 108
Dátum registrácie: 29 Dec 2011, 14:02
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Binary clock

Príspevok od používateľa kubo123222 » 10 Jan 2014, 23:51

-Ďakujem , ale nazval som ich tak preto lebo aj komerčne sú označované za binárne aj keď vlastne spôdob čítania je BCD.

- DPS tak isto aj schéma je môj návrh , SMD súčiastky mám ovela radšej ako klasické THT jednak odpadá starosť vŕtania a za druhé šetria miesto :wink: . Krabičku už mám dlhšie v pláne lenže nemám moc času na jej návrh a takto to je aspoň praktické kedže hodinky boli použité aj pri DOD na škole a podobne .

- Návodou je na internete mnoho ako čítať BCD kód napríklad :
Prílohy
220px-Binary_clock.svg.png
220px-Binary_clock.svg.png (7.9 KiB) 7397 zobrazení
0

neznamy

Re: Binary clock

Príspevok od používateľa neznamy » 10 Jan 2014, 23:57

co su to prosim ta za led, take som este nevidel

kubo123222
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 108
Dátum registrácie: 29 Dec 2011, 14:02
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Binary clock

Príspevok od používateľa kubo123222 » 11 Jan 2014, 00:03

Majú ich v GME http://www.gme.sk/led-bargraf-optosuppl ... r-p518-096 sú to 4 samostatné LED môžeš si ich zapojiť akokolvek. Chcel som použiť tieto bargrafy a však pre použitie na normálne hodinky ich bolo potreba moc 54ks preto padla voľba na BCD potreba len 21ks.
0

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: Binary clock

Príspevok od používateľa jaromir » 11 Jan 2014, 00:26

- PNP tranzistory, ktore budia anody LED, nemusia mat NPN tranzistor v baze. Baza PNP-cka moze ist priamo na IO pin MCU, logika spinania potom bude opacna (0 - zopnute, 1 - vypnute).
- Odpory, obmedzujuce prud do anod diod by som dal nie do emitorov, ale kolektorov tranzistorov, takze budu pracovat pekne v cisto spinacom rezime a zmensia sa na nich straty.
- Schema je nejasna, ale tusim nemas zapojeny AVCC. Silno odporucam zapojit ho.

Inak pekna vec, ocenujem vlastnu tvorivost.
0

oravan

Re: Binary clock

Príspevok od používateľa oravan » 11 Jan 2014, 00:33

a kčomu je to dobréé aby som ešte prepočital čo ten krám ukazuje no...... super

kubo123222
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 108
Dátum registrácie: 29 Dec 2011, 14:02
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Binary clock

Príspevok od používateľa kubo123222 » 11 Jan 2014, 01:22

jaromir - Ďakujem za rady . Bežne AVCC bez použitia ADC prevdníku nepripájam na VCC . Rezistory ma nenapadlo dať až za tranzistory aj keď myslím že pri takejto nenáročnej aplikácií to nie je podstatné no budem na to myslieť do budúcna. Pôvodne som spínal PNP priamo z Mcu ale mal som pri výstupe log.1 problém s multiplexom skúšal som viacej vecí na odstránenie problému , no spínanie PNP NPN-kom sa ukázalo ako najlepšie riešenie.

oravan - Niektorí tzv IT People bežne majú nástenné hodiny ktoré im ukazujú čas v BCD kóde a nie bežné hodiny :wink: A čo tak predstava že k tebe niekto príde a prvé čo mu padne do oka sú BCD Clock.
0

Používateľov profilový obrázok
petersno
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2774
Dátum registrácie: 06 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: ba
Vek: 63

Re: Binary clock

Príspevok od používateľa petersno » 11 Jan 2014, 02:03

u mna cisla a rucicky jasne vyhravaju, ale predstava sokovanych divakov sa mi paci :D
predpokladam, za pri tolkych ledkach bateriove napajanie nehrozi, tak ma napadlo, ci mas nejako vyriesenu sietovu nezavislost ?
0

Hinsi

Re: Binary clock

Príspevok od používateľa Hinsi » 11 Jan 2014, 02:11

Místo hordy NPN a PNP by též nejspíš šlo použít UDN2981 a ULN2803 či podobné budiče. Vstupy to má rovnou z TTL, výstupy v síle. Žádný externí součástky to nepotřebuje.

//Pokud VCC u LEDek nahoře není 5V ale víc, nelze PNP ovládat přímo procesorem.

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Re: Binary clock

Príspevok od používateľa Washu » 11 Jan 2014, 02:27

Pekna geekovina, len ma prekvapuje ze zatial som nevidel nikoho kto by na hodiny pouzil POSIX time.
To by sa len tak zhlavy bez papiera prepocitavalo asi tazsie ;)
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

martin63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1738
Dátum registrácie: 11 Máj 2008, 00:00
Bydlisko: Námestovo
Vek: 34

Re: Binary clock

Príspevok od používateľa martin63 » 11 Jan 2014, 10:15

len taký detail. Neviem, či to už niekto spomínal, ale keď si spravíš plošák tak ho natri kalafunov. Bude sa ti potom do budúcna lepšie spájkovať a nechytí ti naň korózia.
0

pettter
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 01 Mar 2012, 11:09

Re: Binary clock

Príspevok od používateľa pettter » 11 Jan 2014, 11:18

Pekné, neúčelné, neužitočné, šokujúce neznalých, premyslené, vydarené... skrátka spĺňa to všetky predpoklady bastlenia... či? :D

K+ za účelne využitý čas...
0

kubo123222
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 108
Dátum registrácie: 29 Dec 2011, 14:02
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Binary clock

Príspevok od používateľa kubo123222 » 11 Jan 2014, 12:45

petersno napísal:u mna cisla a rucicky jasne vyhravaju, ale predstava sokovanych divakov sa mi paci :D
predpokladam, za pri tolkych ledkach bateriove napajanie nehrozi, tak ma napadlo, ci mas nejako vyriesenu sietovu nezavislost ?
Nie bohužial myslel som aj na to ale pri návrhu som to zamietol ani neviem prečo. Jeden LED bargaf má odber 30mA ale možé by to samozrejme bolo. Druhá možnosť použiť záložnú batériu pri výpadku siete by to mohla byť jediná nezávislosť aby sa neresetoval čas.
Hinsi napísal:Místo hordy NPN a PNP by též nejspíš šlo použít UDN2981 a ULN2803 či podobné budiče. Vstupy to má rovnou z TTL, výstupy v síle. Žádný externí součástky to nepotřebuje.

//Pokud VCC u LEDek nahoře není 5V ale víc, nelze PNP ovládat přímo procesorem.
Nad takoutou možnosťou som ani neuvažoval pri BCD Clock . Samozrejme lepšie vedieť do budúcna ďakujem.
martin63 napísal:len taký detail. Neviem, či to už niekto spomínal, ale keď si spravíš plošák tak ho natri kalafunov. Bude sa ti potom do budúcna lepšie spájkovať a nechytí ti naň korózia.
V škole sme používali roztoky na ochranu DPS ale následne som nehorázne nadával pri letovaní. Budem si musieť nájsť nejakú inú ochranu voči korózií respektívne ak by niekto niečo podobné poznal bol by som vďačný za radu .
pettter napísal:Pekné, neúčelné, neužitočné, šokujúce neznalých, premyslené, vydarené... skrátka spĺňa to všetky predpoklady bastlenia... či? :D

K+ za účelne využitý čas...
Myslím že svoj účel to splňilo dokonale . Bastlenie , programovanie , učebná pomôcka som stým spokojný až na pár detailov ktoré by som rád doplnil ak by som staval druhú verziu.
0

Používateľov profilový obrázok
Mat77
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 749
Dátum registrácie: 11 Nov 2012, 08:30
Bydlisko: Košice
Vek: 28

Re: Binary clock

Príspevok od používateľa Mat77 » 11 Jan 2014, 12:52

Samozrejme pekna praca...aj ked tiez som musel zistit ako zistit cas :)
Budem si musieť nájsť nejakú inú ochranu voči korózií respektívne ak by niekto niečo podobné poznal bol by som vďačný za radu .
Riesim to natrenim hned po vyleptati kalafunou rozpustenou v liehu, po zaletovani vycistim niecim(riedidlo, technicky benzin) a prestreknem Plastik70, aj potom sa to da stale pajkovat, aj ked o poznanie horsie, ale pri malych upravach a opravach to velmi nevadi, pripadne aj ten sa da vycistit riedidlom.
0

kubo123222
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 108
Dátum registrácie: 29 Dec 2011, 14:02
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Binary clock

Príspevok od používateľa kubo123222 » 11 Jan 2014, 12:59

Mat77 napísal:
Budem si musieť nájsť nejakú inú ochranu voči korózií respektívne ak by niekto niečo podobné poznal bol by som vďačný za radu .
Riesim to natrenim hned po vyleptati kalafunou rozpustenou v liehu, po zaletovani vycistim niecim(riedidlo, technicky benzin) a prestreknem Plastik70, aj potom sa to da stale pajkovat, aj ked o poznanie horsie, ale pri malych upravach a opravach to velmi nevadi, pripadne aj ten sa da vycistit riedidlom.
Ak som to správne pochopil tak rozpustenú kalafunu v liehu používaš len počas letovania a následne ju odstrániš, v tom prípade mi stačí po doletovaní použiť tento sprej proti korózií.
0

Používateľov profilový obrázok
Mat77
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 749
Dátum registrácie: 11 Nov 2012, 08:30
Bydlisko: Košice
Vek: 28

Re: Binary clock

Príspevok od používateľa Mat77 » 11 Jan 2014, 13:05

Ano, tak. Ale robim to "podla nalady":

Ak mam na stole vsetky suciastky tak to hned naletujem a nenatieram kalafunou, ale striknem sprejom po osadeni.

Ale zas ak musim este nieco zhanat, alebo to neosadim v ten den, alebo to je vacsia doska tak ju radsej natriem, aj odtlacky prstvov robia "bordel" na medi.

Ak je to len nejaky prototyp, tak to necham len s kalafunou natrete, ale snazim sa tomu vyhybat.
0

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: Binary clock

Príspevok od používateľa elmara » 11 Jan 2014, 13:14

To kubo123222:
Škoda, že ty ledky nejsou poloviční a třeba i modrý, ale ty hodiny jsou celkově luxusní, na to, že jsou home made
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok