Auto Nabijacka

Môj výrobok - MINI

Moderátori: psichac, Moderátori

wwlado

Auto Nabijacka

Príspevok od používateľa wwlado » 22 Jan 2014, 14:23

Mal som 3 rovnake trafka na 12V, tak som spravil spolupracovnikom 3 nabijacky.
Nieje to nic ohromujuce.
Prílohy
IMG757.jpg

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Auto Nabijacka

Príspevok od používateľa miroja » 22 Jan 2014, 15:04

Ake aku s tym planujete nabijat? Samo ze neviem vsetko, takze tiez neviem ako by z 12V trafka slo nabit 12V aku, ak tam teda nemas DC/DC menic.
0

wwlado

Re: Auto Nabijacka

Príspevok od používateľa wwlado » 22 Jan 2014, 15:19

Olovene. Na grecaciku je 4m7 kondik. Ten dvihne napatie na 17,5 V. Potom to ide cez ziarovku 55/60W. Prepinacom sa prepina, ci idu obydve, alebo iba jedno vlakno. Ziarovku som si v tom zapojeni oblubil, kedze pri prepolovani sa rozsvieti ziarovka. A neodpali grecacik. Niekto by namietal, ze najprv odide poistka. No z praxe som zistil, ze klinec miesto poistky, este nikomu nepovolil skor ako grecak.
Potomta ziarovka ma ucel aj ako obmedzovac prudu. Tie lepky 2A a 4A su prelepene na pomaly a rychlo.

Používateľov profilový obrázok
Drummer
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 532
Dátum registrácie: 29 Júl 2012, 15:57
Bydlisko: Prešov, Linz, Heilbronn
Vek: 29

Re: Auto Nabijacka

Príspevok od používateľa Drummer » 22 Jan 2014, 15:24

Hezké... no ja by som po jednej poriadnej už nenačínal ďalšie :finga: Pekná práca, kolegovci budú mať radosť.

Vlado, zverejníš aj aké trafká? Schému asi netreba, hlavne črevá chceme vidieť :)

Už iba tam nalepiť semafórový indikátor a univerzálo-perfekto.
0

neznamy

Re: Auto Nabijacka

Príspevok od používateľa neznamy » 22 Jan 2014, 15:48

nic jednoduchsie a ucinnejsie ako ziarovka snad neexistuje.

wwlado

Re: Auto Nabijacka

Príspevok od používateľa wwlado » 22 Jan 2014, 16:12

Tak nejak to slo. Posledna fotka je opacne. :-)

Trafo je 80W. A nemyslim, zeby na nabijacku bol 4m7 malo. Ved neide o brum...
Prílohy
Kablik
Kablik
Koncovky
Koncovky
Trafo
Trafo
Grecacik
Grecacik
Ampermeter a vypinac
Ampermeter a vypinac
Ziarovka.
Ziarovka.

wwlado

Re: Auto Nabijacka

Príspevok od používateľa wwlado » 22 Jan 2014, 17:01

Neviem ako ty, no ja ked nabijem akumulator 1x za dva roky. A to aj tak prehanam. Takze si myslim, ze nejak tu zivotnost extra neskratim.
No aj tak, to pocujem prvy krat, ze na nabijanie pb akumulatora musi byt pulzne napatie. Ved zo solarnych paneloch sa pulzne nenabia. Ci?

Nomen

Re: Auto Nabijacka

Príspevok od používateľa Nomen » 22 Jan 2014, 17:23

aby mu to na meraku nieco ukazalo , tych vyse 17V , bez kondiku by to nevidel , aj ked tam nieco "je"... boli tu take dotazy , :D

wwlado

Re: Auto Nabijacka

Príspevok od používateľa wwlado » 22 Jan 2014, 17:45

Nomen, otazka znela, ci sa nabitim jednosmernym prudom, moze znicit akumulator.

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Auto Nabijacka

Príspevok od používateľa Milos66 » 22 Jan 2014, 17:52

V dávnej dobe sa Pb accu nabíjali výlučne jednocestným usmerňovačom. To preto, aby si v druhej polvlne baterka oddýchla. Tak nás to učili na škole. Ono to v podstate nepulzuje, len to má pauzu.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
Drummer
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 532
Dátum registrácie: 29 Júl 2012, 15:57
Bydlisko: Prešov, Linz, Heilbronn
Vek: 29

Re: Auto Nabijacka

Príspevok od používateľa Drummer » 22 Jan 2014, 18:35

Nedokázané technické povery nezaniknú...

Ja väčšinou čítam, že naj je nabíjanie CC :wink:
maťo už niekde písal o "účinnosti" pulzného nabíjania. (zmysel vety je v tých úvodzovkách...) - pri pulzoch elektróny neidú na platňu ekonomicky :)

Tá nemecká patentovaná regeneračná technológia iba trochu oživí po zlom skladovaní (môj názor). A pri meraní s DMM je stredná hodnota okolo 10V.
A žiarovka pekne udržuje prúd.
0

Nomen

Re: Auto Nabijacka

Príspevok od používateľa Nomen » 23 Jan 2014, 06:17

nuz neda mi , Mato napisal , Mato povedal , Mato dokazal , ... ake povery ? A ked je to patentovane , tak je tu moznost aby si to Mato tiez nechal patentovat , ze je to povera a este , to ako myslis ze ziarovka ziarovka pekne udrzuje prud ? to by som si nechal rad vysvetlit :D
a vobec , cele sa mi to akosi nepaci , tlacit do nabiteho akumulatora cez 17V ? aj ked je to cez tu ziarovku , urcite tam nejaky prud stale pojde , ja by som skusil vybrat ten kondik a pozriet na osciloskope to max napetie , ci by to nestacilo , /uz samotne meranie s ampermetrom cele meranie zkresluje s odporom co je v bocniku ampermetra /, aby na tom nabitom aku nebolo az tak vela .
Ked vsak autor predpoklada , ze je to tak na ozivenie , dobitie a nebude aku pripojeny aj po nabiti , tom je to asi bezpredmentne

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Auto Nabijacka

Príspevok od používateľa miroja » 23 Jan 2014, 07:15

Obmedzovanie prudu ziarovkou je sice jednoduche, ale podla mna vyzaduje velmi presne vybrat sekundarne napatie trafaku, aby bol tak akurat, ked vychadzame z toho, ze napatie na 12V auto-aku pri nabijani ma dosiahnut 14,5 V a dalej nestupat a prud by nemal prekrocit 1/10 kapacity pocas celeho casu nabijania.
Ak si to nahodou este nezmeral, tak si skus preverit, ce ti tato nabijacka nabije aku na 14,5V , a nabijaci prud neprekroci cca 1/10 kapacity nabijaneho AKU.
Skratka, chcem naznacit, ze si nemyslim, ze nabijacka s trafakom so sekundarnym napatim 12V efektivnych a ziarovkou v serii ma dostatocne napatie, aby ti uplne nabila akumulator.
Uzitocne info k teme sa daju najst aj v knizke Arendas - Rucka, Nabijace a nabijanie, pozri strany 56 -60.
Nabijanie autoaku s obmedzenim prudu ziarovkou sa tu uz tiez riesilo: http://svetelektro.com/Forum/ziarovkova ... 23844.html
Inak pekna realizacia, vidiet, ze si myslel aj na detaily a bezpecnost.
0

terezkaterka
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 22 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Horná Štubňa 314
Vek: 70

Re: Auto Nabijacka

Príspevok od používateľa terezkaterka » 09 Feb 2020, 22:26

miroja napísal:Ake aku s tym planujete nabijat? Samo ze neviem vsetko, takze tiez neviem ako by z 12V trafka slo nabit 12V aku, ak tam teda nemas DC/DC menic.
12 X 1.4 = 16,8 - 2 V na D = 14,8 V Na nabíjanie 12 V akumulátora akurát.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok