Jednoduchý zdroj na multimetre

Môj výrobok - MINI

Moderátori: psichac, Moderátori

chickensk
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 65
Dátum registrácie: 12 Jan 2013, 15:57
Kontaktovať používateľa:

Jednoduchý zdroj na multimetre

Príspevok od používateľa chickensk » 21 Jan 2014, 03:28

Nemám rád meniť baterky v multimetroch (vlastne nikde). Príde mi to plytvanie materiálom.

Vyrobil som na breadboarde jednoduchý zdroj s L7809CV a na multimetre som pridal 2,1mm DC jacky.
Prúd ťahám z 15V 200mA trafa (výpredaj), usmernené 600V 4A mostíkom (nehreje). Na kondenzátore je usmernené napetie naprázdno 26,6V. L7809CV ma malý chladič, ktorý sa pri 200mA odbere zahrieva na max. 60°C, čo je podla mňa ok. :D
zdroj
zdroj
Plošák to ešte nemá, lebo to plánujem zastavať do vačšieho zdroja spolu s ďalšími zdrojmi. Kondenzátor je zatiaľ 2200uF 50V, menší na dostatočné napetie som nemal, ale jeho kapacitu zmenším kôli rozmerom (na 470uF - 1000uF). Filtračné kondenzátory sú 10uF tantalové.

Jeden multimeter má odber 1,9 - 3,8mA, alebo 26,6 - 28,4mA so zapnutým podsvietením. Môžem teda zdrojom napájať až 6 multimetrov, aktuálne mám prerobené 3, štvrtý som nechal zatiaľ na baterku kôli prenosnosti. Multimeter je čínsky UNI-T UT33C.
funkčné :)
funkčné :)
Prílohy
zadné steny
zadné steny
deravé zadné steny
deravé zadné steny
namontované konektory
namontované konektory
zaletované
zaletované
na nožičke
na nožičke
detail miesta pod konektorom
detail miesta pod konektorom
zapojené
zapojené
P1360644.JPG
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Jednoduchý zdroj na multimetre

Príspevok od používateľa Merak » 21 Jan 2014, 05:11

len to má potom jednu nevýhodu, nesmieš s nimi naraz merať, alebo nesmieš s nimi naraz merať jedno zariadenie, ako napríklad prúd a napätie do nejakej záťaže, lebo tým, že si ich dal na jeden zdroj všetky multimetre, tak si spojil ich potenciály a pri tom meraní na jednom zariadení ich môžeš dať do skratu
teda tá batéria má svoje opodstatnenie, merák je dostatočne izolovaný od akéhokoľvek meraného zariadenia, batéria nemá žiadne zvlnenie napätia, ktoré by sa ti mohlo prenášať do presnosti merania
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

chickensk
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 65
Dátum registrácie: 12 Jan 2013, 15:57
Kontaktovať používateľa:

Re: Jednoduchý zdroj na multimetre

Príspevok od používateľa chickensk » 21 Jan 2014, 08:24

Díky za odpoveď.

Skúšal som merať niečo, čo je pripojené na ten istý zdroj ako multimeter a nefungovalo to. Usúdil som že potrebujem oddelený zdroj, tak som dal ďaľšie trafo a fungovalo to ok. Nenapadlo ma, že spoločná zem viacerých multimetrov môže byť tiež problém.

Keď to mám teraz takto na jednom zdroji, môžem merať všetkými multimetrami naraz len od jedného bodu (spojené GND elektródy) správne ?

Resp. ostáva mi pre každý multimeter vyrobit zvlášť zdroj ? :D Tie trafá sú celkom lacné, ale zas množstvo zvyšuje rozmery..
0

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: Jednoduchý zdroj na multimetre

Príspevok od používateľa jaromir » 21 Jan 2014, 08:27

Myslim, ze teraz si prave pochopil, preco sa tie multimetre uz cele roky robia na bateriove napajanie :)
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2339
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Jednoduchý zdroj na multimetre

Príspevok od používateľa rudko » 21 Jan 2014, 09:07

ja bych do tych merakov radsej vstaval akumulator a jednoduchy nabijaci obvod. to by bolo asi ucelnejsie
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: Jednoduchý zdroj na multimetre

Príspevok od používateľa jaromir » 21 Jan 2014, 09:25

Ako casto vlastne menite v multimetroch baterie? Ja asi tak raz za rok-dva.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Jednoduchý zdroj na multimetre

Príspevok od používateľa Merak » 21 Jan 2014, 09:27

ak to používa ako tuna v robote môj kolega, tak do pol roka sú batérie vždy vybité na niekoľkých merákoch
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: Jednoduchý zdroj na multimetre

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 21 Jan 2014, 09:50

chickensk napísal: Resp. ostáva mi pre každý multimeter vyrobit zvlášť zdroj ? :D Tie trafá sú celkom lacné, ale zas množstvo zvyšuje rozmery..
http://www.learningelectronics.net/circ ... dules.html
Prílohy
555 x.png
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2339
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Jednoduchý zdroj na multimetre

Príspevok od používateľa rudko » 21 Jan 2014, 10:28

jaromir napísal:Ako casto vlastne menite v multimetroch baterie? Ja asi tak raz za rok-dva.
Ja asi tak raz rocne...
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Používateľov profilový obrázok
Cavendish
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 426
Dátum registrácie: 10 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Zvolen/Brno
Kontaktovať používateľa:

Re: Jednoduchý zdroj na multimetre

Príspevok od používateľa Cavendish » 21 Jan 2014, 11:24

Ja mám metexa a štandard bol raz za 14 dní, prestalo ma to baviť a dal som tam adaptér, s koncovkou z 9V baterky, takže merák bol stále pripojitelný aj na baterku aj na zdroj.
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2339
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Jednoduchý zdroj na multimetre

Príspevok od používateľa rudko » 21 Jan 2014, 11:41

to mas co za merak prosim ta? ja mam dva metexy a ani jeden mi to nerobi
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

chickensk
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 65
Dátum registrácie: 12 Jan 2013, 15:57
Kontaktovať používateľa:

Re: Jednoduchý zdroj na multimetre

Príspevok od používateľa chickensk » 21 Jan 2014, 11:47

Pri spotrebe cca 27mA s podsvietenim displeja by som baterku menil po par hodinach... A pri tej spotrebe mi zdroj s 555 nepomoze, aj ked pekne riesenie. Vidim to na viacnasobny zdroj s trafami. :ANAL:

Nepaci sa mi ze do toho davaju 9V baterky. Keby to ma nabijacku v sebe napr micro USB tak je to paradne. Videl som niekde uz aj take, ale ta cena je uplne inde. Problemy s rusenim som zatial nezistil, ono to ani nie je az tak presny multimeter.. :D Kedy by sa mohli nejake vyskytnut ?
0

Nomen

Re: Jednoduchý zdroj na multimetre

Príspevok od používateľa Nomen » 21 Jan 2014, 11:58

nuz ked so zdrojom , urcite by bol vhodny tam dat 9V aku ..aj ked je mensie napetia na vystupe ako 9V , na jednom oskusat , ja co som pouzival 9V aku , tak na vystupe som mal nieco pod 8V , nejaky odpor a LED ci to dobija , stacil by tam jeden tranzistor a ked uz konektor , asi zo zadu , ale nie je tam miesto , s aku... by to bolo aj mobilnejsie ..
preco by to nepomohlo ? asi si si nevsimol , ze je to galvanicky oddelene s kondenzatormi , toto risenie sa akosi , mozno u nas , nepouziva pre napajanie Panel metrov , kde je neziaduce mat spolocne napajanie s meranim

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: Jednoduchý zdroj na multimetre

Príspevok od používateľa jaromir » 21 Jan 2014, 12:14

Takmer identicky MM s podsvietenim mam doma, dostal som ho minuly rok na narodeniny a este stale tam ma origo cinsku bateriu znacky hang-chuj. Co robim zle, ze sa mi tak rychlo nevybija?
Velmi nezapinam podsvietenie, pretoze na pracovisku musi byt tolko svetla, aby som na displej videl aj bez podsvietenia.

Problemy nastavaju hlavne vtedy, ak chces merat dvomi merakmi naraz, vtedy ti to moze indukovat bordel zo siete do peknej velkej zemnej slucky, ktoru si si vytvoril spojenim ich napajacich obvodov alebo reagovat na rozdiely v potencialoch zemi meranych obvodov.
Cez kapacitu toho napajacieho trafa ti zas moze liezt VF bordel trebars zo spinaneho zdroja.

Skratka, vytvoril si si merak, ktory moze a nemusi ukazovat pravdu, co je u tak zakladneho nastroja ako DMM dost podstatna chyba.
0

chickensk
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 65
Dátum registrácie: 12 Jan 2013, 15:57
Kontaktovať používateľa:

Re: Jednoduchý zdroj na multimetre

Príspevok od používateľa chickensk » 21 Jan 2014, 13:54

Čo sa týka pracoviska, vačšinou pracujem v noci na svojej izbe a svietim dobrým svetlom (2x40W halogen na ramenach) na malom priestore kde prebieha vačšina práce. Multimetre sú bokom a pre zvýšenie kontrastu je podsvietenie veľmi užitočné.

Ak som správne pochopil, zemné slučky a rozdiely potenciálov môže vytvárať zapojenie na jeden zdroj, ale keby má každý multimeter svoj nezávislý zdroj (tj. trafo, mostík, kondiky a stabilizátor) žiadne zemné slučky nehrozia ?

V čom sa môže prejaviť VF bordel? Na filtrovanie sa používajú také tie zásuvkové EMI filtre od Schurtera a podobne?
0

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: Jednoduchý zdroj na multimetre

Príspevok od používateľa jaromir » 21 Jan 2014, 14:11

Ak bude mat kazdy MM svoj vlastny zdroj s EMI filtrom a poriadnym trafom, tak by som mozno prizmuril oko. No aj tak mi to pride ako setrenie (ak vobec) tam kde netreba.
0

Používateľov profilový obrázok
remmidemmi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 994
Dátum registrácie: 25 Dec 2012, 12:58
Bydlisko: Dobříš v Čechách
Vek: 80

Re: Jednoduchý zdroj na multimetre

Príspevok od používateľa remmidemmi » 21 Jan 2014, 15:15

akorat, že ten zdroj s EMI filtrom a poriadnym trafom bude několikrát dražší než ten MM :D
0
Kdo něco umí, tak to dělá a kdo nic neumí, tak o tom aspoň žvaní.

chickensk
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 65
Dátum registrácie: 12 Jan 2013, 15:57
Kontaktovať používateľa:

Re: Jednoduchý zdroj na multimetre

Príspevok od používateľa chickensk » 21 Jan 2014, 15:20

Ok, čo sa myslí poriadne trafo? :D Mam taký pocit, že EMI filter atď nebudú pre moje merania (a ešte s týmito lacnými multimetrami) nejaké kritické.. :D

Budem merania asi priebežne testovať voči baterkou napájanému multimetru. :)
0

Používateľov profilový obrázok
Cavendish
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 426
Dátum registrácie: 10 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Zvolen/Brno
Kontaktovať používateľa:

Re: Jednoduchý zdroj na multimetre

Príspevok od používateľa Cavendish » 21 Jan 2014, 17:05

Ide ti hlavne o to aby si mal meracie obvody galvanicky oddelené od meraných, keď ich oddelíš cez obyčajný trf, ktorý má velkú kapacitu medzi prim. a sek. tak sa ti merací obvod spojí s meraným cez ňu. Potrebuješ trafo s čo najnižšou parazitnou kapacitou.
0

Používateľov profilový obrázok
Drummer
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 532
Dátum registrácie: 29 Júl 2012, 15:57
Bydlisko: Prešov, Linz, Heilbronn
Vek: 29

Re: Jednoduchý zdroj na multimetre

Príspevok od používateľa Drummer » 21 Jan 2014, 17:53

ja mám 33ku Ačko s automatickým prispôsobením rozsahu, a dnu sú dve 444čky alkalajn... rok a pol, stále neni sú prázdne.

Zdroj som pouzíval tiež, ale to len keď ten merák maš čisto iba na stolné meranie.

Kúp si 1 toroid 4 x 12V - na primár šlusni do série fóliovník 1mikro, klesne spotreba a výstup ti klesne možno aj na 9Vac... 7809 a poriadne filtre (koncové tantály, styroflex a pod.) do plechovej krabičky, a DC kábly motané +- spolu bifilárne do špirály, a do meráka ešte aspoň jeden kond.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok