maska z ebayu

Môj výrobok - MINI

Moderátori: psichac, Moderátori

neznamy

maska z ebayu

Príspevok od používateľa neznamy » 17 Júl 2014, 22:55

zdravim vospolok.

Kupili sme s jednym clenom fora tuto masku http://www.ebay.com/itm/PCB-UV-Curable- ... 27c89aa85b s tym ze za vyskusanie to stoji. Druhym dovodom bolo overenie mytu ze ta maska NIKDY nevytvrdne a neda sa to pouzit.

Prinasam nejaky jednoduchy postup, mozno nie spravny, mozno nie kompletny, DOST SPINAVY ale funkcny s pouzitelnym vysledkom pre domace zuvanie.

S maskou treba pocitat uz pri ohlodavani plosaku pred jeho vyrobou. Okolo "dimension" predlohy musi zostat min. 5mm (cim viac tym lepsie, ale zase to netreba prehanat) okrajov. Neda sa to pouzit na presny rozmer, ta maska sa znici na krajoch a je tam nepouzitelna.

Toz hor sa na to:

Co na to potrebujeme:
V prvom rade vela C6000, nie je problem s tym zadrbat seba po usi a vsetko naokolo, hlavne to co clovek najmenej caka.
Masku z ebayu
Celofan na balenie, ja mam take velke platy asi 50x50cm alebo kolko to je
Nejaku spachtlicku
Vela kuchynskych utierok
Rukavice (optional ale odporucam priplatit)
Nejaky ten vyleptany nevyvrtany plosak
Pouzitelne predlohy
Lepiacu pasku
Noznice
Pevne nervy, pripadne nejaky povzbudzovaci prostriedok.Ina moznost je otvorene okno, kade mozme v pripade potreby (ak chybaju pevne nervy) vyhodit vsetko co pride pod ruky, zenu,macku,psa ....




Ako prve odhryzneme noznicami kus celofanu, tak od oka
Obrázok

Vrch celofanu zarovname noznicami aby licoval s plosakom. Spodok celofanu si nechame taky dlhy aby po prehnuti cez spodny okraj celofanu siahal zhruba do tretiny az polky plosaku.
Obrázok

Prilepime si ho (ten celofan, magori) cez roh plosaku paskou. Len na jednom kraji zatial, je to koli tomu aby sa nam nehybal (opet ten celofan) ked budeme rozotierat masku a lepit tam predlohu.
Obrázok

Nanesieme trochu farby. V mojom pripade som jej dal strasne vela. Ono sa to nezda, ale staci jej malicko, da sa lahko rozotriet do nerovnomernej vrstvy.
Obrázok

Pritlacime celofan, spodok celofanu prehneme cez roh a silne napneme. Z druhej strany si ten celofan prilepime ku DPS.
Obrázok

a terz rozotierame az kym to nie je ako tak rovnomerne, pripadne az kym s tym dany jedinec nie je spokojny.To ale nebude nikdy, takze po troch hodinach rozotierania mozme prestat. Lepsie to uz nebude
Obrázok

Takto pripraveny plosak odporucam NECHYTAT palcami za cast spojov, kde je maska a maju byt pady, palce spravia v maske otlacky. Proti nejakemu silnemu svetlu (ja som pouzil Slnko, nic silnejsie som nenasiel v okoli) si napasujeme predlohu aby sedela a pripevnime kuskami paskami aby sa ani zaboha nepohla
Obrázok

A sup do osvitky. Moja osvitka ma 8 trubic po 9W. Na pociatocne osvietenie masky a tym jej ciastocne vytvrdnutie stacia 4 minuty 30 sekund.Musim skusit aj kratsi cas. Vyssi cas mi uz podsvietoval pady a nedali sa potom zmyt... Uzivatelia LED osvitiek mozu zacat svietit tak den vopred aby to stihli.

Po prvom osvite, odlepit predlohu (vyhadzujem ich, su spinave). Odlepit celofan. Celofan MUSI !!!!! ist dole velmi lahucko, nekladie ziaden odpor a NESMIE so sebou strhnut nic okrem padov, ako je vidiet na fotke. Tie ostanu na celofane v podobe tekutej farby.
Obrázok

Pady netreba nicim vyvolavat, ani drazdit chemiou. V tejto podobe je maska na dotyk sucha, nechtom sa do nej da zaryt, takze bacha. Jej mechanicka odolnost je strasne nizka. C6000 som ju v takejto podobe ale nezmyl aj ked som sa snazil... a to mi verte :D
Obrázok

Treba davat pozor na tu masku, ja som si ju omylom prelepil lepiacou paskou, co malo za nasledok jej uspesne strhnutie a tym som si pokazil znacnu cast roboty. Nakolko nemam cas to prerabat a nie je to az taka velka vada, pouzijem plosak taky ako je.

Obrázok

Takto spraveny plosak staci supnut do osvitky. Mato3000 mi poradil 30 nasobok casu osvitu padov na vytvrdnutie +vypalenie v peci, aby ziskala odolnost. 30 nasobny cas sa mi cakat nechcelo a pec nemam, takze som sa uspokojil s 20 minutami vytvrdzovania. Takto upravena maska je dost pevna a vydrzi pohodlne pajkovanie, cize mne to staci.

Vysledne dosky NIE SU pekne a maju svoje chyby. Ucel ta maska vsak splni. SMDcka sa s maskou pajkuju jedna basen. Druha vec je ze tu masku odspodu nikto nevidi :) Myslim si ze pre toho, kto nechce mat doma sito, stierku, upravenu pec a chemicky sklad a stravit vyrobou masky cely den a vyzerat pri tom ako keby varil pernik, je to dostacujuce. Vyroba tejto masky trva (ciste robota bez osvitu) asi 5minut. 4minutky je osvit, to si vecsina stihne zafajcit a uvarit kavu ktoru si pocas vytvrdenia moze vypit a znova zafajcit.


a nejake fotky dnesnej prace:
ObrázokObrázok
Obrázok
Obrázok


komentuje, vymyslajte, len ma nebite.

retepko
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 31 Mar 2012, 12:12
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Vek: 28

Re: maska z ebayu

Príspevok od používateľa retepko » 17 Júl 2014, 23:05

Mám doma to isté, spravil som s tým jednu DPS a odvtedy už som to ani nevytiahol. Všetko bolo okolo mňa farebné, z dosky sa to odlepovalo aj s predlohou, nebolo to rovnomerné a ani samotná maska nebola po osvetlení nejaká odolná. Radšej som ostal pri klasickom laku na DPS.
0

Používateľov profilový obrázok
Peťus
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3940
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Praha
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: maska z ebayu

Príspevok od používateľa Peťus » 18 Júl 2014, 06:01

Tak při první příležitosti to vyzkouším.
Na koleji jsem si s tím hrál pořád, zkoušel různý časy, zapékani v troube a nikdy se mi to nepovedlo tak, jak to máš ty... Zkoušel si limity, kdy ta maska to už nedá? Třeba rozteč 0.3mm?
0
https://chiptron.cz - novinky ze světa elektro (Arduino, Raspberry Pi, STM32, ESP8266, ESP32,...)

neznamy

Re: maska z ebayu

Príspevok od používateľa neznamy » 18 Júl 2014, 08:26

to som neskusal, ta ciarkovana ciara je 0,4mm,tranzistory SOT23 (male) takze s 0,3 by nemal byt problem.

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: maska z ebayu

Príspevok od používateľa jaromir » 18 Júl 2014, 09:50

Udelujem ti pochvalu pred rozvinutou zastavou!
Sice su mi problemy nanasania masky a domacej vyroby plosakov takpovediac... lahostajne, velmi ocenujem pracu ktoru si si dal s nafotenim a zdokumentovanim postupu, aj styl prispevku.
0

Hinsi

Re: maska z ebayu

Príspevok od používateľa Hinsi » 18 Júl 2014, 10:43

Vy mě budete provokovat tak dlouho, že já snad znova udělám nějaký ten pokus s tou maskou. Já prozměnu mám problém s expozicí (přenesení obrazce na masku), ale s uděláním nádherné učebnicové vrstvy problém nemám. Teď by to eště chtělo nějak skloubit dohromady a bylo by to dokonalé :-)

Někdo (bohužel už nevím kdo) mi tu říkal, že aby ta neexponovaná maska trochu zaschnula, je potřeba jí ohřát na vyšší teplotu, než nějakých 40-50°C. Přizná se ten, kdo mi to říkal? Má paměť je blbá...

neznamy

Re: maska z ebayu

Príspevok od používateľa neznamy » 18 Júl 2014, 10:47

no sietotlacova maska sa vytvrdzuje tusim pri 80°C


napadla ma ale jedna vec, ako docielit krasny povrch aj s vypalenim, len neviem ako to realizovat. Napadlo ma te plosak nejak dobre zabalit a narvat do laminovacky. Problem ale je ze ked sa ta farba dostane na valce, je to v riti a laminovacka sa moze vyhodit, preto to nechcem skusat :(

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: maska z ebayu

Príspevok od používateľa Milos66 » 18 Júl 2014, 11:15

Čo tak skúsiť ju naniesť bez celofánu, zafúknuť ju teplovzdušnou pištoľou a potom celofán a osvit.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

retepko
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 31 Mar 2012, 12:12
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Vek: 28

Re: maska z ebayu

Príspevok od používateľa retepko » 18 Júl 2014, 12:09

No mne sa s tým podarilo takéto niečo, ale za veľký úspech to nepovažujem, chcelo by to riadnu masku cez sieťotlač a s vypekaním v peci.
Inak tu je dobrá finta ako to rozotrieť ako tak schopne a aby to bolo hladké https://www.youtube.com/watch?v=y-bjbF8USHc
Prílohy
1015739_723284987682599_117150394_o.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: maska z ebayu

Príspevok od používateľa Robio » 18 Júl 2014, 18:03

Skusil som tu masku vypiect. Naniesol som cez sietku potom osvit a na slnku par hodin.

Ist to ide. ale to uz trocha nedava zmysel a clovek radsej pouzije original masku ked sa uz sere s pecou a sietkou.



Ono to ide pekne celkom rozotriet o to pokoj...S touto maskou to je rovnake ako s temou o nazehlovacej metode. Je to lacna a relativne ok technologia...treba to brat s rezervami ako nazehlovanie.
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: maska z ebayu

Príspevok od používateľa mato3000 » 18 Júl 2014, 18:23

presne ako píšeš, len s jedným omylom , je to drahá technológia a s nekvalitným výsledkom
0

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: maska z ebayu

Príspevok od používateľa Robio » 18 Júl 2014, 22:36

Lacne to je ak zoberies do uvahy ze nepotrebujes pec, sietku, stierku, vahy, teplomery atd. Ale ano, samotna maska je o dost drahsia od tej originalnej.
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: maska z ebayu

Príspevok od používateľa mato3000 » 18 Júl 2014, 22:53

potrebuješ, aj tú musíš vytvrdiť a a aj upiecť, len ste si to zľahčili a úspšene sa to snažíte ignorovať :D , preto vám to odpadáva a rozpúšťa to po chvílke aj samotný IPA resp acetón. Nehaj cez noc a uvidíš
0

El_Chupacabra

Re: maska z ebayu

Príspevok od používateľa El_Chupacabra » 18 Júl 2014, 23:05

...
Naposledy upravil/-a El_Chupacabra v 27 Júl 2014, 13:10, upravené celkom 1 krát.

MartinMareda
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 18 Júl 2014, 22:54

Re: maska z ebayu

Príspevok od používateľa MartinMareda » 18 Júl 2014, 23:13

Na tyto účely i na výrobu samotné DPS používám fotocitlivou fólii, je jen nepatrně dražší a pracuje se s tím krásně.
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: maska z ebayu

Príspevok od používateľa mato3000 » 18 Júl 2014, 23:14

El_Chupacabra
takže treba len chváliť ? to som nevedel a ak som sa ťa dotkol, tak sa ospravedlňujem. Uznal som mu tú prácu niekoľko krát a keby mal karmu tak mu ja tam za prácu dám, najme ak viem koľko ho to stálo práce :wink: mimochodom.

a tolko práce
[18:19:50] boris: vždy som tvrdil , aby sa každý tej maske vyhol obrovským oblúkom
[18:20:01] boris: ale za prácu pochvala
[18:21:06] boris: a dalšie veľké plus, ako odstrašujúci príklad :)
[18:21:19] boris: konečne sa dá poukázať na rozdielnosť

[18:25:48] right: ta maska vyzera hrozne, ale SMDcka sa s nou pajkuju 1000x lepsie
[18:26:01] boris: to je druhá vec, účel to plní a to je dobré
[18:26:34] boris: len treba to aj tak popísať, lebu o chvílku budú zase dalšie hádky a tom že aké je to perfektné
[18:29:54] right: to som ale nikde nenapisal ze je to perfektne
[18:31:51] boris: :) ty nie, ale neboj nájde sa macher

dokonca ja tu jeho prácu obhajujem, divné :wink:

dúfam že right sa neurazí
0

nfko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1584
Dátum registrácie: 03 Nov 2011, 17:09
Bydlisko: BA
Vek: 27

Re: maska z ebayu

Príspevok od používateľa nfko » 20 Júl 2014, 00:53

Je toto to isté len v menšom balení ? http://www.ebay.com/itm/1pcs-5ml-PCB-UV ... 1e8618371d
0
Obrázok
Kto sa veľa pýta , veľa vie. :)
PS: ZOCHOVA ŤA POCHOVÁ :D

Používateľov profilový obrázok
iqlogic
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 904
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Ružomberok

Re: maska z ebayu

Príspevok od používateľa iqlogic » 10 Aug 2014, 09:21

Áno, je to to isté :wink: Ináč fajn návody, skúsim to touto cestou spraviť aj ja, ale dám to aj vypiecť :wink:
0

mkopkas
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 330
Dátum registrácie: 24 Júl 2012, 23:53
Bydlisko: Martin
Kontaktovať používateľa:

Re: maska z ebayu

Príspevok od používateľa mkopkas » 11 Aug 2014, 12:52

len tak pre info, taketo vysledky som dosiahol bez pouzitia celofanu(link na spodku tohto postu), masku je mozne vysusit, ale v peci, ovsem je to velmi citlive a ak sa to prezenie, tak aj po osvite zide cela maska acetonom dole (akoby sa presusenim odparila vytvrdzovacia zlozka)
vsetky dosky boli robene tymito maskami z ebayu (okrem 1. kde je pouzita sucha maska z dpsk.sk). male dosky nanasam metodou lepiaca paska po okrajoch dosky a stiahnutie masky starou visa kartou po tychto kolajniciach z lep. pasky pokial nie sme s rovnomernostou spokojny, pri vacsich doskach toto nie je mozne, staci male prehnutie plosaku (co je vzdy) a nepodari sa vam natiahnut rovnomernu vrstvu, to riesim klasickym valcekom http://majster-michalovce.sk/wp-content ... 50x150.jpg tam je ale trosku blbe ze je to akoby flakate, takze dam 1 vrstvu, trochu ususim v peci, aby bol povrch ako tak zaschnuty a dam druhu vrstvu , zase ususit a ide sa... maska po ususeni musi byt velmi, velmi makka, v podstate len aby sa predloha moc neprilepila. v kombinacii s celofanom by to mohlo byt lepsie, vysusit by stacilo menej, nasledne by sa dal celofan a prilozila predloha

https://plus.google.com/photos/11715232 ... 8CIvZvOrQE
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: maska z ebayu

Príspevok od používateľa mato3000 » 11 Aug 2014, 13:04

Je to pekné, ale sa ti divím. Robíš toho viac a musíš sa s tým srať a aj tak niesi spokojný. Šak si kúp to sito a k tomu ozajsnú masku a ušetríš kopu peňazí , nervov a výsledok bude 100% ný. Drvivá večšina takýchto " šetrení " spôsobuje predraženie výsledku a stratu času. Neboj sa a investuj trochu do toho čo ťa baví, budeš nakoniec spokojný. Pri výbere sita sa riaď mojimi radami v článku o maske, inak dopadneš ako večšina , lebo každý má svoju hlavu ......
0

Napísať odpoveď